Jump to content

Moto Zajednica

Saveti oko Kawasakija GPX 600 R

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio X9

Pozdrav svima.

 

Skoro sam kupio prvi motor, pa kako ne znam nista oko njega, moram da trazim savet.

 

U pitanju je Kawasaki GPX 600 R, 97 godiste.

 

Motor sam kupio u poprilicno losem stanju sto se tice izgleda, a po recima drugara koji mi je preporucio taj motor masina mu je dobra, a kako nisam imao para za nesto bolje uzeo sam ga,

 

Sada sam poceo da ga sredjujem za svoju dusu, i naravno da ga pripremim za sezonu, pa mi treba vasa pomoc kao ljudi koji su iskusni u polju motorcikala.

 

Prvo sto me zanima koje motorno ulje treba da sipam u njega? Jer ne znam ni kada je menjano ni koje ulje je sipano.

Koje ulje za kocnice treba da koristim? Ista je situacija kao sa motornim.

Koji antifriz treba da koristim ? Trenutno je u njemu voda.

 

Na sta bi najvise trebalo da obratim paznju?

Zelim do proleca da od njega napravim stvar koja moze da se vozi bezbedno, i koja ce liciti na nesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Cestitam na kupovini prvog motocikla, GPX je sjajna masina.

 

Pre svega bitno je da se odradi jedan obimniji servis i provera kako bi se ustanovilo realno stanje i na posledku dovelo u tehnicki ispravno.

 

Ulje i filter istog obavezno promeni. Dobra polu-sintetika, Bardahl ili Silkolene bice odlican izbor.

Napomenuo si da ti je trenutno u rashladnom sistemu voda. Nista gore od toga i naslucuje na ogromnu nemarnost predjasneg vlasnika. Hladjenje agregata je izuzetno bitno za njegov radni vek i performanse, tako da sto pre ispusti tu vodurinu, isperi sistem i kupi kvalitetniji antifriz. Nakon toga zameni i filter vazduha. Kad vec skidas rezervoar prvoeri i svecice, ako su lose, 4 nove.

Nakon toga, zameni ulje u kocnicama (DOT 4), proveri stanje diskova i plocica, ako je debljina istih manja od 2 milimetara, promeni ih Nissinovim sinterovanim.

Nakon toga obrati paznju na lanac i lancanike, proveri stanje, po potrebi naspanuj. Ako nisi upucen kako i sta, napisacemo podrobnije.

Za gume se podrazumeva, ako su lose/stare stekaj pare za nov set.

Nakon svega toga, ne bi bilo lose da proveris zazor ventila i stanje karbova.

Trebalo bi takodje i da obratis paznju na viljusku, ako je oko semeringa mastno ili ako je previse meka stigla je za remont.

Usput prekontrolises instalaciju, creva, prekidace, podmazes sajle....

 

Naravno sve sto si radio i na kojoj kilometrazi zapizes u svesku koja ce ti sluziti kao servisna knjiga da bi znao kada i sta treba da se servisira po preporuci fabrike.

 

Vecinu gore pomenutog mozes sam da uradis (ako imas malo smisla za mehaniku i alat). Nazalost ako je sve zapusteno bice i solidna cifra sve to dovesti u red sto je neophodno ali nakon toga mozes da se vozis apsolutno bezbrizno i bezbedno. :takoje: Nema nista gore kada izgubis poverenje u sopstvenu masinu ako te cesto bude ostavljala.

 

Poz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio X9

Hvala.Gume jesu lose, ali zadnju sam vec kupio (polovnu) dobru, a i prednju bi trebalo ovih dana da uzmem. Svecice porucene pre 2 dana ujutru stizu NGK DR9EA, njih sam kataloski video da su za moj motor, te sam ih porucio. O nemarnosti predhodnog vlasnika prosto nemam reci jer kada sam skinuo svecice imao sam sta i da vidim, sve 4 su bile razlicite oznake i promenjene boga pitaj kada, pa sam zbog toga jurio kataloge da vidim koje meni trebaju.

 

Evo spisak stvari koje treba da se menjaju, samo da legne neki dinar :)

 

Motorno ulje, i filter. 10/40 bi trebalo koliko sam shvatio?

Ulje u kocnicama

Antifriz. Da li ide antifriz kao za auto ili nesto posebno?

Prednja guma

Filter vazduha

Akumulator

 

Sto se tice diskova i plocica tice, to sam gledao i ok je, imaju "mesa".

Za lanac i lancanike bi mi dobro dosao detaljniji opis posla jer nikada nisam to radio.

Oko viljuske je sve suvo, i poprilicno je tvrda.

Creva za gorivo sam zamenio prvi dan kada sam ga kupio, jer je na crevo od rezervoara do karburatora pustalo benzin.

Sajlu za gas i kvacilo sam vec podmazao, a ovih dana treba da postavim novu sajlu sauha jer je polomljena ona plastika za sauh, pa je sajlu vukao rukama i svu je pokrivio pri vrhu. Ja sam uzeo kompletan taj prekidac gde ima citava ta plastika i sajlu pa cu to zameniti.

Sto se tice zazora ventila, to cu morati da pronadjem nekog majstora jer ne znam koliki zazor treba da bude, a i svakako mora da se sredi dihtung dekla tu slini ulje. Karbovi su ok, vozio sam ga par dana, dok nisu pocrkale svecice. Primao je gas lepo, fino radio, a potrosnja me iznenadila, trosio je izmedju 4 i 5 litara po gradu.

 

A do sezone , tj dok ga ne dovedem u perfektno stanje ce on pojesti jos dosta para, ali sta je tu je.

 

Treba da se registruje, da se odradi sve ovo sto sam napisao, i da se estetski sredi.

 

Plastike su mu blago receno u katastrofa stanju, jer je sa njega padano, pa je sve to krpljeno ali mnogo lose uradjeno., Pa sam ja nesto jurio da kupim druge, nasao na netu, zvao coveka, sve se dogovorili, platio mu, i kada mi je poslao ono fali par plastika a ono sto ima sve treba da se farba, novac naravno nece da vrati. Ako neko zna gde bih mogao da nadjem to plastika sto mi fale bilo bi dobro. Migavce sam nabavio, a fale mi retrovizori. U kontakt bravi je pukao kljuc pa moze da se da kontakt bilo cime, ja bih i to sredio ako uspem, a ako ne juricu drugu bravu. I jos da napomenem da su mu oba auspuha u katastrofa stanju, pa i to moram da jurim da nabavim. Sve u svemu dosta jos para treba da se ulozi u njega, ali se nadam da ce biti taman kako treba kada ga zavrsim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Da, 10W40. Antifriz moze kao i za auto, za alu hladnjake i agregate sto je danas i standard.

 

Za ostalo nemam nista da ti kazem, sredjuj pa dokle stignes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Ventili idu na o.15mm i o.20mm,steluju se spijunima kao na fici,lak posao.Nemoj da se igras da pumpas amortizer ili prednju viljusku kompresorom,propisace na sve strane.Samo pumpom,rucnom ili malim komp.

Proveri obavezno lezajeve tockova i lezaj zadnjeg lancanika.Oni su jeftini(oko 500din komad) a mnogo znace.Ako klepece na leru nemoj da se plasis,to je kod njih "normalno" ali samo ako gubi taj zvuk vec pri manjem dodavanju gasa.

Ja sam sklapao GPZa 600 i lepo smo se vozili.Zahvalna je to sprava bez obzira na godine moze ona jos puno zadovoljstva da ti pruzi.Sretno

Ima na netu da se skine jako dobar(kompletan)service manuel bukvalno sa svim podacima i objasnjenjima kako se sta radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio X9

Momci hvala na opsirnim odgovorima. Da na leru klepece ali cim se i najmanji gas doda taj zvuk prestaje. Pogledacu sve ovo sto se tice lanca, lancanika, lezajeva itd pa se javljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Gpz 500s-Cbr 600f

Poštovanje.Da li je preporuka uzeti Gpz 600r za visočije vozače (183 cm),da li neko ima iskustva ili ako je vozio a da je te visine.Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Poštovanje.Da li je preporuka uzeti Gpz 600r za visočije vozače (183 cm),da li neko ima iskustva ili ako je vozio a da je te visine.Hvala.

Ja sam 5cm vislji i meni je ok

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja