Jump to content

Moto Zajednica

Napajanje za GPS i ostale uredjaja na 12v (izvlacenje napajanja)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Tracer9 GT '23

U prvom momentu nisam hteo da postavim ovu temu, misleci da je isuvise jednostavno ovo sto sam uradio ali opet cesto sam na netu nalazio neke stvari koje su mi puno pomogle a nekome su vrlo proste.

 

   Resio sam da napravim napajanje za GPS ili za punjac telefona.

 

Evo tu je i sav potreban materijal !

materijal.jpg

 

  Cena svog materijala je bila 4 eura !     ( proverite koliko je ovo u  Louisu )

 

konektor.jpg

 

Nakon lemljenja zica sa zabicama i nosacem osiguraca povezujem na akumulator !

 

vezivanje1.jpg

 

a pre toga sam zalemio konektor, koji sam kasnije ucvrstio plasticnim zatezacima za nosac rezervoara.

 

 

Da napomenem da sam ovo napravio vec treci put !

Prvi put na Fazera pa na Z750s i evo sada na Stroma gde je i bilo najlakse uarditi zbog obilja prostora !

 

Nadam se da ce ovo nekome pomoci !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Jos par saveta na datu temu.

Obavezno pre nego sto zapocnete bilo kakav rad na elektro instalaciji prebacite vasu kontakt bravu (kljuc) u polozaj OFF (iskljucen).

Kako bi ste sebi olaksali rad prvo zalemite sve sto je potrebno na 'stolu', Ovako ce te izbeci hladan lem a i ne moze nikako da vam padne vrcu kalaj na plastiku vaseg ljubimca.

1. Zalemite ili spojite, zavisno od sisteama spajanja, zice u 'nosac' osiguraca. Osigurac se stavlja na zicu koja ide na + i obavezno stavite zicu crvene boje.

2. Zatim zalemite ili ukripmujte obe zice(+ i -) na papucice koje ce nalegati na stubice ili na kleme akumulatora.

3. Zalemite ili spojte, zavisno od sistema spajanja, zice na konektor za napajanja. Ovim ste zavrsili pola posla.

4. Demonirajte kleme sa  vaseg akumulatora sledecim redosledom prvo -(minus) klema pa zatim +(plus).

5. Ocistite naslage prljavstine i oksidacije sa sa stubica akumulatora i klema. Ovo mozete uciniti suvom, cistom krpom. Ako nemozete krpom odstraniti naslage onda pazjlivo i polako osmirglajte stubice finom smirglom.

6. Namontirajte kleme i papucice vaseg izvora napajanja na akumulator i to sledecim redosledom prvo +(plus) pa zatim -(minus).

7. Naprskajte kleme akumulatora kontakt sprejeom ili sa WD-om.

8. Fiksirajte ,na mestu gde vam je najzgodnije i na nacin koji po vama najadekvaniji, konektor za napajanje.

9. Dajte kontak i i izmerite volmetrom napon  u konektoru, trebalo bi da je isti kao i napon na akumulatoru.

Nedostatak ovog resenja je sto ako zaboravite da odspojite uredjaj ,nakon gasenja motora, duze vreme (npr preko noci) moze se desiti da vam se isprazni akumulator. Najprostije resenje je stvaljanje prekidaca ali ako cete zaboraviti da odspojite uredjaj onda cete zaborviti i da iskljucite prekidac.

Najznacjniji nedostak ovog resenja je sto napon moze varirati u zavisnosti od napona koji daje alternator. Zato treba na ovo resenje sa slike ubaciti jos i sabilizator napona koji kosta mozda jos 2e a uskoro cu vam dati tacnu cenu istog kao i opis nacina montiranja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Moje licno misljenje je da netreba vezati direktno na akomulator nego struju izvuci sa nekog drugog mesta npr kontakt brave.

Super i ja se slazem ali uvek ima ali,

Ovo je nesto sto se radi za 20minuta i pri tom ne zaboravi da treba do kontakt brave i stici i da svaka ima neki svoj raspored zica i da kod novijih modela mozes da napravis mnogo steta oko elektroinike cackajuci oko brave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

Naveo sam samo primer, treba ispratiti ( +)  i izvuci napajanje da nebi trpali sve oko akomulatora sto se vidi na prilozenoj slici.

Sa akomulatora je stalni napon pa se moze desiti da se izvuce struja iz akomulatora ako zaboravis da raskacis korisnika napona koji god to bio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sa akomulatora je stalni napon pa se moze desiti da se izvuce struja iz akomulatora ako zaboravis da raskacis korisnika napona koji god to bio.

Upravo to sam i ja napisao na kraju prvog posta kao nedostakat ovog resenja

Naveo sam samo primer, treba ispratiti ( +)  i izvuci napajanje da nebi trpali sve oko akomulatora sto se vidi na prilozenoj slici.

I za ovo sam dao obrazlozenje u drugom postu.

 

PS. Probaj sam da to uredis  na kontakt bravi kod npr. nove R1 a da pri tom nemas elektro semu iste.Pa ako nesto ne sjebes imo si srece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja takodje ne bih vukao zice sa akumulatora. Ne uliva mi poverenje da vucem dve tanke zice od akumulatora do instrument table, preko ili oko vrelog motora. Mislim da je to vrlo pipav posao i ako se ne uradi zaista strucno moze lako da dodje do paljevine. Ne mora biti kontakt brava, ali recimo mesto koje mi pada na pamet je tabla sa osiguracima. Na nju sigurno dolazi glavni vod koji se onda kroz tablu deli na pojedine osigurace. Moze da se izvuce odatle recimo. Ili jos bolje, proveriti postoji li na tabli sa osiguracima neki neiskoriscen (sto se cesto dogadja, predvidjaju oni ovakve situacije) i iskoristiti to mesto. To bi bilo najbolje resenje.

 

Pri tom, bez dobrog poznavanja elektrike ovo sve ne treba ni pocinjati, vec prepustiti profesionalcu da odradi posao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Poduhvati sa kontakt bravom,kutujom osiguraca i... su stvarno za majstore a ne za hobiste pocetnike. Sto zice tice nije problem sto je toliko tanka ako je su prikljuceni uredjaji male amperaze, tj. mobilni telefon GPS i slicno. A za sto se tice tanke zice i prolaska iste preko masine treba izmeriti porebnu duzinu i zicu ucvrstiti plasticnim vezicama za ram tako da nemoze doci u kontakt sa masinom.

 

PS. Ovo je Sam Svoj Majstor i bavi se Amaterskim resenjima, jer kada bi svako sve radio, cemu onda postojanje novca?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Još jedan od razloga za kačenje direktno (sa osiguračem) na akumulator - ako se nešto zabrlja (kratak spoj na konektoru), riknjava samo taj, dodatni deo. Ako se struja vuče sa brave itd, u opasnosti je i originalna instalacija. Ne lepo.

 

Sa druge strane, ni brava nije nuklearna fizika... Tu se može relativno lako "ukrasti" struja, ali u tom slučaju ne bi bilo loše staviti osigurač posle brave, a pre potrošača. Dodatne kablove treba zaštititi ne samo od temerature i mehaničkih oštećenja, već i od hemijskih sredtava (ulje, benzin...).

 

Što se tiče brave za R1, što bi ona bila naprednija? I da jeste, u servisnom priručniku sigurno postoji šema... Za ozbiljnog amatera nema prepreke :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Tracer9 GT '23

Još jedan od razloga za kačenje direktno (sa osiguračem) na akumulator - ako se nešto zabrlja (kratak spoj na konektoru), riknjava samo taj, dodatni deo. Ako se struja vuče sa brave itd, u opasnosti je i originalna instalacija. Ne lepo.

 

Iz tog razloga sam i isao na instalaciju direktno sa akumulatora, a i osigurac je vrlo blizu tako da iako dodje do kratkog spoja ili topljenja zice postoji zastita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

jedno pitanje. Imam ttr koji nema akomulator, kako na njega da nakacim napajanje za gps. Zna li neko koliko traju baterije na tomtomu, mozda nije potrebno da stavljam napajanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Moje iskustvo sa takvim konektorom u automobilu: kratak vek trajanja. Na motoru bi mi sigurno trajao i kraće. Izbegnite te konektore ako možete.

Moj savet je da se to odradi kako treba u nekom auto/moto elektro servisu. Ali ne u "servisu" već kod stvarnog stručnjaka. Uzeće vam 10-20-30 EUR za rad ali i uštedeti pare ako niste dobro odradili pa se desi najgore tj. paljevina... pu, pu, pu... pomerih se s'mesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Obrenovac

            Autopunjaci zbog velike struje punjenja VEOMA smanjuju vek vasim baterijama na prenosnim uredjajima. Vredi li?

 

                Mozda je bolje uzeti jednu rezervnu bateriju i napuniti je pre polaska na put!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Moje iskustvo sa takvim konektorom u automobilu: kratak vek trajanja. Na motoru bi mi sigurno trajao i kraće. Izbegnite te konektore ako možete.

Moj savet je da se to odradi kako treba u nekom auto/moto elektro servisu. Ali ne u "servisu" već kod stvarnog stručnjaka. Uzeće vam 10-20-30 EUR za rad ali i uštedeti pare ako niste dobro odradili pa se desi najgore tj. paljevina... pu, pu, pu... pomerih se s'mesta.

 

Sta tu moze da se pogresi?! Ako ti je frka daj meni 10-20-30e ja cu ti namestiti sa sve stabilizatorom napona, cak cu ti dati i garanciju na godinu dana i plus snosim sve troskove ako se javi neko ostecenje na instalacijama izazvano mojim radom. Nemoj podcenjivati ljude ako ti ne umes da uradis ima nekog ko ume da to uradi il ce mozda komsija da mu uredi mozda jos bolje nego sto je ovde predlozeno.

 

            Autopunjaci zbog velike struje punjenja VEOMA smanjuju vek vasim baterijama na prenosnim uredjajima. Vredi li?

 

                Mozda je bolje uzeti jednu rezervnu bateriju i napuniti je pre polaska na put!

 

 

Da vredi posto ako krenes na put od 15 dana a baterije ti ne sastave sve zajdno vise od 3 dana

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Moje iskustvo sa takvim konektorom u automobilu: kratak vek trajanja. Na motoru bi mi sigurno trajao i kraće. Izbegnite te konektore ako možete.

Moj savet je da se to odradi kako treba u nekom auto/moto elektro servisu. Ali ne u "servisu" već kod stvarnog stručnjaka. Uzeće vam 10-20-30 EUR za rad ali i uštedeti pare ako niste dobro odradili pa se desi najgore tj. paljevina... pu, pu, pu... pomerih se s'mesta.

 

Sta tu moze da se pogresi?! Ako ti je frka daj meni 10-20-30e ja cu ti namestiti sa sve stabilizatorom napona, cak cu ti dati i garanciju na godinu dana i plus snosim sve troskove ako se javi neko ostecenje na instalacijama izazvano mojim radom. Nemoj podcenjivati ljude ako ti ne umes da uradis ima nekog ko ume da to uradi il ce mozda komsija da mu uredi mozda jos bolje nego sto je ovde predlozeno.

posto ako krenes na put od 15 dana a baterije ti ne sastave sve zajdno vise od 3 dana

 

Šta ti je bre? Ja sam sebi već namestio instalaciju. Pa video si kad si bio kod mene. Samo sam rekao da je bolje da ako neko ne zna, to ne radi sam, pa makar morao da plati. Uostalom, nek plati tebi pivo i pomirili smo se  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

            Autopunjaci zbog velike struje punjenja VEOMA smanjuju vek vasim baterijama na prenosnim uredjajima. Vredi li?

 

                Mozda je bolje uzeti jednu rezervnu bateriju i napuniti je pre polaska na put!

Sad sam procitao na punjacu za telefon (klasican na 220 V) da je struja punjenja 700 mA. Da li ovo sto tvrdis znaci da ce na auto punjacu biti veca struja punjanja ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Šta ti je bre? Ja sam sebi već namestio instalaciju. Pa video si kad si bio kod mene. Samo sam rekao da je bolje da ako neko ne zna, to ne radi sam, pa makar morao da plati. Uostalom, nek plati tebi pivo i pomirili smo se  ;)

Ma nije mi nista, nego kazem svako je svestan koliko ume i moze. Sto ti nisi dao tih 10-20-30e nego si sam namestio ;) . Sad mi tek nisi jasan kazes da treba da teraju kod majstora a ti isto sam radis?!

 

Ne radim za pivo jer ga nevolem, nema sta se mirimio kad se nismo ni svadZali ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Šta ti je bre? Ja sam sebi već namestio instalaciju. Pa video si kad si bio kod mene. Samo sam rekao da je bolje da ako neko ne zna, to ne radi sam, pa makar morao da plati. Uostalom, nek plati tebi pivo i pomirili smo se  ;)

Ma nije mi nista, nego kazem svako je svestan koliko ume i moze. Sto ti nisi dao tih 10-20-30e nego si sam namestio ;) . Sad mi tek nisi jasan kazes da treba da teraju kod majstora a ti isto sam radis?!

 

Ne radim za pivo jer ga nevolem, nema sta se mirimio kad se nismo ni svadZali ;)

 

Pa ja sam majstor ;) Zato i kažem da bi mi dali 10-20-30 Evrića pa da mogu da te vodim na pivo koje nevoleš  ;D

Šalim se. Ima ih koji ne bi da petljaju oko toga, a kad kažeš da nije teško neko će da proba i zezne stvar.

A za pivo... ni ja ga ne volem pa... kad ćemo na to pivo (tj sokić ili tako nešto)? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Blok 38 LatN44°48'57.18 LonE20°24'17.19
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp 1987.

Sad sam procitao na punjacu za telefon (klasican na 220 V) da je struja punjenja 700 mA. Da li ovo sto tvrdis znaci da ce na auto punjacu biti veca struja punjanja ?

Cekajte ljudi, ako je uredjaj predvidjen i za koriscenje u automobilu i ima punjac za "upaljac", nema razloga da ne moze da se stavi i na motor. 12V je 12V, gde god bili.

Glasam za Lalajkovu opciju - rezervno mesto u kutiji osiguraca. Cisto uredno sigurno. Na nasim starim Hondama takvo mesto postoji i nema elektronike koju mozes da za**bes. Za nove motore to mozda i nije pametno resenje.

Sto se tice opasnosti da ti uredjaj istrosi akumulator, mislim da je to malo verovatno. Cak i ako ga zaboravis u tank torbi (a zasto bi zaboravljao telefon ili GPS kad silazis s motora i ides u hotel na spavanje), ti uredjaji ne trose mnogo struje i 5-6 sati rada u standby rezimu ne bi smeli da iscede akumulator...ako je isti dobar i pun.

Vredi napraviti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

            Autopunjaci zbog velike struje punjenja VEOMA smanjuju vek vasim baterijama na prenosnim uredjajima. Vredi li?

 

                Mozda je bolje uzeti jednu rezervnu bateriju i napuniti je pre polaska na put!

 

Ja planiram da izvucem struju na mom kinecu,pa zar nije isto kako u kolima tako i na motoru?Mislim i kola imaju punjac koji dopunjava akumulator.

 

Mislim da ovo vredi imati jer sta ako krenem na put a mob mi se isprazni,kako ga napuniti ako nemam na motoru prikljucak ???

 

E sad pojasni mi malo jel to obican konektor za upaljac kao sto ima i u kolima?Gde ima da se kupi takav isti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Punjači za mobilne, kamere i sl. "vuku"  do 1 A max. struje, što ne bi trebalo da bude veliko opterećenje za alternator na motociklu. Prema tome, kupi (imaš tu žensku priključnicu u skoro svakoj prodavnici auto-delova), + spoji negde na akumulator ili što bliže njemu (zbog pada napona) minus - negde na ram, sve lepo izoluj i učvrsti i mirna Bačka.

 

P.S. Bilo bi pametno (ako već nema na žicama od priključka) staviti osigurač u plastičnom kućištu, jačine do 5A, čisto radi svake eventualije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Obrisa mi neko poruku, valjda zato što sam stavio ime proizvođača (ako ikad saznam ko je ima da mi plati pivo :D )

 

nego ko što aćim rece neki auto-punjači u sebi već imaju ugrađen osigurač i to je mnogo jednostavnije nego se još petljati i sa postavljanjem osigurača

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja