Jump to content

Moto Zajednica

Sauh automat

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Nisam nasao zgodniju temu ili mesto gde mogu postaviti pitanje , pa neka neko ne zameri .

Interesuje me koliko cesto strada taj automat sauha (elektronski) na skuterima koji imaju mikuni karburator ? Iskustva .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

U sustini ne stradaju tako cesto ako je sve sa strujom uredu na skuteru .Imaju manu sto povecavaju potrosnju podosta jer na vecini skutera sa vazdusnim hladjenjem nema davaca temperature koji bi regulisao kada da se ukljuci.Najbolja varijanta je zameniti ga rucnim sauhom,ima da se nabavi set za prepravku i onda vise nema nikakvih problema.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

U sustini ne stradaju tako cesto ako je sve sa strujom uredu na skuteru .Imaju manu sto povecavaju potrosnju podosta jer na vecini skutera sa vazdusnim hladjenjem nema davaca temperature koji bi regulisao kada da se ukljuci.Najbolja varijanta je zameniti ga rucnim sauhom,ima da se nabavi set za prepravku i onda vise nema nikakvih problema.

 

 

Saugu karburatora ne treba davac temp. motora nit regulacija ukljucenja jer je aktivan samo na hladnom startu ( igla uvucena ), radom motora dolazi do grjanja unutar sauga ( posle nekoliko min rada, pipnes saug rukom sa gornje strane i primetices toplotu istog ) i igla polako "zatvara" tj smanjuje br. obrtaja.

 

Nema pravila kada ce se pokvariti ( izrazenije je kod 50cc ) i u glavnom se desava da je muka upaliti motor/skuter kad je hladan agregat, kada se zagreje pali normalno, takodje moze dovesti do gusenja u radu agregata pri dodavanju gasa ako igla sauga nije u potpunosti "zatvorila".

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Pa bas taj sistem funkcionisanja i jeste razlog povecanja potrosnje.Dovoljno je da ugasite motor i na 5 min. sauh se za to vreme ohladi i pri ponovnom paljenju ponovo je ukljucen a gorivo sipa li sipa dok se ne zagreje ponovo.Zato sam im rekao da je ugradnja rucnog sauha idealno resenje (neki modeli aprilija fabricki imaju rucni sauh),istini za volju dosta je skuplja varijanta rucni sauh ali kupis ga jednom i vise ne razmisljas o sauhu.Inace elektricni sauh se steluje i svaki proizvodjac karburatora daje u servisnom uputsvu mere na koje se steluje i vreme za koje igla treba da postigne odredjenu meru.Princip sa davacem je konstrukcijski totalno razlicit i jako retko se srece tako da o njima nema potrebe nesto posebno ni pricati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Iskreno receno , imam u varijanti ponudu za taj automat sauha MIKUNI karburatora , veoma povoljno . Ali mi je glupo nabavljati nesto sto i nije trazeno . Zato se obratih na ovom scuter podforumu , sigurno ima tu puno iskustva i znanja koja ja u toj oblasti motoriske nemam .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 852 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Izbaci taj automatski sauh i napravi rucni.Ja sam sebi to uradio i miran bio.Potrosnja se smanjila i nije bilo brljanja u radu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Jigoro cano,

ako slucajno zatreba novi elektronski modul za skuterce, ima u Novosadskom Sprintu (carinska zona). Pre par meseci platio sam ga oko 800 dinara, cisto da bih ga imao u rezervi. Kod Motobajka (Kisacka ul.) kostao je oko 1500 u isto vreme.

Ako skuterce nece da pali hladan ili to tesko postize, nije uvek sigurno da je riknuo modul. On nacelno pri davanju kontakta dobije 12 Volti i pocne polako da mu izlazi igla, koja zatvara dovod viska goriva u smesu. Taj sam izlazak igle sauga traje oko 2 ili 3 minuta, a kada se motor ugreje, za to vreme igla je stalno u izaslom polozaju, bez obzira koliko voznja trajala. Cim se oduzme kontakt (12 V) t.j. ugasi motor, modul se hladi i igla sauga udje nazad u crno kuciste. Kako se modul relativno brze ohladi nego motor pa igla udje nazad, zato i automatski saug relativno brzo reaguje pri skorom pokretanju motora kao da je sasvim hladan, iako motor u stvari tada i nije hladan. Takvo ponasanje sa skoro svakim pokretanjem motora da se aktivira i saug, nije kvar, to tako funkcionise. Cesto je kvar nedostatak plusa 12V na automatskom saugu (kabl, uticnica), tada on spava jer misli da se motor ne koristi.

Potrebno je prvo proveriti dovod 12V do modula, ako je to dobro, testirati modul.

Izvadjen iz karburatora pazljivo, modul napojiti sa 12V i cekati 2 do 3 minuta da igla izadje. Izlazak je vrlo spor i tesko se uoci! Ako igla polako izadje, modul je ispravan. Kada se oduzme 12 V igla sauga treba da se vrati nazad u kuciste, isto za par minuta. Ako igla iz modula ne izadje za 2 do 3 minuta, treba castiti motor novim modulom. Slike testa sa mog kuhinjskog stola su u prilogu, kupljeni modul za rezervu je ispravan.

post-11754-0-46765400-1358773484_thumb.jpg

post-11754-0-27529500-1358773520_thumb.jpg

post-11754-0-59814200-1358773546_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: SABAC
  • Motocikl: Cagiva Raptor 125

Kod 2t kineskih skutera hoce da pukne sauh, tacnije ta plastikica iznad igle ona puca veoma lako. Meni je pukla, pa sam morao da kupim drugi sauh, jer ne moze da se krpi,a drugar od koga sam kupio koji inace radi skutere, ima punu kutiju ispravnih sauha, ali je pukla ta plastika. Napominjem slucaj je samo kod 2t, kod 4t su uradili i nece da puca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Peda tek 250

e ljudi imam problem izgleda sa tim sauhom samo sto moj motor pali ekstra kad je hladan al trazi malkice gas kad je topao i onda u leru kad je topao drzi vislje obrtaje, zasto???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja