Jump to content

Moto Zajednica

Karburatori

Recommended Posts

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

E ovako, znam da je ovo tema kao kokoska i jaje ili tema koje ulje, ali zamolio bi majstore ili ljude koji su to uspesno radili da mi pomognu. Radi se o kawasakiju gt550, '82 god, ocistio sam karburatore jer se ponasao kao da ostaje bez goriva i bili su prljavi a prva i druga svecica crne. Vratio sve, kupio nove svecice i motor upalio ali nisam siguran da radi dobro. Pomoc mi treba kako da nastelujem smeshu, nalazio sam neka objasnjenja na netu ali to je za jedan karb i nedovoljno objasnjeno. Postavicu slike karburatora ali ja drugi sraf, sem onog koji je napred na karburatoru odozgo paralelan sa siberom, ne vidim pa mi nije jasno ni gde se steluje? Posle bi pokusao i sinhronizaciju ali otom potom mada moze i o tome nece da skodi.

Saveti idi kod majstora mi ne trebaju, treba mi neko ko poznaje materiju i ne mrzi ga da objasni malo opsirnije, valjace jos nekome.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Nabavi fabricki AIR BOX ili spremi se na promenu dizni i GOMILU vremena... a i znanja!!!

A i te kese i barsil na flansnama bas OBECAVAJU dobru zabavu, jos sa PECURKAMA moga bih nazavti GARANTOVANOM ZURKUM!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Nabavi fabricki AIR BOX ili spremi se na promenu dizni i GOMILU vremena... a i znanja!!!

A i te kese i barsil na flansnama bas OBECAVAJU dobru zabavu, jos sa PECURKAMA moga bih nazavti GARANTOVANOM ZURKUM!!!

Nista se ti ne sekiraj, taj motor radi i vuce kao zmaj ali hocu da proverim. Ja cini mi se napisah da mi treba neko ko se razume da objasni postupak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: versys 650

Jedini sraf koji ja vidim je ovaj obelezen strelicom i na leptirima (taj je pretpostavljam za sinhronizaciju) drugi nema...

 

Погледај одоздо, са друге стране те стрелице, обично су мало завучени у кућиште карбуратора, све у циљу да их не би свако њакао, а и да се случајно не раздесе.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Druze B0baNe jel vidis kakav mi odgovor treba, neki konkretan kao od Balavurde, pusti pecurke i to sto je prethodni vlasnik mislio da mu falsira vazduh pa mazao sta stigne i gde stigne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Nabavi fabricki AIR BOX ili spremi se na promenu dizni i GOMILU vremena... a i znanja!!!

A i te kese i barsil na flansnama bas OBECAVAJU dobru zabavu, jos sa PECURKAMA moga bih nazavti GARANTOVANOM ZURKUM!!!

Nista se ti ne sekiraj, taj motor radi i vuce kao zmaj ali hocu da proverim. Ja cini mi se napisah da mi treba neko ko se razume da objasni postupak...

 

Pusti te price radi i vuce kao ZMAJ, ali hocu da proVerim.... :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Bile su crne svecice pa zato a da li mogu da budu crne kad su zaprljani karburatori ne znam, mada su i svecice mozda bile lose. Takodje mozda sutra-prekosutra bude drugi motor pa me svakako zanima ova vrsta stelovanja jer tesko da ce biti neki bez karburatora. Nasao sam onu pricu smanjis ler pa trazis gde najbolje radi ali to kod MZa ali da li ce toliko menjati rad ako cackam jedan po jedan karb?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Hoce ali ako bas preteras... Uglavnom se to podesi na fabricko (odnos smese), podesi se nivo u karburatorim i posle sinhronizacija... posle moze jos malo po svecici, ali malo..... nacelno je to, ali to vazi za fabricki air box i filter (taj polozaj srafa po upustvu) kod tebe ce morati da se trazi, predpostavljam da imas dosta vazduha tj. vise pa ce morati smesa min jedan krug vise, i iglice jedan zarez gore.... samo strpljenja i POLAKO!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Aj da ne otvaram novu temu. Cemu sluze ovi srafovi obelezeni na slikama? U pitanju su Makuni karburatori od Yamahe xj 600.1604c0b708744f78420b4e0b386c5a20.jpg6f73cbfea69dfdb7a014e7143b05a4ee.jpg

Sent from my TA-1000 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Sa druge slike? A ako imam prebogatu smesu (svecice su crne, kad pustis gas prpori iz auspuha) treba da ga zavijem ili odvijem?

Sent from my TA-1000 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
On 11.9.2018. at 22:24, x-man je napisao:

Aj da ne otvaram novu temu. Cemu sluze ovi srafovi obelezeni na slikama? U pitanju su Makuni karburatori od Yamahe xj 600.1604c0b708744f78420b4e0b386c5a20.jpg6f73cbfea69dfdb7a014e7143b05a4ee.jpg

Sent from my TA-1000 using Tapatalk
 

Na prvoj slici je "ler" dizna, zavijas je da oduzmes gorivo i obratno... Uprkos misljenjima, agregat je koristi u celom opsegu rada... Na drugoj slici je rekao bih glavna dizna, u nju odozgore ulazi igla sibera koja ako je ostecena moze motor "bogato" da radi...

A ako se karburatori nalivaju zbog losih nivoa ili prljavog filtera vazduha, zavijanjem ler dizne neces dobiti nista! Karburatori su izuzetno jednostavni ako znas gde koji kanal ide i cemu sluzi... Ne nasedaj na ove fore "cistim karburatore sms-om i posaljes mi postom a ja nastelujem" to nije moguce... Tako se mogu ocistiti i eventualno nastelovati na nominalne vrednosti koje nemaju veze sa stanjem agregata, vakuumima i drugim ciniocima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 32 minuta, N.F.S. je napisao:

Na prvoj slici je "ler" dizna, zavijas je da oduzmes gorivo i obratno... Uprkos misljenjima, agregat je koristi u celom opsegu rada

Siguran?

MikuniThrottleChart_700.jpg.662df61c90882bf1b097c2c9d799ecf7.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Da ali ako covek prihvati tu teoriju i ima los rad u gornjem opsegu dzabe ce se muciti i pokusavati nesto ispeglati sa "ler" diznom.

Misljenja sam da su karburatori kod motocikla izuzetno kompleksni bas zbog vise rezima rada i da ce ih pre bokilic ustelovati sms-om nego "obican" majstor srafcigerom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Bdada, ovo na slici koju si okacio je siber karb, pretezno za dvotaktne motore. Ovi karburatori su Cv, imaju leptir i siber iza. 

Druga stvar vrlo bitna, a niko nece da je prihvati, karburatori traze air box, ili trubice iza, to je obavezno. 

Ovi filteri koji su K&N ili kopije ne znaci da motor ima vise vazduha, cak naprotiv ako su ti karbovi zaprljani, znaci da u motor ulazi manje goriva od potrebnog, a onda svecica nema sanse da bude crna. Crna je zbog prebogate smese. 

Treca stvar, karburatori koji su dosta stari usled protoka goriva kroz dizne ce vremenom obogatiti smesu, isto i membrane od sibera koje su vremenom tvrdje i opruge koje su isto stare... Ukoliko hoces da sve radi perfektno i da trosi normalno i ide, bukvakno se sve mora proveriti i zameniti ukoliko je pohabano, drugacije ne ide... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Dobro... Ja nikada iz teorije ne pricam, problem su oni koji se iste slepo drze i komentarisu. Postom se ne moze stelovati nista! 

Svaka moja rec je praksa, imam skuter gde je reper na magnetu za 8mm omasen, pa ga ti nasteluj i uzubi po knjizi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Pilot jet je najbitniji u radu ne leru, to je bypass oko leptira posto je na leru zatvoren i tada je vakum najveci ispred leptira, kako se dodaje gas, pada vakum i kroz idle jet prolazi sve manje goriva zbog lakseg prolaska kroz main jet i ceo karb, ali ipak prolazi neka kolicina goriva u punom opsegu rada karburatora... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Meni se motor davi u prvoj cetvrtini gasa. Naime kad ubrzavam polako do nekih 3-3500 obrtaja motor ima knedle i davi se, posle toga ubrzava kako treba a ako bih do tih 3-3500 obrtaja zavrnuo pun gas motor bi na trenutak progutao knedlu i poleteo. Kad usporavam kad dodje ispod 3000 obrtaja prpori iz oba auspuha. To se sve desava kad se motor lepo ugreje a kad je hladan lepo radi.
Iglice su dobre, one tube kroz koje prolaze iglice su dobre. Probao taj sraf za smesu (onaj koji je van lonceta) da zavrnem za krug i isto se desava. Iglice na plovcima su dobre. Cisto radi probe gurnuo kroz glavne dizne licnu 0.15 mm motor slabije ide, i dalje ima rupe, tako da sam i njih otpisao kao problem. Karburatori vakumirani. Iglice spustene za 1.5 milimetar isto se desava, spustene za 3mm jos gore radi motor. Membrane dobre. Nov filter vazduha, airbox lepo naleze kao i one gume izmedju karburatora i masine. Svecice stavljene sve 4 nove Denso sa odgovarajucom temperaturnom vrednosti i opet isto. Poceo sam vec da gubim zivce i da ludim. Bokilic mi je daleko a probao bih sam da namestim, nije bas da sam toliki tutuban za to, svatio bih kad bi mi neko objasnio.

Sent from my TA-1000 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Filter vazduha, Nivo(i) goriva, pozicija igle sibera, vijak smese rada u praznom hodu, vakuumetrija. Ovo se odnosi na stelovanje, a da su karbovi ocisceni i da su svi elementi ispravni i nisu pohabani preko mere. 

Kada je sve sredjeno, ne sme da pravi problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja