Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje pogonskog lanca, zamena lanca i lancanika.

Recommended Posts

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Posto nemam veliko iskustvo sa lancima(uglavnom vozao kardan)imam pitanje.Oprao sam lanac koji je bio ulepljen od sprejakKada sam ga oprao (petrolej)primetio samda iz nekih linkova izviruju komadici o-ringova.Prvo sam pomislio da su to dlake od cetke kojom sam citio lanac ali sam ubrzo shvatio da je to ipak guma.Da li je to normalna pojava koja najavljuje skoriju zamenu lanca?Da napomenem da je lanac normalno podesen i dotegnut i ima cak i dosta prostora da se doteze,lancanici u odlicnom stanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8239 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Pozdrav Zlatko, gumice znaju da "vire" iz master link karike ukoliko se blago pretegne pri montazi.... Ako vidis na drugim karikama verovatno lanac krivo gazi, osovina zadnjeg tocka nije centrirana kako treba... 

Pisem "na pamet" onako kako razmisljam... Daj koju sliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, vazlan je napisao:

Posto nemam veliko iskustvo sa lancima(uglavnom vozao kardan)imam pitanje.Oprao sam lanac koji je bio ulepljen od sprejakKada sam ga oprao (petrolej)primetio samda iz nekih linkova izviruju komadici o-ringova.Prvo sam pomislio da su to dlake od cetke kojom sam citio lanac ali sam ubrzo shvatio da je to ipak guma.Da li je to normalna pojava koja najavljuje skoriju zamenu lanca?Da napomenem da je lanac normalno podesen i dotegnut i ima cak i dosta prostora da se doteze,lancanici u odlicnom stanju.

Bas takoj, normalna pojava ili ti pocetak njegovog kraja. 

Takodjer mi se isto pojavile O-ring gumice i mislim da sam max jos presao 10K, pojavi se jedna pa povecanjem km iskacu novi ringovi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Kod lanca je bitno da budu podmazani delovi označeni na slici sa ULJE. 

Prvi sklop 1 i 2 služi da lanac ima ravnomerno kružno kretanje, tj da se pravilno savija u svojoj putanji, dok sklop 2 i 5 (rolnica) služi da što više smanji trenje između lanca i lančanika, i kod podmazanog lanca to je oko 98%. Pravilno podmazan lanac ima mnogo veću silu istezanja nego trenja. Kod savremenih lanaca imamo gumice na krajevima sklopa koje sprečavaju da ulje (mazivo) ispada sa svog mesta, tj da se što duže zadrži na osovinama i rolnicama (sa unutrašnje strane). premazivanje svih ostalih delova lanca služi samo protiv korozije

 

 

Lanac.thumb.jpg.ba9817995dac096ae79027aab58608b8.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Svi su sprejevi dobri do 120 na sat, preko 120 spada sa lanca. Što brže to češće prskanje...

Koristim Bardahl high speed, prezadovoljan sam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Momci jedno pitanje. Dok vozim motor nebitno u kojoj brzini moram lagano to jest njezno dodavat gas jer inace trzne, kao nagli udar. Npr vozim 60km/h i pustim gas, a on "trzne" kao na autu kad odu nosaci motora. Zato opet moramo lagano davat gas da ne cimne. Straznji lancanik ima par milimetara hoda naprijed- nazad. Jel moguce da je onaj gumeni ublazivac unutar felge uzrok problemu? U krivini je malo zajebano dat gas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ajmemene.... nema moguće il nemoguće, nije za igranje.
Proveri lanac, zategnutost osovine z. točka, dampere ili ti gumene ublaživače, proveri ležajeve i znaćeš šta te hebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Pozdrav društvo.. Imam jedno pitanje, hoću da naručim lanac i lančanike za trenutni motor (xj 600 '94), e sad, u louis-u mi nudi neka dva tipa lanca za isti model motora (screenshoot u prilogu) Kako da proverim moj na motoru koji je od ta dva?

Screenshot_20190217-230014.thumb.png.25e84d28a44fd23b2767447c1dffd63f.png

Imam ponudjeno VX3 i VX2, kada odaberem VX2 izadje mi ovaj "importance notice"

Screenshot_20190217-230024.thumb.png.cbc7f7615e0cb67bce6d3bf045ec6673.png

Šta znači ovaj rivet-type spojnica?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Hoćeš reći da je ovaj sa tom rivet-type sigurniji? :) Taj sam i poručio, i jeftiniji je 13e.. Inače ako nekoga interesuje, lepa je akcija u louis-u, konkretno za ovaj moj redovna cena je 107e (komplet lanac i lančanici), a na akciji koja traje još 5 dana je 68e (komplet)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Tako, je. Provere se svi ležajevi, podmaže se specijalnom mašću... Korisim trajno podmazajuću mast visokih specifikacija pa je dovoljno da samo jednom to uradim na svakih pet godina ali to će biti pri svakoj zameni prenosa. 
Inače je zadnje vešanje jedan od sklopova koje retko ko održava kako sklop zahteva. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I didn't start the fire, 6098 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L
pre 34 minuta, bdada je napisao:

1h. Posla i mirna glava, prilika za podmazati lezajeve viljuske, caure amortizera.

Ti kad kazes 1h posla, meni je to barem 30h :D

ne zbog toga sto ne znam nego nacina na koji radim. Neisplativo 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8239 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

A ja volim brzu spojku! 

Pred zimu lanac skinem i ubacim u flasu sa naftom, jedno dva dana da "cuti", promuckam kada se setim... Zatim, brisnem majcom koju je dete preraslo :D, pa ga do proleca drzim u ulju (lanac)...

Istu spojku nikada dva puta ne koristim, bacanje cim se skine...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Posle kiseljenja u nafti valja rolnice izduvati kompresorom, isterati djubre ispod njih, takav lanac kada se stavi bez podmazivanja i zavrti tocak nema zvukova (naravno samo za probu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja