Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

 

Jawa u punom sjaju, pre 56 godina. Nema bas mnogo motocikala koji bi se mogli pohvaliti ovakvim pedigreom. "Japanci" tada nisu ni postojali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Ogar
  • Motocikl: Yamaha XV 500 SE

Pozdrav narode,ja sam Lazar,iz Ogara,nov sam na forumu,izmedju ostalog,posedujem Jawu 350 ts,resio sam da joj sredim masinu,busio sam cilindre,kupio nove klipove,izmenjao centralne i bocne lezajeve na radilici i jos stosta sam joj izmenjao.E sad,hteo sam pitati za savet,koliko ce se povecati potrosnja ako izbrusim peraja na klipovima da otvaraju sve prelivne kanale?Do sad je trosila oko 4-4,5 litara,pri normalnoj voznji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Moja je trosila oko 7L na otvorenom/8L po gradu. Medjutim ja sam budzio vecu glavnu diznu u karburatoru, manje prigusnica u izduvima, busio rupe na prednjoj strani kucista filtera za vazduh, vozio dosta tvrdo....verujem (mada ne mogu 100% da tvrdim) da ti uz fabricke dizne i izduve i normaln(ij)u voznju potrosnja nebi prelazila 6L. Sigurno mora biti nesto veca nego sa fabrickim perajima jer vise goriva udje u cilindar (logicno otuda veca snaga) ali, bar po meni, isplati se. Nego ako to budes radio obavezno pazi da peraje ostane dovoljno siroko da prejase usisni kanal, u protivnom (ako peraje bude uze od kanala) em sto nece zaptivati pa ce losije puniti em sto postoji rizik da se slomi peraje i napravi dzumbus. Ali ako budes pazljivo radio (iskljucivo rucnom turpijom, ni slucajno ne savetujem elektricne alate jer ih je teze kontrolisati) nije problem uraditi tako da peraje ostane za nijansu (dovoljno) sire od usisnog porta a i druga dva prelivna budu skoro skroz (90+%) otvorena u GMT. Ono na sta ces se koncentrisati jeste skidanje onih zaobljenih, lucnih coskova na sastavu peraje-klip (obradjujus obe strane kraceg peraja, na strani usisnog porta, duze peraje ne diraj) jer kao sto vidis ti coskovi pokrivaju prelive, dok ne dobijes skoro prav ugao, sa ostrim prelazom. Pogledaj ranije u ovoj temi pisao sam detaljnije uputstvo sa fotografijom kako izgleda posle intervencije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Probacu to da uradim,polako,valjda ce valjati,ako ne,ode mast u propast... Hvala na savetu!

Mozda je bolje da ostavis kako jeste... Po mom misljenju, Jawa ima sasvim dovoljno snage iovako... A ako zeznes klipove imaces trosak samo... Cenim ljude koji su spremni da se zaprljaju, ali je nekad bolje ne preterivati...

To je moje subjektivno misljenje, a tebi u svakom slucaju sretno sa radovima, sta god da odlucis...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Sivac
  • Motocikl: fvision 125, yz 125 ranije, gs 500

Dobar dan forumasi! Nov sam na forumu,i upravo sam doneo jednu javu 350 Twin Sport u delovima. Sve je nabacano,tako da ne znam tacno ni sta mi fali sve, ali sam video odma da mi fale one caure u cilindrima, kako vi to zovete hilzna ? Da li ima negde da se nabavi service manual u elktronskom obliku ili dokumentovanom? Bolje da je na Srpskom, ali moze i na Engleskom. Gde ima delova da se nabavljaju novili i polovni da nije preterano skupo?

 

Slikacu u ovom stanju,a posle ce biti u slikama restauracija :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

procitaj sve strane od prve do zadnje i naci ces odgovor :takoje:

delova ima i novih i polovnih komplet za sve sto ti treba, uputstvo isto ima, mislim da ima i link ovde, ako nema posalji mi pp i poslacu ti ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Sivac
  • Motocikl: fvision 125, yz 125 ranije, gs 500

Ih, samo 145 strana :) Uglavnom posto nisam nikad imao ovaj motor, evo sad sam pregledao,menjac je sklopljen i mislim da je kompletan. Trebace mi sigurno komplet dihtunga, svi lezajevi. Nemam ni one hilzne sto idu u cilindar, fali mi i lonce od karburatora, jedno paljenje. To je od krupnijih stvari sto sam primetio da fali. A one sitnije ce se videti tokom sklapanja.

Al dobro,nije ni skupa bila :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Vojvodina

Pozz svima.Nekada sam i ja bio jawaš,ali o tome neću sad.Naime vrti mi se u glavi nešto pa bi me interesovalo dali ima neko višak ram-a od čz-jave sa zadnjom vilom (bez papira)? I naravno koja bi bila cena ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Imam ja jedan ram TS bez papira. Ima zadnju viljušku, skinuti štapovi, ostali su trouglovi.

 

Sam ram je dobar (cevi, varovi, nije kriv). Cena na PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Interesuje me sta se dobija a sta gubi busenjem kucista vazduha sa prednje strane, i zasto bas sa prednje :zbunjen:

po meni je zbog strujanja vazduha mozda logicnije sa zadnje gore u visini usisa npr da bih vazduh mogao da kruzi nesmetano u kucistu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Kutija filtera i sam filter vazduha je projektovan takav kakav je da bi bio sasvim dovoljan za nesmetan rad masine i ne bi trebalo busiti nikakve rupe po njemu i bilo sta menjati na njemu... Bilo kakve prepravke dovode do toga da masina dobija vise (ili manje) vazduha i to automatski rezultira poremecaj u smesi benzin-vazduh koja bi trebala biti takva da motor radi kako treba...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

pa i ja tako nesto kapiram... gledao i jeste usis veci od precnika usisa na karbu :neznam: zato i pitam, ali reko mozda ima uticaja na onaj mit da je potrosnja normalna do 100na sat a preko toga nema neke logike... reko mozda se u tom rezimu unormali busenjem inace namam objasnjenja za taj postupak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Vojvodina

Evo ja opet se vrtim u ovoj temi.Naime imam problemcic,koje neznam da resim pa bi trazio vasu pomoc jawarosi.Neznam kako da izvadim zadnju viljusku iz rama.Radi se o ts-ramu.Odvrnem oba sarafa ali sta dalje? Probao sam malo da cuknem ono na cemu je navoj (osovina) ali se ne pomera.Dali se to drugacije vadi ili trebam malo jace tu da udarim da bi krenuo ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Cuo sam od prijatelja da je neko odavde (iz Vojvodine ako sam dobro shvatio) prepravio Jawu na dizel pogon tj. ubacio jednocilindricni dizel motor od nekog kultivatora valjda a zadrzao fabricki menjac i sve ostalo. Ovo me prilicno zainteresovalo tim pre sto Jawa pogon na kvacilo dobija preko lanca koji je na pristupacnom mestu pa mi deluje relativno lako povezati taj lanac sa pogonom drugog motora (dizela koji bi bio montiran ispred bloka, kada se skinu Jawini cilindri) i sve ostaje kako je i bilo, ispada jedini problem koji treba resiti smestaj tog dizela u prostor ispred Jawinog bloka (kada se skinu cilindri i zatvore rupe koje tu ostanu).

Zasto bi to radio - diskutabilno slazem se, ja bih kao razloge "za" naveo najpre veci obrtni moment na malom broju obrtaja (opstepoznata prednost dizela u odnosu na benzince) sto ce dati kruzer karakteristike motociklu, manja potrosnja (onako pausalno ne verujem da ide preko 4l/100km ako je koristio motor od oko 300ccm koji uglavnom idu na kultivatore/kosacice) + manja cena nafte, vozne osobine vise nalik Harliju ;) itd.

 

Uglavnom ako neko zna nesto o ovoj prepravci ili poznaje coveka koji je radio bio bih mu zahvalan da napise ovde nesto o tome, koji je konkretno agregat koristio, kako je resio montazu i povezivanje, jeli bilo nekih komplikacija, kako se sve pokazalo na kraju i slicno.

Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Nisam cuo za to, ali sam cuo da je npr karburator slican karbu sa IMT 509 i jos neki delovi(kod mene je guma izmedju karba i filtera od 509 npr i kosta 60 dinara), a 509 ima i benzinac i dizel... pa mozda nesto u tom pravcu potrazis.... a 509 je slican sa LDA 450 lombardini od 14ks dizel.... potrazih po netu ali malo podataka ima :stabre:

srecno pa obavesti o otkricima ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 415 postova
  • Lokacija: sokobanja
  • Motocikl: Honda cbx 750f, Jawa 350/361, Jawa 250/559,

Cuo sam od prijatelja da je neko odavde (iz Vojvodine ako sam dobro shvatio) prepravio Jawu na dizel pogon tj. ubacio jednocilindricni dizel motor od nekog kultivatora valjda a zadrzao fabricki menjac i sve ostalo. Ovo me prilicno zainteresovalo tim pre sto Jawa pogon na kvacilo dobija preko lanca koji je na pristupacnom mestu pa mi deluje relativno lako povezati taj lanac sa pogonom drugog motora (dizela koji bi bio montiran ispred bloka, kada se skinu Jawini cilindri) i sve ostaje kako je i bilo, ispada jedini problem koji treba resiti smestaj tog dizela u prostor ispred Jawinog bloka (kada se skinu cilindri i zatvore rupe koje tu ostanu).

Zasto bi to radio - diskutabilno slazem se, ja bih kao razloge "za" naveo najpre veci obrtni moment na malom broju obrtaja (opstepoznata prednost dizela u odnosu na benzince) sto ce dati kruzer karakteristike motociklu, manja potrosnja (onako pausalno ne verujem da ide preko 4l/100km ako je koristio motor od oko 300ccm koji uglavnom idu na kultivatore/kosacice) + manja cena nafte, vozne osobine vise nalik Harliju ;) itd.

 

Uglavnom ako neko zna nesto o ovoj prepravci ili poznaje coveka koji je radio bio bih mu zahvalan da napise ovde nesto o tome, koji je konkretno agregat koristio, kako je resio montazu i povezivanje, jeli bilo nekih komplikacija, kako se sve pokazalo na kraju i slicno.

Hvala unapred!

evo jedne slike Jawe sa diesel agregatom

post-12845-0-01444400-1332918004_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac - AutoKomanda
  • Motocikl: MZ ETZ 251

Dobro vece svima,

 

nazalost ja nemam ni Jawu ni MZali planiram uskoro da nabavim jedan od ova dva motora, zamenom za neke muzicke instrumente, ili dok ne skupim neku kintu za kupovinu. Vecito pitanje ko je bolji, Jawa ili MZ, ko manje trosi i ko duze izdrzi bez kvarova. Sticem utisak da je MZ tu u maloj prednosti u odnosu na Jawu, mada su se neki kleli u TOTICU CZ 175.

Imao bih i jedno pitanje u vezi Flatera, kako smo ih mi nekada zvali, a sada vidim red valve, moze li to da se ugradi i na MZ i na Jawu, sta sve treba osim ovih ventila ugraditi-preraditi i koliko se cela ta prica isplati, odnosno koliko se dobija sa prepravkom.

 

Toliko od mene, nadam se da cete mi pomoci da se jednog dana upoznam sa vama i na nekom moto skupu.

 

poz Rade 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Rade ljudino,

 

večito pitanje "ko je bolji" rešili smo tako što svako kupuje i vozi ono što misli da je bolje. I jednih i drugih nas je sve manje a da bi postojali treba da smo solidarni i da se družimo. Ide nam dobro, odnosi su nam dobri, sve je zapravo dobro samo bi trebalo da nas je mnooogo više.

 

Ali biće i to, optimista sam.

 

Što se ventila tiče problematika se razrađivala u više tema. Moja je glava pretrpana jer sam se trudio da zapamtim baš sve a sada se to "sve" pomešalo i teško mogu da se setim gde je šta. Naravno, kralj budževina to sigurno ima u svojoj temi "TS Čoperove ludorije" a ima i čitav niz ostalih zamisli koje ti se mogu učiniti interesantnim.

 

Muzičar u našim redovima je uvek dobrodošao!

 

Prvi predstojeći moto skup je Skup MZ Svet-a, poslednji vikend maja, ove godine u Arilju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

@ Sinisa 7

I ja mislim da bi nesto u toj varijanti bilo kao IMT. Moj deda je imao Gorenje Muta, slicna stvar, prvobitno sa benzinskim motorom a posle je ubacio dizela, mislim da ga je nov dizel kostao oko 500evra i koliko se secam bio je oko 300ccm zapremine, rebrasti cilindar sa prinudnim vazdusnim hladjenjem (ventilator) a koliko mi je ostalo u pamcenju masina bi po dimenzijama mogla nekako da se uglavi u Jawin ram kada se skinu njeni cilindri.

 

@karbi

Ovaj sa slike koliko vidim kompletan blok drugaciji, mada ne vidi se najbolje ali tako mi izgleda. Ja sam mislio da ostane Jawin menjac i ceo prenos a samo masina da se ubaci napred i veze lancem sa (fabrickom) korpom kvacila (dobijes razdvojen blok motora od bloka menjaca). Cini mi se da je tako nekako uradio covek sto je radio tu prepravku. Ako budemo imali srece mozda i on nabasa na ovu temu pa nam da podatke iz prve ruke.

 

Hvala na odgovorima, i ja ako nesto vise saznam napisacu pa ko zna mozda bude neki projekat na ovu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja