Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivanje lanca mascu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: suzuki dr 650

mislim da ima u Dobanovcima u imt radnji sa delovima...imaju vise vrsta masti za podmazivanje!

pitacu tamo pa cu javiti ovde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Namazao lanac mascu,cetkicom za zube lepo razmazao i posle krpom obrisao visak pa u petak i

subotu se malo provozao (150 km) pustao motor do 170km/h i nema nigde masti osim

na lancu.

neznam kako ce biti po vrucini ali za sada mi je OK!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: suzuki dr 650

nema takva specijalna mast...bio danas i kaze covek imaju samo tovatnu mast,ali

ta je isto dobra za lanac.pitao sam jel se mozda zagreva pre mazanja kako je ovde neko vec naveo kaze ma ne...ona tek ima svojstvo kad se zagreje lanac,onda radi posao!!!tako da moje sledece mazanje je definitivno s mascu i slikacu pa cu okaciti pre i posle voznje :zdravo: pozdrav do vidjenja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Na pocetku sam pitao za misljenje a evo sada da izvedem zakljucak,celu sezonu podmazujem lanac gore navedenom mascu i ne prska okolo,bude po koja tackica ali neuporedivo manje od spreja i lako se obrise,takodje se i lanac lako pere (natopim malo krpu uljanim razredjivacem i obrisem) presao sam 13000km i lanac nisam zatezao,stavljen je nov i jos uvek je isto zategnut,potrosio 2/3 masti (pakovanje 450 din.) tako da sam ja :moto3: a mast :takoje: !!!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Za moju baba Hondu u manualu(iz 1975-te) pise SAE90 ili "machine grease"...

Postupak kod ulja je: "suva voznja" 300-500km / vlazna voznja 150-300 km... Nakon voznje motor postaviti na centralni stender, dobro oprati lanac petrolejom/benzinom/kerozinom... podmazati lanac. Na svakih par sati nakon podmazivanja ravnomerno okretati tocak (dok je na stenderu)... nakon 10-12 sati motor je spreman za voznju-bez da razbacuje ulje sa strane!

Ovo sam radio sa SAE 15/40 i posle dan-dva stajanja je prskao kao lud... Kada sam krenuo sa SAE 90 ne prska ali se ulje dosta talozi na zadnjem lancaniku (prednji ne vidim)!

 

Kod te masinske masti postupak pripreme je isti s'tim sto se mast nabacuje nekim njihovim alatom koji izgleda kao cetkica koja je zakacana za viljusku i koja naleze na "gazeci" deo lanca...iznad "cetkice" je neka zajebancija poput plasticnog sprica koja gura mast na lanac. Dovoljno je dva kruga proterati lanac i posao je zavrsen-motor se moze odmah voziti.

Mast se nanosi na svakih 800-1000 km bez obzira na "suvu" ili "vlaznu" voznju.

Ovo sa masinskom mascu nisam probao!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ja stavim mast u spric pa ga tako nanesem na lanac a zatim ga cetkicom za zube lagano razmazem (unutrasnji deo lanca) i posle obrisem visak,postupak je mozda malo duzi od prskanja spreja ali je efekat bolji a i uzivam u pripremi motora za voznju kao i u samoj voznji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Innsbruck (okolina)
  • Motocikl: BMW K1100LT, Kawasaki EL 250 B

У радионичкој књижици мог мотоцикла (Kawasaki EL 250 B) пише да се ланац чисти, односно пере керозином или дизелом, зато јер је ланац са О-прстеновима (O-ring). Даље је објашњено да је то због тога што их дизел или керозин не оштећују, за разлику од бензина или средстава која садрже трихлоретилен (Trichlorathylen). После прања потребно је ланац издувати ваздухом под притиском, и оставити да се суши 10 минута. После тога темељно подмазати уљем SAE90, а вишак обрисати крпом.

 

Тако пише, а ја сам данас купио неки спреј, бели, али ћу вероватно ипак да ланац подмазујем како је јапанац рекао.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd - ČAČAČA
  • Motocikl: Honda CB650R

A grafitna tovatna mast? Ona je bese za sklopove ili lezajeve sa vecim broje obrtaja. A lanac se nikada nece vrteti brzinom kao lezajevi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja