Jump to content

Moto Zajednica

Rolnice, kais, kvacilo i jos po nesto :)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Pozdrav kolege skuterasi, imao bi par pitanja vezano za pomenute stvari iz naslova teme :)

Naime gazim polako 9000km sa mojim skuterom pa me interesuje da li treba menjati rolnice i kais na sledecem servisu (10000 km), pored osnovnih stvari koje se inace menjaju (ulje, filteri...)? Koji su simptomi kaisa koji je dotrajao i da li postoji neka specificna kilometraza na kojoj ga treba menjati? Takodje za rolnice, da li ih samo treba pregledati i na osnovu vizuelnog izgleda zakljuciti da li su zrele za zamenu ili postoji jos nesto na sta treba obratiti paznju? Voleo bi takodje da pregledam i kvacilo i ako treba da ga malo osmirglam i da pregledam pakne na samom kvacilu. Ako treba jos nesto pregledati vi napisite naravno :) Izvinjavam se unapred ako tema vec postoji, takodje sam pocetnik u svemu ovom pa se nadam da su pitanja na mestu :) Skuter koji je u pitanju je aprilia scarabeo 200ie mada se nadam da ce jos nekom koristiti ova tema jer su to univerzalne stvari za sve skutere :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Sto se rolnica tice, njih vizuelno proveravas, ako su se iskockastile treba ih zameniti. A kais se po nekom pravilu menja kad se stanji 1mm u sirinu, znaci premeris sublerom kolika mu je sirina, i naravno, treba da bude u dobrom stanju, da nije ispucao ili bilo kakav drugi nedostatak da ima.

 

Ne znam zasto bi smirglao kvacilo ako skuter lepo krece iz mesta, mislim da za time nema potrebe, proveri samo kolko ''mesa'' je ostalo na kvacilu.

 

EDIT: Zaboravih da pomenem i slajdere, i oni su potrosni materijal, mada ja njih na mom skuteru nisam ni menjao, samo menjao rolnice i kais :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Hvala na brzom odgovoru, sto se kvacila tice, to sam cuo da treba malo da se osmirgla ako proklizava kvacilo, cak sam negde i procitao da mogu da se naprave useci na samim paknama na kvacilu kako ne bi proklizavalo, ali pretpostavljam da je normalno da se to desava (proklizavanje) pogotovo kad je skuter pod opterecenjem i kada je toplo... Mada kazem da se bas i ne razumem u te stvari samo znam sta sam cuo sa strane i procitao :)

Znaci kais treba premeriti i pregledati, sto se rolnica tice, pregledacu ih i ako treba zamenicu, za slajdere sam zaboravio da napisem ali ako menjam rolnice, promenicu i njih... Sto se tice oprugica, jer treba njih menjati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Ne znam to za kvacilo, nisam cuo za to smirglanje i zezancije, ali moguce je da se to radi. A oprugice nema potrebe da menjas, jedino ako su bas stare, pa cisto zbog zamora materijala.. Meni se desilo na skuteru da mi je jedna oprugica pukla, ali na svu srecu, nista nije ostetila tom prilikom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kada skines poklopac CVT-a proveri sledece:

 

- lezaj osovine kvacila ( nalazi se u poklopcu CVT-a )

- rolnice ( ako se potrosila po duzini ili "ukockastila" menjaj )

- kais ( izmeri sublerom sirinu, savi na kontra stranu kako bi video moguce pukotine )

- roler ( proveri lezaj rolera ili ti ublazivac udara kaisa, zavrti rukom i ne sme se cuti sustanje )

- zvono kvacila ( odmasti nitrom ili nekim drugim sredstvom i proveri moguce riseve )

- kvacilo ( izmeri debljinu feroda (do 3mm), proveri plocu iza osovina lamela (ne sme da ima lufta) i izduvaj ga (s'prostenjem) kompresorom, podmazi oba lezaja u kvacilu.... ako i dalje tresucka kvacilo mora na otvaranje )

- semerinzi ( vizuelno proveri semering radilice i kvacila, mora biti suvo )

- podmazi ( bolcnu, osovinu radilice i kvacila, vodjice klizaca )

 

.... to bi bilo to

eee da, zameni ulje u reduktoru ( 80W90 )

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Hvala puno kolega Satelis! Ovakav opis radova sam trazio :)

Cim budem uhvatio slobodno vreme bacam se na posao pa se javljam ako zatreba :) Ako neko ima jos nesto da doda, predlozi slobodno nek napise :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

I jos nesto. Ne popravljaj, ako je ispravno :D

Ozbiljno, sto zuris da ga otvoris, ja sam sa kinezom presao 8000 prije nego mi se pocelo pricinjavat proklizavanje, pa su u servisu utvrdili da je kais i dalje u dobrom stanju i poslje su sve tako traljavo sklopili da nije trajalo ni 1000km.

 

Jel i dalje ima samo onaj zvuk skripanja kad je vruc ili se nesto novo pojavilo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Ma, necu ja jos da ga otvaram, nego mi se potrefilo tako da mi taman istice garancija sad kad treba da se odradi servis na 10000 pa reko da se raspitam ovde da nesto novo naucim ;)

Sto se tice proklizavanja kvacila, isto je kao i pre, to mi se pojavilo na nekih 4-5000 i od tada se konstantno desava cim se masina zagreje ili kad je pod opterecenjem, standardno kao i sto se desava od pocetka. Od prosle godine od kako sam ono promenio za struju, hvala bogu nista se nije desavalo, ja sam prezadovoljan skuterom :)

Nego sam hteo cisto da saznam kakvi su simptomi kad ti delovi dotraju i na koliko se otprilike menjaju, da bi npr znao za kais kad je pred zamenu a ne ko drugaru da mi pukne na sred Gazele :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja