Jump to content

Moto Zajednica

Odrzavanje pogonskog lanca, zamena lanca i lancanika.

Recommended Posts

  • Dukags, 291 postova
  • Lokacija: НОВИ САД

jes al sprej ne moras da cetkas, izduvas prljavstinu i suvo istog momenta :-\ +petrolej znas kad ce da izvetri i da se osusi - nikad, za kerozin neznam, nisam probao, moze biti jer je grana benzina, ali petrolej kao produkt dizela moz da cekas tri dana nece ni onda da izvetri.  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: BMW F650ST

Sto se tice starijih motora, sporiijijh, mislim da nema tu mnogo matematike, cetku u ruke i benzin i dobro dobro ga ocistiti, oko 20 minuta rada min, potom, sae90 i to je to...jednom u pet dana pola sata odvojis za lanac i trajace..a ti sprejevi mislim da su porez za budale..ali nemoj da se neko nadje u tome, kazem samo figurativno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Yamaha YZF R125, Yamaha XT125X

Ja sam uzeo petrolej u farbari pre neki dan , i probao sam da ocistim lanac , ali jako je mastan lanac posle, i nikako da se osusi :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: 1ks Biciklo :)

Aj da dignem temu iz mrtvih...

Danas u farbari uzeh petrolej, kerozin, šta li je ne znam tačno... na boci piše Aditiv X-100 :zbunjen: to mi je prodavac dao kad sam mu trazio petrolej...

Boca je od 0,9l, prozirna kao i tečnost, proizvođač fabrika boja i lakova bačka palanka...

 

Jel to neka zamena za petrolej?! Ne znam jel smem sa tim da perem lanac, ne bi da napravim više štete nego koristi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ja ne vidim da je u ovom temi rezimirano cime je najbolje cistiti lanac, a sto se tice podmazivanja dobro je sve samo zavisi koliko ce da ostane nauljen...

Na mom lancu valjci se okrecu klize samo tako, ali ostatak lanca je nekako krut cak kad je motor parkiran vidi se da lanac kao da je malo zapekao, ali se valjci vrte kao po ledu...

Jel to znaci da treba da ga cistim ili da ga menjam, znaci zglobovi lanca kao su nekako suvi bez obrzira sto je lanac podmazan (kad se savije u zglobu on se vrati ali ostane malo savijen i dalje)... U pitanju je DID.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

JA danas cistio petrolejom i extra se pokazao s obzirom kolko mi je lanac bio strokav....... LAnac skroz cist ko suza , posle pranja da se osusi obrise krpom, pa malo izduvao kompresorom. Posle o5 dobra krpa lepo trljanje da upije sve malo odstoji i poprskao Molov sprej ( 600 din na pumpi 400 ml ) Tecan je ovako alo se zadrzi na lancu posle 5-10 min skrama lepljiva nema gde da mrdne.... Sutra posle voznje javljam utiske ali mislim da je extra kako vec drzi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Ja koristim Motulov sprej za ciscenje lanca, extremno zadovoljan, naprskas, obrises krpom, sija se. Stvarno nikakavo cimanje, uzeo ga uz gomilu nekih stvari sto sam narucivao, valjda je i bio na popustu. Za podmazivanje isto Motul Chain Lube Off Road, svakih 200-250km, lepo se drzi, uvek mastan. Jedino sto sam primetio je da ga treba ostaviti bas dosta vremena posle prskanja da bi se lepo uhvatio. Jeste skuplji nego sto mi je potrebno, ali je isto isao uz gomilu pa ajde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Ja sam uradio sad pa preko noci nek odstoji . A i planiram uglavnom uvece da ocisitm i podmazem lanac tako da ima vreme da sve nalegne na svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

prvo zelim da kazem da postujem svacije iskustvo i misljenje. Motore vozim od 1984. god. a motomehanikom se bavim od 1992. sto mislim da je solidno iskustvo. Zadnjih nekoliko godina odrzavam motore svojim drugarima i poznanicima, jer u Srbiji to nije posao od koga se lepo zivi. U svim radionickim knjigama je pisalo da se lanac podmazuje uljem SAE 90. pojavom sprejeva pre 15-tak godina svi smo presli na njih. Neprestano se debatuje koji je bolji, a u principu su male razlike. Prosle godine sam rasturio nekoliko lanaca ljudima za koje znam da stvarno odrzavaju po P.S-u, SVAKI je unutra korodirao i suv kao barut, bez obzira na tip: O ring, Z-ring ili X-ring. Lanac je unutra fabricki podmazan i zadihtovan gumicama, ako se pere bilo kakvom hemikalijom koja skida masnoce, delic toga sigurno prolazi i unutra, sto naravno nije dobro! Znaci podmazivanjem se mazu samo prstenovi i lancanici. Moj lanac, ne tako cesto cistim mesinganom cetkom, a podmazujem grafitnom mascu. Ona je gusta, a grafit mnogo smanjuje trenje celicnih povrsina. Dobro ga namazem, provezem jedan krug polako, visak obrisem i to je to.. Mozda se samnom mnogi nece sloziti, ali sam ja zadovoljan trajanjem mog lanca. inace lanac traje od 3-30000, u zavisnosti od nacina voznje i odrzavanja. Pozdrav svim bajkerima

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Evo da i ja malo osvezim ovu temu a ujedno da pitam za savet.Stavio sam pre neki dan nov set lanca sa lancanicima JT pa me zanima kako se odrzava nov lanac,jer on ima na sebi fabricku belu mast koja pomalo spada u voznji.Da li da ja to sve lepo operem pa naprskam sprej ili da sacekam da sve spadne pa onda?A sto se tice mog iskustva,vozim svasta jos od 88-me godine i mislim da tada nije bilo toliko lanaca sa gumicama pa otuda podmazivanje SAE90 uljem,znaci mi smo svi tada prali lanac naftom,izvrtimo malo da se osusi pa udri sa uljem....i to tek kada primetimo da je bas,bas suv ili prljav.I trajali su nam lanci dugo,dugo,menjali smo ga tek kada se bas istegne toliko da vise ne moze da se dotegne ili naprosto zariba.Danas lanac perem iskljucivo petrolejom,najbolje se pokazao tj najbolje skida prljavstinu i ostavlja fin sloj iza sebe,napunim pumpicu i primaknem blizu karika i prskam i pomeram polako tako da sve izadje pod mlazom petroleja,onda prebrisem,sacekam malo da se osusi,provozam da se zagreje i onda Molovim Dinamic sprejom sa teflonom,meni se on pokazao najbolji za najmane novaca,ostavim preko noci i ujutru teram.Povremeno namazem krpicu petrolejom i obidjem felnu mada ne spada uopste mnogo.Toliko od mene...Ziveli :cirka1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Tek pročitah temu jer mi je sad aktuelna. Koliko ljudi, toliko iskustava. Okreni-obrni, nema jedinstvenog zaključka. Danas sam kupio Motul-ov sprej za podmazivanje, a sutra ću potražiti petrolej.

Lanac na slici iznad odlično izgleda, za razliku od lančanika u obliku motorne testere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Tek pročitah temu jer mi je sad aktuelna. Koliko ljudi, toliko iskustava. Okreni-obrni, nema jedinstvenog zaključka. Danas sam kupio Motul-ov sprej za podmazivanje, a sutra ću potražiti petrolej.

Lanac na slici iznad odlično izgleda, za razliku od lančanika u obliku motorne testere.

Zar nema na tvom stromu scottoiler,šta će ti sprej ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ima, ali reče @dankan da ponekad zeza. Dok ne utvrdim šta to znači, malo ću ga podmazati ovako. Osim toga, valjda i sa Scottoiler-om ga treba nekad očistiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Danas prvi put podmazao lanac Motul sprejem, bez štendera i bilo kakve pomoći. Prskao sam i po malo pomerao motor. Rezultat je odličan! :sampion:

Tečnost koja izlazi iz spreja je blago zelenkaste boje, jako tečna (retka) i zato pogodna za ulazak u O-ringove (ili X-ringove). Ostavio sam tako nekoliko sati dok se sve to osušilo i krpom obrisao višak, koga je bilo jako malo. Površina lanca je sjajna, a vidi se sloj kao da je voskirano. Mislim da se na ovakav sloj prašina neće puno lepiti.

 

Moj glas ide spreju, u odnosu na SAE90 i druga ulja  :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Umcari, Srbija
  • Motocikl: Yamaha Thundercat

Lepo kupim ovo na pumpi

 

 

 

 

Naprskam na ceo lanac, cetkica za zube i jos jedna veca....trljam, trljam...ponovim radnju jos jedno dva puta, onda kompresorom izduvam lepo ceo lanac dok se dooobro ne osusi! 

Onda ovaj sprej koji je oooodlican i to je to! 

post-5188-0-31276300-1446582845.jpg

post-5188-0-40752100-1446583176.jpg

post-5188-0-02486300-1446583205.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ima, ali reče @dankan da ponekad zeza. Dok ne utvrdim šta to znači, malo ću ga podmazati ovako. Osim toga, valjda i sa Scottoiler-om ga treba nekad očistiti.

 

Pozdrav Bobane,

 

Ako je Scottoiler pravilno podešen, lanac nije potrebno posebno čistiti. Upravo je to svrha Scottoiler-a: Da automatski i podmazuje i čisti lanac i lančanike.

Ako Scottoiler "zeza" proveri sledeće:

 

1. Koje mazivo je u rezervoaru (RMV)? Ako nije originalno Scottoiler mazivo, očistiti temeljno ceo sistem i sipati originalno mazivo. Plavo za temperature od 0 do +30, crveno za temperature od +20 do +40.

 

img_33791_thumb.jpgimg_33789_thumb.jpg

 

2. Da li vakuum otvara klip koji pušta mazivo? Ako ne otvara proveriti sistem creva od vakuuma do rezervoara (RMV). Ako je to u redu, proveriti rezervoar da li postoje neke pukotine na njemu (naprsla plastika) ili na gumenom zaptivaču.

 

scottoiler-vsystem.jpg $_35.JPG

 

3. Da li postoje mehuri vazduha u sistemu creva koji vodi od rezervoara do lančanika? Ako postoje, obavezno ih "izluftirati".

 

4. Kako je nameštena cevčica kroz koju izlazi mazivo na lančanik? Zasečeni deo treba da bude okrenut tako da se vidi rupa. Kraj cevčice mora biti prislonjen uz lančanik.

 

graisseur-chaine-automatique-scottoiler-

 

5. Kojom brzinom kaplje mazivo? Ovde nema pravila. Svaki motor je zaseban i treba ga podesiti taman toliko da podmazuje a da ne prlja.

 

Ako su svi gornji uslovi ispunjeni, nema razloga da sistem ne radi pravilno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Hvala na detaljnom i iscrpnom objašnjenju! Za ovaj put ukratko...

 

Mehurića vazduha ima u crevu prema lancu, ali imam drugi problem koji prvo nam rešiti. Levi taster, Menu, ne radi i ne osećam klik na pritisak. Desni, Set, normalno radi. Da li je ispod mehanički taster ili folijski sa malom kapicom za stiskanje? Bavim se elektronikom i pokušao bih to da popravim prvo, a onda da proverim ceo sistem kako je dato gore.

 

Ulje je kupljeno kod vas, u Pegazu, crveno. Na displeju, gore desno stalno blinka kapljica, a nivo ulja ne pokazuje iako ga ima u rezervoaru.

 

Kako se može uključiti displej pošto vidim da se uključuje tek kad malo krenem, valjda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Hvala na detaljnom i iscrpnom objašnjenju! Za ovaj put ukratko...

 

Mehurića vazduha ima u crevu prema lancu, ali imam drugi problem koji prvo nam rešiti. Levi taster, Menu, ne radi i ne osećam klik na pritisak. Desni, Set, normalno radi. Da li je ispod mehanički taster ili folijski sa malom kapicom za stiskanje? Bavim se elektronikom i pokušao bih to da popravim prvo, a onda da proverim ceo sistem kako je dato gore.

 

Ulje je kupljeno kod vas, u Pegazu, crveno. Na displeju, gore desno stalno blinka kapljica, a nivo ulja ne pokazuje iako ga ima u rezervoaru.

 

Kako se može uključiti displej pošto vidim da se uključuje tek kad malo krenem, valjda?

 

Nema na čemu. Iz ovoga vidim da je u pitanju eSystem. Kod njega ne postoji crevo za vakuum (stavka 2. se neznatno menja). Klip otvara elektronika, tj. senzor G sile kada se motor pokrene iz mesta. Zato treba proveriti da li se to dešava. Ostalo je isto.

 

Iskreno, nisam nikada servisirao displej na eSystemu pa ne znam kako bi se rešio problem koji opisujete. Međutim, ako se bavite elektronikom, moguće je da može da se popravi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Lepo kupim ovo na pumpi

 

 

 

 

Naprskam na ceo lanac, cetkica za zube i jos jedna veca....trljam, trljam...ponovim radnju jos jedno dva puta, onda kompresorom izduvam lepo ceo lanac dok se dooobro ne osusi! 

Onda ovaj sprej koji je oooodlican i to je to! 

Koristio sam i odlično skida, ali u uputstvu piše da se posle 30-tak sekundi ispira pod jakim mlazom vode, Znači niks četkica, niks trljanje! Poprskaš i vrlo brzo ispereš, ali mi lanac nikada nije bio čistiji, nego kad smo ga oprali naftom, istrljali, malo zagrejali lanac i poprskali sprejom. Takva su moja iskustva. Izduvavanje kompresorom nije predviđeno po uputstvu proizvođača. Kažu da pravi Srbin pročita uputstvo da bi video šta je za*ebao!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

cetka za farbanje 3 cm,eko kliner hemaksov,ali mislim da se vise ne proizvodi,adeco kliner,nista ne grizu,stavis u strckalicu naprskas lanac,felnu i sve ostalo ,ako hocs da lanac ude 100 posto  cist trljas cetkocom,posle isperes vodom,k2 nije los ali je mnogo slabiji,ima neki u metrou od 2-3 litre mnogo je jeftiniji,pravi ih neka firma i banata-leo tako nesto,pere solidno ali sme samo na lanac grize boju i plastifikaciju,a verovatno i gumu na lancu,isperes crevom,karher zabranjen za lanac po kavasakiju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

da li moze na duzem putu da se opere lanac sa petrolejom,obrise se krpom i preko toga sprej,da li treba petrolej da se odmascuje i ispira,mislm da je zgodno poneti deci petroleja i to obaviti usput bez ispiranja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ne znam za druge, ali posle pranja naftom, nikada vodom ne ispiram (i ne deluje mi logično), već obrišem dobro suvom krpom, malo provozam da se zagreje lanac, poprskam sprej i ostavim tako preko noći. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja