Jump to content

Moto Zajednica

Dlaka je debela

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Najsveziji dogadjaj od juce.Vracajuci se posle duze voznje i bola u donjem delu ledja , resim da skratim put i izadjem na auto put kod Mladenovca do Beograda.Ukljucim se na auto put i vozim 110 km u desnoj traci, sa povremenim podizanjem brzine i obilazenjem sporijih vozila u desnoj traci.U jednom momentu posle pogleda u retrovizor ne videvsi ni jedno vozilo koje bi me ugrozilo pri preticanju dignem brzinu na 130 i krenem da preticem neki auto.Na pola automobila koji sam obilazio u levom retrovizoru vidim gospodara prstenova (Audi 100) koji mene obilazi sa leve strane ali covek vozi 200 na sat.Refleksno se priblizim autu koji obilazim koliko to mogu a majstor sa audijem prosvira pored mene i mojih bocnih kofera za deeebelu dlaku.To se desilo toliko brzo da nisam stigao ni da se uplasim .Moja zena koja je bila suvozac samo se grcevito stegla za mene kad je kreten proleteo pored nas .Sta reci posle toga da ga jurim da mu jebem mater,da mu razbijem sajbnu on moze da kaze da je krenuo u obilazenje pre mene (sto i jeste tacno od Nisa vozi levom trakom 200 ) i ispasce opet motorciklisti krivi za sve.

Pri tom ja nisam mlad vozac i nisam neko ko jurca ali juce je me je samo sreca pogledala da prodjem citav .Malo sam sujeveran pa mi je mozda i vraceno za neke stvari kad sam ja nekim ljudima pomogao u nekim slicnim situacijama, zato cinite dobro kad god mozete uvek se vrati na neki nacin.Mozda ce neko da kaze a sto si vozio 130 a sto si obilazio ,nisu to neke brzine i nije to neka specijalna situacija ali za mene jedno novo iskustvo u zivotu ali razumece me svi koji voze motore .

Hteo sam sa vama da podelim ovo iskustvo i svim bajkerima porucim kad vozite motor ocekujte NEOCEKIVANO .

  • Podržavam 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kad baš moram autoputem, uglavnom se držim srednje/desne trake i reeeetko kad prelazim u levu a i tu gledam da se zadržim što kraće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

... ocekujte NEOCEKIVANO .

 

 

Sve te razumijem, desi se i meni da pogledam u retrovizor i tamo ugledam "gospodara prstenova" u krupnom planu, niotkuda, ALI reci da je to neocekivano i nije bas najkorektnije.

To se (meni u svakom slucaju) uglavnom desava kad se vozi "opusteno" ili "lagano", kao u snu (dok ne zazvoni sat u retrovizoru).

 

Upravo ti gospodari "gospodare" na autoputu i totalno su za ocekivati u opisanoj situaciji.

110 motorom po autoputu generalno nije najzdravije, kao ni 130 u lijevoj traci (bilo cim sto moze brze).

Motorom autoputem idem uglavnom oko 20-30 preko (relaxed) i pratim retrovizor za "gospodare" da im se sklonim.

Moze i mrvcu lakse, ali mnogo sporije je hazard, kao sto si i sam iskusio.

M se uspavas, M te vise vozila pretice (sto generalno nije zdravo).

 

To sto on nije htio da trosi kocnice (ako ih je imao) je naravno treca prica, ali sta god da je uzrok (retardiran vozac ili auto), tebi to ne znaci puno.

Cinjenica je da "gospodari" postoje i da mi moramo opstati. :)

 

poz

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Nije logicno da ako si isao 130 nisi mogao da vidis auto iza tebe u retrovizor,jer 130 i 200 na sat nije neka razlika u brzini,znaci ili si ti isao sporije ili od mnogo brze od 200 pa te je tako brzo sustigao....

 

Ja sam bas juce kad sam iso u batajnicu autoputem imao slicnu situaciju sa jednim vozacem nekog bmwa,posto sam isao sa drugarom on vozi suzuki gs 500 ja ga pratim sa nekih 120 na sat,ide baja iza nas neko vreme sa bmwom i poce naglo da nas obilazi i u isti mah baci neki pogled,u fazonu kako ste spori...kada sam posle prozujao pored njega(a njemu otvoren prozor)preko 200 mislim da mu nije bilo dobro :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Nije logicno da ako si isao 130 nisi mogao da vidis auto iza tebe u retrovizor,jer 130 i 200 na sat nije neka razlika u brzini,znaci ili si ti isao sporije ili od mnogo brze od 200 pa te je tako brzo sustigao....

 

Ja sam bas juce kad sam iso u batajnicu autoputem imao slicnu situaciju sa jednim vozacem nekog bmwa,posto sam isao sa drugarom on vozi suzuki gs 500 ja ga pratim sa nekih 120 na sat,ide baja iza nas neko vreme sa bmwom i poce naglo da nas obilazi i u isti mah baci neki pogled,u fazonu kako ste spori...kada sam posle prozujao pored njega(a njemu otvoren prozor)preko 200 mislim da mu nije bilo dobro :)

I sta si tom banzi dokazao,da si brzi od njega ili...

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Oko 130km/h i vjerovatno 200 na sat(totalno odokativna procjena), cine razliku u brzini od 70km/h, jes da su podaci ofrlje al drzacemo ih se za ovu racunicu. Brzina od 70km/h, odgovara brzini od nekih 19 i nesto metara po sekundi, ajde da kazemo 20metara/sekundi. Znaci pogledas u retrovizor, vidis "nesto" nekih 100-150metara iza sebe (ako ga i vidis), pogledas 5-6 sekundi kasnije, eto ga na grbaci. Zajebato, a nemozes nista da ucinis da se odbranis od takvih i slicnih kamiNakaza. Ako te sta tjesi, to je vjerovatno neka paljevina koja je iz Juga ili neceg slicnog presla u staru ragu i misli da je to aviJon, pa ce vjerovatno sam sebi ubrzo doci glave ili ce nauciti lekciju.... mada da on ima ista u glavu ne bi radio to sto radi

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1428 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Pogledajte i drugu stranu medalje :) Prosecan covek vozi automobil autoputem 120 i krene da obilazi neki sporiji auto. Motocikl koji ide 250kmh se toliko brzo priblizi autu da covek moze da kaze, nisam ga video, a i jos tome ide u prilog sto je motor dosta manje vidljiv nego neki tenk tipa audi 8, bmw 7 i sl. I onda je taj "bajker" ljut sto mu ovaj isekao put.

Veoma slicna situacija, samo zavisi iz kog se ugla gleda ;)

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pogledajte i drugu stranu medalje :) Prosecan covek vozi automobil autoputem 120 i krene da obilazi neki sporiji auto. Motocikl koji ide 250kmh se toliko brzo priblizi autu da covek moze da kaze, nisam ga video, a i jos tome ide u prilog sto je motor dosta manje vidljiv nego neki tenk tipa audi 8, bmw 7 i sl. I onda je taj "bajker" ljut sto mu ovaj isekao put.

Veoma slicna situacija, samo zavisi iz kog se ugla gleda ;)

I onda je taj bajker budala, koja je ostala ziva jer bog ih takve cuva.

Mene frka preticati sa vise od 20-30km/h razlike, jer znam koliko je gluvih, slepih i nesposobnih dobilo ljekarski za vozacku samo onoga dana kada sam i ja bio prisutan, a koliko ih je jos ne zelim ni da pomislim. Ni kad mu se nacrtam u retrovizoru sa sve auspuhom koji s dB killerom pravi 110 decibela i vidim mu tupu facu, ja i dalje nisam siguran oce li me zaljepit na bankinu. Mozes biti i bogom dani najbolji vozac na planeti(ko sto veeeelika vecina umislja da su), opet ce te sjebat bilo koji za voznju nezainteresovani idiot

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Oko 130km/h i vjerovatno 200 na sat(totalno odokativna procjena), cine razliku u brzini od 70km/h, jes da su podaci ofrlje al drzacemo ih se za ovu racunicu. Brzina od 70km/h, odgovara brzini od nekih 19 i nesto metara po sekundi, ajde da kazemo 20metara/sekundi. Znaci pogledas u retrovizor, vidis "nesto" nekih 100-150metara iza sebe (ako ga i vidis), pogledas 5-6 sekundi kasnije, eto ga na grbaci. Zajebato, a nemozes nista da ucinis da se odbranis od takvih i slicnih kamiNakaza. Ako te sta tjesi, to je vjerovatno neka paljevina koja je iz Juga ili neceg slicnog presla u staru ragu i misli da je to aviJon, pa ce vjerovatno sam sebi ubrzo doci glave ili ce nauciti lekciju.... mada da on ima ista u glavu ne bi radio to sto radi

 

Nesto? Tackica mozda neka ili? :jok:

Ajde objasni onda molim te kako se shvabe uspjesno brane vec decenijama u situacijama koje opisujes, samo sa jos (duplo?) vecom razlikom u brzini?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Tesko je nekada uociti motor ili kola, to stoji. Ali moras uvek uzeti u obzir da nisi sam na putu. I da ima vecih budala od tebe.

Situacija sa mojim matorim na auto-putu. : Vozio covek 200km/h, malo da produva kosu ispod kacige, koje nema :D i lepo covek vozi, kada u jednom trenutku ugleda u retrovizor, i pomeri se, i kaze da je proleteo pored njega... Da nema predstavu koliko je auto isao. I tu se prviput debelo zapitao, zasto i vozi motor, kada covek lepo sedne u auto, i samo stisne gas i dovidjenja. Da li iso 200-300km/h u autu ne osetis, dok na motoru se boris sa Vetrom i jos kakvim glupostima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

ja ne vozim ispod 200 na auto putu. ali uvek vozim desnom trakom, levu koristim za preticanje. ako je neko zapoceo preticanje ispred mene onda kocim u desnoj traci i cekam svoj red. nemaju ljudi postovanja ovde u srbiji. na autobanu svi voze preko 200 ali se zna red. i da, zaboravio sam da dodam da drzim duga svetla mahinalno dok preticem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

ja ne vozim ispod 200 na auto putu. ali uvek vozim desnom trakom, levu koristim za preticanje. ako je neko zapoceo preticanje ispred mene onda kocim u desnoj traci i cekam svoj red. nemaju ljudi postovanja ovde u srbiji. na autobanu svi voze preko 200 ali se zna red. i da, zaboravio sam da dodam da drzim duga svetla mahinalno dok preticem.

 

Ovo sto si napisao sa dugim svetlima, to uvek radim kada sam na Miseluku, kada vozim krugove, jer ce me lakse uociti pri vecoj brzini. Svejedno da li je dan ili mrak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Oko 130km/h i vjerovatno 200 na sat(totalno odokativna procjena), cine razliku u brzini od 70km/h, jes da su podaci ofrlje al drzacemo ih se za ovu racunicu. Brzina od 70km/h, odgovara brzini od nekih 19 i nesto metara po sekundi, ajde da kazemo 20metara/sekundi. Znaci pogledas u retrovizor, vidis "nesto" nekih 100-150metara iza sebe (ako ga i vidis), pogledas 5-6 sekundi kasnije, eto ga na grbaci. Zajebato, a nemozes nista da ucinis da se odbranis od takvih i slicnih kamiNakaza. Ako te sta tjesi, to je vjerovatno neka paljevina koja je iz Juga ili neceg slicnog presla u staru ragu i misli da je to aviJon, pa ce vjerovatno sam sebi ubrzo doci glave ili ce nauciti lekciju.... mada da on ima ista u glavu ne bi radio to sto radi

 

Nesto? Tackica mozda neka ili? :jok:

Ajde objasni onda molim te kako se shvabe uspjesno brane vec decenijama u situacijama koje opisujes, samo sa jos (duplo?) vecom razlikom u brzini?

Pa eto odmjeri 100-150metara od nekog staticnog objekta velicine auta, sjedi na motor koji stoji, baci pogled u retrovizor, ali onako letimicno ko sto svi radimo, na sekund-dva, pa mi reci sta si to vidio. Onda dodaj na to da se kreces, na motoru 130km/h iza auta na kojem moras stalno da drzis oko da mu se nesto nije ucinilo pa da legne na kocnicu, dok te svo vrjeme samaraju turbulencije koje se stvaraju iza njega.

 

A svabe pitaj kako se brane kad na 280km/h, 200m ispred sebe vide kamion koji ide 90 kako krece da pretice drugi kamion koji ide 80.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

 

Pa eto odmjeri 100-150metara od nekog staticnog objekta velicine auta, sjedi na motor koji stoji, baci pogled u retrovizor, ali onako letimicno ko sto svi radimo, na sekund-dva, pa mi reci sta si to vidio. Onda dodaj na to da se kreces, na motoru 130km/h iza auta na kojem moras stalno da drzis oko da mu se nesto nije ucinilo pa da legne na kocnicu, dok te svo vrjeme samaraju turbulencije koje se stvaraju iza njega.

 

A svabe pitaj kako se brane kad na 280km/h, 200m ispred sebe vide kamion koji ide 90 kako krece da pretice drugi kamion koji ide 80.

 

Stvar je u tome da vidis, pa sad ako ti je letimican pogled dovoljan, onda moze i letimicno, a ako nije onda gledas 5- 10- 150 puta, sve dok ne vidis i procjenis.

 

Ja sam postavio (retoricko) pitanje tebi, jer ti kazes da nema odbrane, a svabe su evidentno odbranjene.

 

Ukoliko shvabo ugine, Kamiondzija iz tvoje situacije ide na robiju. jer je duzan da propusti shvabu, bez obzira na brzinu. Ukoliko to ne uradi, ON izaziva nesrecu. Shvabina brzina samo povecava posledice.

Naravno da nije odgovorno (vrlo cesto i zabranjeno) voziti 200+ na autoputu, ali je jos neodgovornije polazaiti od toga da se to ne desava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Pa eto odmjeri 100-150metara od nekog staticnog objekta velicine auta, sjedi na motor koji stoji, baci pogled u retrovizor, ali onako letimicno ko sto svi radimo, na sekund-dva, pa mi reci sta si to vidio. Onda dodaj na to da se kreces, na motoru 130km/h iza auta na kojem moras stalno da drzis oko da mu se nesto nije ucinilo pa da legne na kocnicu, dok te svo vrjeme samaraju turbulencije koje se stvaraju iza njega.

 

 

Mislim sve ovo sto si nabrojao nije razlog da ne pogledas onoliko puta koliko je potrebno da budes SIGURAN da nece neko da te ubije kada krenes u preticanje.

 

Kakve turbulencije, kakvi letimicni pogledi. Sta bi bilo da je (ne daj boze) padala i kisa? Onda ne mora ni da se gleda u retrovizor pre preticanja zato sto smeta voda koju bacaju tockovi automobila ispred i pada kisa na retrovizore a oni su bez grejaca???

 

Nema izgovora za losu procenu u saobracaju, pogotovu na motoru. Ta losa procena moze lako da se plati zivotom. A bahatih vozaca ima uvek i svuda. To je realnost, ne slucajnost.

 

 

Ako neko nije u stanju da se uveri da moze bezbedno da krene u preticanje bez obzira kakvi su uslovi za voznju i bez obzira koja je brzina u pitanju - bolje da ne vozi ni motor ni automobil. Ubice sebe ili nekog drugog.

 

 

I da dodam vezano konkretno za gore navedeni incident, vozac automobila je kreten neopevani sto je i pored izletanja motocikliste nastavio da vozi kao manijak umesto da ukoci. Samo je udarni talas pri toj brzini mogao da obori motociklistu i bez fizickog kontakta 2 vozila. >:(>:(>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

@ghostmile

Otkud vozac kamiona da ide u zatvor, zasto?

Zato sto se neko zakucao u njega od pozadi dok se on normalno vozio u ljevoj traci i bio na pola duzine vozila u ljevoj traci?

Ne, to u policijskom zapisniku prolazi kao sudar zbog neprilagodjene brzine i neodrzavanja odstojanja, to sto je ovaj bio u ljevoj traci prije kamiona, ali u drugoj vremenskoj zoni to njih ne interesuje.

Kako se svabe brane od toga? Generalno vecina ih malo oduzme gas kad sustignu grupu vozila, tako da je rjetko kada razlika u brzini dupla od one koju smo pominjali. Drugo, taj dio autobana gdje nema ogranicenja svi znaju i svi ocekuju da ce neko da naleti u ljevoj traci sa 450 na sat, pa svi obracaju paznju i gledaju po milion puta u retrovizor da bi bili sigurni. Ako je ogranicenje 130 i ti vozis 130, a oces da preteknes nekoga ko ide 125, znaci malo ces preci ogranicenje, za ocekivati je da nisi jedini koji vozi "malo preko", pa ces u retrovizoru traziti jel ima neko ko je tu do 100m iza tebe koliko ti je i realno vidno, ko vozi i 160-170 a nije u tih 100m nisam siguran ni oce li trebat da koci ili ce bit dovoljno samo da oduzme gas. Ali meni ne pada na pamet da bih u takvim uslovima ja trebao durbinom da trazim ima li neki mamlazni nisko leteci tamo nedje 2km iza mene kome bih ja trebao da ustupim prednost.

 

@Dr.No

Turbulencija i slicno je navedeno samo da pojasnim da u retrovizoru mozes da vidis vozilo koje je nekih 100-150m iza tebe u realnim uslovima, 200m u savrsenim. A po kisi ne vidis skoro nista pa realno je da ces da obratis posebnu paznju, nece to vise biti letimican pogled.

Ocu samo da kazem da je glupo na djelu puta koji je ogranicen na 130 da ja trazim u retrovizoru ima li 500m iza mene neko ko ide 300km/h, i ako utvrdim da nema pa me pokupi neko ko ide 390 da pametnice poslje kazu "a jebi ga, sto nije gledao"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Ocu samo da kazem da je glupo na djelu puta koji je ogranicen na 130 da ja trazim u retrovizoru ima li 500m iza mene neko ko ide 300km/h,

 

Jedino sto je glupo je da pogines zato sto to nisi uradio :neznam:

 

U proteklih 10-tak godina sam presao oko 500.000 km po Srbiji i od toga bar pola na autoputevima u novim sluzbenim automobilima. Da mi je bilo glupo da gledam dugo u retrovizore pre nego sto i pomislim da obidjem nekog, do sada bi imao prilike da poginem bar 10-tak puta.

 

Mozes slobodno da racunas da bar 20% vozaca vozi preko 170km/h na autoputu. Nije to bas toliko retko da mozes da letimicno pogledas uz predpostavku da niko ne vozi preko ogranicenja brzine. Ako smatras da moraju da se pridrzavaju ogranicenja sebe dovodis u opasnost :neznam: Pa i gore navedenih 130km/h je preko ogranicenja na autoputu. Gde je tih 10 km/h tu je i 50 km/h.. pogotovo u dobrim kolima ;)

 

Zasto ovo pisem? Zato sto uopste nije bitno da li je taj neko ko me je ubio vozio 120 (koliko je ogranicenje na nasim autoputevima) ili 250 km/h.

 

NIJE GLUPO GLEDATI I 10 PUTA!

 

:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@ghostmile

Otkud vozac kamiona da ide u zatvor, zasto?

Zato sto se neko zakucao u njega od pozadi dok se on normalno vozio u ljevoj traci i bio na pola duzine vozila u ljevoj traci?

Ne, to u policijskom zapisniku prolazi kao sudar zbog neprilagodjene brzine i neodrzavanja odstojanja, to sto je ovaj bio u ljevoj traci prije kamiona, ali u drugoj vremenskoj zoni to njih ne interesuje.

Kako se svabe brane od toga? Generalno vecina ih malo oduzme gas kad sustignu grupu vozila, tako da je rjetko kada razlika u brzini dupla od one koju smo pominjali. Drugo, taj dio autobana gdje nema ogranicenja svi znaju i svi ocekuju da ce neko da naleti u ljevoj traci sa 450 na sat, pa svi obracaju paznju i gledaju po milion puta u retrovizor da bi bili sigurni. Ako je ogranicenje 130 i ti vozis 130, a oces da preteknes nekoga ko ide 125, znaci malo ces preci ogranicenje, za ocekivati je da nisi jedini koji vozi "malo preko", pa ces u retrovizoru traziti jel ima neko ko je tu do 100m iza tebe koliko ti je i realno vidno, ko vozi i 160-170 a nije u tih 100m nisam siguran ni oce li trebat da koci ili ce bit dovoljno samo da oduzme gas. Ali meni ne pada na pamet da bih u takvim uslovima ja trebao durbinom da trazim ima li neki mamlazni nisko leteci tamo nedje 2km iza mene kome bih ja trebao da ustupim prednost.

 

@Dr.No

Turbulencija i slicno je navedeno samo da pojasnim da u retrovizoru mozes da vidis vozilo koje je nekih 100-150m iza tebe u realnim uslovima, 200m u savrsenim. A po kisi ne vidis skoro nista pa realno je da ces da obratis posebnu paznju, nece to vise biti letimican pogled.

Ocu samo da kazem da je glupo na djelu puta koji je ogranicen na 130 da ja trazim u retrovizoru ima li 500m iza mene neko ko ide 300km/h, i ako utvrdim da nema pa me pokupi neko ko ide 390 da pametnice poslje kazu "a jebi ga, sto nije gledao"

 

Nedas se ti. Sudeci po stavovima, nisi cest na autoputu, a autobahn vjerovatno nisi gledao. A i ja sad ispadam lagano neki divljak u papucama. Ne promovisem 300 po autoputu, nego reagujem na (pogresnu) percepciju oko ovoga.

 

Fora je u tome da je "nisko leteci tamo nedje mamlaz" naucna fantastika, koja se prenosi sa foruma na forum.

Kad kamion izadje, ako je realno mogao, onda se moze zakociti i sa 300, ali ako je "letimicno bacio pogled" uz pretpostavku "ma ko ga jebe nek koci", onda ide na robiju. To se izvjestaci, ima teknologija i struka za to. Dok on dodje do "pola vozila" ti mozes da stanes sa 1000 km/h na 0.

 

Uz primjenu tvoje logike bi kamiondzija mogao da sudi ko vozi prebrzo i pri tome presudi na smrt. Vidi mecku u retrovizoru da ide brzo i ubije vozaca iz dosade. Da se to nebi dogadjalo, zato se ide na robiju.

 

Jos jedna vazna stvar je "svi znaju" dio i matematika... Ne znas ti (ili ja) sta svi znaju, niti je to relevantno. Trebas uvijek da vozis kao da ce sutra biti rat, odnosno da primjenjujes istu tehniku i principe u svim uslovima.

Zajebi metre i racunanje. Koristi oci i uvjeri se. Jer realno, nemas nista ni od pametnica koje kazu "jbga, nije bio kriv".

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Oko 130km/h i vjerovatno 200 na sat(totalno odokativna procjena), cine razliku u brzini od 70km/h, jes da su podaci ofrlje al drzacemo ih se za ovu racunicu. Brzina od 70km/h, odgovara brzini od nekih 19 i nesto metara po sekundi, ajde da kazemo 20metara/sekundi. Znaci pogledas u retrovizor, vidis "nesto" nekih 100-150metara iza sebe (ako ga i vidis), pogledas 5-6 sekundi kasnije, eto ga na grbaci. Zajebato, a nemozes nista da ucinis da se odbranis od takvih i slicnih kamiNakaza. Ako te sta tjesi, to je vjerovatno neka paljevina koja je iz Juga ili neceg slicnog presla u staru ragu i misli da je to aviJon, pa ce vjerovatno sam sebi ubrzo doci glave ili ce nauciti lekciju.... mada da on ima ista u glavu ne bi radio to sto radi

 

Nesto? Tackica mozda neka ili? :jok:

Ajde objasni onda molim te kako se shvabe uspjesno brane vec decenijama u situacijama koje opisujes, samo sa jos (duplo?) vecom razlikom u brzini?

 

Зато што Швабе имају деонице ауто-путева на којима нема ограничења брзине...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Znaci jasno ti je da sam na autoputu cest koliko i snjeg u Herceg Novom, jednom godisnje na pola sata i to je to :D

 

Ali u finale smo dosli do nekog zakljucka ko i njemci kad su makli ogranicenje na autobanu. Moze brzo da se vozi al mora da postoji neki red. Ne mozes da upadas u brzu traku kako te volja, niti mozes dok si u istoj da naleces na vozila ispred sebe, koja su se ukljucila dok si ti bio deeebeeeelo iza.

 

Matematiku sam naveo zbog izjava da nije neka razlika u brzini 130 i 200. A ustvari je sasvim dovoljna za scenario i nacin koji sam opisao.

 

Jos nam jedan detalj promice.

Kaminakaza u navedenom slucaju je prosao pored njega sa 200km/h(rekli smo gruba procjena), sto znaci:

1) ili je vozio 200 i nije ni digao nogu s gasa kad je vidio da se neko daleko ispred njega ukljucuje u traku i da ce mu zatvoriti put, sto je kretenski

2) vozio je mnooooogo brze, pa je kocenjem uspjeo da svede brzinu tek na 200 i za dlaku promasi vozilo ispred, sto je opet kretenski raditi takvo nesto na putu s takvim ogranicenjem, sa asfaltom takvim kakav je, okruzen vec opisanom grupom vozaca, u tom modelu "gospodara prstenova"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Matematiku sam naveo zbog izjava da nije neka razlika u brzini 130 i 200. A ustvari je sasvim dovoljna za scenario i nacin koji sam opisao.

 

Mrzi me sada da ponovo citam sve, jer sam propustio ko je reko da je razlika izmedju 130 i 200 km/h mala... Ali to je apsurdno da se pomisli, kamoli kaze ili napise...

Moja iskustva, iako sam mlad vozac, imam lepih preko 30.000km u kolima za dve godine, i odprilike 30.000 na motoru, sa svojih 6 godina iskustva...

Razlika od "SAMO" 10km/h je dovoljna da se ubijes, ili da nekoga ubijes.

Moja iskustva su na Misleluku velika, cesto vozim tamo Kola-Motor, jer se vozi kao da je staza, i tu se oseti i najmanja razlika, i gde su granice.

Evo par primera male razlike u brzini sta moze da uradi, iz mojih iskustva, samo uvek mora da se uzme u obzir da nije svaki dan isti, i da se nece motor-auto isto ponasati pri istim brzinama, ako su makar malo drugaciji vremenski uslovi :

Voznja motora, na pravcu, vozio sam stalno do 220km/h, jer kocnice sam osetio da im je to maximum tamo dokle ja planiram da drzim gas, i nikada nisam prelazio tu brzinu, jer sam tu procenio da je optimalno za kocenje, u odredjenom momentu pre krivine, i jednom sam ostavio jos malo gas otovren dosao sam do 225-230km/h i jedva sam zakocio na vreme da udjem u krivinu, rizkujuci da se zabijem u ogradu ili da mi proklizne motor i opet da dodjem do te ograde. A to je razlika od "samo" 5-10km/h.

Jos jedna varijanta, ali na cistom pravcu, most slobode, isto sam odrzavao maksimalnu brzinu do 220km/h, vec sam naviko na nju. i odluci sam opet, ko budala, da ostavim malo gas otvoren, dosao sam do 230km/h, i u trenutku kada sam popustio gas, da bi smanjio brzinu, motor je krenuo da se ljulja ceo, ceo zadnji deo je krenuo da klizi. A do tada sam milion puta isao 220km/h i nikada nikakav problem, i sada zbog razlike od 10km/h sam mogo da se ubijem, jer je taman tolika razlika bila, da zadnji deo poceo da klize, pri malo agresivnijem pustanju gasa.... Znaci i iskustvo je bitno. Sada makar znam da sledeci put u tom scenariu cu laganije pustati gas.

Jos par primera sa kolima :

Isto pravac, brzina pred krivinu uvek bude oko 120km/h, a sa obzirom da je ostra jako krivina, smanjuje se naglo na 80km/h i mora tacno odredjen ugao da se gadja, da bi izasao bez posledica.

Jednom sam nesvesno popeo brzinu na 130km/h i pogledao sam u sat pre nego sto krenuo da skrecem, i shavtio sam da je to vec previse, ali sam vec krenuo da kocim, i rizikovao sam, i auto mi je skroz prokliznuo, i tehnikom koje sam vremenom steko na toj, takozvanoj stazi, sam uspeo da povratim auto na minimalnih 20cm od ograde, bukvalno sam usao u ogradu i uspeo da izadjem iz nje... i opet razlika od samo 10km/h... Jos jedno iskustvo, blaza krivina, na Miseluku, ali ima svoje cari, dosta je ljudi zavrsilo u toj krivini lose, iako izlgeda blaza od predhodne navedene, moj auto nikada nisam mogao preko 95km/h da imam na izlazu iz te krivine, iako je prilaz krivini moze biti i preko 140km/h. I jednom sam odlucio da ga poteram makar jos 5km/h brze, tj brze da izadjem, i auto je ceo postao nestabilan, ne koliko na predhodnom navedenom od 20cm od ograde, ali dovoljno da me dotera 50cm od ograde... a razlika je bila pisljivih 5km/h, da sam probo sa 10km/h, zavrsio bi u ogradi sa autom....

Jeste da se ovde spomijnu krivine, ali svejedno, hocu da ukazem, da minimalne razlike u brzini, mogu da naprave ogromne razlike u bezbednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja