Jump to content

Moto Zajednica

razni MZ modeli

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

De ga nadje, da mi je znati???

Na NET-u...

U pitanju je samo jedna strana sa ovim slikama i objasnjenjima na nemackom jeziku. Koliko sam ukapirao ova stranica je postavljena jos 2005-te i od tada nije azurirana, tako da se ne zna sudbina ovog MZ 500!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Zanimljiva konstrukcija. Kako vidim ljudi su spojili dve masine od MZ-a 250. i preko lanca ih spojili na menjac od NSU-a  - OSL serije ( posedovao sam par godina NSU OSL 251 pa sam prepoznao menjac i kurblu ) .  Menjac je sa cetiri brzine, prva mu je gore, a ostale dole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova

                                    Engmann M.Z. Diesel Motorcycles

 

        An MZ fitted with Fuji Robin engine. D2 means the bike requires 3 litres of Diesel per 100km.

 

post-2990-12879012835976_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Kad sam video ove vojne MZ-jce, setih se da je i moj bio privremeno vojni.

7UvNK_dsc01623cz5.th.jpgQw60N_dsc01624dr2.th.jpg

 

Kada smo zaratili sa Amerima :) setili se oni da im treba moćna mašina,

pa pozvali mene vlasnika od iste (MZ etz 125).

Moj otac,inače moralno-politička komunjara :) kaže: "daj sine otadžbina zove".

Pa im predam motor sa pola rezervoara goriva i komplet alatom.

Bilo je predloga od strane pijatelja da skinem točak i još nešto i da prikažem da nije kompletan,

ali nisam hteo.

Lično sam video u vojnom odseku kada im se vlasnik jednog Japanca proderao:

"Ako mi samo pipnete motor,razbiću vam šoferšajbne i zapaliću vam automobile".

Otac mog drugara vozi oldtajmer BMW-a sa prikolicom, i kada su tražili njegov motor

on je rekao da prikolica ne može da se odvoji,

i da motor ne može da ide bez prikolice, i oni su odustali i otišli.

Kada su mi vratili motor bio je prljav, sa praznim rezervoarom istrošenim gumama,

a ovaj vozač, koji je vozio po šumama i gorama nekog nadređenog, mi je rekao da je motor perfektno radio,

i da je sve prepreke savladao.

Posle sam načuo da može da se traži od vojnog odseka lanac i guma, ili tako nešto, nisam ni išao,

je*ao ih lanac, da prostite.

Eto tako je to bilo, podsetiše me ovi SMB motori.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Au kakva priča. :o :o :o

 

Neznam ja kako je u Čačku bilo tokom rata za te stvari ali od mene bi dobili jedan alat za izbijanje očiju. >:(

 

''Vizuelni izgled je dobar'' kada komisiju zabole onaj ''gumeni deo odozdo'' za tuđ motor.  >:(

 

Ne smem da komentarišem, kosi se sa pravilima foruma... :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X

 

Ja bih za otadžbinu dao sve i uvek samo što njene interese zastupaju svakakvi pa i oni kojima je jedino Bog svedok u bilo čemu i za bilo šta...

 

Ma,  :-X :-X :-X.

 

Jel' ti rekao neko ''Hvala Radivoje''?

 

Možda je zaboravio jer je mislio na taj litar benzina što si se okoristio od države. >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

U vezi "pozajmice" motora od strane vojske, da se nadovezen da znam momka kome su isto hteli da konfiskuju motor ali je on pristao pod uslovom da ga on i vozi. Vojska pristala, ali da se osisa, sto on nije hteo, te je bio jedini vojak na motoru sa dugom kosom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Malo neobican ram, ako je uopste ram ili samo dodatak na MZ-u

 

post-2555-12879030712361_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Evo jednog ETZ - a vojnog sa prikolicom, i jedne finske prerade TS-a 150 :

post-3891-12879039060972_thumb.jpg

post-3891-12879039061278_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Здраво-живо МЗ-џије! Треба ми ваша помоћ, ако вас не мрзи...

 

Недавно... ма шта лажем – почео сам још зимус, па баталио. Елем, почео сам да припремам материјал о војним МЗ-има, јер сам на форуму (http://www.mycity-military.com/Kopnena-vojska/Laka-konjica.html) где често висим већ писао о војним Харлијима, неким дизелима на бази Каве КЛР-а и још о неким мотоцилима, па пошто МЗ има и своју војну каријеру, морао сам да напишем нешто и о њему.

 

Аки имате нешто чиме би сте допунили текст, неке интересантне ствари које би биле занимљиве оној екипи тамо, која воли прангије, аероплане и тенаке – напишите слобдно, па да укомпонујем у овај материјал испод и окачим на оном форуму.

____________________________________

 

Армију је "служила" и једна нама добро позната марка, нешто што је многим овдашњим мотоциклистим била нека врста "другог корака" у свету мотоцикала. То је легенда прашњавих сеоских џада: источнонемачки MZ, што је од "Motorradwerk Zschopau", из града Чопауа у покрајини Саксонији.

 

Та фабрика је једна од најстаријих, али под марком MZ појављује се тек фебруара '56. године. Читаву историју фабрике можете наћи које где по Интернету, али ево најкраће: фабрика вуче корене још из 1906. године, када је неки Данац Расмусен купио хале фабрике текстила и почео посао са којекавом опремом за парне машине, да би 1917. године направио парни аутомобил, што се на немачком каже "Dampfkraftwagen", мада верујем да свима скраћеница те речи говори много више – DKW. Производња мотоцикала почиње 1922. године, а до 1929. године DKW постаје највећи произвођач мотоцикала на свету, '31. године приказује свој први аутомобил, а годину дана касније, због велике економске кризе, са још неколико произвођача аутомобила улази у заједничко предузеће "Auto Union", што је део приче који нас не интересује. Године 1939. DKW приказује легендарни модел RT 125, што је од немачке речи "Reichstyp" ("Национални Модел"). Од конкуренције се издвајао по постојању непрофилисаног клипа и унапређењима преливног канала (2Т мотор је у питању). Чак је и он служио у Бундесверу, неких 11.200 комада, али о њему можда неком наредном приликом. После рата, на име репарација, Совјети односе опрему, техничку документацију и чак десетину стручњака (у подацима се не наводи јесу ли их вратили ;-) ) и у ММЗ (Московском мотоциклистичком заводу) покрећу производњу локализоване верзије РТ-125-це, да би '51. године производња пренесена у ММВЗ (Мински мото-вело завод) и ЗиД (Завод по имену Дегтарјева). Колико је у то време то била напредна конструкција и колико су инжењери DKW-а, касније и MZ-a, знали свој посао, говори и чињеница да је RT, са мање или више модификација, произвођен и у Великој Британији, САД-у, Пољској, Мађарској, Италији, Јапану и Индији. Производња тог и касније модела BK-350 (то BK је од речи "Boxer-Kardan", што је и неки уопштени опис мотоцикла: двотактни, двоцилиндрични "боксер" мотор са 350 цм3 и преносом преко карданског вратила), и се од '50. наставља и у Источној Немачкој, тада још увек под именом IFA - "Industrieverband Fahrzeugbau" (могло би се превести као "Индустријско удружење произвођача возила"; ту скраћеницу IFA могли сте да виђате по каталозима MZ-a, "Вартбурга" и "Трабанта" све до престанка постојања НДР-а).

 

И тако, те '56. године фабрика добија oно познато име – MZ. Колико су и тада инжењери у фабрици имали авангардна решења говори и чињеница да су већ почетком '60-их мотори које је конструисао Валтер Каден (Walter Kaaden) давали око 200 к.с. по литри запремине. Оно што је свима који су возили двотакташе познато као „резонантни издув“, где је прорачунато кретање издувних гасова, њихов повратни талас, чиме је смањено прегревање и потрошња мотора, постигнута већа снага, управо је дело MZ-ових инжењера. Било је у историји MZ-a и спортских успеха. Јапанци, посебно "Сузуки" и "Јамаха", копирали су техничка решења MZ и први њихови спортски успеси везани су за MZ-ов "know how". Било је у целој причи мало пребега испод "гвоздене завесе" са све документацијом, али то је друга прича. Нажалост, и поред таквих потенцијала и одличних перспектива, успеха на ендјуренс тркама „Шест дана“ током шездесетих година, држава није подржала фабрику и она је наставила производњу скромних и робусних мотоцикала за потребе армије, полиције и цивила. Ево један занимљив податак који говори о времену у каквом су се производили MZ-и: од послератних модела RT-а, па до последњег ETZ-а, сви модели су имали ланац секундарне трансмисије (просто – ланац који погони задњи точак) веома добро ушушкан у пластично-гумене заштитнике који су га штитили од прашине, воде и других спољних утицаја који би му скратили радни век. То је први пут да се неко користио тим решењем. Практичо јесте, чува ланац, али главни разлог за то решење јесте дефицит ланаца – кад један "оде", други се тешко нађе.

 

Први по реду био је модел ES ("Einzylinder-Schwinge"'- један цилиндар, виљушка (у смислу – има ослањање на оба точка)). Ја сам чуо надимак који су новијој варијанти овог цивилног модела (ES 250/2) наденули код нас - "Телевизор", очито због масивне маске фара која, гледано спреда, заиста подсећа на телевизоре тог времена. Његова производња је почела 1956. године, а већ '59 "добија позив за војску". Као и све наредне моделе MZ-a, ни овај није био неког привлачног дизајна. Задњи део мотоцикла није имао никаквих "техничко-естетских егзибиција", али се зато све скупило на предњем крају мотоцикла. Поред поменуте за рам фиксиране масивне маске, особеност овог модела је предња виљушка "Earles" типа (патент Ернеста Ерлеса). За разлику од телескопских виљушака, које се сада користе, особеност "Earles" типа предње виљушке је да при кочењу предњом кочницом, предњи крај мотоцикла не "тоне", већ се уздиже. У то време тај тип ослањања користио је и BMW, али да ли због масивног фиксираног блатобрана или нечег другог, предње ослањање на MZ-у изгледа баш рогобатно. Осим тога, овај тип предњег ослањања је био као створен за мотоцикле са приколицом, тако да ни ES није могао да не добије приколицу. Произвођен је овај модел са моторима запремина 125, 150, 175, 250 и 300 цм3, а само последња два су била предвиђена за употребу и са приколицом.

 

Ова верзија са мотором најмање запремине 125 цм3, а у мањем броју и она од 150 цм3, била је у употреби у GST ("Gesellschaft für Sport und Technick" - "Омладинска организацији за спорт и технику"), која је окупљала младеж и практично – радила са њима предвојничку обуку. Мотоцикли које је организација користила били су потпуно серијски. Овај са фотке је стандардни ЕS 125/1, али офарбан у исту боју у коју су фарбани и мотоцикли за NVA ("Nationalen Volksarmee" - "Народна Армија"). Као и сви други мотоцикли који су припадали GST-у, на бочном панелу испод седишта има ознаку са грбом GST-a, врх предњег блатобрана обојен у жуто и посебне жуте регистарске таблице, што су касније, када су GST-ови мотоцикли били и по бојама потпуно цивилни (осим одвојених, појединачних седишта, као на NVA моделима) били једне разлике у односу на цивилне моделе. Осим тога, све варијанте MZ-ових модела за NVA су се од цивилних разликовале по постојању носача за платнене бисаге, краћег издувног лонца и примени тврђих спиралних опруга на амортизерима.

 

У производњи се кратко време (од 1969. до 1973. године) задржао модел ETS ("Einzylinder-Telegabel-Schwinge"), али је имао равне табане, па га нису звали у војску. Производио се са моторима радних запремина 125, 150 и 250 цм3 и био је просто, осим предње телескопске виљушке ("Telegabel"), само ES мало модернијег, спортскијег изгледа и са њим делио исте механичке компоненте, чак је његова производња ишла паралелно са ЕС-овом. Овај модел није био предвиђен за употребу са бочном приколицом, али му је припала част да током 1970. године један ETS 250 "Trophy Sport" постане милионити произведени MZ-ов мотоцикл.

 

Модел TS ("Telegabel-Schwinge" – нећу да објашњавам, провалите сами) појавио се 1973. и произвођен је до 1982. године. Овај модел је прошао регрутацију 1974. године и одмах је упућен на служење војног рока. Радне запремине биле су 125, 150 и 250 цм3. И током прве две године свог постојања, све до '75., TS није могао да буде "агрегатиран" са бочном приколицом. Годину дана касније, '76., појављује се верзија TS 250/1 која је добила петостепени мењач, што је у комбинацији са 19 к.с. било довољно за вожњу са бочном приколицом. Треба на поменути и то да је у тим годинама, тачније 1972. године, MZ преузео производњу бочних приколица од предузећа "Stoye" из Лајпцига и производио их је све до 1989. године.

 

Сада већ давне 1983. године почиње производња чувеног ETZ модела ("Einzylinder-Teleskopgabel-Zentralkastenrahmen" – са прве две речи сте се сретали у овом тексту, а ову трећу не могу да преведем до да опишем: ради се и једном масивном кутијастом профилу рама мотоцикла који спаја осовину предње виљушке са, практично, задњом виљушком), кога исте године шаљу у војску. Радне запремина мотора са којима се производио ETZ су 125, 150, 250 и 300 цм3. У почетку је предња кочница била добош, а касније је уграђивана веома ефикасна диск кочница са једноклипним чељустима за коју је лиценца купљена од италијанског „Брембоа“. Осим тога, за разлику од претходних модела, електрична инсталација је била 12V, a на неким цивилним тржиштима понуђена је декадентна западна опција аутоматског мешача уља и бензина. Крајем '80-их година ETZ је делимично измењен, а основне разлике су то што је уместо оба точка пречника 18 инча, ETZ назад добио точак од 16 инча и промењени су резервоар горива и седиште. Двомилионити произведени MZ је био управо ЕТЗ, једна 250-ка из 1983. године. ETZ је био предвиђен за употребу са бочном приколицом и могао је да се из фабрике наручи заједно са приколицом и веома брзо та приколица је могла бити закачена или отткачена од мотоцикла, већ према потребама корисника.

 

За претходне моделе MZ-а са приколицом немам техничке податке о самој приколици, али у "ћитабу" кога добија срећни власник приколице за модел ETZ, пише да је дужина читавог склопа мотоцикла и приколице 216 цм, ширина (са ретровизорима) 162,5 цм, маса приколице 80 кг, а њена носивост 115 кг. Приколица је на свом точку имала хидраулични добош кочницу (активира се папучицом задње кочнице мотоцикла) пречника 160 мм са ширином фрикционог материјала од 30 мм. Максимална брзина мотоцикал са приколицом, са једном особом, без ветробрана, је 100 км/ч, а са три особе, са ветробраном, 88 км/ч. Убрзање од 0 до 80 км/ч је, са једном особом, без ветробрана – 11,2 с, а са три особе, са ветробраном – 18,2 с. Треба поменути и то да се у случају употребе приколице, због потребе за "краћим" преносним односом, на мотоциклу мењају ланчаници и ланац – 17 зуба напред, 48 назад. Е сад податак који је мени био занимљив: два различита пречника заокрета лево и десно – 6,25 м и 4,75 м.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja