Jump to content

Moto Zajednica

Skandinavija 2013

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nedelja 28. junij – Bergen - Eidsdal

 

Ujutro razgledali smo Bergen. U luci bila je velika jedrilica trojamborica, uz obalu lepo održavane zgrade živih boja. Turista bilo je na svakom koraku.

 

img9551gf.jpg

 

img9555b.jpg

 

img9556g.jpg

 

img9564zy.jpg

 

img9569m.jpg

 

img9574n.jpg

 

img9575k.jpg

 

Vozili smo dva kruga po Bergenu da bi što pre krenuli dalje na sever

 

img9582y.jpg

 

Norvežanka uživa u toplom vremenu... meni izgleda kao da je pošla na venčanje

 

img9605k.jpg

 

img9604w.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U tom danu prešli smo nekih 500 km do fjorda Geiranger. Na putu se ponavljaju lepi prizori ranijeg dana. Vožnja uz fjord, tuneli, mostovi, vodopadi, poneka jezera …

 

norge0189.JPG

 

norge0190.jpg

 

norge0191.jpg

 

norge0197.JPG

 

norge0198.jpg

 

norge0140.jpg

 

norge0141.jpg

 

norge0153.jpg

 

norge0154.jpg

 

norge0155.jpg

 

Radoznala ovca, morali smo podeliti ručak s njom

 

norge0156.jpg

 

norge0157.jpg

 

norge0158.jpg

 

norge0160.jpg

 

norge0168.jpg

 

norge0171.jpg

 

norge0174.jpg

 

norge0175.jpg

 

norge0176.jpg

 

norge0177.jpg

 

Posebno je impresivan prevoj Ornevegen. Na vrhu je jezero, još upola smrznuto. Potpuno mirno je, na površini jezera odslikava se divna pokrajina. Nisam mogao prestati škljocati...

 

norge0178.jpg

 

norge0179.jpg

 

norge0180.jpg

 

norge0181.jpg

 

norge0182.jpg

 

norge0183.jpg

 

norge0184.jpg

 

norge0185.JPG

 

norge0186.jpg

 

norge0187.jpg

 

norge0188.jpg

 

U dolini našli smo mali kamping i tamo noćili.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ponedeljak 29. junij – Eidsdal - Trondheim

 

Spavali smo super, kamping je lepo uređen, svuda trava i poneka smreka. Komšije su nam nemački par. Oni su na povratku s Nordkappa. Upute nas gde treba da obavezno idemo i žale se na skupoću.

 

Doručak standardan: zaseka, hleb, cedevita i po prvi put pašteta (nekako mi teško ide dole). Gašper mi je dao lovačku, a ja mislio da je od divljači. Pokazalo se da je ona zapravo za lovce a njima treba jaka masna hrana. Nekako sam uspeo da je progutam. Ali sam brzo požalio. Počela je revolucija u stomaku. Sreča što u svakoj trajektnoj luci, a ima jih mnogo, ima WC kao kod kuće. Preporođen na izlasku iz jednog od njih produžujemo put.

 

norge0193.jpg

 

norge0194.jpg

 

norge0195.jpg

 

norge0196.jpg

 

norge0192.jpg

 

Pravac je Trondheim. Trajekt, lepa cesta, trajekt, tunel …

 

norge0199.jpg

 

norge0200.jpg

 

Stižemo do serpentina zvanih Trollove stepenice. Visok vodopad, mnogo krivina do doline tamo daleko ispod. Taj deo puta vozili smo dva put, slikali se i uživali.

 

norge0201.jpg

 

norge0202.jpg

 

norge0203.jpg

 

norge0204.jpg

 

norge0205.jpg

 

norge0206.jpg

 

norge0208.jpg

 

norge0210.jpg

 

norge0211.jpg

 

norge0212.jpg

 

norge0213.jpg

 

norge0214.jpg

 

norge0215.jpg

 

norge0216.jpg

 

norge0217.jpg

 

norge0218.jpg

 

norge0219.jpg

 

norge0221.jpg

 

norge0222.jpg

 

norge0223.jpg

 

Čitao sam ovoj dvojici misli: "jao što bi dao da umesto kamperom putujemo motorom... samo nemoj žena da me čuje..."

 

norge0224.jpg

 

Cesta prema Trondheimu je veoma lepa. Promet je redak, vožnja je prijatna. Vreme je vedro, temperatura između 27 i 30. Na tom delu je most koji se spušta u tunel ispod mora.

 

norge0225.jpg

 

norge0227.jpg

 

norge0228.jpg

 

norge0229.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U Trondheim stižemo oko 16h. Vručina je jaka pa u kafani poručimo po jedno (skupo 65 Nok) pivo. Hytte potražimo oko 15 km van grada a opet je skupo (500 Nok). Ali ima sve čak i kupatilo. Raspakujemo kofere, malo se sredimo i vraćamo se u Trondheim, da idemo u »lajf«. Razgledamo stari deo grada, slikamo, hodamo. Grad je skoro prazan, samo uz reku ima kafiča, picerija… Tu ima malo više života. Gašper smelo ide po pivo, najskuplje do sada (175 Nok za dva). Muški plati, uživamo svaku kap, ne pomišljamo na novu rundu.

 

 

norge0307.jpg

 

img0011vf.jpg

 

norge0308.jpg

 

norge0310.jpg

 

norge0302.jpg

 

norge0303.jpg

 

norge0304.jpg

 

norge0305.jpg

 

norge0311.jpg

 

img0021dq.jpg

 

img0028ov.jpg

 

img0028ov.jpg

 

img0043ka.jpg

 

img0057rs.jpg

 

To da smo došli u "civilizaciju" vidi se i po...

 

img0060np.jpg

 

img0046tz.jpg

 

img0048dx.jpg

 

img0045ws.jpg

 

img0054oy.jpg

 

Sunce zalazi oko 23h, nebo je crveno. Pomislim na onu staru mornarsku: »rosso di serra bell tempo si sperra«. Zaspao sam oko 0.30h.

 

norge0313.jpg

 

norge1001.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: ...BG & UK
  • Motocikl: z1000sx

..svaka cast ...jako zanimljivo stivo , ja stalno imam osecaj da je jako hladno... iako stalno pominjete visoke temperature :stabre::neznam:

 

hladna im je arhitektura :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Utorak 30.junij -Trondheim – Bodo

 

Budimo se u 5.30, vani je svetlo a oblačno. Oblaci su sve gušći i oko 7 počne kiša. Ništa od »rosso…«. Nebo je prilično tamno i prekriveno oblacima. Nekako se nama ne ide, oduglovlačimo polazak u nadi, da kiša prestane. Čekamo pola sata, ništa. Krenemo.

 

Nakon sat vožnje kiša prestaje i oblaci počnu da se sklanjaju suncu. Temperatura se diže, stanemo da skinemo po neki deo odeće i jasno kišni kombinezon.

 

norge1003.jpg

 

norge1004.jpg

 

norge1005.jpg

 

Cesta je lepa, povremeno me podseća na onu divnu na Sardiniji. Na momente sužava se odjednom pa opet proširuje. Promet je relativno gust, ima mnogo trailera i kamiona. Pogotovo kamioni voze veoma brzo i tako su preticanja dosta opasna.

 

norge1006.jpg

 

norge1007.jpg

 

norge1008.jpg

 

Pokrajina je lepa, zelena, ima puno breza i jela, ponekad imam utisak, da vozim po Sloveniji (Dolenjska, Gorenjska, Logarska dolina…). Uz put ime mnogo kampinga, uz reku je raj za ribolovce. Vozimo brzo, pogotovo tamo gde je prometi ređi, krivine zovu u nagib. Na putu dostižemo autobus iz Slovenije. Pozdravljamo se mahanjem.

 

norge1012.jpg

 

Odjednom se cesta počne uspinjati što je znak da se približavamo polarni paraleli (66 stepeni, 33 minuta severno).

 

Produžujemo prema gradiču Mo i Rana (nekako mi ime ne deluje Norveško), jedini veći gradič na putu, izgleda dosta industrijski a ujedno sređen.

 

Pravac vožnje je sever. Cesta se popne na prevoj od 600 metara. Tu se pokrajina odjednom sasvim promeni. Nema više drveča, samo žbunjevi i kamen, ponegde neko žuto cveće. Tu nailazimo na znak za polarni krug. U pravcu istoka u Finskoj, paralela seče gradič Rovaniemi, prebivalište St.Niklasa (Santa), ličnosti koju je izmislio marketing Coca-Cole.

 

norge1020.jpg

 

norge1019.jpg

 

norge1018.jpg

 

norge1015.JPG

 

norge1016.jpg

 

norge1017.jpg

 

Tu na paraleli ima prodavnica suvenira i restaurant. A malo sa strane stoji spomenik palim jugoslavenskim partizanima koji su se borili tu protiv Nemaca. Na spomeniku je napis na Norveškom i našem jeziku. Impresivno...

 

norge1014.jpg

 

norge1013.JPG

 

Cesta se nakon prevoja počne polako spuštati. Cesta je lepa, dobro trasirana. Uz cestu ide i željeznička pruga. Polako započinju opet breze i jele, a sa strane uzdižu se planine, ponegde prekrivene snegom.

 

U Norveškoj ima ogroman broj tunela, danas smo vozili u jedan, dug skoro 9 kilometara. Tuneli su slabo osvetljeni, iznutra neobrađeni i po pravilu savijeni u krivinu. Baš nezgodno.

 

U 8 stižemo u gradič Bodo, potražimo hytte, skuvamo večeru i idemo na razgledanje. Bodo je gradič uz more, najveći u tom delu Norveške sa oko 13.000 stanovnika. Ima aerodrom, avioni sleću i uzleću neprestano, imam utisak da zamenjuju gradske autobuse. Avioni su mali, turbo propeleraši, lete lokalne linije.

 

norge1021.jpg

 

norge1022.jpg

 

norge1025.jpg

 

norge1026.jpg

 

norge1027.jpg

 

norge1028.jpg

 

norge1029.jpg

 

Naiđemo na simpatičan kafić, popijemo (skupo) pivo. Temperatura počinje padati, vraćamo se prema našoj hytte. Usput se zaustavljamo u hoteli da proverimo vremensku prognozu. Ništa obečavajuće. Kiša na Lofotima, također na Nordkappu, temperatura prognozirana na oko 5 stepeni.

 

norge1030.jpg

 

norge1033.jpg

 

norge1034.jpg

 

norge1035.jpg

 

Pre spavanja sedimo još malo ispred hytte, sunce još nije zašlo. Uključim grejanje u kučici.

 

norge1036.jpg

 

norge1037.jpg

 

norge1038.jpg

 

Prvi put u životu se nalazim unutar polarnog kruga. To je poseban osečaj, teško ga je opisati. Meni je bilo nekako veličastveno, posebno, daleko od kuće…Leti nema tamne noći, samo padne lagani mrak kao kod nas posle zalazka sunca. Priroda »ide na spavanje«,. nastaje tajanstvena tišina, nema ptica, polarni jeleni zavuku se u žbunje i dremaju…

 

Sredim fotografije dana i padnem u polarni san…

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: V-STROM 650 2006 , YAMAHA SUPER TENERE xtz1200 , XZT 750 SUPERTENERE

prelepo , bas za uzivanje !!

I dugujem jedno izvinjenje dok sam citao o ceni piva pomislih u sebi "Koliko moze da bude to pivo kad se ovoliko covek zali "

odgovor je

175 NOK = 23.39263 EURE stvarno je preskupo !!!

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: loznica,srbija
  • Motocikl: suzuki v strom 650 2008.

Ljudi svaka cast na svemu.Samo deru severnjaci i za pivo i za smestaj(valjda zbog deda mraza :lol: ).Samo ne znam kako bih ja prosao jer pijem koka kolu(mozda bih dobio popust na kolicinu :lol: ) a mozda i deda mraz izvuce koju flasicu iz dzaka :neznam: .U svakom slucaju zavidim vam i divim se,putopis odlican,cekam nastavak :zdravo: .

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

prelepo , bas za uzivanje !!

I dugujem jedno izvinjenje dok sam citao o ceni piva pomislih u sebi "Koliko moze da bude to pivo kad se ovoliko covek zali "

odgovor je

175 NOK = 23.39263 EURE stvarno je preskupo !!!

Pozdrav!

 

Ovaj izračun je i mene šokirao. U 2009 170 Nok izašlo je otprilike 18€. Moraću ove godine pojačati buđet <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sreda, 1. jul 2009 – Lofotska ostrva

 

Budimo se u oblačno jutro, vremenska prognoza nažalost bila je prava. Pakujemo i krećemo na trajekt za Lofotska ostrva. Dao nam je savet ljubazan Nemac još u Eidsdalu, da je bolje ići tamo trajektom nego naokolo cestom. Tamo ćemo u pravcu Nordkappa.

 

Počinje lagana kišica. Pomislim, razmazilo nas je lepo vreme, kada smo po kiši krenuli iz Ljubljane, bili smo spremni voziti tako do cilja na severu i evo sada nečemo kukati…

 

Na platformi za ulazak na trajekt več ima bajkera i turista u automobilima i kamperima. Malo razgledavamo okolinu i pokušamo uspostaviti neki kontakt sa severnim kolegama. Nenako se tmurno drže jedva da odzdrave i ne pokazuju baš neki interes po kontaktu sa nama. Mislim si »OK, možemo mi i bez vas, ali propustili ste priliku, da saznate nešto novo, možda o Sloveniji, pa da je više ne mešate sa Slovakijom…«

 

img0277zx.jpg

 

img0272in.jpg

 

img0274yx.jpg

 

img0279s.jpg

 

img0280aj.jpg

 

img0281cq.jpg

 

img0282vh.jpg

 

img0290le.jpg

 

Gašper, ministar finansija, ima privilegij, da kupuje karte. Biljeterka mora da ima neki južni gen u sebi. Pomislim na onaj spomenik in naše borce; sigurno je neki od njih i preživeo …

 

img0284p.JPG

 

img0285zi.jpg

 

img0286nq.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Upoznajemo dvoje Norvežana mojih godina, putuju autom ali on je i bajker, vozi BMW. Pomaže nama vezati motore na trajektu. Kasnije u toku plovidbe, počinjemo razgovarati o mnogim temama.

 

Kaže, bio je nekada mornar, sada je tehnički direktor u nekoj preko-okeanskoj kargo firmi. Razgovaramo o Norveškoj ekonomiji, zašto je zemlja stalno između prvih 4 na svetu po GDP/po stanovniku. Kaže on, da su glavni pokretači norveške ekonomije nafta, ribolov, pomorstvo. Norveška ima višak kapitala, ulažu ga po celom svetu, oni zapravo izvoze kapital. Zbog toga mogu održavati visok nivo cena i socialni program na visokom nivou. Norveška nije članica EU i uspeva održavati čvrst kurz krune u odnosu na ostale valute. Norveška štedi za buduće generacije, trenutno za petu, prve četiri su več obezbeđene normalnim život već danas (sociala, školski sistem, penzije…). Pomislio sam, srećni oni, kod nas živimo na kredit kamo li da nam je obezbeđena naša deca, unuci…

 

Šetamo po palubi, izležavmo u salonu i ubijamo vreme…

 

img0306ts.jpg

 

img0308fb.jpg

 

img0309ua.jpg

 

img0310zj.jpg

 

norge1040.jpg

 

norge1041om.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nakon tri sata plovidbe stigli smo do Lofota.

 

norge1043.jpg

 

norge1044.jpg

 

norge1045.jpg

 

Pokrajina je kao iz priće »Lord of the ring«. Visoka brda oštrih linija, oblačno nebo pojačava mistiku.

 

norge1045.jpg

 

norge1046.jpg

 

norge1047.jpg

 

norge1049.jpg

 

Oslobađamo motore od kanapa in krećemo prema jugu. Nakon par kilometara stižemo da najjužnijeg naselja koje se zove A. Selo je u stvari muzej i živi od turizma i sušenja bakalara.

 

norge1062.jpg

 

norge1061.jpg

 

norge1060.jpg

 

norge1052.JPG

 

Na žalost kiša pojačava a nas dvojica šetamo po A-muzeju.

 

norge1056.jpg

 

norge1057.jpg

 

norge1058.jpg

 

norge1053.jpg

 

norge1054.jpg

 

norge1055.jpg

 

 

 

Gašper je izvadio neki kineski kišobran, ja sam kupio najlonsku pelerinu. Štitila me je od kiše a i mnogo zezala zbog vetra. Kada je krenuo plusak, sklonili smo se u kučicu autobuske stanice.

 

norge1059.jpg

 

norge1064.jpg

 

norge1065.jpg

 

norge1063.jpg

 

norge1048.jpg

 

norge1050.jpg

 

norge1051.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Posle sat vremena kiša polako prestaje. Krenemo prema severu i mnogo puta se zaustavljamo i slikamo. Sve što vidimo, lepo je, drvene kučice, obojene u tamno crveno, pa belo, plavo, žuto… Okviri prozora strogo beli, takođe i konture. Po krovovima trava. Oko kuća suši se bakalar...

 

norge1066.jpg

 

norge1067.jpg

 

norge1068.jpg

 

norge1069.jpg

 

norge1070.jpg

 

norge1071.jpg

 

norge1072.jpg

 

norge1073.jpg

 

norge1074.jpg

 

norge1075.jpg

 

norge1076.jpg

 

norge1077.jpg

 

norge1078.jpg

 

norge1079.jpg

 

norge1080.jpg

 

norge1081.jpg

 

norge1082.jpg

 

norge1083.JPG

 

norge1084.jpg

 

norge1085.jpg

 

norge1086.jpg

 

norge1087.jpg

 

norge1089.jpg

 

norge1090.jpg

 

norge1091.jpg

 

norge1093.jpg

 

norge1094.jpg

 

norge1096.jpg

 

 

Pokrajina je divna, brda su od granita, prekrivena mahom i travom. Po vrhovima vuku se oblaci i poneka magla.

 

norge1097.jpg

 

norge1098.jpg

 

norge1099.jpg

 

norge1101.jpg

 

norge1102.jpg

 

norge1103.jpg

 

norge1104.jpg

 

norge1105.jpg

 

norge1106.jpg

 

norge1107.jpg

 

norge1108.jpg

 

norge1109.jpg

 

norge1110.jpg

 

norge1111.jpg

 

 

Stalno se zaustavljam i slikam, Gašperu je več dojadilo zaustavljanje i vozi dalje.

 

Kiša je u međuvremenu potpuno prestala, čak se pojavilo i sunce. Hteo sam staviti mali ixus na volan da bi slikao u toku vožnje. Opet sam se zaustavio i počeo tražiti po tank torbici šaraf kojim sam inače priščvrćivao taj mali fotoaparat na nosač, pravljen baš za tu namenu. A šarafa nigde. Dobro, ništa, vračam stvari u tank torbu, sedeći na motoru kada mi spadnu naočare. Sagnem se da bi ih uhvatio kad težina motora savlada mene i nađemo se ja i moj moto na boku. Jao…

 

norge1112.jpg

 

Izvučem nogu i ustanem. Pokušavam da ga podignem, ali nemam šanse. Ipak motor je težak sam po sebi a još je opterećen sa nekih 40-50 kilograma.

 

Gašper je negde ispred, nije video šta mi se desilo. Pokušavao sam ga nazvati radio stanicom. Nije se javio. Napisao sam mu SMS, da mi je pao motor i da mi treba pomoć, ali greškom slao ga Diani (ona fora- zadnji poziv…). Panika u Ljubljani. Za pola minuta zove me mlađi sin i pita šta se desilo. Smirim ga i objasnim, da je sve OK i da čekam Gašpera da se vrati i da zajedno podignemo motor. U međuvremenu zaustavi se kamper sa francuskom tablicom i sa vozačem zajedno podignemo motor. Kaže da je on također bajker i da zna šta znači podizati motor otovaren do maximuma.

 

Čekiram ogrebotine, nema ih, sem jedne na levom bočnom koferu. Palim motor i krečem, tada mi u susret dolazi Gašper.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Idemo dalje, cesta je lepa a temperatura polako pada. Strme planine polako prelaze u zaobljena brda, sve više ima žbunjeva, kasnije i drveća. Pokrajina prelazi iz one oštre u smirenu.

 

To veće zaustavili smo se u prijatnom kampu uz obalu fjorda. Pravimo večeru a zatim idemo ispred (več zatvorene) recepcije gde ima Wi-Fi signal. Diani sam poslao nekoliko fotografija da je ubedim da je sve OK, prenos je trajao beskonačno dugo. Idemo na spavanje, več je davno bila ponoć, svetlo je…

 

norge1113.jpg

 

norge1116.jpg

 

norge1119.JPG

 

norge1120.jpg

 

norge1121.jpg

 

Taj kamp imam u sečanju po neobičnom poverenju u goste. Naime na vratima recepcije pisalo je otprilike ovako:

- Ako ste stigli u kamp posle 22h, pronađite si prostor i postavite šator. Platiće te ujutru

- Ako napuštate kamp pre 9 ujutro dok je recepcija zatvorena, bacite novac u zeleni sandučić.

 

Ljubazan mentalitet, ne bi prolazio kod nas…

 

norge1122.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Četvrtak, 2. jul Lofoti - Nordkapp

 

Budimo se u 7, doručkujemo, bacamo novac u sandučić i krečemo. Vreme je prilično vedro, izgleda na kiša neče padati iako smo na netu sinoč videli lošu prognozu.

 

Cesta po Lofotima je od tu dalje lepa i brza. S vremena na vreme suzi se, iznenadi nas i poneki deo gde se odjednom završi asfalt i zagazimo u pesak. Vozimo dosta brzo, nemamo određen cilj. Naša želja je bila da se što više približimo Nordkappu. Uz put nema više naseljenih mesta, samo poneko selo sa nekoliko kučica ili neki laponski šator sa suvenirima. Temperatura nezadrživo pada, celo vreme je izpod 15 stepeni, kasnije i ispod 10. Zaustavili smo se kako bi »pojačali« odelo. Ispraznili smo zalihe odeće koja je do tada bila u koferima. Ja sam navukao topao dugi veš, duplu trenirku, kevlar moto jeans dole a gore dve majice, flis i moto jaknu. Uzeo sam i zimske rukavice. Potkapu još nisam dirao.

 

norge1123.jpg

 

norge1124.jpg

 

norge1125.jpg

 

norge1126.jpg

 

norge1127.jpg

 

norge1128.jpg

 

norge1129.jpg

 

norge1130.jpg

 

norge1131.jpg

 

norge1132.jpg

 

norge1133.jpg

 

Jurimo pored fjordova, dižemo se, spuštamo se, temperatura je pala na 4, nebo je crno oblačno. Na usponu prema prevoju počela je padati kiša. Stali smo, navukli kišni kombinezon i jurili dalje. Duvao je jak vetar, vožnja počinje da bude sve neprijatnija. Promet je slab, u glavnom kamperi i kamioni. Mimoilaženje je neprijatno. Nenormalno mnogo ima biciklista sa teško otovarenim biciklima. Uopšte im ne zavidim kako guraju pedala po ovakvom vremenu i pokrajini koja prelazu u tundru, retke breze ostale su daleko izza nas. Ovi biciklisti su posebni junaci.

 

U kratkim intervalima bez kiše, sunce probija oblake i nastaje duga.

 

norge1134.JPG

 

norge1135.jpg

 

norge1136.jpg

 

norge1137.jpg

 

Izza nas je več nekih 650 kilometara i počeli smo tražiti gde čemo noćiti. Tražimo kamping, naiđemo na neki ali hytte su sve zauzete. Idemo dalje. U tom stilu vozimo ješ narednih 150 kilometara, prate nas kiša i jak vetar.

 

Napokon pronađemo slobodnu hyttu na 10 kilometara do Nordkappa. Sreća, prilično smo umorni. Prilikom parkiranja, Gašperu padne motor. E sada je jedan naprema jedan…

 

Prva stvar prilikom ulazka u hytte je paljenje radiatora, pa paljenje rešoa, nakon toga ide rastovaranje. Za večeru spremili smo jaku supu, prebranac sa suvom kobasicom, rakiju…

 

norge1139.jpg

 

norge1140.jpg

 

Kroz prozor gledamo losa, uklopio se u okolinu da ga jedva primetimo...

 

norge1138.jpg

 

Tek je 11, vani svetlo, kiša je prestala, vetar ne, temperatura je 5 stepeni. Plan nam je, da malo odspavamo i da još noćas idemo do Nordkappa da možda vidimo kako izgleda kada sunce dotakne horizont i počne opet da se diže. Probudili smo se u 2 i jednoglasno usvojili odluku, da produžimo spavanje.

  • Haha 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Petak, 3. jul 2009 – Nordkapp – Ivalo (Finska)

 

Budimo se u 7. Vani je oblačno, vetrovito, kiša (još) ne pada. Pakujemo, tovarimo motore, oblačimo se. Zatim počne zezanje sa paljenjem motora. Hladnoča je uradila svoje. Moj je upalio s mukom, Gašperov moramo gurati. Od te jutarnje fiskulture oznojili smo se jako, ipak smo obučeni u mnogo slojeva odeće.

 

img0665og.jpg

 

img0666oh.jpg

 

img0671vv.jpg

 

Krenuli smo prema Nordkappu. Cesta je prilično savijena, stalno se penjemo. Temperatura je 2, kiša pada pomalo, vetar je jak, bočni. Vizir počne da se zarošava. Neprijatno.

 

img8221g.jpg

 

Malo ispred Nordkappa ulazimo u tunel koji ide ispod mora u dužini oko 6 kilometara. Na kraju je rampa, ulaz i evo nas na CILJU. Na parkingu, nekih 300 metara od čuvenog globusa nočili su kamperi, a ima i nekoliko bajkera.

 

img8216c.jpg

 

img0676ab.jpg

 

img0674gv.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sa velikim uzbuđenjem idemo prema globusu, iznad pećine koja se spušta u more. Eno ga, tamo je, usamljen u vetrovitom jutru. Osećanja su fenomenalna. Ispod globusa Gašper neočekivano izvuče iz torbe flašicu šampanjca. Baš prijatno iznenađenje! Počinje slikanje u svim mogučim pozama i kombinacijama. Na globus nalepimo SLO i znak moto kluba MZM (Motoristi za Motoriste).

 

img0675px.jpg

 

norge1148.jpg

 

norge1157.jpg

 

norge1149.jpg

 

Ćep je leteo visoko ali ne i van kadra

 

norge1150.jpg

 

norge1151.jpg

 

norge1152.jpg

 

norge1155.jpg

 

norge1159.jpg

 

norge1156.jpg

 

norge1153.jpg

 

norge1154.jpg

 

norge1161.jpg

 

norge1160.jpg

 

norge1147.jpg

 

Nordkapp u stvari nije najsevernija tačka kopna Evrope. To je rt, na koji pokazujem, samo što tamo ne vodi put nego staza i do tamo treba peške otprilike dva sata.

 

norge1162.jpg

 

To je dakle konačni cilj putovanja i početak vraćanja kući. Žao nam je, da je oblačno i da nismo videli kako sunce dotakne horizont i vrati se na gore. Vetar pojačava i smrzli ulazimo u zgradu sa suvenrima, poštom i bifeom. Kupimo neke sitnice da potrošimo krune, neče nam više trebati pošto se vračamo preko Finske. Tamo će nas derati u eurima.

 

norge1164.jpg

 

norge1165.jpg

 

norge1163.jpg

 

U unutršnjosti na zidu nalazi se red fotografija kako izgleda "zalazak i izlazak" sunca 21.juna svake godine. Nismo bili te sreće da to vidimo uživo... Možda se nama ostvari želja u 2013?

 

norge1146.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U povratku vožnja je još neprijatnija. Na uskom putu susrećemo autobuse, svaki susret je posebna borba s vetrom. Vidim i bicikliste, bore se sa vetrom, na nekim mestima silaze sa bicikala toliko je jak vetar. Junaci…mazohisti… ko bi znao?

 

img8230l.jpg

 

img8281ni.jpg

 

img8282.JPG

 

img8284ny.jpg

 

Vožnja uz obalu je naporna. Pada kiša, vetar orkanski, bočni. Po odluci, donetoj ujutru, vračamo se preko Finske i Švedske. Vozimo prema gradiču Karasjok, udaljenom 15tak km od Finske granice. Pokrajina se polako menja. Nema više brda, sve je nekako zaobljeno, ima puno breza i jela.

 

img8295s.jpg

 

img8319l.jpg

 

img8336q.jpg

 

img8343i.jpg

 

img8344br.jpg

 

img8353a.jpg

 

img8354f.jpg

 

Na granici sa Finskom nema ni policije ni carine iako ulazimo u EU zonu. Cesta je dobra, pre svega ravna, bukvalno. Vozili smo se gore-dole kao na toboganu. Gašper je vozio ispred mene nekih 150 metara i svako tolko izgubio mi se u »dolini« da bi se opet pojavio na vrhu. Neki od spusteva su neobično strmi. Kiša pada u razmacima, vetar još uvek duva, ali se smiruje. Temperatura je između 5 i 7, nema gužve tek po neko vozilo.

 

Hladnoča polako počinje da prodire do kostiju, tražimo hytte. Tu u Finskoj to više nije problem, brzo naiđemo na kamping. Prva stvar prilikom ulaska je paljenje radiatora i svih rešoa, kako bi se što pre ugrejali. Temperatura u hytte brzo se diže, Pripremimo večeru, opet smo »back to life«. Idemo u recepciju da tražimo wi-fi i popijemo (skupo) pivo.

 

norge1179.jpg

 

norge1180.jpg

 

norge1181.JPG

 

norge1182.jpg

 

Jedno od hiljaditih jezera...

 

norge1183.jpg

 

norge1184.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Pozdrav.........

 

Odlican uvod u jedan sigurno jako zanimljiv putopis koji cemo imati cast da citamo po povratku mladog Gašpara i vremešnog Pavla (tojeste Nemo iz BJB)........

 

Želim vam dobar, siguran i manje kišovit put............ovaj put.

 

Uživajte ........... jedino kada uživaš ..........budi siguran da ti tada - niko ne može ništa.........

 

Veliki pozdrav od vašeg druga...........Marokanca alias Zoran Mihajlović.

 

Ciao...........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja