Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje pogonskog lanca, zamena lanca i lancanika.

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

da li moze na duzem putu da se opere lanac sa petrolejom,obrise se krpom i preko toga sprej,da li treba petrolej da se odmascuje i ispira,mislm da je zgodno poneti deci petroleja i to obaviti usput bez ispiranja

za put ti je najjednostavnije da uzmes onaj spej za ciscenje lanca, poprskas sprejem, on sam pod pritiskom rastvara i ispira prljavstinu, malo obrises krpom, i podmazes sprejom za podmazivanje

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Sad gledam fabričko Suzukijevo servisno uputstvo za V-Strom DL650 i piše da se posle pranja lanac podmaže motornim uljem, a nikako uljima za podmazivanje lanca iz trgovina:

 

22f2e854783ac92b6a59600cf8b81993.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Druže, opusti se malo i vozikaj se, iskoristi ovo sunce. Čini mi se da se previše opterećuješ, čitao sam i o famoznom zujanju u šestoj. Imaš ovde u temi razne načine održavanja lanca, odaberi način koji ti najviše odgovara i uživaj. I ne zaboravi da pazariš opremu, ona ti čuva glavu, a ostalo lagano. Ukoliko stalno osluškuješ, uvek ćeš čuti po nešto, što može da te baci u frku. Normalno, treba obratiti na čudne zvuke, ali bez paranoje. Uživaj :takoje:    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Naravno. Vozim svaki dan, ali i primećujem. Sve mi je novo pa se upoznajem, čitam, proučavam. Detaljan sam u svemu i želim sve da znam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja za čišćenje koristim petrolej. Imam onaj sistem za pranje lanca iz Luisa a nekad koristim četkicu. Obrišem lanac krpom, provozam malo motor po kraju da se zagreje lanac, naprskam sprej i u garažu da prenoći. Kad sam na putu samo isprskam lanac i teram dalje. Vozim 99,9% po asfaltu tako da smatram da nema potrebe da ga perem ako ga podmazujem kad sam na dužem putu. Ako idem na duže operem ga i podmažem pred polazak. Takođe ne perem lanac svaki put kad ga podmazujem, koliko da traje - traje kupiću nov set i zameniti. Par hiljada pre ili kasnije ne vadi me nikako u životu tako da motor je tu da uživam u vožnji a ne da robujem njemu. Bitno mi je da nije prljav i zapušten, redovno održavanje, pava u garaži a on me za to nagradi svaki put kad se odvozamo širokim osmehom na mom licu ;) .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2008 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

...juce oprao petrolejom i cetkicom svoj set JT-a prvi put posle 3000 predjenih kilometara,do sada sam samo dodavao sprej preko fabricke masti...dotegao ga vrlo malo,1-2 mm na klizacu...generalno sam zadovoljan...oznaka je 530 Z1R...spej je Mol-ov...

post-25314-0-29533600-1447409399.jpg

post-25314-0-17418900-1447409445.jpg

post-25314-0-18573400-1447409458.jpg

post-25314-0-77671800-1447409474.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Juče na pumpi KNEZ PETROL vidim da imaju mnogo razne kozmetike, izmedju ostalog i Lanc Oil sprej. Da li neko možda ima iskustva sa ovim? Cena je OK, 315din za bocu od 300ml. Ja sam kupio bocu za probu, ali lanac mi je sveže podmazan pa ga neću tako skoro probati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Što reče onaj liku u filmu "Sedam i po":

-Brate, pa ja više ne znam ni kad treba da kenjam!?

 

Tako i ovde ispada, da čovek više ne zna ni čim da čisti i čim podmazuje lanac :) 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

i na kraju cim cistiti lanac da se ne ispere ona fabricka mast iznutra i ne nagrizaju o ringovi? :D

Skuplja varijanta WD40.

Jeftinija petrolej.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ne radi se o skupljoj ili jevtinijoj nego boljoj. Pranje lanca petrolejom (kerozin) je bolje, a od strane nekih proizvođača, konkretno Suzuki, preporučeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Da iskoristim postojeću temu, imam jedan mali problem u vezi lanca. Dve tri alke se ne ispravljaju baš lepo posle prelaska preko lančanika tako da lanac u nekom položaju bude više a u nekom manje nategnut pa malo poigrava gore-dole tokom vožnje i osećaju se manje vibraciju na nogama jer se prenosi. Rukom se alke prelamaju, nisu skroz zablokirale, samo se ne vrate same u skroz opruženi položaj. Lanac je inače u dobrom stanju, nije rastegnut (bar ja ne provaljujem da jeste), lančanici su skroz pravilnog oblika, nisu ni zašiljeni ni zatupljeni, sve lepo nalega. Čistim ga i podmazujem redovno nije zapušten lanac. Da li ovo može da se sredi nekako? Da li da skinem lanac pa da mu nakapam ulje na te alke i razradim ga malo, ili to ne pomaže. Neko mi reče i da ga nategnem skroz do kraja pa provozom stotinak metara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Da iskoristim postojeću temu, imam jedan mali problem u vezi lanca. Dve tri alke se ne ispravljaju baš lepo posle prelaska preko lančanika tako da lanac u nekom položaju bude više a u nekom manje nategnut pa malo poigrava gore-dole tokom vožnje i osećaju se manje vibraciju na nogama jer se prenosi. Rukom se alke prelamaju, nisu skroz zablokirale, samo se ne vrate same u skroz opruženi položaj. Lanac je inače u dobrom stanju, nije rastegnut (bar ja ne provaljujem da jeste), lančanici su skroz pravilnog oblika, nisu ni zašiljeni ni zatupljeni, sve lepo nalega. Čistim ga i podmazujem redovno nije zapušten lanac. Da li ovo može da se sredi nekako? Da li da skinem lanac pa da mu nakapam ulje na te alke i razradim ga malo, ili to ne pomaže. Neko mi reče i da ga nategnem skroz do kraja pa provozom stotinak metara

 

Skini lanac, rastavi i uhvati ga za krajeve rukama i rastegni drzeci ga u visini glave, pa ga malo popustaj, ako se samo lomi i stoji kruto,a ne pada ravnomjerno on je svoje odradio i za zamjenu je. Mozes pokusati da ga preko noci stavis u sud sa naftom i rucno sutra svaku alku razmrdas, pa ga ponovo potopis i operes. Kad to uradis ponovo provjeris istim sistem provjere kako sam opisao. Ako ravnomjerno pada-uleze se, bez lomljenja moze se jos koristiti uz cesce podmazivanje, ako ne definitivno ide u istoriju i prepusta mjesto novom. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

kad krene da se lomi, lanac je pri kraju,moze jos neko vreme.Nije samo da nije dobro podmazan iznutra nego pocne osovinica i rupa kroz koju prolazi se trose i postaju elipsaste.To je malo,ali jedna deseta  kad se pomnozi sa recimo 130 linkova dobije se  13 milimetara produzen lanac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Upravo dotegao lanac prema servisnom uputstvu, dakle max. hod gore dole na sredini 20-30mm, umesto kako neki "majstori" preporučuju da je bolje labavije i razlika je drastična!

Dodavanje i oduzimanje gasa je bez trzanja, odziv na gas očekivan i precizan, precizno šaltanje brzina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Zacudjujuce malo ljudi zna sta je kerozin. :zbunjen:  Vecina misli da je to benzin sa velikom oktanskom vrijednoscu posto sluzi za pogon avionskih mlaznih motora,a u stvari je visoko profiltrirani dizel. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ne znam kako se dobija, ali znam da je u narodu odavno poznat kao petrolej i koristio se za lampe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 517 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Zacudjujuce malo ljudi zna sta je kerozin. :zbunjen: Vecina misli da je to benzin sa velikom oktanskom vrijednoscu posto sluzi za pogon avionskih mlaznih motora,a u stvari je visoko profiltrirani dizel. ;)

Pa i nije baš. To ti je produkt između dizela i benzina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Ne znam kako se dobija, ali znam da je u narodu odavno poznat kao petrolej i koristio se za lampe.

 

Da petrolej se prvobitno koristio za pogon prvih mlaznih motora, a kerozin i petrol su se nekad koristili i za zagrijavanje u pecima posto stvaraju veliku temperaturu. Oba kad ih uzmes u ruku imaju odredjenu masnocu sto benzin nema i sporije iparavaju nego benzin, a iza svog isparenja ostavljaju mastan film sto je dobro za podmazivanje. Zato je lanac dobro prati petroleom ili dizelom-naftom posto ujedno i podmazuju. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ne bih se ja oslonio na to podmazivanje. Namena mu je odmašćivanje i pranje, a za podmazivanje ide nešto drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja