Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki GS 450L

Recommended Posts

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Драго ми је да моје теме побуђују толико интересовање међу колегама. :BJBmoto::vlajko::bacikosku:moto-cool.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Скидам поклопац вентила у опадајућем редоследу од 12 => 1:

 

20130514_140630.jpg

 

и одмах сваки на његово место:

 

20130514_140759.jpg

 

да после не бих лупао главу где беше? Могу рећи да поклопац вентила није био стегнут већ само дотегнут (далеко од 0,9 - 1,0 мкг колико је по књизи).

 

И сви су ту, сваки на свом месту:

 

20130514_142423.jpg

 

Да видимо шта се крије испод поклопца вентила. Пошто код мене ништа не може нормално, морао је да ради пластиканер:

 

20130514_142624.jpg

 

20130514_142656.jpg

 

Видљиви су трагови дихт-масе.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Није ли ланац мало лабав!?

 

20130514_143007.jpg

 

20130514_143023.jpg

 

20130514_143040.jpg

 

На вођици ланца (или је то можда шпанер?) у поклопцу вентила мало трагова коришћења, скоро је као нов:

 

20130514_143355.jpg

 

Ајд' да видим да ли је добро узубљен. Поравнио сам репере:

 

20130514_144439.jpg

 

20130514_144459.jpg

 

20130514_144821.jpg

 

20130514_144750.jpg

 

 

и све је ок, између 2. и 3. стрелице је 18 карика, као што и треба али је баш лабав:

 

20130514_144536.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Док окренем један круг (да стрелица на брегастој осовини поново дође на ивицу главе) ланац је час лабав - час затегнут. Кад стрелица дође на своје место ланац је поново лабав.

 

 

Да ли је ово нормално? Цр'ко - истегнут ланац? Или шпанер ланца? Можда обадва?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Пре пробе си требао да скинеш свећице :zvizduk: И не заборави да имаш клизач-затезач на поклопцу вентила- главе мотора кад провераваш затегнутост ланца :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Виде се трагови скидања шпанера:

 

20121109_124418.jpg

 

После паљења мотора капље уље са шпанера:

 

20121109_124518.jpg

 

20121109_124537.jpg

 

Трагови уља на поклопцу анласера:

 

IMG_4653.jpg

 

Рекао бих да је неко покушао да напшанује ланац брегастих осовина али није успео. Предпостављам да уље капље зато што је враћен стари дихтунг после неуспелог затезања ланца. Неко пре мене, верујем, није хтео да троши паре на дихтунг а није завршио посао.

 

Можда је ово и прави разлог продаје овог мотора? Колико са ја разумем у хемију, да би се променио ланац мора се компетно раставити мотор а некоме се то пре мене није испалтило да ради?

 

Шта ви мислите?Да ли је могуће да се ланац оволико истегне за 28510км?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Срећко за чишћење и полирање хрома , никла и сличних предмета пробај ово :takoje:

 

Имаш да купиш у Луису.

 

Поздрав :zdravo:

 

Друже, ово је добро кад хрому треба полирање и чишћење али то не може вратити хром који недостаје. Само поново хромирање то може средити. Да би разумео на шта мислим то могу упоредити са фарбом на ауту. Трагови су такви као кад каменче огули фарбу а то не може да се полира већ зафарба. Поставићу слике кад их нађем.

 

20121031_093116.jpg

 

20121031_093141.jpg

 

20121031_093158.jpg

 

20121031_093221.jpg

 

 

Ово где су тачке недостаје хром тако да полирање не може допринети да се то среди. Јесам пробао (на другој слици) и изгледа доста боље али црне тачке остају.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Пре пробе си требао да скинеш свећице :zvizduk: И не заборави да имаш клизач-затезач на поклопцу вентила- главе мотора кад провераваш затегнутост ланца :neznam:

 

И шта би добио кад би скинуо свећице на мотору који не ради?

 

Мислиш на овај шпанер?

 

image.png

 

Није тако код мене већ овако:

 

450.png

 

и баш због тога (и због скиданог шпанера који цури) мислим да је ланац одвезао своје.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ako nemaš svećice, lakše okrećeš radilicu :D :D

 

Lanac se rastavi na jednoj kariki i na nju se veže nov lanca, provuče se, spojiš nov lanac i uglaviš bregaste. U suštini, lak posao. Lanac bregaste ne košta preterano, a miran si posle. Mada je moguće da kod tebe nije istegnut lanac, nego je samo napet ili opušten kada se okreće, u zavisnosti gde staneš. Neće škoditi da ga promeniš.

 

Španer i dihtung... Ja skidao na mojoj Suzi Q pre sezonu i po vožnje, napravio nov dihtung ali loše. Kaplje malo. Ništa strašno. Kad budem bio dokon, onda ću ponovo da ga predihtujem.

 

 

 

 

PS Pazi samo da ti kraj razvezanog lanca bregaste ne upadne u mašinu :D :D :D Dosadno je pecanje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Lanac se rastavi na jednoj kariki i na nju se veže nov lanca, provuče se, spojiš nov lanac i uglaviš bregaste.

 

Предпостављам да за ово постоји и неки алат?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Mada je moguće da kod tebe nije istegnut lanac, nego je samo napet ili opušten kada se okreće, u zavisnosti gde staneš.

 

Видео си на видеу како померам усисну брегасту кад је ланац лабав. Зар не би требало да шпанер држи стално затегнут ланац с'обзиром да се налази испод ње?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Nisam gledao video :D :D :D

 

Naravno da ne treba da ga drži... Sila kojom okrećeš radilicu i put lanca... Kad pomeriš radilicu, on se zategne i deluje u redu. Stani negde na pola takta, pa ćeš videti da i tada imaš gore isto lufta. I stvarno, izvadi te svećice. Ovako se trudiš više, a i ne možeš precizno da ga zaustavljaš. Stani na svakih 90 stepeni okreta kako bi prekontrolisao istegnutost lanca. Možeš i na manje stepeni, ako ti je nešto sumnjivo.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Хвала Мишо, проверићу колико у уторак (понедељак је празник).

 

Није сад да цепидлачим због ланца, није ни он 100 дуката, већ питам да би научио. На оном другом мотору је пре растурања ланац био стегнут било како да га окрећеш и у било ком положају да станеш па мислим ако на њему нешто није било у реду да не поновим исту грешку на овом.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Pretpostavljam, nemoj da me držiš za reš da je to razlog, kod ovog motora nije nategnut španer, lanac je u kompletu labav. Zato ima ovakav slobodan hod. Ti u svakom slučaju otvori španer kad kasnije budeš dalje radio, da vidiš da ne glavi on zbog neke prljavštine. Moraš da ga rasturiš do najsitnijeg dela i da ga dobro opereš. 'oće on da od stajanja malo zapekne, od neke štroke u ulju itd. A ionako ćeš da ga skidaš da ga predihtuješ, nećeš ti da dozvoliš da ti kaplje ulje. Nisi kao ja :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

http://www.louis.de/_10b7f1161bb10291004bf8e03f5187fd0e/index.php?topic=artnr&artnr=10002792〈=en

 

http://www.louis.de/_10b7f1161bb10291004bf8e03f5187fd0e/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003901&anzeige=0&ADTRACTIONSLOT=detail_kontext

 

 

 

 

Ovako izgleda alat za skidanje i nameštanje lanca. Doduše, ovo je za pogonski lanac, možda za ovaj dupleks/tripleks ima neki drugi alat, ali sličnog oblika i namene.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

kako reche moj majstor, prekinesh lanac onim rastavljachem, sastavish novi i stari lanac nechim, provuchesh ga kroz mashinu, skinesh stari i zanitujesh novi. e sad koliko je to jednostavno to nek je na tebi da otkrijesh :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Морам да одем до Луиса да их питам имају ли тако нешто. Вероватно је мањи него алат за погонски ланац.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Морам да одем до Луиса да их питам имају ли тако нешто. Вероватно је мањи него алат за погонски ланац.

evo ga prika, did-ov

http://www.batemanracing.com/did-camchain.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Морам да одем до Луиса да их питам имају ли тако нешто. Вероватно је мањи него алат за погонски ланац.

evo ga prika, did-ov

http://www.batemanra...d-camchain.html

 

Хвала друже имаш Jelen_Flasa.jpg кад се видимо!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Pretpostavljam, kod ovog motora nije nategnut španer, lanac je u kompletu labav. Zato ima ovakav slobodan hod. Ti u svakom slučaju otvori španer kad kasnije budeš dalje radio, da vidiš da ne glavi on zbog neke prljavštine. Moraš da ga rasturiš do najsitnijeg dela i da ga dobro opereš. 'oće on da od stajanja malo zapekne, od neke štroke u ulju itd. A ionako ćeš da ga skidaš da ga predihtuješ, nećeš ti da dozvoliš da ti kaplje ulje. Nisi kao ja :D :D

 

Знате оног нашег другара који је познат широкој јавности као @misa-pei? Мудар човек само не воли да се истиче. Погледајте шта ми је написао.

 

Алал му вера и свака му дала по неколико пута (да не замери госпођа, то је нека наша бајкерста клетва :boze:)

 

Пошто ћу га ионако скидати:

nećeš ti da dozvoliš da ti kaplje ulje
јел'те, решим ја да погледам у каквом је стању шпанер. Прво морам да полабим шраф за шрафцигер који је контриран са 13мм матицом:

 

20130527_120656.jpg

 

Шраф унутар матице требам завити (окренути у смеру казаљке на сату) да би фиксирао покретни део шпанера, ово:

 

20130527_120908.jpg

 

Шрафчић теба да се фиксира на заравњени део шпанера:

 

20130527_120927.jpg

 

и тако спречи даље померање истог. Само што код мене завијање шрафа није било могуће зато што је већ затегнут и то добро!!! Хммм, ово веровано значи да је шпанер фиксиран али није отпуштен 1/4 круга супротно казаљки на сату како каже упутство, да би могао да шета и затеже ланац. Вероватно је ово узрок лабавог ланца (погледајте цитат Мишиног поста).

 

Шпанер се проверава тако што се овај "точкић"

 

20130527_124715.jpg

 

окреће супротно од казаљке на сату заједно са радилицом. Окретање радилице у контра смеру ће обезбедити да се ланац затегне и гурне назад покретни део шпанера са опругом. Кад сам окренуо радилицу уназад зачуло се нешто као стругање ланца преко вођице а "точкић" није хтео уназад ни под тачком разно... :Joska:Али, знате већ моју девизу:

"Немој ништа на силу, узми већи чекић!" и у складу са истом ухватим ја "точкић" и "мало" јаче га окренем кад он попусти (паметнији). Има ли оштећења унутра што је био толико стегнут, питам се?

 

Кад се радилица и "точкић" окрену контра до краја онда се "точкић" пусти а радилица се полако окреће у правом смеру, полако се треба у истом смеру окретати и "точкић". То је потврда да шпанер ради како треба.

То овде није био случај и 99% узрок је онај шраф за шрафцигер са друге стране који није био отпуштен 1/4 круга. Али и то ћу сад проверити. Отпустио сам га колико треба па да видим...

 

УРА!!! :jee3: :jee3: :jee3:!!! :jee4:!!! :jee2: :jee2: :jee2: РАДИ а и ланац је затегнут чини ми се на прави начин!!! Направио сам видео снимак и на сваких 90° окретаја радилице сам стајао да проверим затегнутост ланца и свуда је скоро иста. Погледајте:

 

 

Да ли овако треба да изгледа нормално затегнут ланац? Нема више оног дела кад је ланац затегнут а после пола круга претерано лабав. Сад је равномерно затегнут.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja