Jump to content

Moto Zajednica

MZ Elektrika

Recommended Posts

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

trazim po netu i ne mogu da nadjem nista o ovim paljenjima  nista mi nije jasno

 

cak sam postavio slike od ovog paljenja sto je joska pravio na forum elektronika.ba i niko ne znasta je to

 

stvarno bi voleo da se resim platina a novo paljenje elektronsko je jako skupo bar meni

 

pozdrav

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Evo da se malo uključim u temu.

Moj MZ etz 125 je klasičan osim nekih sitnica.

Što se tiče elektrike,stavio sam NI-CD akumulator,elektronski automat za migavce,i umesto klasičnih osigurača stavio ove nove

LZTA3_osiguracimd3.jpg,

jer sam sa starima imao problema.Naime bakarni kontakti su bili mekani,i kako su se plastični osigurači od toplote skupljali, gubio se kontakt.

Na auto otpadu sam našao regletu koju sam namontirao i utakao ove nove osigurače i rešio problem.

Akumulator (battery pack) izgleda otprilike ovako:

404.jpg

E sada me zanima sledeće:

Povremeno čujem da negde ima MZ sa naknadno ugrađenim anlaserom (el.pokretačem), navodno moj kolega je to video,pa u oglasima je neko pročitao,ali ja to svojim očima još nisam video.

Da li ste ovde komentarisali na tu temu.

Jer mene kod MZ-a najviše nervira što dimi i što nema paljenje na dugme.

Zato što moram da skačem po kurbli,i da siđem sa motora,jer je kurbla pod nezgodnim uglom i često zakačim nogom za motor.

Najgore je kad voziš još nekoga,staviš prtljag,i da bi nešto kupio u trafici,ili da bi sa nekim razgovarao,

mora da se siđe sa motora.Pa opet pali,pa opet jaši.

I druga stvar je u vezi instrument table.

jKhzI_mzinstrumenttablain8.th.jpg

Nisam baš neki expert za engleski pa me zanima ako neko može da prevede.

Manje-više kapiram,a ovo pod dva mi se čini da može da upali i bez baterije,u drugu brzinu ,pa gurka.

Nikad nisam tako probao da upalim,a dešavalo mi se da odem na pecanje i ne vidim da mi je ostala pozicija,pa mi  se akumulator isprazni.

Tada bi sa drugarom gurali nizbrdo dok se malo akumulator oporavi.

A izgleda da je predviđeno na drugu poziciju i pali,pa se posle prebaci na treću poziciju.

Nadam se da ćete me razumeti.

Zanimaju me vaši komentari,imate li neka iskustva oko paljenja na ovaj način i anlasera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

druze ako ne pravis previse jaku mesavinu nece da dimi.....kod mene je auspuh uvek beo....dimi samo jutru kada ga upalim :) a moze da pali i bez baterije mislim da se kljuc okrene skroz u levo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Evo da se malo uključim u temu.

Moj MZ etz 125 je klasičan osim nekih sitnica.

Što se tiče elektrike,stavio sam NI-CD akumulator,elektronski automat za migavce,i umesto klasičnih osigurača stavio ove nove

blyFH_osiguracimd3.jpg,

jer sam sa starima imao problema.Naime bakarni kontakti su bili mekani,i kako su se plastični osigurači od toplote skupljali, gubio se kontakt.

Na auto otpadu sam našao regletu koju sam namontirao i utakao ove nove osigurače i rešio problem.

Akumulator (battery pack) izgleda otprilike ovako:

404.jpg

E sada me zanima sledeće:

Povremeno čujem da negde ima MZ sa naknadno ugrađenim anlaserom (el.pokretačem), navodno moj kolega je to video,pa u oglasima je neko pročitao,ali ja to svojim očima još nisam video.

Da li ste ovde komentarisali na tu temu.

Jer mene kod MZ-a najviše nervira što dimi i što nema paljenje na dugme.

Zato što moram da skačem po kurbli,i da siđem sa motora,jer je kurbla pod nezgodnim uglom i često zakačim nogom za motor.

Najgore je kad voziš još nekoga,staviš prtljag,i da bi nešto kupio u trafici,ili da bi sa nekim razgovarao,

mora da se siđe sa motora.Pa opet pali,pa opet jaši.

I druga stvar je u vezi instrument table.

vPknj_mzinstrumenttablain8.th.jpg

Nisam baš neki expert za engleski pa me zanima ako neko može da prevede.

Manje-više kapiram,a ovo pod dva mi se čini da može da upali i bez baterije,u drugu brzinu ,pa gurka.

Nikad nisam tako probao da upalim,a dešavalo mi se da odem na pecanje i ne vidim da mi je ostala pozicija,pa mi  se akumulator isprazni.

Tada bi sa drugarom gurali nizbrdo dok se malo akumulator oporavi.

A izgleda da je predviđeno na drugu poziciju i pali,pa se posle prebaci na treću poziciju.

Nadam se da ćete me razumeti.

Zanimaju me vaši komentari,imate li neka iskustva oko paljenja na ovaj način i anlasera.

pa tebi treba anlaser

ogHl5_img16nq8.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

meni ne smeta sto se pali na kurblu, ali bilo bi lepo kad bi se palio na dugme...

bokilic koliko vidim to je TS, a da li je moguce na ETZ ugraditi anlaser? sta je jos potrebno osim anlasera da bi se to napravilo i gde se kaci anlaser?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

nemam pojma,da budem iskren,znam da sam u austriji video neke dodatne dekle i alnaser da se kupe za etz a,ali dalje neznam,ja sam pravio dinamo starter,ali se nije bas pokazalo nesto extra,ma i kurbla ima svojih cari

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

LcLEz_mzinstrumenttablain8.th.jpg

Nisam baš neki expert za engleski pa me zanima ako neko može da prevede.

Manje-više kapiram,a ovo pod dva mi se čini da može da upali i bez baterije,u drugu brzinu ,pa gurka.

Nikad nisam tako probao da upalim,a dešavalo mi se da odem na pecanje i ne vidim da mi je ostala pozicija,pa mi  se akumulator isprazni.

Tada bi sa drugarom gurali nizbrdo dok se malo akumulator oporavi.

A izgleda da je predviđeno na drugu poziciju i pali,pa se posle prebaci na treću poziciju.

Nadam se da ćete me razumeti.

 

0- sve je iskuljučeno, ključ se može izvaditi

1 - upaljena parkirna svjetla (za parkiranje po noći), ključ se može izvaditi

2 - za vožnju po danu, paljenje uključeno, svjetla ugašena. Može se koristiti za paljenje na guranac, ključ se može izvaditi

3 - isto kao i 2, samo upaljena pozicija

4 - isto kao i 2, samo upaljeno kratko/dugo svjetlo

 

http://161.53.210.117/~jlazic/mz/Odrzavanje/ETZ125-251HRVAT-Jpg/ETZAllHrv17.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Mator sam i teško mi kurblanje pada. Nije da nemam snage nego želim komoditet, ako mogu skuteri šta govoriti o Mz-u.

 

No, pod najgorim mogućim uslovima, sa prezačinjenom mešavinom i ko zna kakvim gorivom, mašina pali na 3. kurblu. Uvek!

 

To je na +40 i -20, uvek isto, treća kurbla.

 

A i te prve dve ne mora da su ubedljive, onako falša radi, da povuče čorbu, treća je njegova...

 

Inače volim da kurblam jer budale okolo uvek gledaju da li će da upali...  I zajebu se. ;D

 

Meni se da izbrojati kurblanje ali njihovo alanserovanje nikako, vrte ga dok imaju akumulator, a posle čađave gore od mene ali šta onda, imaju alanser, jel' to fora...  ???

 

Sranje.

 

Pitanje je koliko će meni motor da ide na 10.000 obrtaja u 5. brzini sa Joskinim paljenjem?

 

To da vidim pa da odem u penziju.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Meni to kurblanje ima svoju čar i trudit ću se da nikad ne kupim motor bez kurble. A bome uredno mogu zakurblati bez da silazim s motora, čak i sa suvozačicom.

 

Pitanje je koliko će meni motor da ide na 10.000 obrtaja u 5. brzini sa Joskinim paljenjem?

 

Ovdje je matematika jednostavna - koliko ti sad ide na 5000 okretaja? Na 10000 okretaja će ići duplo brže. Samo mislim da kad (i ako) MZ-a dotjeraš do tih okretaja možeš ga sahraniti isti dan. A bome ćeš morati šarafiti i budžiti da dobiješ mašinu koja se toliko vrti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bas tako u teoriji bi trebalo da ide duplo brze na 10000 obrtaja ali u praksi ne verujem da ce moci u 5oj da navuce 10000 pre svega sto je u 5oj motor najoptereceniji i mislim da nece imati snage da navuce 10000 a drugo sto taj motor nije konstruisan da daje maximim na tim obrtajima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Kad pominjete obrtaje,setih se kako me je jedan stari bajker savetovao:

Ako hoćeš  da ti motor traje,samo nemoj da mu daješ velike obrtaje u prvoj i drugoj brzini.

obrtajigifva1.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Floyd: trazim po netu i ne mogu da nadjem nista o ovim paljenjima  nista mi nije jasno

 

cak sam postavio slike od ovog paljenja sto je joska pravio na forum elektronika.ba i niko ne znasta je to

Hehe  ;D A bas i nije tesko skontati o cemu se radi.A da o mom paljenju neces naci nista na netu,to je sigurno,jer ga i nema na netu,jedino ovde.

To samo dokazuje,da nije plagijat,nego svoj rad.

Verovatno vas interesuje kako napredujem sa mz-om.

U ponedeljak sam bio u Novom Sadu,da kupim nesto delova kojih mi je zafalilo.Sve sam uspeo da kupim,jedino ono sto je najpotrebnije,-to ne.

Imam jednu Yamahu RD250 na opravci,treba izbaciti platine,i montirati ovo paljenje puta 2 jer su 2 cilindra.

Tokom nedelje sam sklopio paljenje,pocupao staru instalaciju iz rd-a(bila je u haosu),napravio novu,montirao paljenje,i upalio ga.

Radi bez greske,pretpaljenje se lepo regulise.

Znaci nisam uspeo da radim na mz-u,ali je ovo prakticno isto,samo umesto jednog paljenja idu 2.

Jos mi je ostalo da napravim stampane plocice od reglera,-jedan za mz i jedan za ovaj RD(jer naravno da je to vec neko skinuo sa motora).

To cu upravo sada da uradim,i onda stvarno pocinjem MZ.Jos danas.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Jel izvodljivo napraviti to na tomosu nasao sam ovde semu  i pitanje jel za sve motore radite isto to paljenje sa istim programom ili treba nesto da se menja za razlicite motore

 

pozdrav i hvala

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Na tomosu je malo teze.Prvo,tamo je naizmenicni napon u pitanju.Drugo,uglavnom se koriste platine,a one nisu bas nesto precizne,posebno na visokim obrtajima.Ako je moguce izvesti da se doda jedan pickup sa spoljasnje strane magneta,mozda je i moguce nesto napraviti.Nisam jos razmisljao o ovoj temi.

-----------------------------------------------------------------------

Ugradio sam regler na mz,i radio nesto malo oko instalacije.Sutra nastavljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Na tomosu je malo teze.Prvo,tamo je naizmenicni napon u pitanju.Drugo,uglavnom se koriste platine,a one nisu bas nesto precizne,posebno na visokim obrtajima.Ako je moguce izvesti da se doda jedan pickup sa spoljasnje strane magneta,mozda je i moguce nesto napraviti.Nisam jos razmisljao o ovoj temi.

 

 

Naizmenicnu struju ja mogu da resim sa greatzom  jel bi to radilo kad bi napravio isto kao sto je na vasim semama i napravio onakvo zvono kao sto vi stavljate

 

jel za sve motore ide isti program i ista sema

 

Za platine znam da nisu precizne a meni se motor vrti na 10 000 i tu mi je problem i zato i hocu da napravim elektronsko

 

i nije mi jasno kako se to paljenje steluje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Floyd

 

Molio bih te da kontaktiras Josku putem PP-a ili telefonom pa da razgovarate.

 

MZ podforum bi trebao da ostane rezervisan za MZ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

u svakom slucaju najbolje skupi malo para i kupi elektronsko paljenje od bt-a i postedi sebe muka...sve ove zajebancije i pravljenje nisu mnogo jeftinije od gotovog paljenja,a uz to i orginal el paljenje ima 100w

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Nema ga gotovog,mora se namotati.Jezgro se prodaje u ITC Electronic-u.Primar je 15 namotaja 0.6mm lakirane zice.Prvi sekundar je 17 namotaja 0.6mm lak zice,drugi sekundar je 270 namotaja 0.1mm zice.Treba paziti na pocetak i kraj namotaja zbog smera struje!(Flyback sistem).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zagreb

Inače na internetu imaš par rješenja pomaka kuta paljenja  s PIC-om . Kao davač impulsa se koristi Hallova sonda i magnetski pickup a uključen je source za PIC.

 

http://www.modelbouw.gompy.net/cdi/cdi.htm

http://www.transmic.net/gbindex.htm

http://ot40.com/cdi_ignition.htm

 

Vjerovatno bi se mogao upotrijebiti i ovaj trafo http://ot40.com/making_the_transformer.htm

 

Može li se dobiti slika PCB pločice  i eventualno hex ( ako ne može .asm ili C) ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moze se dobiti pcb slika,i hex takodje.Ako hoces da koristis drugi trafo,moraces da pravis i novi proracun za isti.Znam da ima resenja na netu,ali sam ja ipak napravio svoj :) Problem je taj,sto su kontroleri osetljivi na elektricne smetnje,a na vozilima toga uvek ima.Zato se treba menjati kabel od svecice.Isprobao sam par kontrolera,i ovaj 12f629 je najgluvlji za smetnje.16f84 je prava katastrofa,kao i 16f 876/877,a jos su i mnogo skuplji,i treba im vise mesta na plocici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Gotov je MZ!!Sutra cu sa njim na posao,da ga malo provozam :)  Nadam se da necu naici na policiju,motor nije registrovan  ;D

A evo i snimka kako radi regulacija,ovog puta na MZ-u.

http://www.parabolanet.com/~sorosjozsef/MZ/MZ_Paljenje.MOV  3.3megabyte-a,i slika ali to je bilo dok nisam sve postavio na svoje mesto:

http://www.parabolanet.com/~sorosjozsef/MZ/Proba.jpg  i gotov motor,bez desnog poklopca.Vide se akumulator,i "crna kutija":

http://www.parabolanet.com/~sorosjozsef/MZ/Gotov.jpg

Sutra stizem sa rezultatima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja