Jump to content

Moto Zajednica

Motociklizam i umetnost održavanja zena

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

24. septembar

 

Ovo neće na dobro.

 

152ewj.jpg

 

Od rane zore pljušti kao iz kabla.

 

153jq.jpg

153aj.jpg

154yn.jpg

 

Bili smo ubeđeni da ćemo ceo dan voziti u plastičnim odelima ali je oko 10 sati sunce ipak uspelo da se izbori sa oblacima.

 

Taj dan je za mene bio veoma emotivan jer me je neprekidno podsećao na tatu i dedu.

 

Jedno od mojih najživopisnijih sećanja iz detinjstva je porodično putovanje 1975-te godine. Tada sam imao 12 godina. Tata, mama,brat, baba i ja, udobno uvaljeni u sedištima (od skaja) novog “tristaća”, napravili smo, za ono vreme, veliki krug po Evropi. Moj tata je osmislio turu koja je uključivala prolazak kroz Austriju i boravak u Cirihu. Odatle smo išli za Lion, pa putem ka jugu do Arla. Tamo smo proveli desetak dana kod rodbine. Za to vreme smo nekoliko puta išli na plažu u Saint Mari de la Mer. Preko južne Francuske i Italije vratili smo se nazad u Jugoslaviju.

 

Na žalost, moj tata je par godina kasnije umro. Kad se sada zamislim, verovatno sam od njega nasledio ljubav prema kilometrima, novim horizontima, mirisu benzina… Na sličan način kao i on, ja sada planiram svoja putovanja – okolo, naokolo pa kad stignemo. Važno je putovati, destinacija je manje važan.

 

Krećemo ka San Mari de la Mer, jedinom mestu na moru na tom delu obale. Nebo posle kiše dodatno podcrtava neverovatno bogatstvo boja.

155yn.jpg

156flz.jpg

Ulazimo u neko seoce.

157yd.jpg

Hladovina platana i kafić pored koga prolazimo, mame nas da napravimo prvu pauzu.

 

158au.jpg

158a.jpg

Pažnju nam privlače dve simpatične bake i njihovo kuče (u pozadini fotografije).

159vk.jpg

Gospođe su parkirale svoj Reno ispred kafića, udobno se smestile (da imaju dobar vidik) i poručile po čašu rozea. Prijateljsko ćaskanje i uživanje u hladu drveća prekinuo je simpatični gospodin njihovih godina. Prilazeći laganim korakom, obrijana lica i u bećarskom, iako ne preterano novom odelu, pozdravio ih je dizanjem šešira: “Bonjour Mesdames”… “Bonjour Monsieur…” Proćaskali su srdačno nekoliko minuta, pozdravili se i on je nastavio svoju šetnju.

 

Zvuči kao banalan događaj ali ne i za nas. Bili smo svedoci rituala koji na predivan način simboliše način života u Provansi: spokojstvo i uživanje u malim stvarima… Ovde se ljudi naslađuju čarima života čak i u starosti. Izgledaju srećno.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Wow. Bravo Pande! :D

Skoro pa sam zaboravio tvoje pisanije, ali lepo se iznenadih i nauživah.

Hvala na slovima. Idemo dalje! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Produžavamo dalje i prolazimo kroz nacionalni park Kamargija - močvarnu oblast na ušću reke Rone.

160mzp.jpg

161to.jpg

Ako ste za lektiru čitali tužni roman “Bela griva”, cela priča se dešava ovde. Region je poznat po autohtonoj rasi konja koji se gaje u poludivljim uslovima.

162fd.jpg

163um.jpg

Kamargija je i jedno je od malo mesta u Evropi (možda i jedino) gde žive flamingosi. Njih nismo videli jer smo samo prolazili kroz nacionalni park. Cilj nam je bilo more.

 

Ulazimo u Saint Mari de la Mer i odlazimo direktno na plažu. To je mesto na kome sam bio pre skoro četiri decenije.

164ae.jpg

165mgv.jpg

Vetar… isti onaj vetar koji nas je nekada davno prevario. Sunce nas je tada bukvalno spržilo a da nismo ni osetili. Toliko jako duva i nosi pesak nisko iznad zemlje da imaš osećaj da hodaš po tepihu.

166c.jpg

Svo troje smo u nekom svom filmu.

167zv.jpg

168wm.jpg

169kf.jpg

Što zbog vetra, što zbog omađijanosti samog mesta, nikom nije palo na pamet da napravi poslednje ovogodišnje kupanje i to u Sredozemnom moru.

 

Krećemo uz obalu i nailazimo na veoma interesantne ribarske kućice koje mogu da se iznajme. Možda sledeći put.

170jf.jpg

170ah.jpg

Sa plaže odlazimo u gradić. Pored gradske arene nalazi se spomenik još jednom simbolu ovog dela Francuske – crnom biku. Očigledno da je ovde reč o nekom celbrity biku - na ploći piše da se zvao VoVo.

171rl.jpg

Osim Španije i Portugala, južna Francuska je jedino mesto u Evropi gde se i dalje organizuju borbe sa bikovima – korida. Ne znam da li su borci za prava životinja uspeli da zabrane koridu kakvu sam gledao dok sam bio mali ali se nadam da jesu. Taj krvavi pir nad bikovima, prikriven nakićenom prepotentnošću toreadora, pikadora i ostalih naoružanih heroja, jedna je od najgroznijih stvari koje sam video kao dete. Tada je rezultat bio 2:1 za toreadore. Jedan bik je postigao pobednički pogodak… u nogu toreadora. Druga dva su, na moju veliku žalost, završila u obližnjoj mesari.

 

Prolazimo gradićem koji se tokom svih ovih godina mnogo promenio. Izgrađen je nov nasipa koji štiti grad od mora.

172ge.jpg

Sve je mnogo veće i urbanije. Vidi se orijentisanost ka turizmu i profitu. Tezge sa jeftinim suvenirima nismo želeli da fotografišemo.

173hwm.jpg

173ac.jpg

Čak je i restoran u kome smo se odmorili servirao italijansku gaziranu vodu umesto Perrier ili Evian.

174ee.jpg

Hteli smo i da jedemo ali smo se suočili sa pravilom koji nas je dosta namučio – ručak se služi od 12 do 14.30. Posle toga, ćorak - do večere može samo fast food. Na prazan stomak popijemo po čašu vina i idemo dalje.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Sledeća destinacija je Arl. Grad je poznat po tome što su tu stvarali Van Gog i Gogen a manje je poznat po tome što je tamo živeo moj deda Ilija. On nije bio slikar već je radio u cementari.

 

Veliku epopeju prvog svetskog rata – prelazak preko Albanije, deda Ilija je preživeo kao dečak od 14 godina. Prilikom dolaska u Solun, prijavio se u Francusku armiju i učestvovao je u ratu kao podrška artiljerije na solunskom frontu. Na kraju rata je dobio francusko državljanstvo i otišao u Arl da živi. Pridružilo mu se još nekoliko članova porodice koji su tamo ostali a deda se petnaesetak godina kasnije vratio u Srbiju.

 

Nismo imali ozbiljne ambicije da obilazimo grad. Dušan ga je detaljno razgledao u avgustu a Tanja i ja 2006-te. Prosto smo želeli da na kratko uživamo u njegovom duhu… a i da uspokojimo telo ako nađemo restoran u kome radi kuhinja. Nismo našli takav. Nedelja je zbog turista radni dan pa ponedeljakom popodne skoro ništa ne radi. Ostali smo skoro gladni ali je šetnjica ipak bila prijatna.

 

174bj.jpg

 

Na centralnom trgu je restoran Van Gog. Može piće i fotka, hrana jok.

174au.jpg

By Dusan and by Van Gog.

175h.jpg

Na svakom koraku pogled privlače razni interesantni detalji.

176sq.jpg

177kq.jpg

178vt.jpg

179ul.jpg

Opa... evo ga i hotel u kome je Tanja želela da radi. Pravim se da ga ne primećujem.

180rd.jpg

Jedno od malo otvorenih mesta ponedeljkom je vinarska izba – alkosi ne pitaju za radno vreme. Tu kupujemo izuzetno dobro roze za 5 Evra.

181wq.jpg

Potraga za restoranom je bila neuspešna pa smo, na kraju, morali da se zadovoljimo italijanskim giga brusketima (fast-food za Provansu znači smrtni greh). Tešila nas je misao da Tanja i Dušan planiraju da prave ozbiljnu večeru. Zato smo požurili kući.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Bio je još uvek dan kada smo stigli.

 

Prvo smo napravili malu foto sesiju. Trebalo je da ljudima iz firme pokažemo (preko Facebook-a) da je Dušan tek danas stigao i da smo za dobrodošlicu otvorili šampanjac. Njegova funkcija regionalnog kreativnog direktora je sjajna: u makedonskom ofisu misle da radi u Bugarskoj, u Bugarskoj misle da je u Zagrebu a Dušan za to vreme... vozi motor po Provansi. Kao Lenjin. Potrudili smo se da na fotografijama budemo što spontaniji i prirodniji. Mislim da smo u tome uspeli.

 

182bd.jpg

 

183qx.jpg

 

184lr.jpg

 

Posle šampanjca dobro dođe neka klopa. Čuj... neka...

 

Po kuhinji se razvihrio Dušan, Tanja mu asistija a ja im, uz čašu u ruci, pružam moralnu podršku.

 

Ovo je bio finalni rezultat:

185tz.jpg

Mrak. Ništa neću reći.

 

Posle večere, organizovan je kulturno-umetnički program. Kao čovek koji radi u kreativnom biznisu, Dušan nam je na You Tube-u pokazao gomilu spotova, muzike i filmova koje mi do sada nismo videli.

 

Sjajan završetak jednog sjajnog dana.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Kako napreduje kampanja o sigurnosti saobraćaja sa bugarskim kreativcima i Lazarom i Žarkom Sakanom? Jel' već gotov spot?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

Kako napreduje kampanja o sigurnosti saobraćaja sa bugarskim kreativcima i Lazarom i Žarkom Sakanom? Jel' već gotov spot?

 

smajli koji ne postoji:

PALAC DOLE !!! >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Bmw r1200gs adv

Nisam dugo clan ovog foruma, svega nesto godinu dana ali sam za to vreme procitao bas dosta putopisa i moram da priznam da je ovaj ako ne najbolji onda medju prva 3 najbolja. (pozavideli bi mu i putopisi sa daleko cuvenog advrider-a) Slike su neverovatne a stil pisanja ne treba komentarisati,iskreno kao da se cita knjiga.

 

Inace, posebno mi se svideo kanjon Verdon kroz koji ste prosli, od starijih znam da je Verdon takodje bio i brod koji je nase ratnike za vreme drugog svetskog rata prevozio na Krf, menju tim ratnicima je bio i moj deda. Sa jedne strane za brod sam znao ali za kanjon ne. Eto jos jedan vise razlog da ako bude prilike posetim taj deo Francuske.

 

Putopis strasan, SVAKA CAST!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Kao da citam knjigu, gledam film i vozim motor istovremeno!

Bravo, a usput sam i ogladneo.

to uopce nije ugodno, voziti motor, citati knjigu i gledati film, cak je i opasno.
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja