Jump to content

Moto Zajednica

razni MZ modeli

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Odličan tekst!

 

Uređivački koncept MZ Svet-a prošao je nekoliko faza a prvu karakterišu informacije ''enciklopedijskog tipa'', deo podforuma koji je trebao da posluži svima koji se interesuju za MZ motocikle pa je prirodno da će na ovom mestu pronaći sve odgovore.

 

Sudbina je htela da se podforum ubrzano razvija pa smo faze i nivoe prelazili jako brzo i nije mi krivo zbog toga. Popuniće se rupe, ima vremena, neka samo razvoj nastavi započeti trend koji još ne ukazuje na faze životnog ciklusa.

 

Istorijat i kratak osvrt na rad Fabrike dat je u temi ''MZ kroz istoriju'' mada mislim da ti je tekst odličan i da mu nije potrebna dorada.

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=13457.0

 

Od nas, jedini je u fabrici bio Svakak. Fotografisao je dosta toga što može da koristi a na njegovom sajtu su i fotografije

http://togs.biz/josip/djirevi/emmenrausch2007/

Postavljeni link je put ka putopisu dok su na dnu strane linkovi koji vode u obilje fotografija raznih tematskih oblasti.

 

Za prvu pomoć to je to. Šta god ti bude trebalo traži a mi ćemo se potruditi da nađemo mada moram da priznam da se vojnim modelima baš nismo bavili.

 

No vojska se bavila nama kada je to bilo potrebno i negde na ovim stranama je potvrda koju je Vujo032 dobio kada mu je oduzet motor tokom bombardovanja. Nismo taj problem produbljivali kako bi izbegli politiku na Forumu ali protiv činjenica se nemože: MZ ETZ 150 iz Čačka dodeljen je vojniku koji ga je dužio i ceo rat na njemu proveo, vozao ga po vrletima kojekakvim i bio zadovoljan ekspolatacijom.

 

Kada se rat završio motor je vojska vratila kao što ga je i uzela, doduše uz potrošene gume, manjak goriva u rezervoaru i navrtenu kilometražu na satu ali prilike su bile takve, šta da se radi.

 

Meni je bio interesantan detalj koji mi je Svakak opisao. Pred posetiocima muzeja kustos je prezentovao dokumentaciju koju je Mz prodao Česima i od koje je nastala Jawa. Svakak nije ekonomista ali je jako lepo objasnio kako ceo projekat izgleda što uopšte ne odudara od današnjih studija slučaja ili pak naručenih projekata izrađenih od strane eminentnih konsultantskih kuća.

 

Ovo sve navodim kako bi imao mogućnost da sem bibliografskih podataka sastav oplemeniš aktuelnim a živim iskustvima, verodostojnim naravno.

 

Moja prikolica nije MZ-ova već tipska pa radijus okretanja neznam ali je sasvim sigurno da u nju staje šarac sa dosta sanduka municije. Ko je vešt sa streljačkim oružjem mogao bi i tromblonom da se posluži a ručni bacač je prosto savršen za ovako nešto. Pri nižim brzinama moguće je bacati ručne bombe (probano sa flašama i kontejnerima ;D) dok se u sisteme veze ne razumem ali toliko veliki raspoloživi prostor pruža neke mogućnosti, sigurno veće od onih aparata što ih vukljaju na leđima.

 

Eto, o sanitetu kao prvoj pomoći nisam razmišljao, čudi me zašto se prikoličari više ne koriste kad su jeftini i mogu da imaju dobru primenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Драго ми је што вам се текст допада, али тоније финална верзија - биће ту још дотеривања. Покушавам да у тексту избалансирам између тога да развежем причу "од Кулина бана" и тога да напишем само неку основну информацију о војним верзијама МЗ-а.

 

Обратио сам се овој екипи са намером да ми они који имају искуства помену неке техничке ситнице које би обогатиле текст, нешто типа који је прави начин за стартовање мотора, неки карактеристичан детаљ код појединих модела, неки каприц код појединих модела и слично.

 

А "војни МЗ" Вује 032 бих волео да поменем у тексту, али морам да за то и објављивање оних фотки докумената које је он сам поставио, тражим дозволу од њега. Значи, Вујо, ако читаш ово, питам те за дозволу да твој "случај" поменем у свом тексту и да искористим оне фотке.

 

Такође, требала би ми једна фотка рама неког ЕТЗ-а, да покажем шта је оно Zentralkastenrahmen.

 

На крају, @Vuja: ко каже да се одустало од приколичара? Осим "Урала" са "дуплом вучом", и дан данас се производе приколице за ИЖ Планете и Јупитере.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Evo slike rama, al mislim da gresis u vezi tog slova " Z " i da se ono ne odnosi na kutijasti ram, vec da je to oznaka da motor ima struju od 12 volti. imam to negde u racunaru, pa cu naci !

  Slike su napravljene kad sam po ovom ramu pravio alat za sredjivanje mog rama ( MZ mi je bio slupan ) .

post-3891-12879041864446_thumb.jpg

post-3891-1287904186492_thumb.jpg

post-3891-12879041865476_thumb.jpg

post-3891-12879041865935_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

А "војни МЗ" Вује 032 бих волео да поменем у тексту, али морам да за то и објављивање оних фотки докумената које је он сам поставио, тражим дозволу од њега. Значи, Вујо, ако читаш ово, питам те за дозволу да твој "случај" поменем у свом тексту и да искористим оне фотке.

 

Kako da ne brate Zorge, ako treba skeniraćemo radi boljeg kvaliteta.

Ono je nešto na brzinu fotkano sa mobilnim.

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

На крају, @Vuja: ко каже да се одустало од приколичара? Осим "Урала" са "дуплом вучом", и дан данас се производе приколице за ИЖ Планете и Јупитере.

 

Nismo se razumeli, ja sam mislio na vojnu upotrebu prikolice a ne civilnu koja je jako razvijena. Velorex prikolica koja je na mom motoru skinuta je sa Jawe ali nije njena jer ovaj proizvođač izrađuje prikolice za motore ''od 250 do 1.100 ccm''. Jawa je ugrađivala Velorex na svoje motore dok Mz to nije radio jer drži do sopstvenog konstruktorskog razvojnog dela.

I ne za džabe, Joska je na ovim stranama postavio slike originalne prikolice koju nisam video ali na bazi fotografija lako se primeti da ima naprednija tehnička rešenja.

 

Eto Velorex-a:

http://www.velorexusa.com/home

 

''Preko bare'' dugačija vizija prikoličara a ništa loše, jednostavno se sa razvojem prestalo pojavom automobila pa su nastavili samo entuzijasti.

http://www.dutchmans.com/

http://www.californiasidecar.com/

http://www.libertysidecars.com/

http://www.motorvation.com/

http://www.spaldingside.com/

http://www.watsonian-squire.com/

 

Ipak, sve ovo je OFF na tvoju temu, o prikoličarima može da se uradi novi i ništa manje zanimljiv tekst.

 

Ali ako smo se već dotakli prikoličara, siguran sam da bi i danas imali veliku primenu u vojsci. Jeste da čudno izgleda, slikaju me i kada vozim i kada stojim, sinoć su me pitali u gradu ''pošto krug''  :o ali zar je manje čudno videti policajca na skuteru ili Engleskog bobija sa motkom od pendreka. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pa, posto krug?  ;D Slavija, dvojka, kruzni put? Koju turu vozis?  :D Na taksimetar ili recka? hhhhhh

Izvini, mnogo mi simpaticno pa nisam mogao da odolim  ;D ;D ;D hhh

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

E brate Zorge, vala svaka cast na iscrpnom i detaljnom tekstu...!

 

..., al mislim da gresis u vezi tog slova " Z " i da se ono ne odnosi na kutijasti ram, vec da je to oznaka da motor ima struju od 12 volti. imam to negde u racunaru, pa cu naci !

 

Bas me interesuje da li je greska, ja ovde (http://translate.google.rs/translate_t#) video da "Zentralkastenrahmen" znaci bikvalno "centralna kutija rama" !!

Ali ipak da vidimo sta ce lisac da iskopa...!!!!!!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Motocikl: TS 250/3,ES 125 TROPHY , ,Yamasaki 150 skuter,

  Evo slike rama, al mislim da gresis u vezi tog slova " Z " i da se ono ne odnosi na kutijasti ram, vec da je to oznaka da motor ima struju od 12 volti. imam to negde u racunaru, pa cu naci !

  Ja sam negde naisao na podatak da Z znaci da je disk napred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Potrajace to oko iskopavanja, znam da mi je u racunaru, al treba da ga nadjem.  Nasao sam i ja na netu to za "Zentralkastenrahmen", al nasao sam i ono. Dok ga nadjem, pa cu postaviti !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Evo slike rama, al mislim da gresis u vezi tog slova " Z " i da se ono ne odnosi na kutijasti ram, vec da je to oznaka da motor ima struju od 12 volti. imam to negde u racunaru, pa cu naci !

  Slike su napravljene kad sam po ovom ramu pravio alat za sredjivanje mog rama ( MZ mi je bio slupan ) .

 

  Evo slike rama, al mislim da gresis u vezi tog slova " Z " i da se ono ne odnosi na kutijasti ram, vec da je to oznaka da motor ima struju od 12 volti. imam to negde u racunaru, pa cu naci !

  Ja sam negde naisao na podatak da Z znaci da je disk napred

 

  E sad mi nesto nije jasano ?????

  Sad sam citirao moj post gde se vidi sta sam pisao, a citirao sam, i Kataklingerov gde je on citirao mene, al ovde se pominje da to " Z " znaci da je disk napred.

Ja to za disk nisam pisao, kako je to moguce ????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

  Potrajace to oko iskopavanja, znam da mi je u racunaru, al treba da ga nadjem.  Nasao sam i ja na netu to za "Zentralkastenrahmen", al nasao sam i ono. Dok ga nadjem, pa cu postaviti !

ISTO KAO I OVO !!

 

Kataklinger je kucao pre oznake "quote" pa je "ubaceno" u tvoj citat...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Е јес' му логика: Z у ETZ је за диск? Па како се онда зове модел који и напред има добош, а по свему оосталом је ETZ.

 

Него, у вези ових војних MZ-ова: ево таблице "регрутованих" модела.

post-4171-12879042036416_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

MZ Models - Letter Codes

 

What do the letter codes used on engine and models mean?

 

MM Motorcycle Engine

RM Scooter Engine

/1/2/3 Further Developments

G Off Road Sports Model

G 5 Off Road Sports Model - with number of gears

E Single Cylinder Eine = German for one

S Swinging Arm Suspension

T Telescopic Fork Suspension

Z 12 Volt Electrics

250 Size of Engine in CC

 

 

All MZ 2 strokes are covered by these abbreviations, for example:-

ES 250/2 Single cylinder engine with swinging arm suspension, 250cc capacity (243cc really!)

TS 250 Telescopic and swinging arm suspension, 250cc

ETZ 125 Single cylinder engine, telescopic suspension, 12v electrics and 125cc (123cc really!)

 

 

Thanks to Steve Maddox and G McCargo

 

Ako je sudeci po ovome moj bi bio:

T(Telescopic Fork Suspension)

S(Swinging Arm Suspension)  ???

 

Ne sumnjam da u nekoj oznaci MZ -a  Z oznacava 12v struju, ali ako u oznaci ETZ, Z oznacava: "Zentralkastenrahmen" znaci bikvalno "centralna kutija rama" !! onda kome verovati  :P

 

hahahaha totalna ludnica se stvorila od ovoga  :D :D

Da smo mi i nasi MZ-ejci i ETZ-ejci zivi i zdravi a sta koje slovo znaci nije vazno... ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251
  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Tema ''Kratak pregled....'' je ubačena u ovu.

 

Molim da se pre otvaranja novih tema prvo pogleda da li tako nešto već postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

7qCbp_mz251sadvemasine.jpg

 

JEDAN MOTOCIKL , DVA MOTORA

Utorak - 04.08.2009

Motocikl Vladana Petrovića (52) iz Svilajnca razlikuje se od drugih dvotočkaša jer ima dva motora!

 

Vladan je sam dodao još jednu, rezervnu mašinu na svoj motocikl MZ ETZ 251, ali ne iz hira. On često sa svojim motociklom obilazi brdske i planinske predele i, kako kaže, ne bi mu bilo sve jedno da u nekoj vrleti njegov dvotočkaš otkaže poslušnost.

- Veliki sam ljubitelj brda i planina, a verujte mi, nije baš svejedno da u takvim bespućima motor otkaže. Signala mobilne telefonije retko gde ima, a i da mogu nekoga da pozovem telefonom, kako da mu objasnim gde se nalazim? Upravo iz tog razloga sam rešio da ugradim još jedan motor - kaže ovaj metalostrugar po profesiji.

 

Ovo do sad nije vidjeno! Pravi ljubitelj MZ-a ali i vrstan poznavalac!

Svaka mu cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Pa ajd da ga svrstamo u Ljubitelje MZ-a . Al da je poznavalac , bas i ne bih rekao.  Da ga poznaje - uz minimalan trud i napor bi ga sredio da ne moze da otkaze u brdima i bespucima.  Da pukne guma - moze; da se mozda negde skrljam u neku jarugu il rupcagu pa slomim motor , i to moze. Al da mi MZ-ova masina otkaze - e to vala NE moze . Amin

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

  Pa ajd da ga svrstamo u Ljubitelje MZ-a . Al da je poznavalac , bas i ne bih rekao.  Da ga poznaje - uz minimalan trud i napor bi ga sredio da ne moze da otkaze u brdima i bespucima.  Da pukne guma - moze; da se mozda negde skrljam u neku jarugu il rupcagu pa slomim motor , i to moze. Al da mi MZ-ova masina otkaze - e to vala NE moze . Amin

 

:D  :D  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

  Pa ajd da ga svrstamo u Ljubitelje MZ-a . Al da je poznavalac , bas i ne bih rekao.  Da ga poznaje - uz minimalan trud i napor bi ga sredio da ne moze da otkaze u brdima i bespucima.  Da pukne guma - moze; da se mozda negde skrljam u neku jarugu il rupcagu pa slomim motor , i to moze. Al da mi MZ-ova masina otkaze - e to vala NE moze . Amin

tu si u pravu... ako misli da ce masina da mu otkaze  onda ne zasluzuje da vozi MZ... pre ce biti da je to sklepao da bi se pravio pametan... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja