Jump to content

Moto Zajednica

Skandinavija 2013

Recommended Posts

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

24 jun

 

Da kažem u žargonu turističkih agencija: prvi dan vožnja od tu do tamo, drugi dan vožnja od tamo pa do taaamo, treći dan razgledanje ovoga i onoga i nečega i…četvrti dan slobodno za šoping…Mi smo dakle četvrti dan imali »slobodno«. Sve je bilo na »easy«od doručka pa na dalje.

 

Doručak je "klasičan": čaj (ipak smo na severu i hladno je), slanina (kalorije za snagu), pašteta i još poneki jogurt za mene (linija...)

 

ejh.JPG

 

 

6tdx.jpg

 

 

5hhs.jpg

 

 

c0qw.jpg

 

 

t7xn.jpg

 

 

Polako smo krenuli prema Bergenu, motorom, ipak je do grada nekih 15 kilometara. Nebo je obečavajuće, ali smo za svaki slučaj navukli moto odelo, iako smo od početka mislili ići u jeansu i laganoj jakni.

 

U Bergenu smo kao prvo motorom napravili krug, da osetimo dimenzije grada. Nakon nekoliko krugova i osmica po ulicama Bergena, ostavili smo motor u samom centru i krenuli peške da malo osetimo i dušu tog lepog grada. Hodali smo tako po starom delu, zove se Bryggen, pa uz more po fish marketu, kupovali neke sitnice na štandovima.

 

3ojc.jpg

 

 

nfkq.jpg

 

 

mpbm.jpg

 

 

hogx.jpg

 

 

09jk.jpg

 

 

b6h.JPG

 

 

nc99.jpg

 

 

owfj.jpg

 

 

jou9.jpg

 

 

rmw6.jpg

 

 

sb78.jpg

 

 

lnjh.jpg

 

 

mwko.jpg

 

 

xouv.jpg

 

 

thfd.jpg

 

 

5zdv.jpg

 

 

jacu.jpg

 

 

ih3w.jpg

 

 

63st.jpg

 

 

kpay.jpg

 

 

pnl2.jpg

 

 

4lir.jpg

 

 

b1ru.jpg

 

 

817i.jpg

 

 

p7ue.jpg

 

 

8nls.jpg

 

 

dnpm.jpg

 

 

xavv.jpg

 

 

toem.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

l57v.jpg

 

Oblaci su nestali, sunce je zagrejalo grad, a mi u našim odelima jedva da dišemo. Razmišljali smo, da se vratimo u kamping po farmerke i majice. Dobro da nismo rešili da idemo. Za pola sata evo opet oblaka i počinje kiša sa velikim K a temperatura padne do hladnoće. Ljudi su navikli na promenljivo vreme i stojički ga podnose. U kafiču konobarica nam kaže »dobrodošli u norveško leto«…

 

Muvali smo se tako oko fish marketa i nismo mogli odoljeti da ne probamo nešto. Poslužuje nas mladi Španjolac, odličan trgovac, nudi sve, proda sve. Ubedio nas je da smo probali stejk od kita, pa salatu od morskih plodova pa kozice na ražnjić štapiću (dao nam ještapić više) a uz to i ono njihovo »kao« pivo. Inače momak je interesantan, vozi bicikl po Sibiru, u septembru planira rutu po Grenlandiji, ako pronađe sponzora, ići će na Antarktiku. Svaka čast!!

 

kq8h.jpg

 

svr0.jpg

 

Kaže on, evo malo maslinog ulja, vi ste od Mediterana, pa znate šta je dobro...

 

xik8.jpg

 

ym4e.jpg

 

z60r.jpg

 

Za P "ono" pivo, on ga zove "blei frei"

 

wrix.jpg

 

Još malo fish marketa...

 

yyz5.jpg

 

 

8tef.jpg

 

vw16.jpg

 

rd1n.jpg

 

Još malo Bergena...

 

fd31.jpg

 

aduv.jpg

 

69o4.jpg

 

m1z5.jpg

 

8lfr.jpg

 

b4e8.jpg

 

ph0a.jpg

 

l57v.jpg

 

9t3t.jpg

 

 

585l.jpg

 

yug.jpg

 

mrc5.jpg

 

0rq1.jpg

 

g4xz.jpg

 

gmm.jpg

 

4n1p.jpg

 

ptl8.jpg

 

1k2u.jpg

 

k9i4.jpg

 

lfj3.jpg

 

17gi.jpg

 

gu5w.jpg

 

pgxa.jpg

 

y70o.jpg

 

i58v.jpg

 

bp06.jpg

 

fsza.jpg

 

 

8qge.jpg

 

bvvc.jpg

 

5m5r.jpg

 

gths.jpg

 

 

wv5x.jpg

 

qv5f.jpg

 

nrtg.jpg

 

b9g3.jpg

 

iviw.jpg

His master¨s voice...

 

2mq2.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Još u Ljubljani, dok je P planirao putovanje u Norvešku, uspostavio je kontakt sa Dakijem, momkom iz Novog Sada, koji je pre godinu i po krenuo za poslom u Norvešku. Nešto su se dopisivali pute mmaila i na kraju dogovorili, da ako nas put privede do Bergena, da se sretnemo. I evo nas u Bergenu, zovemo Dakija i dogovorimo da se nađemo u kafiču preko puta fish marketa.

 

Čekamo ga tamo i on naiđe u zakazano vreme. Prepoznali smo se odmah. On nas je »znao« iz naših putopisa i fotografija, mi smo »znali« njega iz njegovog B_loga (http://norway.dakipro.com/), tako da smo počeli pričati (iako po prvi put u životu) kao da se znamo godinama. Rečenica na rečenicu, tema na temu i kaže, da nas zove na večeru u stan gde živi sa simpatičnom i vrednom suprugom. Odazvali smo se ljubaznom pozivu, ukucali adresu u GPS i rastali se. Vozili smo po jakoj kiši, on biciklom pravac kući, mi u kamping po farmerke, da možemo normalno da sedimo u stanu.

 

Biljana nam je spremila divnu večeru: supu, musaku (kako je prijala nakon naše svakodnevne doze makarona), salatu, tortu od jagoda. Razgovor je stao samo u momentima dok smo mazili njihove podstanare, dve mace. Rastali smo se kasno, uz želju, da se opet sretnemo. Ne znam kada, ne znam gde, možda u Ljubljani, možda u Novom Sadu, možda…

 

 

y9bn.jpg

 

n55j.jpg

 

ah6s.jpg

 

ba8y.jpg

 

m29j.jpg

 

klgt.jpg

 

z3y2.jpg

 

v29m.jpg

 

9l49.jpg

 

u2uz.jpg

 

okcu.jpg

 

vgmm.jpg

 

Rastanak kasno u noć (ne sme svetlo da vas zavara)

 

qmq2.jpg

 

41in.jpg

 

Bergen ostao nam je u lepom sećanju, družili smo se sa divnim ljudima!

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Lepo izgleda taj Bergen kad ne pada kisa i bas nam je drago da ste se lepo proveli.

 

Iskreno mislim da kisa kroz koju ste vozili (najjaci pljusak ove godine btw) daje poseban hard-core smek celoj avanturi, jer to je ustvari ono pravo Norvesko iskustvo, lepi i kisoviti predeli :)

 

Do sada je putopis bio fantastican i uzbudljivo ocekujemo nastavak avanture!

 

Pozdrav

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

a8o7.jpgfvpl.jpg25. jun

 

Uobičajena procedura: spremanje, doručak, pakovanje

 

2z0x.jpg

 

 

 

58fo.jpg

 

 

ko9u.jpg

 

 

Eeee, ova kišovitaNorvegija…krenuli smo ujutro iz Bergena i ceo dan vozili po kiši, a temepraturaizmeđu 9 i 14. Vozili smo mimo snega koji se je održao još od zime, bilo je isunčanih razdoblja ali sve u svemu teeeeško sam izdržala. Nekako sam prihvatilaTO norveško vreme, to je u stvari ono PRAVO vreme, to je Norveška. Onefotografije u prospektima, pune sunca, sve je to u neku ruku prevara. Da, da, imai sunca, ali to nije tipično norveško vreme, taj Vikingland je ipak kišovit, aopet lep je. Eto, malo se teštim, lakše mi je izdržati. Između drveća, kojileti mimo nas tražim dobre vile da ih zamolim da zaustave kišu, da otvore oblakeza malo više sunca, da malo zagreju divlju pokrajinu…

 

 

 

gxvw.jpg

 

 

zfk8.jpg

 

 

rnxh.jpg

 

 

8hf2.jpg

 

 

yt83.jpg

 

 

bojj.jpg

 

 

Pravimo pauzu da malo odmorimo, ja idem po "svoju" kafu, razgovaramo sa interesantnim likom. Čim je video odakle smo, odmah je počeo nabrajati "naše" krajeve: Ljubljana, Bovec, Postojna, Rijeka, Poreč...

 

rt9a.jpg

 

 

oeez.jpg

 

 

3d0l.jpg

 

 

65eb.jpg

 

 

jq62.jpg

 

 

Sledeće zaustavljanje je uz stado ovaca. Pitome su skroz, simpatično su radoznale a pomalo i agresivne. Po svaku cenu hoće nešto da dobiju. Na parkingu neki Šveđanin ugurao mi je nekoliko keksa u ruku, e pa da vidite kako su ovce navalile na mene

 

3jcw.jpg

 

 

mvtt.jpg

 

 

1b0x.jpg

 

 

usc3.jpg

 

 

u7at.jpg

 

 

x82g.jpg

 

 

qj7n.jpg

 

 

hnxk.jpg

 

 

 

 

pob6.jpg

 

 

qaix.jpg

 

 

g3g8.jpg

 

 

tzjj.jpg

 

 

Norveške kamikaze, bez kočnica jure niz brdo

 

u6b3.jpg

 

 

vdln.jpg

 

 

v54i.jpg

 

 

tf57.jpg

 

 

59d9.jpg

 

 

3y6l.jpg

 

 

vpra.jpg

 

 

t405.jpg

 

 

kg88.jpg

 

 

ym3k.jpg

 

 

l2dp.jpg

 

 

fvpl.jpg

 

 

Doza za sledećih 100 kilometara

 

e3rs.jpg

 

 

a8dd.jpg

 

 

5hoz.jpg

 

 

Pljusak u blizini

 

a8o7.jpg

 

 

i9in.jpg

 

 

Taj dan nikako da prođe

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Kiša i oblaci su naši saputnici i na trajektu...

 

cqcz.jpg

 

 

Na momente sunce pobedi oblake

 

kxue.jpg

 

 

3qnb.jpg

 

 

ymdx.jpg

 

 

wt16.jpg

 

 

kt2m.jpg

 

 

8n8v.jpg

 

 

p7lc.jpg

 

 

cxyv.jpg

 

 

x7ay.jpg

 

 

Pink boja je veoma popularna...

 

oc8a.jpg

 

 

License to kill: ja ubijam pogledom...

 

wnm7.jpg

 

 

c9yq.jpg

 

 

8o2t.jpg

 

 

ru22.jpg

 

 

bfo9.jpg

 

 

Da bude puna kapa, P je promašio na raskršću, tako da smo na kraju umesto PREKO najdužeg fjorda Gairanger išli trajektom UZDUŽ. To nam je uzelo više od sat vremena pa smo kasno stigli u kamping u Eisdalu.

 

Bele noći su varka. Uopšte nemaš osećaj koliko je sati, svetlo je pa nekako misliš da još nije kasno. Brzo ti se desi, da zakasniš u kamping. Recepcija se obično zatvara u 22, i snađi se tada. Jeste, ima zvono na vratima, samo mi ga je »teško« pritisnuti.

 

 

 

5x8v.jpg

 

 

dyes.jpg

 

 

5f8t.jpg

 

 

4kyf.jpg

 

 

v0yt.jpg

 

 

j4c0.jpg

 

 

2s5b.jpg

 

 

ifdj.jpg

 

 

Usamljena sestra... blizankinja je tamo negde mnogo južno

 

7uxa.jpg

 

 

xnkz.jpg

 

 

U kampingu imali smo rezervaciju kućice, ali za prethodni dan, pošto smo pauzirali u Bergenu. Sve u svemu, na kraju smo ipak dobili hytte, sladku kućicu. P kaže da hytte nije ništa posebno, a meni se nakon kišovite vožnje po hladnoči činila baš sladka. Radijator je slabo grejao pa smo uključili i oba rešoa na struju. Trebalo je osušiti opremu ko zna šta nas čeka sledeći dan.

 

 

 

Tuševi su na nekolikokoraka, idemo tamo! Ovi Norvežani trude se na svakom koraku. Sve je lepo sređeno, kupatilo kao kod kuće, sve čisto i sve radi. Na vratima su simpatični crteži, kako gosti ne bi zalutali pa ko se uputio u WC ne bi slučajno skrenuo u vešeraj ili obrnuto…

 

ow95.jpg

 

 

 

 

dtj9.jpg

 

 

3a78.jpg

 

 

2g7r.jpg

 

 

rlrp.jpg

 

 

jivl.jpg

 

 

npz7.jpg

 

 

ta7w.jpg

 

 

nbld.jpg

 

 

fvxb.jpg

 

 

lmee.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Vala vas je kiša okvasila ljudski , ako nije problem kako vam je oprema izdržala takve pljuskove 0zbunjen.gif ja sam već u fazi promena trećeg para čizama koje izdrže tri do četiri kiše i onda polako počinju da propuštaju 1hmm.gif nikako da naletim na prave koje mogu da drže suvu nogu 1zdravo.gif slike odlične kao što smo navikli 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

26.jun

 

Budimo se u sveže jutro, oblaci lenjo klize sasvim nisko iznad pokrajine, iz daljine čuje se buka floss-a (vodopada) i što je najbitnije… NE PADA KIŠA J.

 

7gds.jpg

 

 

Još juće smo na recepciji poručili male hlebiće, P ide da jih donese. U hytte miriše na doručak. Nakon obilnog doručka (jedan od dva obroka dnevno) na redu je pakovanje. Sada smo več izvežbani i radimo po sistemu, da su »gore« stvari koje nam trebaju preko dana: kišni kombinezoni, rukavice, a najbliže na dohvat ruke rešo i oprema za kafu, đezva, kafa, šećer, kašičica, šoljica i naravno boca vode.

 

qvvy.jpg

P me tera da redovno pišem dnevnik, kaže, stavićemo ga na BJB. OK, evo me, pišem...

 

05vv.jpg

 

2dtl.jpg

 

79n7.jpg

 

h303.jpg

 

wl5n.jpg

 

Na recepciji čekiramo vremensku prognozu, nije loša, možda će nas čak grejati sunce. Jao kako bih željela, da imamo tu sreću, ispred nas je slikovit put uz obalu Atlantika (Atlantic road), cilj je stići do Trondheima.

 

Kafa pred polazak i ajmo…

 

3sqi.jpg

Do Trondheima imali smo oko 450 kilometara, stigli smo OK. Ceo dan nismo trebali kišne kombinezone, konačnoooo, temperatura od 14-16, također OK, ali polako počne da me nagriza hladnoća, pogotovo u ruke. Nisam ponela tople rukavice pa koristim njegove, a on vozi u svojim letnjim. Sreća što ima grejanje rućica. Čak smo tražili da meni kupimo tople rukavice, ali leto je i nude samo »laganu kolekciju«

 

Vozili smo Atlantic Road, prelepo, neko vreme baš uz okean, pa se udaljili da bi se opet našli uz obalu i tako nekih 300 kilometara. Put je dobar, asfalt grabi, vozimo brzo.

 

Popeli smo se na poznateTrolove stepenice (Trollstigen), to je savijen put, podseća na Alpe samo što mi se Alpe više sviđaju.

 

ixnl.jpg

 

n0jf.jpg

 

Trajektom smo prečili tri fjorda, vozili se kroz tunel ispod mora, nema kraja lepim predelima i iznenađenjima…samo nama fali malo sunca da se zagrejemo

 

oej5.jpg

 

05os.jpg

 

8qo6.jpg

 

05ui.jpg

 

ree3.jpg

 

bg3e.jpg

 

 

j0fw.jpg

 

pmrz.jpg

 

iob8.jpg

 

23tl.jpg

 

nztr.jpg

 

m71x.jpg

 

5wfk.jpg

 

bqdx.jpg

 

krxf.jpg

 

vfwt.jpg

 

k0r2.jpg

 

mj73.jpg

 

m0ch.jpg

 

Naišao je i poneki blizanac...

 

h7am.jpg

 

Još malo pa Trolove stepenice

 

qxoe.jpg

 

ghrf.jpg

 

Evo nas na vrhu. Kaže P, da se mnogo promenilo od 2009. Izgrađena je nova platforma, most, dućani...

 

w0eq.jpg

 

r7mc.jpg

 

knyp.jpg

 

dpnm.jpg

 

hmti.jpg

 

io8c.jpg

 

 

 

0dvm.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Spuštanje niz stepenice...

 

kfnf.jpg

 

 

2rre.jpg

 

 

Trolove stepenice su put koji se spušta od prilike 6 kilometara u dolinu. Ima dosta serpentina, bukvalno okretanja za 180 stepeni, prilično je uzak, obično zatrpan autobusima i kamperima.

 

0dgj.jpg

 

 

occd.jpg

 

 

7ep4.jpg

 

 

ny88.jpg

 

 

a9bq.jpg

 

 

vt7m.jpg

 

 

a8nq.jpg

 

 

Evo nas opet u dolini

 

o9h3.jpg

 

 

Počela je kaciga da žulja...

 

i9s6.jpg

 

 

vreme je za "nešto" iz automata, treba koristiti godišnju vinjetu na lončiću

 

47sl.jpg

 

 

uq2p.jpg

 

 

xwjo.jpg

 

 

qvlw.jpg

 

 

ep96.jpg

 

 

y058.jpg

 

 

y85p.jpg

 

 

yk2k.jpg

 

 

wvvw.jpg

 

 

ak4z.jpg

 

 

6t1w.jpg

 

 

Preko mosta, fascinantno...

 

frbu.jpg

 

 

 

z518.jpg

 

 

6y8f.jpg

 

 

x4gd.jpg

 

 

U predgrađu Trondheima pronašli smo kamping i uzeli hytte, nije nešto extra a postavljena je na 10 metara od željezničke pruge. Uuufff, svaki voz podseća me na autozug…

 

spza.jpg

 

a9eu.jpg

 

Most preko željezničke pruge

 

ezbk.jpg

 

 

 

4r3g.jpg

 

 

vx3w.jpg

 

 

5ap7.jpg

 

 

Evo, polako učimo veštine postavljanja slika. To je pređeni put od kampinga Eidsdal do kampingo blizu Trondheima, cirka 450 kilometara

 

g4zz.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

27 jun

 

Ujutru opet doručak i brzo pakovanje. Cilj nam je Bodo, odakle ide trajekt za Lofotska ostrva. Pokrajina je lepa, nema više fjorda, trajekta, vodopada… teren se polako sravnao, vozimo kroz šume od jele i breze, ponegde naiđemo na jezero ili reku koja polako teče. Sela su lepo sređena, travnjaci pokošeni, lepo…

 

Asfalt je divan, put nema oštrih krivina, saobraćaj relativno gust, ali moglo se… Vozimo brzoooo. Brzooo dok ne čujemo policijsku sirenu iza nas. P zaustavi motor na parkingu i čekamo šta će da se desi. Iz kola iskoči nešto puniji policajac, dolazi do nas i iznerviran, tresučih ruku počne nabrajati naše prekršaje: brza vožnja (140 na ograničenju 70), preticanje preko pune linije, kako nas je jedva stigao itd… Nekako se smirio, pošto smo mi delovali smireno i samo ga slušali. Računali smo, da ćemo tako najjeftinije proći, ali prevarili smo se.

 

akfj.jpg

 

Dakle došao je trenutak »obračuna«. Njegova »ponuda« je bila van svih proporca:

 

1) 20 dana zatvora ili

2) 8000 NOK (cca 1000€) i oduzimanje vozačke ili

3) samo novčana kazna od 9000 NOK (cca 1200€).

 

P je pokušao da se na što pristojniji način cenka. Greška. Čovek nije mogao da veruje, bio je frapiran, očito u životu nije zaustavio nijednog poput nas. Videli smo, da nam nema spasa i »izabrali« smo treću ponudu, jedinu moguću za nas, da platimo onih 9000 NOK i teramo dalje. U tom momentu opet mi se smučilo, motivacija za putovanje pala je na nulu. Jedina varijanta u mojim mislima bio je povratak kući…

 

Sledelo je pisanje zapisnika pa objašnjavanje svakog redka, svakog podatka i na kraju potpisivanje (priznanje) prekršaja. Dobili smo formular sa uputama za plaćanje, kazna se ne naplaćuje na licu mesta. Prilikom »uročavanja« policajac je počeo objašnjavati, da ga nije briga kako ćemo platiti u Slovačkoj (ceo svet Sloveniju brka sa Slovačkom), hoćemo li tražiti opraštanje kazne, hoćemona rate… P ga je pitao, da li hoće da mu kaže da uopšte ne treba platiti. Ne,ne, kaže on, samo nam je hteo objasniti naša prava i mogućnosti. Nekako nam je laknulo, razmišljali smo u stilu »nema šanse da ćemo puniti Norveški buđet, daleko je Norveška kada se mi vratimo tamo dole na jug…I tako smo se rastali od njega.

 

Treba reći, da u Norveškoj svi voze polako, smireno, defenzivno. NIKO ne pretiče. Ako onaj na čelu kolone vozi 50, SVI će voziti 50, iako je ograničenje 70. Ima i dosta radara, onih fiksnih, na njih nismo obračali pažnju jer smo računali da slikaju samo frontalni deo.

 

 

U nastavku vozili smo nešto laganije, ipak ne sme da se desi,da P izgubi vozačku. Nemam pojma kako bi to završilo…

 

3ov7.jpg

 

Lek za "smirivanje"

 

ck0e.jpg

 

 

hys0.jpg

 

Vozimo dalje. Na motoru smo od devet ujutro, daleko je Bodo, naš cilj. Pravimo pauze, kuvamo kafu, jedemo ponešto, punimo benzin…

 

xj7v.jpg

 

za6k.jpg

 

ncwg.jpg

 

edrq.jpg

 

f6p8.jpg

 

 

zq2v.jpg

 

2r0d.jpg

 

o7se.jpg

 

1m6b.jpg

 

pxv3.jpg

 

2apw.jpg

 

6amp.jpg

 

j6la.jpg

 

bvze.jpg

 

mi7x.jpg

 

6yel.jpg

 

 

3c77.jpg

 

w57v.jpg

 

vcpc.JPG

 

 

k0ld.jpg

 

 

n24g.jpg

 

 

pvfm.jpg

 

 

b1c5.jpg

 

 

p35h.jpg

 

eun2.jpg

 

Približavamo se polarnom krugu. Drveće je sve ređe, hladno je...

 

ex92.jpg

 

rsnd.jpg

 

 

uhch.jpg

 

36cp.jpg

 

Celo vreme se polako penjemo, temperatura pada. Prelazimopolarni krug, lepimo klubsku nalepnicu preko znaka, skroz prelepljenog odputnika ispred nas.

 

r8ks.jpg

 

 

xy1i.jpg

 

 

33qb.jpg

 

 

rwlf.jpg

 

5kr7.jpg

 

yo3d.jpg

 

l8om.jpg

 

Nema problema, izdržaću još, vidi kako mi lepo stoji ova nova Vikinška burma

 

4jdg.jpg

 

Poznati spomenik Jugoslovenskim partizanima

 

ty03.jpg

 

o7jo.jpg

 

7mm7.jpg

 

Sledi opet spuštanje, temperatura se podigla na prijatnih 25, sve je super.

 

movb.jpg

 

5xf0.jpg

 

9yiw.jpg

 

63oy.jpg

 

l3xj.jpg

 

j4b7.jpg

 

6nyh.jpg

 

cue4.jpg

 

ig3g.jpg

 

bc7j.jpg

 

l7qt.jpg

 

kv02.jpg

 

xxrn.jpg

 

zzmr.jpg

 

U Bodo smo stigli oko 8, dakle vozili smo 11 sati, prešli 698 kilometara. Ne mogu verovati, da sam izdržala, to je moja najduža etapa na motoru u životu (moja najduža etapa u autu je trajala bruto 26 sati, P je non-stop jurio od Edinburga do Ljubljane, pošto je sve izgledalo da imam upalu žučnjaka)

 

 

 

Hytte u Bodo-u je skromna i mala. Nama to nije smetalo, bili smo umorni a i nećemo dugo u njoj, ujutru moramo se dizati u 5 da bi u 6 uhvatili prvi trajekt za Lofotska ostrva. P spremi večeru, ja trčim pod tuš… U 23h sunce sija visoko kao kod nas u pet posle podne. Neverovatno, hoće li uopšte zaći. Nikako da padne mrak samo je postalo malo hladnjikavo, uvukla sam se u vreću za spavanje i tonula u san bele noći… opet se probudila, vani svetlo, jesmo li zakasnili trajekt? Ne, ne, tek je 2, može još spavanjac.

 

jtty.jpg

 

mhz8.jpg

 

vzga.jpg

 

lutm.jpg

 

gk60.jpg

 

xbrt.jpg

 

rtys.jpg

 

g37h.jpg

 

dcl9.jpg

 

yzh8.jpg

 

16em.jpg

 

g8qh.jpg

 

8ucm.jpg

 

qkfz.jpg

 

Da, da, na put smo nosili i fen

 

an72.jpg

 

6ugh.jpg

 

cegj.jpg

 

 

Ovo je put koji smo prevalili u tom danu (698 km)

 

krcp.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Cetinje - MNE

Njegova »ponuda« je bila van svih proporca:

 

1) 20 dana zatvora ili

2) 8000 NOK (cca 1000€) i oduzimanje vozačke ili

3) samo novčana kazna od 9000 NOK (cca 1200€).

 

 

:zvizduk:>:(:zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

28 jun – Lofotska ostrva

 

Dakle, nakon noćno-dnevnog dremanja, kada stvarno ne znaš da li je prepodne, poslepodne, jutro ili većer, dižemo se u 4 i brzo pakujemo te pičimo u gradič Bodo gde je trajektna luka. Imamo sreću, vreme je prilično lepo, po malo mistično, toplo… e, pa da vidimo več jednom te Lofote.

 

Čekanje na trajekt...

 

cr8m.jpg

 

 

85zt.jpg

 

Evo ga, dolazi

 

iknm.jpg

 

Nije skupo, 270 NOK (cca 35€)

 

xqkn.jpg

 

Vezanje za svaki slučaj, iako je vreme lepo i nema valova

 

b6gh.jpg

 

tuuc.jpg

 

Isplovimo tačno na vreme

 

evfg.jpg

 

Na trajektu popila sam nešto crno-smeđe-sivo (za4€ - još me danas boli srce za one evriće) što oni zovu kafa. Što bi dala za jedan dobar esspresso, mmmmmm.

 

Trajekt plovi više od tri sata, šetamo malo po palubi, malo po salonu, ja pišem dnevnik. U daljini se polako naziru konture čuvenih ostrva. Jedva čekam da se iskrcamo i da u živo vidim ta ostrva, toliko puta hvaljena, uslikana na posterima i prospektima

 

rpm5.jpg

 

jnbt.jpg

 

qkc5.jpg

 

67he.jpg

 

p3c5.jpg

 

d54h.jpg

 

2g1k.jpg

 

 

ej2d.jpg

 

Još malooo...

 

2x6x.jpg

 

 

zytf.jpg

 

 

1t2c.jpg

 

Stižemo u Moskenesoyu, malu lučicu za trajekt. Vreme je divno, sunce osvetljava svaki kutak čarobnog kopna. More zelene boje kao na Karibima, a pozadi kulisa od planina pokrivenih mahom, oštrih vrhova, ispod su kućice u glavnom crveno-bele boje. A miris… bakalar. Da, da, suše se ribe, pročitali smo negde da Norveška najviše bakalara izvozi u Italiju i Hrvatsku. OK, porućićemo bakala tamo kod Dinka i sečati se Lofota.

 

7cfa.jpg

 

jo5q.jpg

 

Iskrcavanje, u luci već čekaju putnici za Bodo

 

4edp.jpg

 

 

zkzg.jpg

 

 

t4u9.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: suvozačica

Dosta dugo zadržali smo se u muzejskom selu Å, najkrače ime koje znam. Skoro svaka kuća je muzej nekog zanata.

 

covj.jpg

 

73cs.jpg

 

opwb.jpg

 

kuts.jpg

 

8dko.jpg

 

d6sz.jpg

 

u99y.jpg

 

gi1z.jpg

 

450v.jpg

 

e8we.jpg

 

yry.JPG

 

vcv0.jpg

 

9v2a.jpg

 

5j6r.jpg

 

tr4e.jpg

 

d4i2.jpg

 

e8bs.jpg

 

80c5.jpg

 

jbhz.jpg

 

kleh.jpg

 

ribe, ribe, vidimo se u Dalmaciji...

 

v69s.jpg

 

a7yo.jpg

 

5trv.jpg

 

23nf.jpg

 

Navaliliu smo u pekaru, od svih dobrota nismo znali, šta uzeti. Pobedile su oči, pa kad više nismo mogli da jedemo, hranili smo njih...

s5gg.jpg

 

xwct.jpg

 

3akn.jpg

 

n8ff.jpg

 

z2bw.jpg

 

v2l.JPG

 

8sl7.jpg

 

3b09.jpg

 

1fo9.jpg

 

ob9v.jpg

 

est9.jpg

 

lkxr.jpg

 

Ajde, okice, jedite, ja više ne mogu...

 

1rky.jpg

 

Deda vrabac iz Lofota

 

4rui.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja