Jump to content

Moto Zajednica

Remont reglera?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 332 postova

čuo sam da ima ljudi koji to rade pa ako neko ima kontakt neka javi. meni je crko (valjda) na pegasu 125 a novi je 120 evra. ili neko možda ima drugo rešenje :). i da li je moguće da je to sve samo zbog loših žica? "električar" mi je reko da je do reglera. hvala u napred na pomoći, hitno mi je

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Nisam do sada čuo da neko remontuje regler, ali sam čuo na vreme za Jošku i njegov regler i to mi je uštedelo dosta vremena i novca.

 

Link ka njegovom profilu pa se dogovarajte Joška

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Imam Joskin regler, crkao je, proverio sam faze statora i OK su. Da li neko opravlja Joskine reglere? Danas sam kontaktirao gos’n Josku i on rece da je bolestan ali da ce da uradi ali dok posaljem i dok to se vrati bice nedelja dana a rekoh mozda nekako  da ubrzam?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Evo da zahvalim čika Arakisu, merenje statora na ugasen agregat je dalo 0,5 oma po fazi i izmedju faza a na masu nije probio (znači DOBAR) al kad sam upalio agregat i stavio sijalicu 40wati jedna faza gorela jace jedna slabije a treca nije ni zažarla(znači NIJE DOBAR)

evo sad skidam pa sutra rešavam…..

Regler bi trebalo da je dobar, to sam hteo da kažem…

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12236 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Lepo je sto si uspeo da lociras kvar a sad skidanje i motanje statora... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Naplasio me majstor da mora sve tri faze da iskljucuje i da je to jedan od razloga zasto crkavaju statori. Evo ja ovaj od 2018 vozim i sad "crkao"...

pa sad ne znam dal da jurim taj neki regler koji iskljucuje sve tri faze? 
Kad čovek ubaci "crva", uh...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Sedite 1, obojica :D

 

Nije dovoljno "prekinuti" dve ali joskin i ne prekida dve vec sve tri. Nema taj majstor pojma, video je dva greca koja sluze za ispravljanje a ne prekidanje, inace njegovi regleri imaju tri tiristora, za sve tri faze(koji sluze za regulaciju). Regleri tog tipa inace nista ne prekidaju nego visak odvlace na masu, a ta dva greca nisu samo za dve faze vec u sebi imaju ukupno 8 dioda, zamenjuju 6 jakih, klasicnih sto je povoljnije a bolje resenje, radi boljeg odvodjenja toplote. Ukoliko na regleru nista nije probilo i vidno nagorelo ne moze biti uzrok crkavanja namotaja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12236 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Sedi 3+ dobri Marko :)

Odaavno, 10 godina najmanje Joskini regleri ne koriste grečeve za ispravljanje ulaznih napona već isključivo Mosfet tranzistore (gain - source terminale). 

Posle idu tiristori i smd elektronika koja služi za upravljanje celim sklopom. 

Kad smo već kod tih moto reglera, zbog nedostatka prostora i jednostavnije konstrukcije koriste se alternatori sa rotirajućim magnetima i namotajima u statoru, sa obično 12 do čak 18 "polova" 

Screenshot_2023-08-31-09-21-17-687-edit_com.google.android.googlequicksearchbox.thumb.jpg.a1d4b86496a1a8756838615325dc3452.jpg

Problem je u tome da čim se motor zavrti na više od 3000 1/min u statoru se indukuje napon od oko 30V pa na više a samim tim i struja od oko 25A po fazi .. Ta struja dolazi na regler koji sprečava povećanje napona iznad 14V na akumulatoru preuzimajući sav višak struje na sebe, tj. na grejanje jadnog reglera.. 

Zato komponente u regleru moraju da budu kvalitetne da bi regler sto duze trajao. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 28 minuta, MarkoMoto je napisao:

Sedite 1, obojica :D

 

Nije dovoljno "prekinuti" dve ali joskin i ne prekida dve vec sve tri. Nema taj majstor pojma, video je dva greca koja sluze za ispravljanje a ne prekidanje, inace njegovi regleri imaju tri tiristora, za sve tri faze(koji sluze za regulaciju). Regleri tog tipa inace nista ne prekidaju nego visak odvlace na masu, a ta dva greca nisu samo za dve faze vec u sebi imaju ukupno 8 dioda, zamenjuju 6 jakih, klasicnih sto je povoljnije a bolje resenje, radi boljeg odvodjenja toplote. Ukoliko na regleru nista nije probilo i vidno nagorelo ne moze biti uzrok crkavanja namotaja ;)

Jesi li baš siguran u sve ovo što si napisao?

 

p.s.

@Arakis me preteče.

 

Promenio član zika56
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Zasto bi posle fetova isli tiristori kad fetovi sami po sebi sluze za regulaciju(mosfet regleri)? Da su jaki fetovi jeftiniji od jakih ispravljackih dioda pa da razumem, ali nisu :)

Ja sam onda dolazio u kontakt sa fosilima od joskinih reglera, sto samo po sebi govori o kvalitetu i dugotrajnosti, a sto sam napisao nisam napamet(njegovih reglera bar ima na brdu motora, jedan sam licno remontovao, ostale samo proveravao i bili su problem ili dzekovi kod namotaja ili sami namotaji) :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

U svakom slucaju, ja bih onda voleo da nam milan slika taj regler da vidim odakle majstoru to da regulise samo dve faze, a ja znam odakle mu(video je dva greca umesto tri, jer nema potrebe za tri, ispravljaju se sve tri faze regularno i sa dva, a ukoliko je ta modernija verzija u pitanju opet sigurno nije ispravio ili regulisao samo dve od tri na bilo koji nacin, zasto bi).

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, MarkoMoto je napisao:

U svakom slucaju, ja bih onda voleo da nam milan slika taj regler da vidim odakle majstoru to da regulise samo dve faze, a ja znam odakle mu(video je dva greca umesto tri, jer nema potrebe za tri, ispravljaju se sve tri faze regularno i sa dva, a ukoliko je ta modernija verzija u pitanju opet sigurno nije ispravio ili regulisao samo dve od tri na bilo koji nacin, zasto bi).

Kolega, očigledno je da pišeš o nečemu o čemu si vrlo malo upoznat, a da bi dobio objašnjenje trebalo bi par stranica teksta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@MarkoMoto već sam te pitao jednom ako se ne varam, ali nisam dobio odgovor. A stvarno me zanima, bez ikakve želje za omalovažavanjem ili bilo šta slično:

Sa koje pozicije ti pišeš sve ove stvari koje pišeš ? Nisi se nikad predstavio, osim što si pre par godina napisao da si novajlija, početnik i da nemaš dodira sa mehanikom i elektrikom, ali bi voleo da naučiš. Šta se promenilo u međuvremenu ?

Pitam samo da bih znao koliko koliko ozbiljno da uzimam tvoje postove, a verujem da nisam jedini koji se pita.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova
pre 6 minuta, živke je napisao:

Šta se promenilo u međuvremenu ?

Pa naucio sam kako funkcionisu regleri u medjuvremenu :D

 

Molim da se fokus skine sa mene samog, vec da bude na napisanom. Ko ne poznaje tematiku nema potebe ni da se javlja, a Joska neka sam potvrdi to sto sam izneo oko njegovih starijih reglera. Sto se mene licno tice svakome bih ga preporucio i to je to.

Ja dalje ne nastavljam dok ne stigne Milanova slika :) Tvrdim da nema cega da se boji ukoliko na regleru nista nije probilo, a to mu moze proveriti ko drugi no sam joska, ali i bilo koji elektronicar. Nikakvi nebeski elementi nisu u njemu vec standardni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
19 minutes ago, MarkoMoto said:

Molim da se fokus skine sa mene samog, vec da bude na napisanom.

Vrlo je bitno ko je nešto napisao - jer ako osoba nema kredibilitet - njeni postovi i nemaju neku težinu.

U svakom slučaju isključujem se i izvinjavam za offtopic.

Promenio član živke
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Ne trazim ja nikakvu tezinu niti naklon, diskutujem kao i svi ostali. Za razliku od tebe diskutujem sa argumentima a ne "rekao je taj i taj, ko si ti da njemu kontriras". Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, nekad i na isto mislimo ali dodje do nesporazuma, zabune.

 

Evo ako ispadne na kraju balade da je joska video od kineza sa alija da moze i na dve faze da radi i da se zavalja kao trofazni samobanovacu se :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

,IMG_9942.thumb.jpeg.f397f4afb77521db8f29466d62f7d923.jpegUh, evo malo kasnim, nocas do kasno sam sklopio remontovan stator, namotan jos u ponedeljak, ipak sam sacekao da se osuši dobro. 

ovom prilikom i zahvaljujem Pedji iz Mirijeva. Kod mene sad sve radi puni 14,6v (jedino mi unimer malo trokira). 
Joskin regler sam jedva ubacio u rep i nema sanse da ga skinem da bih ga slikao Al on je identican svim reglerima koje je Joska napravio. 
u medjuvremenu sam pitao, i ako sam dobro razumeo, Joskin regler IPAK gasi samo dve faze. 
Ali u razgovoru sa dvojicom "reglerdzija" to nije veliki minus(zato i traju tolke godine)

 

znači regler je totalno u redu, samo stator izgoreo...

Promenio član milan b

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Napominjem, moj (Joškin) regler je kod mene od 2018 a stavljen pre mene. Jednom sam ga slao kod Joske i izblamirao sam se bzvz jer je buksna nekako bila labava a aku mi crkao i ja odma poslao. Dzabe slao. 
e jedino sad imam veliku muku jer nekako ukoso sam ga jedva ubacio i mozda bi to bio razlog da ga promenim za neki manji. 
ako budem skidao pa da ga slikam al on je zaliven i ne vidi se sta je unutra...

Promenio član milan b

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda
4 minutes ago, milan b said:

Napominjem, moj (Joškin) regler je kod mene od 2018 a stavljen pre mene. Jednom sam ga slao kod Joske i izblamirao sam se bzvz jer je buksna nekako bila labava a aku mi crkao i ja odma poslao. Dzabe slao. 
e jedino sad imam veliku muku jer nekako ukoso sam ga jedva ubacio i mozda bi to bio razlog da ga promenim za neki manji. 
ako budem skidao pa da ga slikam al on je zaliven i ne vidi se sta je unutra...

Zbog Joškinog reglera ne nosim prvu pomoć haha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja