Jump to content

Moto Zajednica

A1 A2 kategorije

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova

Zdravo svima,

 

Imam jedno pitanje u vezi A kategorija. Kada sam imao 16. godina, polagao sam za motor i dobio A1 vozacku dozvolu, i tada mi je receno da cu kada napum 18 godina dobiti A2 vozacku, bez polaganja. Posto sam u decembru 2012. godine napunio tih dugo iscekivanih 18. godina, odlucio sam da odem u miliciju i da prebacim dozvolu iz A1 u A2. Kada sam otisao tamo, i pitao za prebacivanje, rekli su mi da ako zelim da dobijem A2 vozacku, moracu da polazem ponovo, sve. Cak sta vise, ista osoba iz milicije koja mi je rekla da se ne brinem i da ce prebacivanje moci da se odradi bez ponovnog polaganja, mi je upravo danas rekla da to ne moze i da cu morati ponovo da polazem.

Posto nisam uspeo da nadjem na internetu bilo kakvu informaciju o tome odlucio sam da postavim pitanje ovde. Da li je to stvarno tacno, el cu ja morati ponovo sve da polazem ili su se ovi iz milicije malo zbunili?

Ja sam vozacku za A1 dobio 23.09.2011. a 18 godina sam napunio 23.12.2012.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Kad saberes polaganje za A1+A2+A izadje te malo vise od 60000 din

 

Za svaku kategoriju polazes ponovo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

O gospode boze.

 

Ne vazi cak i ono da kad imas 2 godine A1 da dobijas odmah A2?

 

Mislim ja vozim KLE-a i vozicu jos dugo, ali zaista mi nije jasno, cemu polaganje 20.000 puta ako neko vozi aktivno motor vec 2 godine, koji ce mi oni, sta da me nauce? Kako da sabijam u krivini? 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

A1 sa 16

A2 sa 18

A sa 24 ili nakon 2 godine vozackog isustva sa A2 kategorijom

 

A svaki put polazes i placas da bi se napunio "budzet" ;) iako bi navodno trebali da te upoznaju i obuce za jaci motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Pardon, ja imam A2.

 

I zamisli ti djubrad, ja kad sam kupovao motor, jos uvek je bilo po starom, da posle 2 godine, odmah dobijes A, i meni je tih dve godine proslo pre 2 godine, znaci 4 godine imam A2, i da sam kojim slucajem, uzeo npr. fazera, mogao bih da se slikam, zbog njihove promene zakona?

 

 

 

 

I ovako sad rade reviziju ZOBS, hajde da organizujemo nesto da skresu taj bezobrazluk... To ti je kao da polazes za kola svaki put kad kupis neki auto sa vecom kubikazom.

 

Ne shvatam na koji nacin ovo pomaze razvoju bezbednosti u saobracaju za nas, najugrozenije pripadnike, osim sto nas odbija od voznje motora. 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AntiFabrikanT , 65 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: match not found

Sve mora ponovo da se polaze (i testovi). Ja sam zavrsio obuku za A2 i tek treba da polazem prvu pomoc, dodatna 3 prakticna casa (3 teorijska sam odslusao (cista glupost i povod da se uzmu pare) ), tako da sam se raspitao o svemu tome i necu dobiti A kategoriju sa navrsenih 24, vec cu morati sve po novom (sto se naravno nece desiti).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@Adler

 

Ja sam imao slicnu situaciju polozim 1 septembra izvadim 16 novembra dozvolu A2 a 25 novembra iste godine napunim 18.

 

Odem posle nove godien da izvadim puno A oni me lepo odbiju kazu sa 24 ja tu poludim...

 

Te godine polozim za C po starom, izvadim B probno i kazu mi pa mozes i A puno da izvadis ako oces ili kad ti istekne probno B i tako nakon godinu dana ja odem (danas) i podignem dozvolu za A B C.

 

Poenta ako si polozio po starom za A dobijas puno A.

 

Potvrdjeno u praksi komsija 94 polozio po starom za A (do 125) i samo kad je polozio B i istekla mu probna dobio A B.

 

P.S. Ako su u BG-u idi ako te ne mrzi do Ljermontove i pitaj njih dal mozes da izvadis A to je najsigurnije ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Hvala gosn Radic! :)

 

Ja sam polozio po starom, po starom i zelim da vozim. L.

A2 sam dobio 2010, i istice mi 2013, 11. meseca u godini, tako da kad budem isao da produzim, insistiracu na punom A, samo se nadam da ce me neko slusati. :D

 

Hvala na Vasoj pomoci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Svi koji su položili i PODIGLI dozvole po starom, a to je do 31.12.2010., dobijaju punu dozvolu, bilo koje kategorije, A,B ili C kategorije. Nakon 01.01.2011. godine je stupio na snagu novi sistem kategorizacije i nove dozvole tako da, od 01.01.2011. ko je položio B kategotiju dobija probnu B, ko je položio za C a nema punih 21 godinu dobija C1, a takođe i A kategorija zavisi od godina starosti pa se za isti položeni ispit dobije A ako ste stariji od 24 godine, A2 za starije od 18 godina, te A1 za starije od 16.

To je sada na žalost tako i mi tu ništa ne možemo.

Ovu novu (staru) ekipu koja je oformljena za neke još novije izmene novog zakona poznajem i od njih se ništa dobro ne može očekivati. Izmene koje oni mogu da donesu mogu značiti samo još veće pooštravanje ovog novog zakona.

Znam da nikome danas nije lako i da nas sve ovo pogađa ali u svemu ovome najgore će proći auto škole i instruktori. Preko 75% će se zatvoriti a preko 1500 instruktora će ostati bez posla u narednih nekoliko meseci. Ovaj zakon kao da je pravljen da se nekome nabaci dobar posao kad mu se sva konkurencija uništi.

Ali kukati niti vredi a niti imamo kome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Kod nas je bilo dosta slučajeva da su kandidati položili u decembru 2010 ali eto, svako iz svog razloga, nije otišao po dozvolu do 31.12. 2010, nego su sačekali da odu posle nove godine .

I tad ih je čekalo iznenađenje. Stupio na snagu zakon o novim dozvolama i mogli su dobiti samo probnu B dozvolu. Isto iznenađenje dočekalo je i one koji su polagali za A i C kategoriju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Svi koji su položili i PODIGLI dozvole po starom, a to je do 31.12.2010., dobijaju punu dozvolu, bilo koje kategorije, A,B ili C kategorije. Nakon 01.01.2011. godine je stupio na snagu novi sistem kategorizacije i nove dozvole tako da, od 01.01.3011. ko je položio B kategotiju dobija probnu B, ko je položio za C a nema punih 21 godinu dobija C1, a takođe i A kategorija zavisi od godina starosti pa se za isti položeni ispit dobije A ako ste stariji od 24 godine, A2 za starije od 18 godina, te A1 za starije od 16.

To je sada na žalost tako i mi tu ništa ne možemo.

Ovu novu (staru) ekipu koja je oformljena za neke još novije izmene novog zakona poznajem i od njih se ništa dobro ne može očekivati. Izmene koje oni mogu da donesu mogu značiti samo još veće pooštravanje ovog novog zakona.

Znam da nikome danas nije lako i da nas sve ovo pogađa ali u svemu ovome najgore će proći auto škole i instruktori. Preko 75% će se zatvoriti a preko 1500 instruktora će ostati bez posla u narednih nekoliko meseci. Ovaj zakon kao da je pravljen da se nekome nabaci dobar posao kad mu se sva konkurencija uništi.

Ali kukati niti vredi a niti imamo kome.

 

Gosn Jasminko, hvala na preciznom odgovoru pre svega!

 

Imam jedno pitanje sad. Ja sam polozio za motor, tj. izvadio dozvolu 04.08.2010(malo preterah tamo gore, 4 godine vozim dvotockasa, ali nemam sve 4 godine A kategoriju), i dobio sam papirnu narandzastu dozovlu sa pecatom na A kategoriji.

Potom, sam polagao za kola, i 07.09.2011 dobio probnu, a 09.02.2011 dobio "pravu" dozvolu, i kada sam nju podigao, dobio sam plastificiran dokument.

 

E sad, meni nije jasno, zasto ja imam A2 na plastici ako sam polalgao po starom? Zasto nemam A?

Da li su oni u celoj transakciji primene novog zakona i povlacenjem starog, bili u tolikoj zabuni, da sam ja greskom normiran sa A2, ili se vec tada primenjivao period od 2 godine da imam A2, pa da mogu imati celo A?

I sta sad, kad je proslo te dve godine, da li ja mogu sesti na neki jaci motor od 35kw, i voziti ga, bez potrebe da korigujem dozvolu u supu, prostim protekom vremena?

 

Nadam se da ste me razumeli, hvala! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Sa 18 punih godina si dobio punu A kategoriju.

Referent koji ti je drugi put izdavao dozvolu za B i ujedno produžavao za A je 100 % iz ličnog neznanja napravio-la grešku koju ti sad moraš da ispraviš ( uz dosta muke ali...)

Idi u MUp i žali se. Moraju ti to ispraviti.

Sretno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CRF250L

Imam i ja jedno pitanje za gospodina Jasminka ili neko drugo upuceno lice, ne pogadja me licno posto sam stariji i imam punu A, ali pitanje je proisteklo iz rasprave sa jednim kolegom, a mozda pomogne nekom drugom.

Naime ako je neko polagao za A do 31.12.2010 on bi, ako ja u necem ne gresim trebao da je dobio uverenje iz autoskole da je zavrsio obuku za A kategoriju. E sad ako je iz bilo kod razloga zakasnio sa vadjenjem dozvole a sa druge strane kaci ga novi zakon sa godinama, on bi dobio A1 ili A2. Nakon godinu ili koliko je vec potrebno vremena da li bi on mogao da ode sa istim tim uverenjem i da trazi novu kategoriju (nemogu da se setim da li nam vracaju uverenje prilikom vadjenja dozvole ili mozda postoji mogucnost da AS izda kopiju uverenja) tj da li postoji rok na vazenje uverenja o zavrsenoj obuci tj polozenim ispitima?

Posto kada odemo u sup i trazimo upisivanje nove kategorije oni me nece pitati da li sam ponovo polagao, vec samo traze uverenje...

 

Isto bi moglo da se pita i za ljude koji su polagali nakon 31.12.2010? Tj da li je u uverenjima koja su dobijana u auto skoli pisano da su zavrsili obuku za A1/A2 u zavisnosti od godina ili je uverenje izdavano na A kategoriju a u supu su izdavali dozvolu u skladu sa godinama?

 

Sa druge strane ako se prilikom vadjenja dozvole uverenje zadrzava a nepostoji mogucnost za vadjenje kopije, ili ukoliko postoji vremensko ogranicenje do kad uverenje mora da se iskoristi onda ova prica pada u vodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 185 postova
  • Lokacija: Novi beograd
  • Motocikl: XL 1000 V

Uverenje o položenom ispitu se izdaje samo jednom, ne možete ga ponovo dobiti po istom osnovu.

Vi ste ga predali u MUP i na osnovu njega podigli dozvolu a uverenje je ostalo u MUP-u.

Ako imate pravo na to da sa godinama "staža" dobijete punu "A" kategoriju, (otiđite u vaš MUP i raspitajte se) oni će vam je upisati na osnovu tog uverenja koje je kod njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

Kao da nemas nista i nema olaksavajucih okolnosti. Dakle, 14 poena, 8 meseci zabrana OBAVEZNO, i kazna 100000-120000 i ona je jedina podlozna korekciji u zavisnosti od bla, bla, bla...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja