Jump to content

Moto Zajednica

Pohod na Svetu Goru:planiranje i predlozi

Recommended Posts

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Dugo vec zelim da posetim Svetu Goru i nas manastir Hilandar.Bio sam u tom delu Grcke ali uvek sa porodicom ili u zenskom drustvu,a poznato je da zenama nije dozvoljeno da tamo zalaze...Tako da mi je zelja vec dugo da taj pohod obavim motorom i mislim da to daje potpuno neku vecu tezinu svemu tome.. E sad znam da je mnogo ljudi sa ovog sajta bilo tamo pa bi svaki savet bio dobrodosao,kad ici,kojim putem, koliko dana je dosta za obilazak Svete Gore i svih manastira...Ono sto sam ja zkljucio je to da u oba pravca ima oko 2000km i da bi cifra koja bi pokrila ovo putovanje bila oko 250-300evra. Naravno ukoliko bi se islo s proleca,dok jos nije sezona, kad vidim da je i vecina isla...Trajanje ovog putovanja bi bilo oko 5 dana sa tim da bi se krenulo iz ns u 6h ujutru i starim putem uz autoput lagano do Leskovca.Tamo bi proveli to popodne i prespavali i sledeceg dana takodje u 6h ujutru lagano krenuli prema Svetoj gori i Hilandaru,tamo bi prespavali dve noci( cuo sam da je toliko vremena dovoljno da se obidje sve i da se oseti to zbog cega se uopste ide)...U povratku bi se svratilo da se malo okupa na nekoj plazi Halkidikija kad smo vec tu...Zatim lagano nazad u Makedoniju gde bi bilo gre'ota ne svratiti na Ohrid. Opet bi se prespavalo u Leskovcu i tog petog dana kad se probudimo lagano kuci!!! Eto to bi bio moj predlog ukratko kako bih ja to organizovao ... Ukoliko imate bilo kakav predlog,ispravku ili bilo sta sto bi doprinelo ili olaksalo ovom putovanju slobodno pisite!!! Hvala unapred!!!

 

MAXI Pozdrav!!! Vas BigRider 1zdravo.gif

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Ako si mislio da obiđeš sve manastire, moraćeš da provedeš mnogo više vremena. Pet dana je apsolutno nedovoljno. Samo ćeš protrčati i ništa nećeš doživeti. Bolje odgledaj dobar dokumentarac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2592 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Б2ман немој тако, човек није рекао да обиђе све манастире већ само Хиландар.

 

Комшо, добар предлог и лепа идеја само мало је незгодно мени лично време, ја сам контао можда неки продужен викенд?

У сваком случају пратим тему и заинтересован сам.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Divna zamisao,sa još malo doterivanja. Postoje dva putopisa sa Hilandara,pa ih treba pročitati. Ja se spremam na isto odredište, samo se ne smem izjašnjavati jer me posao zatrpao. U koliko se stvori prilika,možda se i poklopimo. Dočekala bi nas braća Hilandarci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Divna zamisao,sa još malo doterivanja. Postoje dva putopisa sa Hilandara,pa ih treba pročitati. Ja se spremam na isto odredište, samo se ne smem izjašnjavati jer me posao zatrpao. U koliko se stvori prilika,možda se i poklopimo. Dočekala bi nas braća Hilandarci.

 

Nisam ni mislio da ti se nece svideti ova tema i da takodje mastas o istoj...0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

O ovome maštam i sanjam ... ali nikako da se stvore uslovi 0plac.gif

 

Takodje isti problem nikako da se stvore uslovi a ove godine cu se jako jako potruditi pa ako ne bude za prolece neka bude za jesen ..kako da bog tako ce biti tamo se ni ne ide na silu!!! Tako da dragi moj POPe ne bi bilo lose da mi budes saborac i na ovom putovanju koje je vise od putovanja!!!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Dorćol

Dugo vec zelim da posetim Svetu Goru i nas manastir Hilandar.Bio sam u tom delu Grcke ali uvek sa porodicom ili u zenskom drustvu,a poznato je da zenama nije dozvoljeno da tamo zalaze...Tako da mi je zelja vec dugo da taj pohod obavim motorom i mislim da to daje potpuno neku vecu tezinu svemu tome.. E sad znam da je mnogo ljudi sa ovog sajta bilo tamo pa bi svaki savet bio dobrodosao,kad ici,kojim putem, koliko dana je dosta za obilazak Svete Gore i svih manastira...Ono sto sam ja zkljucio je to da u oba pravca ima oko 2000km i da bi cifra koja bi pokrila ovo putovanje bila oko 250-300evra. Naravno ukoliko bi se islo s proleca,dok jos nije sezona, kad vidim da je i vecina isla...Trajanje ovog putovanja bi bilo oko 5 dana sa tim da bi se krenulo iz ns u 6h ujutru i starim putem uz autoput lagano do Leskovca.Tamo bi proveli to popodne i prespavali i sledeceg dana takodje u 6h ujutru lagano krenuli prema Svetoj gori i Hilandaru,tamo bi prespavali dve noci( cuo sam da je toliko vremena dovoljno da se obidje sve i da se oseti to zbog cega se uopste ide)...U povratku bi se svratilo da se malo okupa na nekoj plazi Halkidikija kad smo vec tu...Zatim lagano nazad u Makedoniju gde bi bilo gre'ota ne svratiti na Ohrid. Opet bi se prespavalo u Leskovcu i tog petog dana kad se probudimo lagano kuci!!! Eto to bi bio moj predlog ukratko kako bih ja to organizovao ... Ukoliko imate bilo kakav predlog,ispravku ili bilo sta sto bi doprinelo ili olaksalo ovom putovanju slobodno pisite!!! Hvala unapred!!!

 

MAXI Pozdrav!!! Vas BigRider 1zdravo.gif

 

Биги, имаш сапутника. Сјајна дестинација! Рачунај на мене.

(Али никако без Митрополита Борчанско-Овчанског и целе Крњаче, њему то дође као "службени пут" :jee: )

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Б2ман немој тако, човек није рекао да обиђе све манастире већ само Хиландар.

 

kako nije rekao, pazljivije procitaj prvi post.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

O pa ovo stvarno dobija tezinu kako i treba !!! Svidja mi se sto su se prvo oglasili Stariji i porodicni ljudi!!! Rumba0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Б2ман немој тако, човек није рекао да обиђе све манастире већ само Хиландар.

 

kako nije rekao, pazljivije procitaj prvi post.

 

Obici pre svega Hilandar pa ako ostane vremena i ostale manastire... izvinjavam se ako je doslo do zabune i ako sam nekoga toliko zbunio i opteretio!!! Tema se iovako zove planiranje i predlozi!!! A to da pogledam dokumentarac ,vec sam gledao!!! Ali hvala na predlogu!!! Pozdrav b2man ili b2lit ili koji vec naftni derivat!!! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

...ako ne bude za prolece neka bude za jesen ...

ako pravis djir do dole i akcenat je na voznji motorcikla, 5 dana je sasvim dovoljno. U tih par dana mozes da napravis i kratku "turisticku" turu do Hilandara.

 

ukoliko je ipak naglasak na S. Gori i malom hodocascu, onda se zaista potrudi da ostanes nesto duze. Ima tamo mnogo toga zanimljivog (Kareja, manastiri, isposnice...).

Npr, veliko je iskustvo biti neko vreme u isposnici, ali ne znam da li je to tvoja ideja

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

A jesi li razmisljao da obidjes groblje u Solunu pa zatim Hilandar naravno posle toga da se popnes i na Kajmakcalan pa nastavak za Ohrid. To je neka moja ruta kojom cu ici s proleca samo jbg autom sa burazerom i drugom. Ja sam razmisljao da odlazak izvedem preko Bugarske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

@zeka:Odlican predlog za solunsko groblje...A ja cu ici preko Leskovca da obidjem bakin grob, kucu na selu taman tamo i prespavam!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Imaj na umu da ovo putovanje mora ranije da se isplanira i zbog dozvole za ulazak na Svetu goru. Ne moze se odluciti na put danas za sutra. Ja vec dve godine planiram i bas zbog toga sto treba mesec-dva unapred znati datum ulaska na Svetu goru ne mogu da se organizujem sa vremenom,poslom,porodicom,parama... Ima tu jos jedna stvar. Kad sam rekao drugarima sta zelim izgledalo je da ce nas ici bar deset motora. A kako se priblizava vreme polaska druzina se osipa... Kao i uvek. Jedan ima svadbu-rodjak mu se zeni,drugom ne da zena,treci nema para...

Vec je neko rekao da ima vise tema o ovom putovanju na forumu. To procitajte jer ima dosta korisnih informacija o poseti manastiru,a i o prenocistu...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5603 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Upravo tako: bilo je već par puta na MAXI vožnjama reči o odlasku na Hilandar, cobe je to inicirao ali je i tada rečeno da je upravo ta dozvola da kažem problem ili bolje pitanje koje prvo treba rešavati u planiranju ovakvog puta. Raspitati se koja je procedura dobijanja dozvole (pasoša ili kako ga već zovu), koliko vremenski traje i na osnovu toga praviti dalje planove. Ideja je odlična i vredi o njoj dalje voditi prepisku u ovoj temi dok ne skupimo sve relevantne informacije. Zainteresovanih bi bilo - ne sumnjam. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Juce sam bas pricao sa jednim isposnikom i rece mi covek da ne mora da se najavljuje unapred da je dovoljno d se tamo samo doije viza i to je to!!! A opet drugi mi kaze da treba tako da sad ne znam sta da se radi ,ali zato i postoji ova tema!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Juce sam bas pricao sa jednim isposnikom i rece mi covek da ne mora da se najavljuje unapred da je dovoljno d se tamo samo doije viza i to je to!!! A opet drugi mi kaze da treba tako da sad ne znam sta da se radi ,ali zato i postoji ova tema!!!

Не знам како је сад, ја сам ишао два пута 2005. године, остајао сам по месец дана. Процедура коју смо тада пролазили била је иста као и претходних 30-ак година, сумњам да се нешто мењеало. Најпре смо у улици Егнација у Солуну (то је тамо главна џада) добили 'визу' , па смо онда кренули пут Уранополиса, јер одатле креће брод који те вози до Јованице, пристаништа Хиландара, где те чекају возила која онда иду 10-ак км ка Хиландару. Мале бродице које крећу из Јерисоса возе ка манастирима који су са друге стране Атоса и у принципу не стају у старој луци Хиландара (Свети Василије на мору).

Оно што си написао - да намеравате други дан да кренете у 6 ујутру да би тад стигли на Хиландар ни у ком случају неће ићи. Брод из Уранополиса креће једном дневно, ујутру негде у 9,30 или 10, а пре него што крене треба да узмеш и карте за исти. Билетарница се отвара неких 30-40 минута пре поласка брода, и ту треба да покажеш и дозволу за улазак на Свету Гору. Значи требало би да преспавате у Уранополису у сваком случају. Боравећи и радећи на Хиландару видео сам да људи који долазе у кратку посету углавном стижу тим јутарњим бродом, бораве тај дан у манастиру, када увече иду и на вечерњу. Литургија је веома рано ујутру, након чега је одмах и ручак (беше око 8 ујутру је тај ручак?). После се још мало промувају и око 13-14 часова креће превоз ка луци Јованици, да би се ухватио исти онај јутарњи брод који се сад враћа ка Уранополису.

Ако будеш ишао добро се припреми јер ако унапред не знаш шта би све да видиш време ће ти очас пролетети. Ја сам тек током другог боравка неке ствари откривао. Оно у чему можеш да успеш, а шта не би требало пропустити, јесте да се прошеташ једно 2.5км до мора, до старе луке. Тада ћеш у пролазу видети и маслину Цара Душана, пирг краља Милутина, Савино поље, Светог Василија на мору. Ако је лепо време можда можеш да успеш да стигнеш и до манастира Есфигмен, није ни на сат времена прешке од Хиландара, само да погодиш праву стазицу. За посету још едном манастиру више трба да будеш тамо бар још неколико дана. Један или два дана су довољни тек толико да након пар дана од одласка са Свете Горе почнеш да схваташ где си био, и да пожелиш да тамо заиста одеш. Али у сваком случају треба отићи. Ја већ годинама планирам да поново одем на Хиландар, али не успевам да укалкулишем тих слободних месец-два дана колико бих желео да останем. А без бар толико времена одвојеног не желим да крећем. Наравно не кажем да треба да размишљаш слично мени, треба лепо да одеш ове године на ма колико, остало ћеш схватити сам. Ако ти буде требала било каква додатна информација питај слободно.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Svetogorska viza se zove diamonitirio i moze se izvaditi u kancelariji u Solunu,ali nije nikakav problem da se zahtev pošalje emailom,faxom ili poštom i da se samo podigne u Uranopolisu, odakle i kreće brod ka Svetoj Gori. Procedura je vrlo jednostavna,samo mora na vreme.Ništa komplikovano.Jednostavno je neophodno,pošto postoje prilično stroga pravila po kojima monaštvo funkcioniše, samim tim je važno da se i gosti koliko je to moguće prilagode njihovom načinu života. Moraju da planiraju broj gostiju da bi svi bili dostojno smešteni,posluženi i ugošćeni a da pritom ne dodju oni koji bi mir grubo narušili.

 

U međuvremenu kolega brm brm jako lepo sve pojasni.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

@brm brm; Ja ne mogu opisati koliko sam ti zahvalan na ovom postu,mnogo mi je pomogao u daljem planiranju i odlucivanju!!!

 

@Zaric; E pa ako je tako jednostavno onda sam odlucio sto se toga tice i jos samo da se prekalkulisem sa vremenom i novcem i to je to!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2029 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Svaka cast Bigi na ideji 0takoje.gif,godinama vec planiram posetu Svetoj gori,ali se sve nesto ispreci1neznam.gif.

Pratim 1Mina.gif razvoj situacije,i ako se kockice poklope eto mene sa vama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Zaista je dobar predlog da se obiđe i Zejtinlik. Šteta je propustiti takvo iskustvo, em je usput, em je deda Đorđe još živ, fala Bogu.

Što se tiče Kajmakčalana - bilo bi lepo, ali na žalost to je skuterom, pogotovo natovarenim vrlo teško, da ne kažem nemoguće. To je ozbiljan, nimalo naivan poduhvat. Ako su nekome potrebne detaljnije informacije neka se javi preko PP-a.

 

PS Ukoliko se organizuje do Uskrsa ili na jesen vrlo rado bih se pridružio Svetogorskoj družini.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Za ono malo kratke vožnje po ekstremnim prilikama, ja bi sa Spredragom na kraj sveta a kamoli tamo gde je svakom potreban naknadni odgovor.

Reče veliki Andrić da Bog pregaocu daje mahove, pa se molim za jedno ovakvo druženje.

Svakako sam već rekao da je ekipa Maxi cluba sjajna i da bi sa njima takođe u svaku vrstu pohoda.

Tema ide u sjajnom pravcu, te eto skoro prave prilike.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Zaista je dobar predlog da se obiđe i Zejtinlik. Šteta je propustiti takvo iskustvo, em je usput, em je deda Đorđe još živ, fala Bogu.

Što se tiče Kajmakčalana - bilo bi lepo, ali na žalost to je skuterom, pogotovo natovarenim vrlo teško, da ne kažem nemoguće. To je ozbiljan, nimalo naivan poduhvat. Ako su nekome potrebne detaljnije informacije neka se javi preko PP-a.

 

PS Ukoliko se organizuje do Uskrsa ili na jesen vrlo rado bih se pridružio Svetogorskoj družini.

 

 

Bolje bi bilo da napises ovde detaljnije informacije i iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja