Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa odjavom!

Recommended Posts

  • U prolazu, 14 postova

Drugari imam jedan "problemcic"...

Elem, pre nesto vise od godinu dana sam prodao svoj keewey speed jednom decku i napravili smo kupoprodajni ugovor, s tim da ga je samo on overio a ja nisam da ne bi on morao da dolazi ponovo nego sam trebao da odradim do-overu ugovora, sto nikada nismo napravili jer je taj lik vec istog dana prodao motor.

Naravno do danas me niko nije zvao vezano za motor, a decku ne mogu da udjem u trag jer je gastrabajter i verujem da nije vise u zemlji. Sta ja sad da radim? Ne mogu da odjavim motor, jer nemam ni tablice ni saobracajnu a ne mogu ni da nadjem vlasnika tog motora, ako je motor uopste u zivotu!

Imam samo ugovor overen u sudu, sa njegovim potpisom i to je sve.

 

Ako je neko od vas imao slicnu situaciju bio bih zahvalan za bilo kakav predlog!

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Ali zar nije ugovorom tj ovlascenjem definisano da je to sad briga kupca i da on to sve treba da odradi bez prisustva bivseg vlasnika?

 

Koliko znam to je tačno ali samo ukoliko je u ovlascenju definisano da važi i za odjavu tablica (što novi vlasnik ne mora nikada da uradi). Kolega pominje da ima samo kupoprodajni ugovor, i koliko sam razumeo nije mu davao nikakva ovlašćenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Tačno, ako ispadne neki problem ima ugovor da dokaže da motor nije u njegovom vlasništvu to što nije overen u upravi prihoda ne menja stvar sud priznaje i potpisan ugovor bez overe u opštini koja u ovom slučaju uradjena. Jedino što je plaćanje poreza potrebno uraditi u nekom roku inače ide zatezna kamata tako da ako se neko pojavi da završi prenos jeftinije je napraviti novi ugovor ali to svejedno nije nešto o čemu kolega treba da razmišlja, on je pred zakonom čist.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Prvo, hvala svima koji su se ukljucili u ovoj temi..

Ne mogu da se setim da li sam ja tom decku dao punomoc, ali mislim da nisam, nego samo imam overen kupoprodajni ugovor, kojim mogu samo da dokazem da motor nije u mom vlasnistvu, ali se vodi na moje ime jos uvek.

A cak i da sam dao punomoc, istog dana je zavrsio kod treceg lica i od tada mu ja gubim svaki trag...

 

U svakom slucaju, otici cu do mup-a, pa cu da pitam. Koliko ja znam, ja sam obavezan da odjavim vozilo ukoliko ga ne zelim vise registrovati, a u ovom slucaju ne mogu da ga odjavim, iz prostog razloga sto nemam ni tablice ni saobracajnu, ali imam sudski overen ugovor, gde se vidi da ja vise nisam vlasnik tog vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Beograd//Novi Beograd
  • Motocikl: Honda cbr 600 f2

pratim temu jer imam isti slucaj samo sa skuterom koji sam prodao jos pre sest godina a vodi se na mene od dana kada sam ga prodao takodje mu se gubi svaki trag niti me je ko zvao niti sam ikakva ovlascenja i ugovore radio :neznam:

jel tebi ispao neki problem pa hoces da ga odjavis ili ti tek tako doslo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

pratim temu jer imam isti slucaj samo sa skuterom koji sam prodao jos pre sest godina a vodi se na mene od dana kada sam ga prodao takodje mu se gubi svaki trag niti me je ko zvao niti sam ikakva ovlascenja i ugovore radio :neznam:

jel tebi ispao neki problem pa hoces da ga odjavis ili ti tek tako doslo?

 

Prijetelju, nikakav problem ja za sad nisam imao, ali opet znam da bi trebalo to da se odradi, prosto je to zakonska obaveza.

E sad, ako ti je skuter bio trajno registrovan, nisam siguran da li takva obaveza postoji.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki VZR1800, Svipul of Darraðarljóð

Jeste proverili da li se ti skuteri vode i dalje na vas uopste? U manjim mestima, lokalci sve sami zavrse na "foru", bez pravog vlasnika (samo se potpisu umesto njega ;)) i registruju/prenose vozila na sebe. Tako da, prvo, valja proveriti da li se ti skuteri uopste vode na vas sada ili ne. To sto vi niste odjavljivali tablice, ne mora da znaci da oni nisu nekako zavrsili vec :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Beograd//Novi Beograd
  • Motocikl: Honda cbr 600 f2

Jeste proverili da li se ti skuteri vode i dalje na vas uopste? U manjim mestima, lokalci sve sami zavrse na "foru", bez pravog vlasnika (samo se potpisu umesto njega ;)) i registruju/prenose vozila na sebe. Tako da, prvo, valja proveriti da li se ti skuteri uopste vode na vas sada ili ne. To sto vi niste odjavljivali tablice, ne mora da znaci da oni nisu nekako zavrsili vec :)

ja bi bio srecan da je tako :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Jeste proverili da li se ti skuteri vode i dalje na vas uopste? U manjim mestima, lokalci sve sami zavrse na "foru", bez pravog vlasnika (samo se potpisu umesto njega ;)) i registruju/prenose vozila na sebe. Tako da, prvo, valja proveriti da li se ti skuteri uopste vode na vas sada ili ne. To sto vi niste odjavljivali tablice, ne mora da znaci da oni nisu nekako zavrsili vec :)

 

S obzirom da je, barem kod mene u pitanju motor od 125ccm, ne verujem da bi ga uspeli na foru prebaciti, iako bi ja to voleo da moze, pa da ne razmisljam o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Prijetelju, nikakav problem ja za sad nisam imao, ali opet znam da bi trebalo to da se odradi, prosto je to zakonska obaveza.

Ljudi vama nesto fali, buksna verovatno da odagna u zaborav crne misli nicim izazvane. Ugovor makar pisan rukom bez overe je dovoljan da skine svaku eventualnu krivicu sa vas ako se bilo sta lose desi sa vasim vozilom. To je sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Banja Vrujci
  • Motocikl: Yamaha Radian 600, Beta Xtrainer 300

Ja imam slican problem sa bivsim motorom...

 

Naime pre dve godine sam prodao enduro motocikl suzuki 650cm3 jednom doktoru iz Kragujevca.

Covek je dosao popodne da pogleda motor pa je bilo kasno da overimo ugovor! Umesto toga smo na kompu sacinili ugovor koji smo potpisali i kao svedok se potpisala moja supruga.

Dogovor je bio da on kasnije dodje i da to overimo zajedno sto se nije desilo. U medjuvremenu ja sam mu poslao ovlascenje sa kojim moze da prenese motor i da odjavi tablice.

 

Motor sam posle par meseci video na polovnim automobilima da se prodaje u jednoj firmi koja se bavi prodajom istih.....zvao sam firmu kao potencionalni kupac i oni su mi objasnili da oni samo usluzno prodaju motor i dali su mi broj od vlasnika tj. od doktora kome sam i prodao motor.

 

Od tada je proslo preko godinu dana motor je vec izasao iz registracije negde u junu prosle godine.....ja sam za njega skroz i zaboravio jer sam bio ubedjen da je do sada vec prenet.

 

U oktobru pozvali su me iz supa jer je neki maloletnik 1997 god napravio udes sa tim motorom koliko sam razumeo na Rudniku ili je pak on sa Rudnika. Takodje ima i povredjenih i to je sve sto su mi rekli preko telefona. Motor se naravno i dalje vodi na mene.

 

Nazvao sam doktora kome sam prodao motor....

Ispricao sam mu sta su mi rekli preko telefona iz supa i pitao ga o cemu se tu radi i zasto motor jos nije prenet.

On kaze da je taj motor odvezao na plac da ga prodaju i pre dva tri meseca zvali su ga sa placa da imaju kupca.....po njegovim recima on se samo cuo sa kupcem kome se motor svideo i preko telefona ga je prodao tako sto im je verovatno obecao da ce naknadno zavrsiti papirologiju a oni su njemu ostavili lovu na placu.

Takodje je rekao je da nema pojma kako je motor dosao do klinca od 15god jer je on po glasu zakljucio da je to neki stariji lik.

 

U supu sam dao izjavu da sam prodao motor pre godinu dana tom doktoru iz Kragujevca i uz izjavu sam prilozio gore pomenuti fiktivni ugovor koji smo napravili u prisustvu svedoka.

Kako su mi u supu rekli ne bi trebalo da brinem jer po njima meni moze da dodje jedino kazna za ne odjavljene tablice ali ja i nisam bas nesto uveren u to!

 

Posto je motor ne registrovan naplata materijalne i ne materijalne stete icice sigurno preko garantnog fonda a kako sam cuo moze da se desi da ce garantni fond za nastaslu stetu tuziti vlasnika vozila to jest mene a ne vozaca koji je i napravio udes!

 

E sad da li je to tako ili nije pokazace vreme......uz to u vezi motora tacnije papira za isti i dalje me niko nije zvao a izjavu u supu sam dao pre 6 meseci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSF 650S Bandit (ex Kawa ER5)

Vozilo odjavljuje lice koje je kao vlasnik vozila navedeno u saobracajnoj dozvoli. Odjavu moze izvrsiti i lice koje je od vlasnika vozila po saobracajnoj ovlasceno za navedenu radnju. To trece lice verovatno ima neko ovlascenje jer u suprotnom ne bi moga da registruje motor, niti da istim upravlja. Sto se poreza tice, po zakonu, obveznik poreza je prodavac jer je on prihodovao novac nakon izvrsene kupoprodaje, o tome treba voditi racuna da ne bi poceli da racunaju neke kamate. Mislim da je rok za prijavu poreza na prenos apsolutnih prava 15 dana - proveriti.

Sto zakon tice, vlasnik vozila (po saobracajnoj dozvoli) je duzan da u roku od 15 dana prijavi promenu podatka koji se upisuje u saobracajnu dozvolu. U konkretnom slucaju promenu podatka o vlasniku motora.

 

Obzirom da si ti i dalje registrovani vlasnik vozila, mozes prijaviti da si tablicu i saobracajnu izgubio ili da su ti protivpravno otudjene (naravno pod uslovom da to odgovara istini) u kom slucaju ce ti MUP izdati novu sd i tablicu i nakon toga mozes odjaviti vozilo. Kod ovoga treba biti oprezan da ne bi doslo do davanja lazne izjave i krivicne prijave. Na taj nacin ce i kupac biti primoran da izvrsi prenos vlasnistva u sto kracem roku jer ce imati tablice i saobracajnu koje su oglasene nevazecim i morace od tebe da dobije nove isprave kako bi izvrsio prenos vlasnistva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

 

Obzirom da si ti i dalje registrovani vlasnik vozila, mozes prijaviti da si tablicu i saobracajnu izgubio ili da su ti protivpravno otudjene (naravno pod uslovom da to odgovara istini) u kom slucaju ce ti MUP izdati novu sd i tablicu i nakon toga mozes odjaviti vozilo. Kod ovoga treba biti oprezan da ne bi doslo do davanja lazne izjave i krivicne prijave. Na taj nacin ce i kupac biti primoran da izvrsi prenos vlasnistva u sto kracem roku jer ce imati tablice i saobracajnu koje su oglasene nevazecim i morace od tebe da dobije nove isprave kako bi izvrsio prenos vlasnistva.

Ovo samo pandurski mozak moze da smisli. Pazi kad imam vise vozila koja nisu odjavljena, tu na placu nikog ne ugrožavaju, čekaju da dodje trenutak da se srede, registruju ili šta već pa da idem da obijam šaltere po nekim tamo vukojebinama i nijednog trenutka nisam pomislio da mi tamo negde neki Čvorovići rade o glavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja