Jump to content

Moto Zajednica

LEtovanje na Lefkadi

Recommended Posts

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Pozdrav društvo,

 

Nije me bilo dugo ovde i pravo da vam kažem malo sam se odrodio od motociklizma, prodao motor, položio za A, kupio bajs. Znam da ne treba da ide tim redosledom ali eto kod mene sve naopako :)

 

Da vas pitam pošto planiram letovanje u Grčkoj, pričao sam sa nekim društvom za Lefkadu, ali ne samo da tamo nisam bio, nego nisam bio uopšte u Grčkoj...

 

Siguran sam da je neko od vas bio, pa bih voleo da mi prenese utiske, ono što sam ja čuo je da je priroda mnogo lepa, i da su plaže skoro ko na havaima :)

 

Ali voleo bih da mi neko kaže malo detaljnije, kakve su cene, gde je najbolje otići, imali gde da se izadje itd

 

Eto bilo bi mi od koristi koja reč :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Ajd da probam ja...

 

Bili smo Negrita i ja tamo pre jedno 3 godine.... smesteni u mestu Kalamitsi, selo u brdu, par km od plaze. Bili smo u hotelu Lenia, dobar smestaj. Ja sam uspeo da se cenjkam sa njima i mi smo platili smestaj za 10 noci nekih 220E u post sezoni, odnosno u septembru, kada je inace cena apartmana 35E dnevno. Ali je to bilo tada, kriza, spustali su cene, a rekli su nam da cene idu po studiju 70E.

 

Obisli smo celo ostrvo, plaze koje su izvikane su prelepe, nije bilo guzve jer su ogromne, ali ima par sitnica. Ako hoces da parkiras blizu plaze, onda placas parking. Mislim da je tako za plazu Egremni.

 

Imas prelepu tavernu koja je na vrhu brda (inace je vulkansko ostrvo pa je iznenadjujuce brdovito), u mestu Exanthia, primorsko mesto Sv Nikola (a gde ga nema pod tim nazivom u Grckoj) koje je urbanije, turistickije i ima lekar, a odatle ide brodic ceo dan na plazu Milos koja je prelepa, ali ima golaca.

 

Nas izbor je bio plaza Kathisma, besplatan parking, tirkizno more, prelepi zalasci sunca....

 

Za provod, ne znam sta da ti kazem, mi uvek gledamo da idemo na odmor, odnosno bez buke, jurnjave, kafica i diskoteka....taverna, malo uzo, malo recina, malo druga domaca vina i to je to.

 

Ako ides kolima, ides novim autoputem prema Igumenici, onda skrenes ka Pargi, Preveza i pravac Lefkada. Dobar put, a bio je i prilog u SAT-u o tom autoputu, pa pogledaj ima li ga u njihovoj arhivi.

 

I bitna informacija, na ostrvo stizes tunelom koji ide ispod mora, kostao je tada 3E u jednom pravcu sto Lefkadu cini najpristupacnijim ostrvom jer za sva ostala trajekt kosta mene kao gorivo u jednom pravcu.

 

Nadam se da sam malo pomogao.... imam nekih slika negde pa mogu da ti posaljem....

 

Pozz

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Ajd da probam ja...

 

Bili smo Negrita i ja tamo pre jedno 3 godine.... smesteni u mestu Kalamitsi, selo u brdu, par km od plaze. Bili smo u hotelu Lenia, dobar smestaj. Ja sam uspeo da se cenjkam sa njima i mi smo platili smestaj za 10 noci nekih 220E u post sezoni, odnosno u septembru, kada je inace cena apartmana 35E dnevno. Ali je to bilo tada, kriza, spustali su cene, a rekli su nam da cene idu po studiju 70E.

 

Obisli smo celo ostrvo, plaze koje su izvikane su prelepe, nije bilo guzve jer su ogromne, ali ima par sitnica. Ako hoces da parkiras blizu plaze, onda placas parking. Mislim da je tako za plazu Egremni.

 

Imas prelepu tavernu koja je na vrhu brda (inace je vulkansko ostrvo pa je iznenadjujuce brdovito), u mestu Exanthia, primorsko mesto Sv Nikola (a gde ga nema pod tim nazivom u Grckoj) koje je urbanije, turistickije i ima lekar, a odatle ide brodic ceo dan na plazu Milos koja je prelepa, ali ima golaca.

 

Nas izbor je bio plaza Kathisma, besplatan parking, tirkizno more, prelepi zalasci sunca....

 

Za provod, ne znam sta da ti kazem, mi uvek gledamo da idemo na odmor, odnosno bez buke, jurnjave, kafica i diskoteka....taverna, malo uzo, malo recina, malo druga domaca vina i to je to.

 

Ako ides kolima, ides novim autoputem prema Igumenici, onda skrenes ka Pargi, Preveza i pravac Lefkada. Dobar put, a bio je i prilog u SAT-u o tom autoputu, pa pogledaj ima li ga u njihovoj arhivi.

 

I bitna informacija, na ostrvo stizes tunelom koji ide ispod mora, kostao je tada 3E u jednom pravcu sto Lefkadu cini najpristupacnijim ostrvom jer za sva ostala trajekt kosta mene kao gorivo u jednom pravcu.

 

Nadam se da sam malo pomogao.... imam nekih slika negde pa mogu da ti posaljem....

 

Pozz

 

Hvala na odgovoru, znači itekako

 

Ni meni nije provod toliko bitan, idem prvenstveno zbog mora, ali ovi što idu sa mnom bi da malo i izadju, ne sad neke žurke kao na ibici, ali neka svirka negde nešto, mislim kapiram ja da to mora da ima, ali reko možda je neko bio i video pa mi kaže šta i gde, treba reći ma je ekipa više orjentisana za neki rok-pop i opuštene varijante pa sam zato pitao.

 

Hvala još jednom na odgovoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Sabac-Debeljaca(Banat)
  • Motocikl: kawa zx6r

Lefkada prelepa,bio prosle godine.<br /><br />Ako nisi spreman da svaki dan putujes od 15-60 km na plazu,da tamo provodis ceo dan,da vuces frizider sa klopom,vodom,suncobrane da se spustas i penjes po 300 stepenika znaci aktivini turizam Lefkada nije za tebe tj vas.

E ovako Lefkada je jednom recju prelepa,na zapadnoj strani ostrva ti se nalaze naj lepse plaze Pefkulia, Milos, Porto Kaciki, Egremni, rt Lefkatos na istocnoj strani nisu bas nesto pogotovo plaza u Nidriju.Trude se da plaze zadrze u izvornom stanju sto znaci da na plazama nema bezbroj kafica sa bastama i slicno,sem na kathizmi,na egremniju i porto kastisikiju ima po jedan bar da uzmes pice i sibaj.

Priroda je prelepa,boja mora sve moguce varijante i nijanse plave boje,putevi dobri,kakvi su nasi tamo su jako dobri,dosta uspona uzivanje za voznju.

Sto se tice smestaja nase agencije rade samo Nidri,moja preporuka je da sami nadjete smestaj preko neta ja sam bio u vili koja se nalazi  na obodu glavnog grada Lefkasa i mesta Frini platio  sam studio 12 dana 300 evrica za nas dvoje,kraj avgusta pocetak septembra,u julu i avgustu na Lefkadu dolaze Grci i Italijani na odmor pa je samim tim smestaj od 50-80 evra.Gledaj na netu jos smestaj u Agios Nikitasu ili Kalamtsiu.

Ne znam kako idete ako idete busem preko agencije morate iznajmiti auto,idealno bi bilo vasim kolima neophodna su vam za ostrvo,imate u Nidriju i tng da natocite.

Sto se tice noconog zivota ima ga ali ne bas u izobilju,znaci mirnija varijanta kafici,baste,daleko nego recimo provod u Laganasu-Zakintos.

Bio prosle godine,ali ne verujem da cu opet,jbg lenj sam a Lefkada trazi stalni pokret zato sam ti naveo da je ona za aktivini odmor.

Ako te interesuje jos nesto pisi cu pomognem koliko mogu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Hvala na detaljnim odgovorima,

 

I predpostavljao sam da je auto potreban za lefkadu, sigurno je bolja varijanta otići svojim kolima ili motorom jaooo neostvarenih želja da putujem motorom ehhh :/

 

Jel ima neko ko može malo detaljnije da mi opiše što se izlaska tiče, ovaj jedan ortak kaže nije mu do toga ako je baš penzionersko mesto :)

 

Znači ono u kom mestu ima nekih klubića svirkica, možda neka reč za cene hrane tamo ili možda neki kontakt on nekih što iznajmljuju sobe...

 

Hvala još jednom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Nije Lefkada bas neko ludilo od provoda. Samo glavni grad Lefkas (u koji preporucujem da ides ili blizu okolinu) ima neku pricu uvece, mada i to nije ni blizu nivoa kakav je na nekim drugim ostrvima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Sabac-Debeljaca(Banat)
  • Motocikl: kawa zx6r

Citiram deo posta s drugog foruma

 

ako volis miriniji nocni zivot onda je nidri bolja opcija ima par kafica koji se uvece pretvore u klub (centro, rock house) a ima i dve diskoteke (saillin i excces) s tim da su ovde vece guzve preko vikenda nego preko nedelje. da ne zaboravim da pomenem i kafe byblos koji sredom ima karaoke a petkom zivu rok muziku (info od prosle godine!)

u lefkadi imas prvo kafice na promenadi koja se uvece zatvara za saobracaj tako da svi izbace stolove na setaliste. a ako ni ovo nije dovoljno onda idi u najveci nocni klub na ostrvu - capitol, koji se nalazi na putu od lefkade prema plazi agios ioanis.

 

Idi na youtube i nadji Copla beach bar at Lefkada i nadji Capital Club Lefkada, pa pogledaj!

 

Sto se tice klope cene iste kao u ostatku Grcke,giros 2,30 evra,restorani zavisi sta narucujes od 15-30 evra,u Lefkasu imas Lidl za neke vece kupovine itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Dodatak:

 

Kathisma plaza je dostupna kolima i po nama (Negriti i meni) ipak najlepsa plaza tamo.

 

Za provod nismo uopste zainteresovani, tako da to ne mogu da preporucim, ali primera radi, klopa u taverni gde se vidi sve kao na dlanu i predivan zalazak sunca je bila jeftinija nego u gradu... ne deru samo zbog lokacije....

 

zalazak sunca...

post-338-0-89259900-1369089739_thumb.jpg

 

plaza kathisma...

post-338-0-62965100-1369089764_thumb.jpg

 

pogled sa same plaze...

post-338-0-19327000-1369089800_thumb.jpg

 

Prevozno sredstvo ti je neophodno ako hoces da lutas, mi predjemo oko 600km za svako letovanje....

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Hvala na slikama i odgovorima,

 

Ovo zaista izgleda mnogo lepo, nadam se da ima i stena, pošto volimo da ronimo malo :)

 

Videćemo već, to hoćemo da uplatimo sada što pre jer je povoljnije, možda i neko drugo ostrvo bude u priči...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

8039075658_4cfc07dd16_c.jpg

Porto Katsiki by Miloš4057, on Flickr

 

8039075135_3415fedbb1_c.jpg

Špilja ahoj by Miloš4057, on Flickr

 

8039063567_86cdec52e6_c.jpg

Na severu nema ništa by Miloš4057, on Flickr

 

8049944363_0975f010a2_c.jpg

AVB by Miloš4057, on Flickr

 

 

Lefkada.

 

Nije nesto za nocni zivot ali za hedonizam je :takoje::takoje::takoje:

 

a drugaru reci da ako hoce da divlja, ima u Beogradu klubova i kafica na svakom koraku a letovanje je odmor, bar za mene.

 

ili idite na zakintos.

 

hrana je skupa (u odnosu na Halkidiki), postoji restoran u Nidriju gde daju popust ''nasima'' i tu je dzaba klopa, porcije ogromne a hrana ukusnaaaaaa mmmm :) Restoran se zove Symposio. Automobil ili KVAD (najbolje zezanje) obavezno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

8039075658_4cfc07dd16_c.jpg

Porto Katsiki by Miloš4057, on Flickr

 

8039075135_3415fedbb1_c.jpg

Špilja ahoj by Miloš4057, on Flickr

 

8039063567_86cdec52e6_c.jpg

Na severu nema ništa by Miloš4057, on Flickr

 

8049944363_0975f010a2_c.jpg

AVB by Miloš4057, on Flickr

 

 

Lefkada.

 

Nije nesto za nocni zivot ali za hedonizam je :takoje::takoje::takoje:

 

a drugaru reci da ako hoce da divlja, ima u Beogradu klubova i kafica na svakom koraku a letovanje je odmor, bar za mene.

 

 

 

Ja sam totalno u tom fazonu, ja idem prvenstveno zbog mora odmora i rekreacije, ali ni ja nisam deda da ležem u 10 uveče, voleo bih malo uveče da bar posedim negde :)

 

Btw slike su fenomenalne, ovo stvarno izgleda ko raj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Ono što bi mi baš koristilo je da mi neko kaže preko koje agencije je najpovoljnije da se ode, možda neki kontakt od nekih meštana tamo koji iznajmljuju sobe, možda bi nam to bila najbolja varijanta odemo kolima, nadjemo preko neta sobe, i ništa preko agencije i ne radimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Teraj pretragu preko neta, batali agencije.

 

Agencija nasa ti nudi smestaj po osobi sa prevozom, a ako neces prevoz skinu ti cenu za neke smesne pare. Grci nude smestaj po sobi ili apartmanu koji cesto kostaju isto po sobi koliko nasi naplacuju po osobi.

 

Mi smo bili ovde:

 

http://www.hotel-lenia.gr/index.htm

 

Ciscenje sobe svaki dan, mir i tisina, ne treba ti klima jer je u brdu, na par km od plaze.... preporuka.... i da, ako ih kontaktiras - obavezno se cenkaj za cenu... meni je uspelo da platimo smestaj 22E dan kada su svi placali 35 (u septembru).

 

I budi spreman da je more hladno u septembru, odnosno nije ti preporuka ako imas sitnu decu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

sigurno neću ići u septembru, planiram oko 20og jula.

 

Ma mana trebaju neke sobice samo da prespavamo kakav crni hotel, neka vila ili privatan smeštaj što jeftinije :)

 

I mislio sam da ne idem preko agencije jer se oni sigurno negde ugrade...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Sabac-Debeljaca(Banat)
  • Motocikl: kawa zx6r

Ako planiras kraj jula i pocetak avgusta spremite se da odresite kesu,tad je sezona u jeku i na Lefkadu tada dolaze Grci i Italijani i nema sanse na zapadnoj strani da nadjete smestaj za 25-30 evra,to ti je cena van sezone.Sto se tice trazenja smestaja dao sam ti link foruma gde imas sve na tacni,procitaj posalji par mejlova i dogovori se,preko agencije nemoj ici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

25-30 evra??? Po osobi?? Pa preko agencije je bilo 270 evra 10 dana sa sve prevozom, planiramo ovih dana da uplatimo nešto, nadam se da ćemo naći nešto povoljno, pogledaću link...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Odlicna tema! I ja planiram na Lefkadu ove godine.

Da li na zapadnoj obali postoje neka mesta gde se moze naci smestaj a da su blizu mora i da nisu bas izolovana od ostatka sveta. Na Google Earth-u je to sve u brdu i dosta daleko od plaze, a i ne lice mesta na gradove nego na neka sitna naselja, npr. Ag.Nikitas, Kalamitsi. A na istocnu obalu mi se bas i ne ide.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Odlicna tema! I ja planiram na Lefkadu ove godine.

Da li na zapadnoj obali postoje neka mesta gde se moze naci smestaj a da su blizu mora i da nisu bas izolovana od ostatka sveta. Na Google Earth-u je to sve u brdu i dosta daleko od plaze, a i ne lice mesta na gradove nego na neka sitna naselja, npr. Ag.Nikitas, Kalamitsi. A na istocnu obalu mi se bas i ne ide.

 

 

Ag Nikitas ti je seoce na obali ali ima lekara i celu jednu poplocanu ulicu koja vodi od magistrale ka plazi koja je relativno mala ali mirna jer je u uvali....

 

Kalamitsi je selo malo dalje od Ag Nikitasa, u brdu je, na par km od plaze Kathisma, i tamo pored par kafanica i jedne-dve prodavnicice nema bas nista.

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Koji je onda savet vas koji ste bili tamo, da li traziti smestaj u Lefkasu pa putovati do plaze malo dalje ali imati i za vece gde prosetati, popiti pice, vecerati... ili u Ag Nikitasu pa do plaze imati manje ili nesto drugo? Posto vidim da se do plaze svakako mora kolima, a i planiramo svojim kolima da idemo.

Nidri treba izbegavati jel?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Evo ovako.

 

Putevi tamo su malo losiji i uglavnom su jako uski tako da jedva prodju dva auta a Grci voze kao da put ima 20 metara sirine. Posle 3 dana, to putovanje do raznih plaza i zajebavanje, izbegavanje rupa i truckanje na 17" felnama je postalo stres.

Najbolja opcija je da se dodje tamo autom i iznajmi kvad ili motor. Em sto je jeftinije zbog goriva (putevi su za drugu, trecu brzinu a relacija kratke) em je dozivljaj vrh.

Kvadom smo prolazili svuda a trosio je smesno goriva tipa 3 litre. Do nekih plaza ne postoji asfaltiran put nego neke staze i bogaze gde se molis Bogu da ti neko ne dodje iz suprotnog smera.

 

Sto se tice smestaja. Ja sam bio u smestaju izmedju Nidrija i Lefkasa. To je kuca na 2 sprata sa bazenom, jako fina zena vlasnica, lep parking, imaju rostilj i kuhinju ko hoce da se zeza, pogled na more, onako malo u visini.

Od tog mesta, Lefkas je na 10 minuta ako i toliko a Nidri mislim da je isto toliko.

Mi smo ujutru isli na dorucak u Lefkas (imaju fantasticne pekare) a posle pravo iz lefkasa idemo na plazu na zapadnu stranu i to nije daleko, usput je. Prvi put kad sam isao na zapadnu stranu iz mog mesta navigacija me vodila nekim stazama za bicikl, tu sam poludeo.

Dakle ide se iskljucivo putevima pored mora dakle okolo, nikako nemojte seci ostrvo kroz centar i slicno jer su putevi "unutar" ostrva KATASTROFA. Kvadom da ali kolima ne!

 

Dakle hocu reci da ta mesta uopste nisu daleko jedno od drugog! Daleko je recimo Lefkas - Vasiliki (koji je skroz dole na jugu). Mislim daleko, vozi se tipa 45min laganica. Mozda sat vremena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Za "ne turiste", Kalamitsi je dobra varijanta... nema guzve, relativno blizu Kathisma plaza na kojoj se ne placa parking, ima par taverni a ni Lefkas nije predaleko.... dobar put i to je to....

 

Moze i uskim stazama po sred ostrva u druga sela, na zalost nemam ovde sliku sa terase taverne gde smo pojeli najlepsi svinjski kotlet u zivotu za manje para nego u Lefkasu....

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Za "ne turiste", Kalamitsi je dobra varijanta... nema guzve, relativno blizu Kathisma plaza na kojoj se ne placa parking, ima par taverni a ni Lefkas nije predaleko.... dobar put i to je to....

 

Moze i uskim stazama po sred ostrva u druga sela, na zalost nemam ovde sliku sa terase taverne gde smo pojeli najlepsi svinjski kotlet u zivotu za manje para nego u Lefkasu....

 

pozz

 

Kod matorog Greco Levante?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja