Jump to content

Moto Zajednica

Skandinavija 2013

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Čitajući putopise zaključio sam da postoje tri glavna modela pisanja putopisa (sa nekoliko podvarijanti):

1. U većini slučajeva putopis se objavi nakon završetka putovanja (»after«)

2. Putopis »prati putovanje on line«, ako za to postoje tehnički uslovi i psiho-fizička volja.

3. Putopis najavi putovanje pa nakon toga dolazi onaj pravi u obliku »after« ili »on line«.

 

Ovaj putopis biće kombinacija sva tri modela.

 

Kao prvo najavljujem putovanje po Skandinaviji u junu/julu 2013. To će biti repriza putovanja u 2009.

 

Tada smo na put krenuli dvojica, Gašper in ja, obojica na BMW, on na GS 1200, ja na RT1200. Prešli smo nekih 10.000 km, prevozili 8200. Iz Villacha u Austriji do Hamburga išli smo vozom, što se pokazalo super. Za cenu noćenja koju bi platili u nekom motelu pored autoputa, na Autozug dobili smo prevoz, noćenje, uštedu guma na autoputu i uštedu benzina. Definitivno ekonomično.

Dalje išli smo cestama, trajektima (Danska-Norveška, Helsinki-Stockholm) i prečili nebroj fjorda također trajektima.

 

Sa sobom smo nosili prilično mnogo hrane, spavali smo po kampovima u kućicama zvanim Hytte. Troškovi bez pripreme motora bili su oko 2000€ po glavi. Najveća stavka bio je benzin i noćenje.

 

Vreme u Norveškoj bilo je lepo sve do nekih 200 kilometara do Nordkappa. Tamo je bilo oblačno, hladno (cca 2) sa mnogo vetra.

 

Vračali smo se preko Finske i Švedske, vreme je bilo promenjljivo sa nekoliko pljuskova.

 

Putovali smo 16 dana, u proseku 400-500 kilometara dnevno. U Norveškoj su ceste lepe, autoputa nema, tunela koliko hoćeš. Tuneli često mogu iznenaditi, slabo ili upošte nisu osvetljeni, saviju se u krivinu što baš nije prijatno. Ceste mogu da se suze odjednom, ima i nekoliko pešćanih delova.

 

U Finskoj ceste u glavnom su potpuno ravne, samo idu gore-dole.

 

Po Švedskoj smo putovali po autoputu od Stockholma do Malmoa.

 

Detaljnije smo razgledali Bergen, Trondheim, Bodo, Helsinke, Stockholm, Koebenhaven. Najlepša pokrajina je na Lofotskim ostrvima.

Izuzetan doživljaj je ulaz u polarni krug i time povezane bele noći.

 

*********************

 

Pošto je Diana hrabro podnela putovanje Alpima u avgustu 2012, odlučili smo, da u junu 2013 krenemo u pravcu severa, pa dokle stignemo, stignemo. Plan puta dosta je već razrađen, a ima nekoliko varijanti. Prema najdužoj išli bi do Nordkappa (18 dana tamo-ovamo) ali ako bi bilo poteškoća sa (ne)vremenom, psiho-fizičkim stanjem ili nekim drugim uzrokom, skratili bi rutu.

 

Pripreme su dakle u toku. Kupili smo karte za Autozug od Villacha do Hamburga, imamo potvrđene rezervacije za prva četiri noćenja, ostalo ćemo rešavati u hodu. Povratak po Nemačkoj ne planiramo vozom jer bi voljeli obići »Romantic Road«, nekih 400 kilometara divne ceste između gradiča Wurtzen i Fussen.

 

Planirajući ovo putovanje, gledam fotografije iz juna 2009 i budim lepe uspomene. Odlučio sam da postavim nekoliko fotografija uz kratak putopis, koji sam tada pisao, a treba sada da ga prevedem na Srbski. Da vidimo dokle ću stiči…

  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pratim...

Mozda se sretnemo, ja krecem 1. juna. :zdravo:

 

Staviću (većeras) etape pa da vidimo dali nam se prekrivaju rute :hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250
1Mina.gif скупљамо се само још да погасе светла и креће бископ 1moto3.gif
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Lepo putovanje. Znao sam za prvi put,ali ovo mi nisi najavio.

 

Piši,a detalje mi pričaš kada svratiš na JELENKA.

 

:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pratim...

Mozda se sretnemo, ja krecem 1. juna. :zdravo:

 

Staviću (većeras) etape pa da vidimo dali nam se prekrivaju rute :hej:

 

Okvirni plan je sledeći:

 

dan Datum start cilj km

20.6.2013 Ljubljana Beljak 116

1 21.6.2013 Hamburg Skagen 534

2 22.6.2013 Skagen Preikestolen 255

3 23.6.2013 Preikestolen Bergen 398

4 24.6.2013 Bergen Eisdal 474

5 25.6.2013 Eisdal Trontheim 386

6 26.6.2013 Trontheim Bodo 708

7 27.6.2013 Lofoti Bjerkvik 324

8 28.6.2013 Bjerkvik Nordkapp 648

9 29.6.2013 Nordkapp Rovaniemi 708

10 30.6.2013 Rovaniemi Umea 513

11 1.7.2013 Umea Stockholm 640

12 2.7.2013 Stockholm Stockholm 0

13 3.7.2013 Stockholm Kobenhaven 608

14 4.7.2013 Kobenhaven Kobenhaven 0

15 5.7.2013 Kobenhaven Walsrode 427

16 6.7.2013 Walsrode Wurzburg 420

17 7.7.2013 Wurzburg Fussen 302

18 8.7.2013 Fussen Ljubljana 478

 

 

Čitajući tvoj putopis, vidim da stvarno uživaš u neograničenoj slobodi i ne propuštaš ništa, što ti se nađe na putu. Ako budeš uhvatio isti ritam i u junu, stvarno imamo šanse, da se sretnemo, iako ja krećem 20 dana iza tebe.

Koji je tvoj plan?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Na službenom sam putu u pravcu Kraljeva i zaustavio sam auto na Ibarcu da bih se prijavio za učešće u ovoj priči....

 

Počašćen sam, potrudiću se da opišem što više detalja, pa da bilo ko može nešto da izvuće iz putopisa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

:Mina:

 

Ako moze sredina sale, da ne budem predaleko :) .

 

Može, samo se raskomoti, kokice donesi, njih ne služimo :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

1Mina.gif скупљамо се само још да погасе светла и креће бископ 1moto3.gif

 

Rolna je u projektoru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Lepo putovanje. Znao sam za prvi put,ali ovo mi nisi najavio.

 

Piši,a detalje mi pričaš kada svratiš na JELENKA.

 

:lol:

 

Nisam zano ni ja, dok nismo sa Dianom, posle osmo-martovske večere u slatkom restoranu u predgrađu Ljubljane odlućili da ipak ostvarimo njen san i da ona može da izdrži bez problema bilo šta :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ja odoh u zadnji red, pozadi, dok cekam nastavak, grickacu semenke 1neznam.gif

 

hajde primakni se bliže, u društvu somišljenika je prijatnije...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pripreme na putovanje bile su relativno skromne. Sastavili smo spisak što sve treba da ponesemo sa sobom. Spisak smo podelili na:

- dokumente

- obuću

- toaletni pribor

- lekovi

- oprema

- alat

- foto oprema

- HRANA!!!

 

Bili smo svesni skupoće u Norveškoj pa smo poneli gomilu hrane. Evo spisak:

 

img6504u.jpg

 

U prirodi je to izgledalo ovako:

 

norge0013.JPG

 

Usput smo isprobali CB stanice, da bismo mogli komunicirati tokom vožnje

 

norge0014.jpg

 

Sve ovo dešavalo se kasno u noć, uoči polazka.

 

Sreda, 24.6.2009 – Ljubljana - Villach

 

Prepodne bio sam još na poslu, nekoliko sastanaka, predaja poslova zamenici, kolegij i na kraju oproštajni šampanjac.

U tri otišao sam kući, stigao sam tek u 15.45. Kiša je padala ceo dan, Ljubljana je bila zakrčena automobilima, na obilaznici smo stali i čekali.

 

Kući ubacim ponešto u usta da bi odmah krenuo sa prepakovanjem poslednjih nekoliko stvari (u glavnom prehrana) iz frižidera na moto. A nakon toga treba krenuti.

 

norge0016.jpg

 

Oproštaj je bio nekako u grču. Znao sam, da krećem na daleki put, u nekom momentu upitao sam se dali ću izdržati, šta sva može da se desi i slične misli, koje lete kroz mozak zrelog individuuma...

 

norge0018.jpg

 

Nema šta, treba krenuti!

 

Požurio sam prema Voklu, tamo sam bio dogovoren sa Gašperom, da zajedno krenemo prema Villachu. Kiša je nekako prestala pa kuči nisam obukao kišni kombinezon. Nakon 2 km kiša je opet krenula, pa sam morao stati da bi navukao kombi.

 

Na Voklem Gašper bio je več pomalo nervozan. Dopunili smo benzin i gas prema Austriji. Moto je opterečen do maksimuma, mislim da je ukupna težina bila preko 450 kg, od čega je nekih 15 kg bila samo hrana. Uzeli smo je da bar malo izbegnemo skupoči u Skandinaviji.

 

norge0019.jpg

norge0020.jpg

 

Vožnja preko prevoja Korensko sedlo prošla je bez problema, na željezničku stanicu za automobile stigli smo od prve. Tu će za koji sat stiči Autozug iz Trsta, zakačiti vagone i u 20.30 krenuti za Hamburg.

 

norge0021.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Čekajući voz započnemo pričati sa simpatičnom kondukterkom, koja čak govori slovenački. Ubedili smo je, da pravimo reportažu o putu za Nordkapp i slikali se s njom. Bila je impresionirana da će njena slika biti u reportaži.

 

img8976n.jpg

 

img8977c.jpg

 

U međuvremenu dolazi voz i počnemo da se ukrcavamo. Sve ide bez problema, imamo otštampanu kartu sa bar kodom, prolazimo mimo kontrola i pravo na (u) vagon. U donjem spratu je nisko! da nisam imao kacige nekoliko puta bu udario »golom« glavom u »sprat«. Motore vežu čvrsto.

 

img8958k.jpg

 

img8959rg.jpg

 

img8960zz.jpg

 

Kasnije kada je ukrcavanje bilo završeno a voz još nije krenuo, razgledali smo exhibiciju tovara. Bilo je nekoliko zanimljivih primeraka:

 

http://imageshack.us/a/img826/818/img8966m.jpg

 

img8980b.jpg

 

img8985i.jpg

 

img8986j.jpg

 

img8988w.jpg

 

img8992zf.jpg

 

Kupe smo delili sa starim bračnim parom iz Nemačke koji se vračao s odmora u Poreču pa su u Trstu natovarili kola i odmarajući putuju kući. Bio je tu i interesantan Šveđanin, koji zna (i može) kako treba uživati život. Prodao je svoje preduzeće, preselio se u Austriju da bi izbegao visok porez i sada živi od rente i putuje. Bio je i bajker ali je odustao posle pada. Jedan od njegovih hobija je i jedrenje pa smo imali dosta tema da pričamo.

 

norge0024.jpg

 

Noć na vozu prošla je OK. Od uzbuđenja budio sam se nekoliko puta i pogledao kroz prozor. Nebo bilo je vedro sa puno zvezda. Super.

U Hamburg stigli smo na vreme.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Četvrtak, 25.6. - Hamburg – Skagen

 

Rastovaranje motora ide bez problema. Tamo na peronu u Hamburgu pretražio sam sve kofere jer nikako nisam našao punjač za notebook. Srečom našao sam ga u nekom zabačenom đepu. Što se tiče snalaženja po torbama imao sam na početku problem sa lokacijo pojedinih stvari, pogotovo što sam samo punjača nosio pet (telefon, 2 foto aparata, notebook, radio stanica).

 

norge0025.jpg

 

norge0026.jpg

 

Iz Hamburga krenuli smo oko 13h. Vozili smo autoputem, bilo malo nervozno zbog dosta automobila. Vreme je oblačno, kiša ne pada, temperatura oko 19 stepeni. Stanemo i navučemo dodatno odelo.

 

Granicu sa Danskom prešli tako brzo da se nismo uspeli slikati. Promet je jak a vožnja još nervoznija. Nekako sam od Danaca očekivao mirniju vožnju i mnogo više tolerancije, barem tako oni voze van Danske. »Kući« oni voze dosta agresivno, zalepe se ne motor i po svakoj ceni pretiču iako je napred opet kolona. Treba što pre sići s autoputa.

 

norge0027.JPG

 

norge0028.jpg

 

norge0029.jpg

 

Severnije što napredujemo, sve je toplije. Nakon dva sata vožnje nebo je potpuno vedro, temperatura se popela na 28! Na 50 km od Skagena skrenemo s autoputa i okrenemo ka zapadu. Pokrajina je lepa, niska, sve je sređeno ko iz kutijice. Cesta je lepa, polja obrađena, kuče relativno male, samo prizemlje, obojene pastelnim bojama.

 

norge0030.jpg

 

norge0031.jpg

 

norge0032.jpg

 

norge0033.jpg

 

norge0034.jpg

 

Skrenemo na neku ogromnu plažu, sve naokolo samo pesak i mnoštvo drvenih kućica. Več je 19 sati, niko se ne kupa, more je valovito, vetar celo vreme polako duva. U Danskoj je inače dosta vetra. Dok smo se vozili autoputem, vetar nas je pomerao levo-desno. Danci vetar koriste za proizvodnju struje, vetrenjača je svuda dosta.

 

norge0035.jpg

 

norge0036.jpg

 

Stigli smo u Skagen, najseverniji deo Danske. Gradič ima oko 10.000 stanovnika, izgleda turističko orientisano. Tražili smo kamping, oko 22h našli smo hytte, jedini slobodan u okruženju. Imao je sve osim kupatila, ono je u sklopu kampinga Kirke. Na recepciji je internet zone pa smo uspostavili kratak skype chat sa domovinom. Pripremimo večeru, njoke s pečurkama, duplu porciju pošto ceo dan ništa nismo jeli. Uz to još po dva piva i na kraju original crnogorsku jabukovaču. Sunce je zašlo oko 22.30, a mrak nikako da pređe u noć.

 

norge0037.jpg

 

norge0038.jpg

 

norge0039.jpg

 

norge0040.jpg

 

Tu negde blizu pola noći pravimo večeru, počnemo koristiti zalihe iz putne torbe na mome zadnjem sedištu.

 

norge0041.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja