Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje pogonskog lanca, zamena lanca i lancanika.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Bivsi vlasnik  motora mi je preporucio Motul Off Road sprej... Sta mislite o njemu? Vozim KLE-a, ali off road najmanje. Hvala!

 

Skuplja puno prašine, znači brzo se isprlja lanas. Obzirom da ne voziš off road, bolje uzmi normalan sprej bez obzira što je motor off road tipa. Moj burazer je greškom kupio ovaj sprej i podmazivao lanac na Banditu, a onda je došlo do brzog prljanja prašinom i bacanja tih nanosa prljavštine na okolne površine. Off road sprej je baš kada voziš po blatu, kako mi se čini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Posle detaljnog pranja faminom i cetkicom ostavi se da odstoji 15 minuta, zatim se ispere dobro mlazom vode i ostane cist kao nov ali mokar.

 

Ja sam takođe prao faminom, odnosno Eco cleanom, ali se nešto razmišljam koliko je to dobro. Naime, famin dosta dobro prodire, pa ako usme da prodre ispod O ili X ringa može se desiti da odmasti unutrašnje mazivo. Neki peru pomoću spreja WD-40, ali je on još prodorniji i definitivno uklanja mast iz unutrašnjosti lanca. Izgleda da su bolji nafta, kerozin, petrolej, ko će ga znati. Sprejevi za čišćenje su prilično skupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Lanac treba uvek da bude podmazan, ne zbog njegovog veka trajanja, nego zbog boljeg rada celog prenosnog sistema. Kad ti je ne podmazan lanac, brzine se znatno teze menjanju, lanac "skace", i svime time se bitno skracuje vek trajanja svih delova prenosnog sistema.

Ja lanac perem naftom (mislim da je bolje od benzina) a prskam sprejom (promenio sam ih dosta) i to prskam iskljucivo po ringovima, a visak, sa valjaka i sa strane obrisem krpom koju naprskam WDom. 40 000km predjenih sa jedni setom lanca i lancanika, kazu da taj postupak nije los ;D

 

Absolutno se slazem sa Danetom.  Ja nisam bas marljiv oko podmazivanja lanca, to uradim onako kad se setim kad mi nije tesko :), dosada sam lanac jednom oprao i ocistio i to posle 4 sezone i dosada sam s tim lancem presao nesto manje od 29 hiljada km.  Naravno nisu ni svi lanci isti, neki traju duze neki krace, neki traze vise podmazivanja neki manje itd.

Inace ja koristim spray za podmazivanje lanca, on je jako lepljiv i nece da odleti kad se jednom naprska na lanac.  Inace prskam samo po gumicama tj X-ringovima s obe strane.

Apray koji koristim je Motorex 622:

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-cleaning-polish/motorex-chain-lube.htm

 

post-66-1287899740503_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Što se tiče pranja lanca, mislim da sam našao definitivni odgovor na ovom sajtu.

 

It is recommended that you wash your chain in kerosene. Never use steam, volatile solvents, gasoline, or benzine. After cleaning, you must lubricate your X-Ring or O-Ring chain with D.I.D special chain lube.

 

Ili u prevodu:

 

Preporučljivo je da lanac čistite kerozinom. Nikada nemojte koristiti paru, agresivne rastvarače ili benzin. Posle čišćenja, morate podmazati vaš x-ring ili o-ring lanac specijalnim DID mazivom za lance.

 

Elem, ovde nisam siguran da li pod kerozinom zaista misle na kerozin kao avionsko gorivo ili na ono što se kod nas zove petrolej, dakle gorivo za petrolejske lampe.

 

Wikipedia kaže da se kerozin koristi za kerozinske lampe, a slika na ovom sajtu mi baš liči na petrolejsku lampu. Može li ko da nam kaže, ovi koji žive u Americi ili Kanadi, na šta se ovde misli pod pojmom kerozin?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Još malo sam čačkao po Internetu i naleteo na neko uputstvo za pranje lanca za biciklu. Tu kaže, na strani 4:

 

Za čišćenje, lanac preko noći namočite u petrolej, a potom ga očistite sa žičanom četkom.

 

Da li neko može da potvrdi da se radi o petroleju za lampe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Još malo sam čačkao po Internetu i naleteo na neko uputstvo za pranje lanca za biciklu. Tu kaže, na strani 4:

 

Za čišćenje, lanac preko noći namočite u petrolej, a potom ga očistite sa žičanom četkom.

 

Da li neko može da potvrdi da se radi o petroleju za lampe?

Lanci za bicikle u vecini slucajeve nemaju gumice (O-ring, X-ring i sl) pa nemoras da brines da ce se rastvoriti u petroleju.

 

Preporučljivo je da lanac čistite kerozinom. Nikada nemojte koristiti paru, agresivne rastvarače ili benzin. Posle čišćenja, morate podmazati vaš x-ring ili o-ring lanac specijalnim DID mazivom za lance.

To je zbog toga sto govore o D.I.D lancima.  Sve ostalo je tacno.

 

Wikipedia kaže da se kerozin koristi za kerozinske lampe, a slika na ovom sajtu mi baš liči na petrolejsku lampu. Može li ko da nam kaže, ovi koji žive u Americi ili Kanadi, na šta se ovde misli pod pojmom kerozin?

Varijacije kerozina se koriste kao jet gorivo (JP-A, JP-A1, JP-B...JP-8) a i koristio se i kao loz ulje u USA. U UK i Japanu se i dalje koristi za kuvanje i grejanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Elem, ovde nisam siguran da li pod kerozinom zaista misle na kerozin kao avionsko gorivo ili na ono što se kod nas zove petrolej, dakle gorivo za petrolejske lampe.

DA!!! tj. isto ti je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23
Lanci za bicikle u vecini slucajeve nemaju gumice (O-ring, X-ring i sl) pa nemoras da brines da ce se rastvoriti u petroleju.

 

Briga je baš obratna, dakle WD-40, famin, benzin, razređivač i slične hemikalije veoma dobro prodiru, pa bi mogle da prođu x ili o ringove i uđu u unutrašnjost lanca, odnosno rastvore masnoću koja se krije iza ovh prstenova. Ako se za čišćenje lanaca za bicikle ne preporučuju jaka sredstva, onda ih sigurno ne treba koristiti ni za pranje lanca za motocikle, koji su daleko složeniji. Kako rekoh, ja sam koristio famin u nekoliko navrata i on pere fenomenalno, ali ko zna šta se dešava sa unutrašnjim mazivom u lancu. Gotovo je sigurno da WD-40 ne treba koristiti, jer on baš prodire žestoko u svaku poru.

 

To je zbog toga sto govore o D.I.D lancima.  Sve ostalo je tacno.

 

Naravno, ja sam samo preveo tekst.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Da ponovim: utvrdjeno je da je kerozin izuzetno kancerogen.

 

Ako je petrolej za lampe kancerogen, onda izgleda da ostaje samo nafta, pored originalnih sprejeva za čišćenje. Malo sam pročešljao Webom i video da ima čak i suprotnih tvrdnji:

 

Destilovani petrolej spada u kategoriju prirodnih citostatika, kao i lek od aloe vera

 

Ni u Wikipediji ne pominju da je kancerogen, naravno ako je kerozin na engleskom isto što i petrolej kod nas. Ovde izgleda postoji neka zbrka u nazivima, kao što mi benzin zovemo benzin, a Englezi gasolin ili petrol i ko zna kako još. I petrolej neki zovu kerozin, a neki parafin, a ima i kerozin kao avionsko gorivo. Ufff, ko će ga znati :) Da li uopšte ima petroleja (gas za lampe) na benzinskim pumpama?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kerosene_lamp

http://en.wikipedia.org/wiki/Paraffin

 

Paraffin, or paraffin hydrocarbon, is also the technical name for an alkane in general, but in most cases it refers specifically to a linear, or normal alkane — whereas branched, or isoalkanes are also called isoparaffins. It is distinct from the fuel known in Britain and South Africa as paraffin oil or just paraffin, which is called kerosene in much of the U.S., Australia and New Zealand.

 

Benzen je definitivno kancerogen (ranije aditiv u benzinu).

 

I ajd sad, budi pametan  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Da ponovim: utvrdjeno je da je kerozin izuzetno kancerogen.

 

Opet sam čačkao po netu. Izgleda da je ponovo u pitanju korišćenje različitih termina u različitim zemljama. Ti si verovatno mislio na ovo:

 

http://www.health-report.co.uk/petroleum_petrolatum_health_concerns.htm

 

Ovde se radi o petrolej gelu, odnosno vazelinu. Gornji tekst kaže da se sumnja da su neke nečistoće u ovome kancerogene, ali to nije petrolej za lampe. Napravismo od komarca magarca  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da ponovim: utvrdjeno je da je kerozin izuzetno kancerogen.

 

Opet sam čačkao po netu. Izgleda da je ponovo u pitanju korišćenje različitih termina u različitim zemljama. Ti si verovatno mislio na ovo:

 

http://www.health-report.co.uk/petroleum_petrolatum_health_concerns.htm

 

Ovde se radi o petrolej gelu, odnosno vazelinu. Gornji tekst kaže da se sumnja da su neke nečistoće u ovome kancerogene, ali to nije petrolej za lampe. Napravismo od komarca magarca  ;D

 

Pravo da ti kazem ne secam se da li je bilo na nekom sajtu ili u nekom Service Manualu. Uglavnom, nekoliko puta su to napomenuli i zapamtio sam. Zaista ne mogu da se setim gde je to bilo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

    Podmazivanje je sigurno bolje sa spejem ne bi ga ljudi izmislili da nevalja .Neki proizvodjaci savetuju ulje sae90 zbog gustine a sta ako uzmete kvalitetno ulje sae90 koje uopstei nije tako gusto.

   Setio sam se price sa puta kad nam otisla spojnicka u meljacu na kolima pa smo doticni popravljali na licu mesta.Ii dodje budala i ubedi brugara da nesipa 2L ulja nego 1L i 1KG tovatne masti.Posledica posle 400 km pocele da otkazuju brzine ostala samo 4ta.  KAD smo otvorili ponovo menjac sva mast i ulje se izmesala i zalepila po kucistu na zupcanicima nista ! u tecnom stanju nista ! kvar sitnica otisli svi sihroni za brzine nema ih.

   Mislim da je samo spej dovoljan ,a ciscenje u zavisnosti od mesta gde vozite i prasine to jest prljavstine. Ja licno sam nauci da mi je jeftinije ono skuplje bez mnogo eksperimentisanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Koliko dugo vam traje lanac i lančanici i koliko trošite na održavanje istih? Na recimo 5.000km?

Koliko ste platili svoj lanac i lančanike?

Interesuje me ta statistika zbog Scottoilera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Koliko dugo vam traje lanac i lančanici i koliko trošite na održavanje istih? Na recimo 5.000km?

Koliko ste platili svoj lanac i lančanike?

Interesuje me ta statistika zbog Scottoilera.

Jel zna neko kakav je naziv za sprej za podmazivanje lanca od proizvodjaca WURT....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Beograd aman

Ume li neko pouzdano da objasni postupak za spajanje novog lanca?

Narucio sam nov didov lanac,stavljam ga na hyusonga 250 comet,sa novim lancanicima takodje,ali nikada nisam bio u prilici da spajam lanac niti da vidim kako se to radi,pa eto...ako je neko to radio bio bih zahvalan na uputstvu i misljenju da li je to bolje sam da radim ili kod majstora(problem je sto je motor rasklopljen u dvoristu pa bih morao da iscimam majstora nekog da dodje do mene ili nekim kombijem da nekako rpevezem motor,pa bih zato najradije sam)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

dali mi netko moze pojasniti neke stvari....

prvo dotezanje lanca mi je bilo na 3300,uredno pran i uredno podmazivan,bez prevelike sile ubrzavanjima,kocenjima.

na 4500 JE VEC ISTEGNUT sta se desava?

dali sam ja nenormalan ili nesto nije u redu? u servisu su rekli "to je takav lanac... dotezat cemo ga pa promjenit kvalitetnijim kad za to dodje vrijeme"

lanac mora izdrzat 20 000 i vise... jel tako?

koliko mi se cini ovaj moj nece dozivjeti  4 nule  :-\  dali je moguce?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

da ne otvaram novu temu...nemogu naci slicnu...

 

dali je tko mjenjao lanac na keewayu(cruiser) isteze se nenormalno i  krajnje vrijeme je da ga mjenjam(8000km  ??? )....ali

-nebi stavio orginal jel kontam da ce biti isti K >:(

-kako izmjeriti korak lanca?

-koji /kakav prporucujete?

-dali se mjenjaju lancanici kada se mjenja lanac ili ne?

 

HVALA!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1036 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

pa najbolje da stavis set lanac+lancanici, onda ti nije ni bitan korak starog lanca,uzmi samo broj zuba sa starih lancanika pa naruci istu velicinu i lanac za njih i to je to, inace na keewayu ti netreba nutavana spojka moze i ona sa osiguracem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

pa najbolje da stavis set lanac+lancanici, onda ti nije ni bitan korak starog lanca,uzmi samo broj zuba sa starih lancanika pa naruci istu velicinu i lanac za njih i to je to, inace na keewayu ti netreba nutavana spojka moze i ona sa osiguracem

takva i je...

a  price crni...zuti...oringovi plasticni metalni....

to nista ne kuzim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Da ne otvaram novu temu, vracam ovu iz "mrtvih".

Danas sam video na pumpi sprej za podmazivanje lanca, ali za biciklove. Cena je 370din, proizvodjac Griffon. E sad moje pitanje, da li to moze da se koristi i za motocikle? Da li ima velike razlike u kvalitetu ovog spreja i spreja bas za motocikle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja