Jump to content

Moto Zajednica

R1200GS: Koje gume?

Recommended Posts

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1100GS

Izrazito zadovoljan, na poznato klizavoj jadranskoj magistrali drži pravac kao guseničar (one Bosance što narežu asfalt u krivinama pa motor leti levo-desno kao tramvaj kroz Karađorđevu treba tući). Odlične i na makadamu, jednako pipave na šljunku i tucaniku. Jedino nikako kiša da mi se zalomi (ne žalim se) da ih probam i na mokrom.

Sve u svemu izrazito dobra guma, minimalne razlike u odnosu na TR91, kažu da je 15% trajnija što mi nikad nije bilo najbitnije ali ajde - ako je tako dobro je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2016

Kolega  da li si posle ovih kisa probao kako se ponasa na kisi ?

 

Koliko je ocekivana ukupna kilometraza ? 10K  ili vise ili manje ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1100GS

Kolega  da li si posle ovih kisa probao kako se ponasa na kisi ?

 

Koliko je ocekivana ukupna kilometraza ? 10K  ili vise ili manje ?

Vrlo dobro vrlo jaka ocena 4+ (a ne verujem da postoji guma kojoj bih dao 5 po kiši!). Vrlo solidna čak i po Jadranskoj magistrali (probao).

 

Za očekivano trajanje - ne znam. Prošao sam oko 2500 km ali to je premalo. Kažu (napominjem bezlični oblik KAŽU) da je 14% trajnija od TR91.

 

Za mene skoro savršena guma.

 

Naravno, za ozbiljan trail gume sa ozbiljnim kockicama ostaju reper. Ali za sve ovo ostalo - više nego zadovoljan!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja u komentarima na raznoraznim forumima pročitao da su neki sa TR91 prelazili i po 14.000 km, a nekima potrajale svega 5-6.000 km. Eeee, sad je vrlo bitno na koju se od ovih predhodnih cifara "nadograđuju" ovih 14%!

A inače si me svojom temom baš zainteresovao za ovu gumu i velika je verovatnoća da će upravo ona uskoro da "ukrasi" mog bendžu. B

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1100GS

Ja u komentarima na raznoraznim forumima pročitao da su neki sa TR91 prelazili i po 14.000 km, a nekima potrajale svega 5-6.000 km. Eeee, sad je vrlo bitno na koju se od ovih predhodnih cifara "nadograđuju" ovih 14%!

 

Potrošio 2 seta TR91 i garantujem ti da nema govora o 5-6K. Ne znam više koliko sam prešao sa prvim ali svakako preko 10-12K. Ove koje sam sada skinuo prešle su najmanje 10000 i eno ih još su lepe na oko, garantujem da imaju najmanje još 3000 km u sebi možda i više.

 

Trajnost kod TR91 nije problem. Ne znam po kakvom terenu i na koji način bi neko trebao da vozi da mu odu za 5-6K.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2016

Pirelli Scorpion Trail II 

 

Nemci testitali Enduro gume i Pirelli odnese pobedu ispred  Metzelera Tourance Next i  Dunlopa Trailsmart  !!!!!

 

Da li je neko vec probao ove gume i ako jeste lepo bi bilo da napise svoje vidjenje kvaliteta istih,

 

:)

 

 

 

 

380_Reifentest_Enduro.jpg.4346862.jpg

 

 

 

 

 

204_Reifentest_Enduro.jpg.4346422.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Poštovanje,

 

Vozim BMW R1200 GS ADV 2012 god. Na njemu su Michelin Anakee 2, a za sledeću sezonu bih menjao.

Gledao sam ponude, a oba prozvođača imaju i sličnu cenu. Pošto je mešana vožnja, asfalt i makadam, imam dve opcije.

MICHELIN Anakee 3 ili Metzeler tourance next.

Šta vi mislite i da li je neko već imao iskustva?

 

Hvala i pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Уб
  • Motocikl: БМВ Р1200ГС

Возим сезону 2015 на Анаке 3 веома сам задовољан....

вожња ми је мешовита асвалт и макадам...

...показале се супер !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja sam ve odlucio, Trail Smart ide na Teneru u narednih mesec dana.

Namontirane juce, presao sa njima oko 450km svakojakih puteva (Nis-Stara Planina-Kraljevo)...guma u svim mogucim rezimima se ponasa odlicno, neutralno se ponasa u nagibima i lako pada u nagib, veoma udobna na losem asfaltu koga u istocnoj Srbiji ima u izobilju. Jedini nedostatak koji sam uocio, između 35-45km/h blago vobla, ali mislim da je to do konkretnog primerka. Inace guma je montirana i balansirana na rucnoj balanserci za zicane felne (mislim da je to Yamahin alat).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1100GS

Ne znam od čega je skuplja, koliko sam ja video cene u rangu konkurencije. Kineza sigurno ima jeftinijih.

Nego kad se već javih, da dopunim utiske. U međuvremenu sam prošao preko 3500 km na ovim gumama uključujući i kiišu. Ne još uvek onu kišu koja lije kao iz kabla ali po sitnoj kišici na Jadranskoj magistrali - koja je poznato klizava - ponaša se kao da je potpuno suvo. Imesioniran sam i ponašanjem na mokrom asfaltu posle kiše, posle mog početnog opreza pokazalo se da gotovo podjednako drži i lako i sigurno pada u nagib kao i po suvom.

Po raznim vrstama ne-asfalta nemam ama baš nikakve zamerke. Naravno da nije prava offroad guma ali za 80/20 je odlična.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Pirelli i metzeler su ista firma.

@doktor - jesu lepili tegove ili su oni valjcici sto idu na zicu

 

 

Ni jedno ni drugo. Ni fabricki nije imao nikakav teg. 

Rucna balanserka koja sa strane ima mikrometar. Kada se tocak zaustavi, u donjem polozaju se prisloni mikrometar i podesi se na nulu. Tocak se lagano okrece i gde dolazi do odstupanja, zicama (najcesce 2 zice) naspram odstupanja se tocak vraca na nulu. I tako sve dok se ne dotera da citav tocak bude u nuli. Nisam do sada video ovakvu balanserku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Pirelli i metzeler su ista firma.

@doktor - jesu lepili tegove ili su oni valjcici sto idu na zicu

 

 

Ni jedno ni drugo. Ni fabricki nije imao nikakav teg. 

Rucna balanserka koja sa strane ima mikrometar. Kada se tocak zaustavi, u donjem polozaju se prisloni mikrometar i podesi se na nulu. Tocak se lagano okrece i gde dolazi do odstupanja, zicama (najcesce 2 zice) naspram odstupanja se tocak vraca na nulu. I tako sve dok se ne dotera da citav tocak bude u nuli. Nisam do sada video ovakvu balanserku. 

 

Pa verovatno nisu ni vulkanizeri videli takvu balansirku..... :)

A šta kaže klasična balansirka? Jesi li proverio? Naime lepo si izravnao felgu sa mikrometrom, ali to nije ni blizu balansiranju.....naime par puta mi se več desilo da sloj gume nije bio ravnomeran po celoj površini (pogotovu Dunlop je poznat po tome, bar kod nas), pa se je to "bacanje" onda kompenziralo sa tegovima.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

Pirelli i metzeler su ista firma.

@doktor - jesu lepili tegove ili su oni valjcici sto idu na zicu

 

 

Ni jedno ni drugo. Ni fabricki nije imao nikakav teg. 

Rucna balanserka koja sa strane ima mikrometar. Kada se tocak zaustavi, u donjem polozaju se prisloni mikrometar i podesi se na nulu. Tocak se lagano okrece i gde dolazi do odstupanja, zicama (najcesce 2 zice) naspram odstupanja se tocak vraca na nulu. I tako sve dok se ne dotera da citav tocak bude u nuli. Nisam do sada video ovakvu balanserku. 

 

Pa verovatno nisu ni vulkanizeri videli takvu balansirku..... :)

A šta kaže klasična balansirka? Jesi li proverio? Naime lepo si izravnao felgu sa mikrometrom, ali to nije ni blizu balansiranju.....naime par puta mi se več desilo da sloj gume nije bio ravnomeran po celoj površini (pogotovu Dunlop je poznat po tome, bar kod nas), pa se je to "bacanje" onda kompenziralo sa tegovima.....

 

 

Pomenuti postupak sa komparaterom, mikrometar je nešto drugo, bicikl majstori zovu "punjenje" i nije primenljiv kod moto točka bez obzira na rezultat jer obruč nije mašinski obrađen ala strugarska obrada i ne postoji 0, a bicikl tehnikom jedan broj žica ostane uglavnom labav i točak nije okrugao pod opterećenjem i zato igra.

 

Bojane, nijedan obruč nije savršeno okrugao kao ni sam pneumatik što čini skokovito kretanje čije dinamičko uravnoteženje može da se neutrališe tegovima na balanseki  ali i dalje ostaje prisutno sve dok se vremenom povišeno mesto ne pohaba i obično tu se prvo uoči istrošenost gume, a kako počne špic da se troši tako se javlja debalanas ali se jednostavno ne oseća. Pravilno komfekcioniranje točka podrazumeva da se nađe naj niža tačka na obruču i naj višlja na gumi i da se one preklope i tako potru umesto duplira "hop" kad se nezgodno namesti, no to traži dodatni rad i nekad 4 puta okretanje pneumatika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Hvala vam svima na pokusaju da razjasnimo situaciju...citao sam sve ranije Djuntine postove na temu zicanih tockova.

Elem, na prethodnom servisu (u pitanju je servis u garanciji) odlozili smo proveru tockova i zica jer pomenuta aparatura nije jos uvek bila stigla iz Slovenije (iz Yamahe). 

Kako je sada bila i zamena guma uradjeno je. U servisu postoji i klasicna automatska balanserka, ali po recima servisera (ide u Yamahu na obuke i ima sve sertifikate kao i pristup Yamahinom serveru za servisere) ne radi se balansiranje na klasicnoj balanserci, i to je i razlog zasto felne ni fabricki nemaju tegove na sebi. Pomislio sam dok se sve to radilo da proverimo i na klasicnoj masini balansiranje, ali se na kraju tocak veoma lagano okretao i delovao mi je potpuno uravnotezen, nije se zaustavljao na nekom odredjenom mestu.

 

Ukoliko je predlog da se pored ovog "izravnanja" samo uradi dodatno balansiranje sa tegovima, to je najmanji problem.

 

@ severian  nemam senzore pritiska, ali to sto kazes zvuci veoma logicno

 

@ đunta  jel ovo okretanje gume koje pominjes znaci da ona tacka na gumi ne mora da se postavi pored ventila? Na montazi je serviser okretao gumu dok tacku nije postavio tacno, bez odstupanja pored ventila, jer je to jedan od uslova da se ova procedura obavi valjano.

 

PS. pre nekoliko godina, dok sam vozio Stroma, zapala mi je prednja Continental Trail Atack koja vobla izmedju 40-60km/h (uprkos tome sto sam znao za tu potencijalnu mogucnost kod te gume, odlucio sam se da probam i zapao mi je takav primerak). Pokusao sam 2 puta da je balansiram u razmaku od par stotina kilometara, ali bezuspesno. Voblala je do kraja (iako je prodavac ponudio mogucnost da je zameni, ali sam vec prosao solidnu kilometrazu, pa sam odustao od reklamiranja). Ova guma vobla neuporedivo manje, jedva primetno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Od drugara dugme-kum je nosio točak od automobila kod 5 vulkanizera u Beogradu, svuda različiti tegovi. Statičko balansiranje zavisi od kvaliteta, preciznosti i načina izrade,  osovina na strugu izrađena sa  konusnim  prihvatima bočnog stezanja i 4 ležaja sa semerinzima ne daje dobar rezultat kao balansiranje sa osovinom od samog točka stavljenom na ta 4 ležaja, jednostavno  košenje, ekscentričnost i otpor kotrljanja je isuviše isuviše  veliko da bi se mali debalans pokazao a prisutan je.

 

Uobičajeno je da se guma obeležava jednim markerom koji podrazumeva težinsku tačku ali ne mora da znači da je to ujedno i naj višlja  pa se stavlja još jedan marker ali se retko sreće u praksi ne zbog poklapanje nego iz nemara. Smatra se da ekscentričnost ili ovalitet od "hop" 0,5mm nije za pažnju ali recimo ako sam točak ima isto 0,5 mm, onda se može dobiti 0 pravilnom montažom ili pak skok od 1 mm što nije uopšte malo. Pri svakom servisu točka ja obeležavam naj nižu tačku na obruču koja je često nasuprot ventila ali to nije pravilo i preporučujem da se marker na gumi postavi nasuprot a ako ja montiram onda kontrolišem skok i ako imam veći hop gume od samog obruča vršim 3-4 okreta sa merenjem ne bi li dobio što manju ekscentričnost a teg me ne zanima težinski kolki će da bude, bitno je da je točak što pravilniji.

 

Mišelin tvrdi da su njihove gume savršeno okrugle i bez debalansa i mahom ih ne obeležava  što nije tačno već se radi o malim vrednostima. Mnogi su zagovornici da se ne balansira zadnji točak uopšte jer se kao ne oseća ili da se ne stavlja teg od 5 ili ispod grama, procena se svodi često na lično zapažanje što je krajnje individalno i daleko od pravog stanja. Ima na netu kalkulator porasta mase neuravnoteženosti zavisno od prečnika i brzine, frapantan je rezultat. Imam ja urađenu animaciju debalansa od 5 grama pod inicijalnom silom okreta točka isto od 5 grama al ne stižem da je sredim za Youtube.

 

Inače prazan obruč može imati i dvadesetak grama debalnsa a senzor pritiska je težak oko 45 grama, ne znam de mi je tačna slika, pa praktično u startu je to šezdesetak ponekad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

Upravo tako. Balansira se ceo tocak i uopste ne mora da znaci da je prava felna u nuli. Autovulkanizeri retko a trebalo bi da rade rotaciju gume u smislu smanjenja debalansa tj ako je preko 60g lako rotiranjem gume dolazi do 10g. Kao sto ne mora da znaci da ako trazi 10g da nece da trese, desava se da je sama guma deformisana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mišelin je ponovo počeo zvanično da proizvodi Anake 2 a novina je što od janura 2019 će se na novi model BMW-a R1250GS fabrički montirati pneumatike pod imenom " Anakee Adventure Tires". Na slici je šara Anakea 2, guma ima mešavinu sa silkom koja je tek uvedena na Ankeu 3 sa kojom mnogi vlasnici nisu bili previše zadovoljni kao što su bili sa predhodnim modelom koji je ugašen pa ponovo vraćen u proizvodnju. Na sajtu Mišelina još ništa ne stoji o ovoj informaciji koja je objavljena:

 

https://www.tyrepress.com/2018/11/michelin-unveils-anakee-adventure-gains-approval-for-bmw-r-1250-gs/

 

https://www.motostrano.com/Michelin-Anakee-Adventure-Tires-p/af02.htm

 

241868028_Miosi.png.d72d6a588cc433464bde0f0498525007.png

 

Ako će biti tačno to što su naveli, trebalo bi da bude još bolja guma od predhodne i sadašnje Anake 2. Prednost je što  taj pneumatik pored odlične performanse po asfaltu ima  malo mogućnosti da zagrebe i po lošem putu za razliku od većine ostalih guma. Prvi put kad sam provozao Metzeler Tourance Next na GS-1.2, mnogo mi se dopala guma, mada je poređenje bilo u odnosu na GS 1.1 sa Aneke 2, tako da možda nije relavantno, ali Next gotovo da ne može da mrdne u stranu, mnogo bolja i univerzalnija je bila  Tourance, ali se isključivo proizvodi u Kini i bez obzira što Metzeler tvrdi da je original, praksa je pokazala da ima razlike u odnosu na proizvodnju u Nemačkoj, inače bi bila vrlo prihvatljiva, nešto slično kao Kontinental TKC 70, možda i sa više sposobnosti za kvazi off road. Vrlo lako može da ispadne da ova uznapređena Anake bude naj bolja all around guma za velike turing enduro motore.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja