Jump to content

Moto Zajednica

Cbr 929,namotaji,regler,kako resiti problem

Recommended Posts

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

Pre par hiljada sam premotavao namotaje i opet su nagoreli. Juce sam stavio fabricke i sad je punjenje ok donekle.

Naime,bez svetla na oko 3-4 hiljade obrtaja puni do 14,4, ali sa svetlima nema taj napon uopste,u obrtajima do 12,8 - 13. Sad ozbiljno sumnjam i na regler. Zna li neko sta moze da bude jos kao mogucnost? Da li motor sme da se vozi tako? Primetio sam jos da se regler blago greje,a dekla na kojoj su namotaji je bas vruca,koliko je to ok,za kratko vreme se dosta vise ugreje od dekle na drugoj strani.

Znam da ima slicnih tema ali mi opet nije jasno.

Pozdrav svima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Moguće je da ti regler ne valja i da je jedna dioda u kratkom spoju i zato ti pod opterećenjem (svetla) ne puni dobro. Napon na akumulatoru mora biti sa upaljenim svetlima u granicama od 13.9 do 14.5V sa fabričkim reglerom.

 

Mora neki dobar električar da premeri napon koji daje stator alternatora i ako je on jednak na svim fazama i povećava se sa obrtajima nema druge nego da menjaš regler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

Stator sam sada menjao,i dobar je sigurno,proveravan je. Znaci najverovatnije regler? Moze li takav regler skoditi necemu,na neki nacin? Smem li tako da vozim,bez svetla bar? Da bih otisao do nekog ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Naravno da možeš da voziš bez svetala do majstora, samo izbegavaj patrole :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

Naravno da možeš da voziš bez svetala do majstora, samo izbegavaj patrole :)

A na nesto negativno da utice,ybog takve voynje? Hvala na odgovorima ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bilo bi loše po tvoje elektronsko paljenje ukoliko bi regler prepunjavao akumulator i napon u instalaciji išao preko 20V :) Ovako, savetujem ti što pre kod majstora da to sredi pa si miran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pokazuju naizmenični napon koji daje alternator i koji na leru treba biti oko 15 VAC između faza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Honda Transalp 600V '92

Ne meri pravilno!

Kada meriš naizmenični napon između faza (žute žice) postavi instrument na AC merni opseg.

Za merenje jednosmernog napona (akumulator) - DC opseg! Ovo što si merio nije merodavno, ali, čini mi se da između druge i treće žice nema napona :neznam:

 

Zato,UGASI MOTOR i izmeri otpor između namotaja (Ω >200R) i to :1-2, 1-3, 2-3.Trebalo bi da bude 0,5 i manje. Tamo gde je otpor preveliki verovatno je namotaj u prekidu pa proprati kabl dokle možeš.

Možeš i da proveriš na proboj ka masi tako što meriš otpor između mase motora i svake od žutih žica ponaosob: trebalo bi da pokaže beskonačan otpor (ako isčupaš priključak sa reglera),u suprotnom - neki namotaj je u spoju sa masom.

Takođe, možeš i da isčupaš priključak od reglera, upališ motor i meriš AC napon sa alternatora, tada bi trebao da bude znatno veći (>50V između faza).Ako je ovaj napon dobar, sigurno ti je neispravan regler.

 

I, najvažnije, pre merenja napona DOBRO NAPUNI AKUMULATOR preko ispravljača.

:goodluck:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

lepo objasnjeno,i kapiram sad definitivno kako se meri. Ali mene plasi to sto sam namotaje promenio sad,pre par dana,a iste vrednosti napona kad je povezan ceo sistem pokazuje i sa mojim reglerom i onim od druga,koji je sigurno ispravan. nije mi valjda covek poslao neispravne namotaje.... Da podsetim,na stare,pregorele namotaje nije imao nikakvo punjenje.

Mnogo se nerviram vise,nikako da resim to :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

danas sam merio napon na fazama namotaja,izmedju sve tri zice je simetrican,oko 18 V na leru,sa obrtajima se penje gore,cim malo dodam gas dodje do 30 - 40 V,svaka zica sa svakom je isto. Medjutim i dalje mislim da punjenje nije kako treba,bez svetla oko 14 i malo preko,a cim se upale svetla odmah pada oko 12 - 12,3 na oko 3 - 5 hiljade obrtaja,na koliko je pokazivao i onih 14. Jel ima neko slicna iskustva,neku ideju,po svakoj logici nema tu puno stvari,ako su ovi regleri ispravni,akumulator,namotaji....jedino te spojnice ne znam kako da proverim ako prema svemu ovome su moguci problem. Sta da radim ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pokusaj otkaciti crvene i zelene zice sa reglera,i na mesto zelene dovedi minus sa kleme akumulatora, a na mesto crvene plus sa kleme akumulatora.

Debljina zice nikako da ne bude manji od 2.5 kvadratna milimetra.Upali i izmeri ponovo.Sa ovim si zaobisao instalaciju motora,punjenje ide direktno na akumulator.

Bude li ovako valjalo,onda negde imas los kontakt na delu instalacije od reglera do akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

Problem dijagnostikovan,90 posto :),zahvaljujuci svima vama,pogotovu Joski koji me ubedio da na sve nacine opet proverim i te namotaje koje sam promenio. Ja sam naravno njih iskljucio jer mi je covek koji ih poslao rekao da su dobri. Oni daju simetrican napon,i kada se poveze sijalica izmedju svake faze sija normalno,medjutim kada se sijalica poveze na jednu zucu faze i masu,opet sija,sto ne bi trebalo,tako je sa dve faze dok sa trecom fazom i masom ne svetli,sto pokazuje da je jedna faza probila,kako kaze vecina vas i Joska. E sad,taj decko iz Kanjize koji mi je poslao kaze da mu to proveravao neko,ali da ce da mi vrati novac,da proveri samo opet,mada je i on upucen u ceo tok od pocetka,i deluje mi ok.

E sad,pitanje za sve,u vezi premotavanja,ima li neko sigurna iskustva,gde,ko,kako,znam da neki daju i garanciju ali meni to ne znaci u tom smislu,ako pregore uradice ponovo,vec me brine taj lak koji ostaje i moze da skodi motoru,uljnoj pumpi. Hvala svima jos jednom,nadam se da sam pri kraju svog problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: OBRENOVAC
  • Motocikl: Bez motora

Imam ja raznih original namotaja kuci.AKo te ne mrzi slikaj tvoje i posalji mi spoljasnju i unutrasnju dimenziju da vidim da li ti odgovaraju neki.Najbolje original da stavish.POZ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: pozarevac
  • Motocikl: Honda cbr 929 rr

E ovako,da zavrsim ovo poglavlje :). Juce sam stavio namotaje,radi kao sat :),sa svim svetlima oko 14,5 V,na leru manje ali cim se doda malo gas odmah do pravog punjenja.

Namotaje mi je uradio Sale iz Trstenika,hteo sam kod jednog druga sa foruma ali ipak sam odlucio kod Saleta,mozda najvise sto godinu dana prihvata ako se nesto desi,garanciju.

Regler nema potrebe da menjam ako je punjenje ovakvo,bar tako mislim. Onaj konektor izmedju faza i reglera sam skinuo i stavio one redne kleme,za struju,stavio sam malo manje ali promenicu ovih dana vecim ili keramickim.

Covek koji mi je poslao one neispravne namotaje,vratio novac,bez prigovora,mada ako je neko trebao tu da negoduje to sam ja,zbog tih namotaja je ceo problem i nastao.

Hvala jos jednom svima,bez vas ne bih ovo sam resio :)...bez Joske pogotovo. I jedno novo znanje za mene :). Vidimo se na prvom skupu,ja castim pivo :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja