Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje pogonskog lanca, zamena lanca i lancanika.

Recommended Posts

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Malo reci o lancu i njegovom odrzavanju.

Lanac i lancanici se nalaze na vecini motorcikala (neki imaju kardan ili kais) i sluze za prenos obrtaja i snage iz masiene dozadnjeg tocka. Racuna se u potrosni materijal ali i on moze dugo da potraje ako se odrzava na pravilan nacin.Redovno ociscen stegnut i podmazan lanac traje 3 do 4 puta duze nego lanac koji nije odrzavan.

 

Ciscenje lanca.

 

Lanac treba ocistiti u zavisnosti od predjene kilometraze ili od nacina voznje i terena. Ako ste se vozili po losem terenu/of road/ ili po kisi savetujem da posle svake takve voznje ocistite, podmazete lanac i naravno dotegnete po potrebi.

Ako vozite po 'cistom' putu trebalo bi ga podmazati svakih  300 do 500km a ocistiti na svakih 1000 do 2000km, zavisno od stanja puteva i nakupljene prljavstine.

Temperature i zasto je vazno lanac stalno podmazivati

Lanac i njegovi delovi su izradjeni od visoko legiranih celika kao i lancanici. Svojim okretanjem se greje i tare o lancanike pa samim tim se i mazivo na njemu greje i topi i ispada sa lanca jer na lanac deluju i centrifugalne sile usled okretanja, Trenutno su najzastupleniji lanci sa 'O' ringom, 'O' ring je gumica koja sluzi za dihtovanje i cuvanje podmaza izmedju osovinica lanca i spoljnih rolnica. Lanac koji nije podmazan se greje i do 200c a  podmazan i pravilno stegnut do 70stepeni. Sto je manje maziva po lancu on se vise i greje. Lancanici se takodje ostecuju i po preporuka je da  uvek treba menjati u paru lanac i lancanike jer dzaba je menjati lanac ako su vam zasiljeni zubi na lancanicima, ovo moze prouzrokovati ostecenje novg lanca. Lancanici se naravno menjaju i kupuju po modelu vaseg motorcikla,

Takodje treba i pravilno stegnuti lanac, nikako da se pretegne jer ce zvakati i ostetiti lancanike jako brzo. Takodje isto nevalja ostaviti  popusten lanac jer moze da spadne sto zna da napravi veliku stetu  na motoru a moze i da prouzrokuje pad ako se uplete u zadnji lancanik. Lanac se steluje po user manuelu za vas motor. Znaci, kada sednete na motor lanac treba da /obicno/ ima po 1cm gore i dole  setnju ali nije bas isto za svaki motor. Takodje se mora paziti da se ne ukosi zadnji tocak u odnosu na masinu jer ce u tom slucaju lanac ici ukoso i jako brzo se ostetiti,

Nekad lanac prao u naftii i tresao ili vrteo u mestu na motoru pa brisao da izadje nafta pa tek onda podmazivao sto je bilo dosta prljavo i neprakticno.

Danas je to malo drugacije, postoji masa sprejeva za ciscenje lanca cetkica itd,

Preporuka je uzeti sprej za ciscenje i podmazivanje u kompletu tj. od istog proizvodjaca.

Lanac najvise voli kerozin (gorivo za mlazne avione)  ali ga je tesko nabaviti, zato na mozete naci mnostvo sredstava za ciscenje koji nisu u spreju.

Namontiraju se cetkice za ciscenje  oko lanca sipa sredstvo za ciscenje kroz cevke i mota tocak dok se lanac ne ocisti,

1.jpg

2.jpg

MR-Position.jpg

3.jpg

Obavezno vezite alat za ram motora ili za neki odgovarajuci nepokretan deo.

5.jpg

6.jpg

 

 

Ovako treba da izgleda lanac nakon ciscenja.

4.jpg

Potom se skinu cetkice za pranje pa se lanac osusi krpom i podmaze sprejom za podmazivanje lanca,

 

Podmazivanje lanca.

 

Preporucuje se da pre podmazivanja lanca motor malo provoza kako bi se lanac malo zagrejao i bolje 'prihvatio' mazanje. Pri stavljanja spreja takodje treba obratiti paznju na mlaz iz spreja/gde ste ga usmerili/ da ne uprljate motor jer se malo teze  skida,, Kad isprskate lanac ostavite ga da se osusi po mogucstvu bar 1h i duze. Idealno bi bilo da odstoji preko noci, jer mu je potrbno vreme da bi se stegao i uhvatio za lanac, Ako odmah krenete sa voznjom isprljacete zadnju felnu.

Ovako se podmazuje lanac.

chain-lube.jpg

614Sprejanje_lanca01.jpg

NT00090CE2.jpg

 

Zatezanje lanca.

 

Link - Sistem zatezanja lanca sa odstupnicima tipa sraf.

Link - Sistem zatezanja lanca sa odstupnicima tipa plocica.

 

Zamena lanca i lancanika.

 

- Komplet zamena i lanca i lancanika.

Link1 - Zamena lanca

Link2 - Nastavak zamene lanca

 

Spojnice za lanac.

spojka.jpg

7.jpg

 

Za spojnice je potreban specijalan alat za stezanje-zatvaranje ili da bi se rasturile. Jako je bitno da se spojka pravilno stegne jer ako ispadne spojka posledice mogu biti katasrofalne i za motor i za motoristu.

 

Alat sa spajanje i rasturanje lanca.

alat.jpg

alat2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Za čišćenje podmazivanje je trenutno po meni najbolji Scottoiler:

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=10669.0

 

Jedino što još uvek nisam uspeo da izdogovaram uvoz za Srbiju... Čovek koji je uzeo da ga zastupa ima gomilu posla u Britaniji pa će verovatno tek početkom maja biti zvaničnijih informacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da dodam da Honda Common Service Manual ne priznaje nikakve sprejeve, ni za ciscenje ni za podmazivanje. Sto se Honde tice, lanac se pere benzinom, a podmazuje SAE90 uljem. Ja sa ovoga pridrzavam izuzev kad sam na vise dana van kuce, za te prilike nosim sprej. Mislim da ulje za menjac mnogo duze stoji na lancu tamo gde treba i da ga bolje podmaze od spreja.

 

Kako je bokilic napisao, jednom u 3-4 podmazivanja operem lanac. Naravno, kako je fabrika rekla, cetkica i benzin. Benzin brzo vetri i nedugo posle ciscenja lanac je suv i spreman za podmazivanje. Ipak, posto je motor vec na stenderu, pustim da u petoj nekoliko minuta okrece tocak.

 

Kao i sve i podmazivanje SAE90 uljem ima mane, a to je prljanje motora. Ja sam to (skoro) resio tako sto lanac podmazujem na kraju dana, tako da ostavim motor preko noci da se visak ulja jednostavno ocedi. Naravno, treba postaviti nesto ispod lanca da ne kaplje na beton.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Ja bih za ciscenje lanca preporucio FAMIN i cekicu a za podmazivanje sprej Profi Dry Lube (ne sadrzi mast nego teflon pa je zato superioran) Mada ovo sto cenjeni urednik Lalajko navodi sa menjackim uljem sam cini mi se video i u Jamasinom uputstvu, Dok za ciscenje jamaha preporucuje kerozin ako se dobro secam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

Famin je odlican i oposle ciscenja lanac izgleda kao nov ali nemoljte ga ostavljati da dugo stoji,pogotovo ako je hladnije vreme jer hoce da ostavi bele fleke po ramu.A sto se tice podmazivanja,MOTUL CHAIN LUBE ja sasvil odgovarajuci.Postojan je i minimalno prska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Interesantan je finansijski efekat svega ovoga.

 

Ciscenje:

Litar benzina je 100 dinara, sa jednim litrom moze se cistiti skoro cele sezone (obzirom da ne cistim lanac pre svakog podmazivanja). Famin je oko 300 dinara, litar takodje dovoljan za sezonu. Sprejevi su znatno skuplji, ubedjen sam da ne ciste tako dobro kao benzin ili Famin.

 

Podmazivanje:

Litar ulja za menjac je reda 200 dinara. Moze da izdrzi celu sezonu, pa i duze. Sprejevi oko 1000 dinara. Za 10 boca spreja za lanac moze se kupiti kompletan nov lanac sa lancanicima!!! Gde je tu racunica??

 

Moje misljenje je da je kupovina sprejeva za ciscenje i podmazivanje cisto bacanje para. E, da je lakse i brze - jeste. Ali i kosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Lalajko,moje misljenje da gresis.Sa uljem kad podmazes,on jeste mastan i podmazan,ali skuplja svu prljavstinu,koja prolazi u lanac.

Kod spreja je to drugacije.On pored toga sto podmaze lanac,napravi taj zastitni sloj koji je lepljiv i sva prljavstina ostaje na povrsini,ne prolazi u lanac.

Sto se ciscenja tice,tu se slazemo. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Primetio sam da kad isprskam lanac sprejem za podmazivanje, postaje lepljiv na dodir. Ako se prst lepi za lanac, ne vidim zasto ne bi i prasina??? Podmazan lanac, sve jedno sa cim, jednostavno skuplja prasinu, pa zato se i pere povremeno. Sem toga, primetio sam (pouzdano) da lanac podmazan uljem duze ostaje podmazan.  xexe.. mozda zato i skuplja vise prasine?

 

E sad, mozda gresim u postupku, pa da objasnim. Lanac smatram podmazanim ako su osovine lanca koje nalezu na zupcanik tamne - znaci da je na njima sredstvo koje smanjuje abraziju izmedju ta dva dela. Ako su ove osovinice sjajne - lanac je nepodmazan. Kod spreja, u ovo stanje lanac na mojoj Africi dodje za oko 300-400km, govorimo o voznji po suvom. Sad trenutno mi je lanac blizu trenutka kad treba da ga mazem, a presao je oko 600km. Ali jos je taman!

 

I konacno, ponavljam ko zna koji put: Honda Common Service Manual ne priznaje sprejeve za podmazivanje!! Iskljucivo SAE90 ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja perem lanac 3-4 puta za sezonu(benzin ili sprej)  i podmazujem sprejom(najcesce Motul chail lube plus). Kod kuce moze i ovako i onako ali na putu sprej uvece i ujutru vozi. Samo me zanima kakvu proceduru podmazivanja je predvideo proizvodjac za motore bez centralnog stendera?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nego da popricamo o ciscenju Faminom. Postupak je takav da se lanac namaze, pusti se da odstoji 10-tak minuta i onda ispere vodom. Taj deo mi je problematican - mislim da voda nema sta da trazi oko ili u lancu. Posle toga mislim da bi bilo obavezno izduvati ostatke vode kompresorom, a pitanje je koliko je taj postupak uspesan. Drugo i vaznije, lanac posle ciscenja naftom ili Faminom ostaje presvucen nekakvim polumasnim slojem, oseca se pod prstima. Kako ce sredstvo za podmazivanje kasnije da nalegne na lanac preko ovog sloja?

 

Sa druge strane, benzin rastvara masnoce i prljavstinu i odnosi je sa sobom. Benzin vetri i posle ciscenja lanac ostaje potpuno suv i spreman za nanosenje lubrikanta.

 

Kakva su vasa iskustva?

 

EDIT: zamolio bih nekoga da opise postupak ciscenja lanca sprejom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Tacno je da, sve jedno cime ga podmazes  prasina se lepi.Samo sto kod ulja ta ista prasina moze da prodje do rolnica,akod spreja ostaje na povrsini.

Nije potrebno mazati lanac da se ne vide rolnice.Zato sto sve sto je visak,odpadne prilikom voznje.

Lalajko,neznam da li si skinuo onaj mali dekl s leve strane.Ispod kojeg se nalazi pogonski zupcanik.Verujem da je "horor".A i sve sa leve strane ti je masno.To kod spreja nema,ako ga koristis kako treba.Ne preterujes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako se nesto i zalepi, centrifugalna sila ce odlepiti u toku voznje.

 

Tacno je da ulje vise prlja okolinu lanca nego sprej. Ali se to moze svesti na nekakv minimum. Ja praktikujem da lanac podmazujem recimo pred vece, kad necu vise voziti. Veliki deo viska ulja se u toku noci ocedi. Zatim, posle nekih pedesetak kilometara, prebrisem krpom felnu i isprljane delove (ukoliko mi je bas bitno da se motor sija :) ) i daljeg prljanja nema.

Mnogo je lep osecaj kada cistu cetku namocis u zuckasto ulje i namocis cist i suv lanac... da se cedi! :)

 

Sto se poklopca tice, naravno da sam ga skidao. Svake sezone par puta skinem i ocistim "sadrzaj" ispod njega! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Posle detaljnog pranja faminom i cetkicom ostavi se da odstoji 15 minuta, zatim se ispere dobro mlazom vode i ostane cist kao nov ali mokar. Licno praktikujem da ga na stenderu ubacim u drugu i pustim da se tako vrti na leru i izbaci vodu iz lanca, zatim provozam motor nekoliko kilometara i pri tom se lanac i dobro osusi i lepo zagreje. Dodjem kuci i odmah ga podmazem sprejom ili kad nisam imao sprej menjacko ulje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

 

 

E sad, mozda gresim u postupku, pa da objasnim. Lanac smatram podmazanim ako su osovine lanca koje nalezu na zupcanik tamne - znaci da je na njima sredstvo koje smanjuje abraziju izmedju ta dva dela. Ako su ove osovinice sjajne - lanac je nepodmazan. Kod spreja, u ovo stanje lanac na mojoj Africi dodje za oko 300-400km, govorimo o voznji po suvom. Sad trenutno mi je lanac blizu trenutka kad treba da ga mazem, a presao je oko 600km. Ali jos je taman!

 

Gresis u postupku. One uopste ne treba da budu podmazane.

 

Sto se tice racunice ustede kod sprejeva za podmazivanje i svega ostalog, na prvi pogled to mozda i izgleda kako si ti objasnio. Za cenu 10 sprejeva eto novog lanca. Ali, licno smatram da to nije tako. Lanac treba uvek da bude podmazan, ne zbog njegovog veka trajanja, nego zbog boljeg rada celog prenosnog sistema. Kad ti je ne podmazan lanac, brzine se znatno teze menjanju, lanac "skace", i svime time se bitno skracuje vek trajanja svih delova prenosnog sistema.

Mozda kada bi se uradila racunica za motorna ulja, ispadne da bi usteda prilikom sipanja jeftinog i skupog ulja bila dovoljna za generalku...

 

Ja lanac perem naftom (mislim da je bolje od benzina) a prskam sprejom (promenio sam ih dosta) i to prskam iskljucivo po ringovima, a visak, sa valjaka i sa strane obrisem krpom koju naprskam WDom. 40 000km predjenih sa jedni setom lanca i lancanika, kazu da taj postupak nije los ;D

 

U problematiku razlioke izmeedju ulja i spreja nisam ulazio, ali kada malo razmislim, evo zasto je sprej bolji. Kao prvo kada se isprska on je tecan pa se potom zgusne, sto znaci ako ga uteras negde u tecnom stanju (iza ringova, tamo gde i jedino treba da bude), posle kada se zgusne ce mnogo teze da izadje u guscem stanju + ima lepljiva svojstava, tako da ce teze da ga odlepi sila. Ulje nema to svojstvo, tako da koliko lako udje, toliko lako i izadje (plus ulazi dok ga ti natapas na lanac a izlazi pod ogromnom centrifugalnom silom). Ulje ce podmazati lanac, nesumljivo, ali ce efekat toga biti znatno kraci i verovarno losiji, jer su sprejevi upravo isprojektovani za specifican zadatak.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

Koliko km bi otprilike trebalo da predjem pre zamene lanca i lancanika, koju jeftiniju varijantu mi preporucujete za podmazivanje lanca. Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Bivsi vlasnik  motora mi je preporucio Motul Off Road sprej... Sta mislite o njemu? Vozim KLE-a, ali off road najmanje. Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Beograd aman

Kupih sad sprej kod Jasminka za podmazivanje,pa bih sad da ga ocistim posto sam u nocnoj smeni..pa taman do ujutru...ali ne znam cime?

Moze li benzinom to da se uradi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja