Jump to content

Moto Zajednica

R1200GS: Koje gume?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

To je guma kao što je Karo i Wild, rade u svim uslovima, prvenstveno je značajna off road sposobnost i ko vozi  zaista po promenljivim podlogama valja da mete takav tip pneumatika ali je cena relativno kratak vek, otprilike 5.000km. Pojavio se uznapređeni Avon koji isto ima priličnu univerzalnost i traje relativno dugo, ali većina vlasnika GS-ova perferira običnom neravnom drumskom turingu a ide u off koji je neki makadam ili zemljani put i slično, gde je dovoljno da može da se preveze lagano i sa dve noge na zemlji, barem su moje potrebe i razmišljanje takvi.   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pominju neki da su preterali više od tpga na GS. Mada je to relativno, oni krvnički tovare motocikle da im je pre prikladnija MS od automobila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 3 minuta, Alekre je napisao:

Pominju neki da su preterali više od tpga na GS. Mada je to relativno, oni krvnički tovare motocikle da im je pre prikladnija MS od automobila.

 

Da, za ture se obično obilatio tovare motori što dodatno troši gumu bilo na asfaltu, bilo na offu, pogotovo ako se prži. Ovo je ne znam koji pneumatik koji sam montirao na točak posle havarije, vlasnik mi je upravo preneo tu informaciju o trajnosti putovavši na daleki istok i ko zna gde i kuda sve, izuzetno zadovoljan pre svega sigurnošću u bukvalno svim uslovima:

 

037.jpg.e0bac93f9ab806cff6d2fdec6b724864.jpg

 

Ko što kaže bata Laka, Anake 2 je perfektna guma, nije je džabe Mišelin ponovo uvrstio u zvaničnu proizvodnju, mada izgleda se i sve vreme radila i distribuirala nekako inkognito. Meni se dopada kako Next uvodi motorcikl u nagib i uopšte ponašanje pri promeni smera levo desno, sad već bivši vlasnik tvog novog motora, :jee1:, je vozio Next a na novom ima sveže Anake 2, prednost mu je ipak na Metzeleru. Preprošli vikend sam sa instruktorom terao Avalaring, prebrzo za moj nivo, aj što mi Next kliznuo na minorno vlažnoj podlozi, nego mi se to desilo preko pune linije na suvo, nešto se ne sećam da mi je Anake 2 ikad kliznuo na suvom, doduše, nisam ni ovolko jurco, izem ti instroktoražu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovo je izgleda tačna slika i informacija o dizajnu novog pneumatika:

 

https://motorbikewriter.com/michelin-anakee-adventure-tyres/

 

4ee54029622a959b8f82a19609a0b2a5.thumb.jpg.06968f21d1a0f9dd3aa1ed36154acb72.jpg

 

Otprilke je to na temu Turensa i TKC 70 pneumatika, jači off road grip nego Anake 2 a silka i dizajn šare bi trebali da obezbede dobro priananje i na suvom i mokrom, obećavajuće u svakom slučaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd
36 minutes ago, đunta said:

Preprošli vikend sam sa instruktorom terao Avalaring, prebrzo za moj nivo, aj što mi Next kliznuo na minorno vlažnoj podlozi, nego mi se to desilo preko pune linije na suvo, nešto se ne sećam da mi je Anake 2 ikad kliznuo na suvom, doduše, nisam ni ovolko jurco, izem ti instroktoražu.

Шта је Аваларинг, Београд - Раља?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma da, pa posle negde naokolo a zaledio sam se uz samu Avalu, nov asfalt ko lutka al kad sam video u sred krivine da stoje metalne bankine tik uz asfalt, preseko sam se živ, ono retrovizorom od auta može da se zakači.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

То јесте најбоља/најлепша деоница за кратку вожњу, ако живиш у Београду. Мени када се вози мотор, а немам цео дан, ја окренем један круг до Раље. И још један, ако имам времена. Па ако ми ни то није доста, спустим се у Рипањ и попнем назад. Али, и то је оно што ме је заинтригирало у твом коментару, то је релативно фреквентна саобраћајница. Ја сам сам имао пар непријатних ситуација, а у свакој је био присутан и фактор моје превелике брзине. Но, да не кваримо тему, о Анаке 2 сам чуо све најлепше, мада их нисам возио.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 319 postova
  • Lokacija: Beograd, uži
  • Motocikl: GSR 600 K7

Moze li neko od beogradjana da spomene gde menja i (de)montira moto gume? U smislu donesem nove gume i odvezem gotov motor, bez da ja skidam i zaje*avam se?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Možda i nije baš za ovu temu (radi se o GS 1100) ali pošto su u temi prisutni i doskorašnji vlasnici ovakvog sokoćala, zatražio bih jedno stručno mišljenje.

Na mom motoru sam imao prilično matore gume metzeler Tourance, od kojih je zadnja imala još uvek duboke "šare" a prednja je već bila prilično ćelava. Gume su dobro držale su svim uslovima (za moj ne suviše agresivan način vožnje) i retko mi se dešavalo da mi ponekad zadnja pobegne pri većem nagibu.

I pre tri meseca napred montiram novu Anakee 2 i onda kreću problemi (za mene neobjašnjiivi). Tokom vožnje po suvom sve je i dalje u redu, međutim već i pri veoma blagoj kiši zadnji točak odklizava i pri vrlo malom nagibu? U početku me to par puta baš iznenadilo i pomislio sam da je nešto bilo klizavo u krivini, međutum to se ponavlja. Opet napominjem da sam samo prednju gumu menjao a da je zadnja ostala. Čudno mi je da se ta zadnja guma nije ni približno ovako čudno ponašala dok je bila u paru sa takođe starom prednjom gumom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

proveri zadnji amortizer .Možda je krenuo baš sad da popušta.Meni se to dešavalo po malo samo pri tek malo grbavom asvaltu i pri jakom nagibu.To sam pripisivao gumi jer je bila  stara.Kako je posle godinu dana malo po malo puštao amort-bez tragova ulja,to se pojačavalo..

Možda je slučajnost da se baš sad dešava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 11 minuta, sasa ns 1 je napisao:

proveri zadnji amortizer .Možda je krenuo baš sad da popušta.Meni se to dešavalo po malo samo pri tek malo grbavom asvaltu i pri jakom nagibu.To sam pripisivao gumi jer je bila  stara.Kako je posle godinu dana malo po malo puštao amort-bez tragova ulja,to se pojačavalo..

Možda je slučajnost da se baš sad dešava.

Odmah sad otišao do garaže da proverim. Ne bih rekao da je amortizer u pitanju jer baš lepo "usporava" i naniže i naviše. 

A zaveja me sneg dok sam otišao do garaže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 9 sati, zika56 je napisao:

dok je bila u paru sa takođe starom prednjom gumom.

Otklizavala je i ta prednja,i cim si je zamenio ucvrstio si prednji kraj zato sad zadnja kliza osetno vise.Menjaj i zadnju

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Proveri zazor na diferencijalu, prvenstveno u pivot ležajevima, i dal ti se ne javlja neko lelujanje zadnjeg kraja pri kočenju. Što se tiče pneumatika, svaki ima neki svoj specifični rund i kad su 2 gume a različitih proizvođača, može da se desi da jednostavno ne prate jedna drugu, isto važi i za rasparenu potrošenost ko što je sad slučaj. Dalje, sad imaš novu prednju, njom se vodi motorcikl i ona sasvim sigurno oštrije to čini jer ima neuporedivo bolji grip nego stara izlizana i preostala zadnja lošnjikava, jednostavno osećaš da prednji kraj sluša i verovatno odlučnije "kormaniš", a zadnja ne može da isprati prednju i dešava se to što si napisao. Jednako važi i kod automobila, bilo da se radi o odnosu prednji zadnji kraj, ili levi desni, slabija guma menje drži i pre i grublje proklizava. Pored šare, utiče i starost, meka i skrućena, plastična kako se kaže u žargonu, zato se uvek i po starosti pare, znači, obe nove istovremeno se stavljaju, ko što ti profi Ivica i rekao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

neću da te tripujem ali i meni se činilo da mi je amortizer dobar i tek posle više od 10000 km kad sam uvideo da je on propao i stavio drugi polovan -ispravan,  video sam da mi je guma dobra i da je bilo do amortizera .

Amortizer je verovatno jako polako ispuštao ulje ,čak i kad smo ga skinuli tragove ulja nismo videli dok nismo izvadili oprugu i bilo ih je jako malo a amortizer je skakao kao jarac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, ivica744 je napisao:

Otklizavala je i ta prednja,i cim si je zamenio ucvrstio si prednji kraj zato sad zadnja kliza osetno vise.Menjaj i zadnju

I meni najviše liči na to.

 

Pre sat vremena, đunta je napisao:

Proveri zazor na diferencijalu, prvenstveno u pivot ležajevima, i dal ti se ne javlja neko lelujanje zadnjeg kraja pri kočenju. Što se tiče pneumatika, svaki ima neki svoj specifični rund i kad su 2 gume a različitih proizvođača, može da se desi da jednostavno ne prate jedna drugu, isto važi i za rasparenu potrošenost ko što je sad slučaj. Dalje, sad imaš novu prednju, njom se vodi motorcikl i ona sasvim sigurno oštrije to čini jer ima neuporedivo bolji grip nego stara izlizana i preostala zadnja lošnjikava, jednostavno osećaš da prednji kraj sluša i verovatno odlučnije "kormaniš", a zadnja ne može da isprati prednju i dešava se to što si napisao. Jednako važi i kod automobila, bilo da se radi o odnosu prednji zadnji kraj, ili levi desni, slabija guma menje drži i pre i grublje proklizava. Pored šare, utiče i starost, meka i skrućena, plastična kako se kaže u žargonu, zato se uvek i po starosti pare, znači, obe nove istovremeno se stavljaju, ko što ti profi Ivica i rekao.

Mile nema osetnog lufta u ležajevim i nema problema pri kočenju, nego samo u nagibu kada je mokra podloga. Verovatno je upravo to da je ranje i prednja po malo gubila grip pa sam opreznije vozio, a sada ona drži dobro pa zadnja pokazuje kliko je loša.

Moraću izgleda pod hitno da pazarim i zadnju Anakee 2.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW GSA 1200r

Pozdrav prijatelji...

Vozim od skora BMW GS ADV 2007. godiste. Na njemu su dimenzije guma prednja 110/80 R19 i zadnja 150/70 R17. Dobijam od prijatelja nove Metzeler gume ali dimenzija koje se stavljaju na BMW GS od 2014 godine, prednja 120/70 R19 i zadnja 170/60 R17. Molim vas za misljenje da li bih mogao staviti na moje feluge ove druge dimenzije guma.

Hvala vam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
2 hours ago, Nara said:

Pozdrav prijatelji...

Vozim od skora BMW GS ADV 2007. godiste. Na njemu su dimenzije guma prednja 110/80 R19 i zadnja 150/70 R17. Dobijam od prijatelja nove Metzeler gume ali dimenzija koje se stavljaju na BMW GS od 2014 godine, prednja 120/70 R19 i zadnja 170/60 R17. Molim vas za misljenje da li bih mogao staviti na moje feluge ove druge dimenzije guma.

Hvala vam!

pre-2014 i od-2014 GS imaju razne dimenzije guma ali gume pasu sa jednih na druge.

NO - ako gume sa pre-2014 bez problema pasu na ove posle 2014 na motociklima pre-2014 kada stavljam gume namenjene odelima posle-2014 teorijski mozes da imas problema ako udjes u neka govna pa maaaaalo jace poskocis - moze guma da sleti sa felne.

Ja sam to video samo jednom, ali na tom motoru smo smanjili pritisak sa 2.5-2.9 na 1.3-19 da se poveca povrsina kontakta izmedju gume i podloge i ispostavilo se da ako mogo skaces moze sa prednjeg tocka guma sa se razmontira a motocikl utone u blato u sekundi :)))

Ako vozis iskljucivo asfalt - nemas problema.

 

Ipak, imaj u vidu da se parametri i pravila ne pisu zato sto neko ima viska slobodnog vremena :)

IMG_1609.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 319 postova
  • Lokacija: Beograd, uži
  • Motocikl: GSR 600 K7

Osim ako sirine felni nisu iste ne bi trebalo da ih montiras. Slicno je kod auta, postoji minimalna sirina felne koja je neophodna za odredjenu dimenziju gume. U suprotnom UGLAVNOM nema problema ali jedan nezgodan manevar bi mogao da svuce gumu sa felne i da izgubis glavu. Samo jednom je dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ja dugo radim sa moto gumama, vozim R1150GS, družim se sa drugima koji voze GS-ove i nikada nisam čuo za ovakvu ideju.

Voleo bih da neko ko ima svoje iskustvo sa stavljanjem 120/70 umesto 110/80 i 170/60 umesto 150/70 napiše nešto o tome. I obrnuto.

Ako mene pitaš, to se ne radi. Ali, ko zna... Možda ja nešto ne znam što neko drugi zna. :)

 

Trenutno recimo imam Heidenau K60 Scout 120/70-19 + 170/60-17 koje mi je ostavio drugar da ih prodam jer je prodao motor, a nikada ih nije montirao. Ja bi ih montrao na svoj motor, ali mi nije ni palo na pamet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Evo, raspitao sam se malo... Kod meni relevantnih vozača R1200GS-a. Neki su probali i kažu da nema problema. :neznam:

 

Ja stvarno nisam ranije čuo da neko na GS-a stavlja drugu dimenziju od propisane.

Na trkalicama se to radi. Umesto 180 stavlja se 190. Umesto 190/50 stavlja se 190/55 i obrnuto itd...

Sve zavisi šta hoće vozač da postigne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja