Jump to content

Moto Zajednica

Gume za maxiskutere

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd - centar
  • Motocikl: Piaggio MP3 LT 400

Negde sam cuo da male tockove (12" i manje) nema potrebe balansirati, kakva su vasa iskustva?

 

 

To su i meni rekli, i poslusao sam ih. Ali...

 

Primetio sam da se od 120 km/h pa navise primecuje taj nedostatak balansa, ispod toga nema razlike. Tako da sam ja svoje ipak balansirao, sto kaze VladCan nisu neke pare u pitanju da bi se mnogo razmisljalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Negde sam cuo da male tockove (12" i manje) nema potrebe balansirati, kakva su vasa iskustva?

 

Balansiranje tockova na skuterima nema smisla, bezveze bacate pare. Ako imate problem na motoru u vidu "trese mi korman" 99% problem necete resiti balansiranjem tockova.

 

Obicno je kriva felna ili guma, losi lezajevi u tockovima ili kormanu, takodje zna biti kriva zadnja guma pa vibracije prenosi napred, isti slucaj je i sa zadnjom felnom, zadnji kofer uz ne odgovarajuce tegove, veci vizir i td.....

 

- ...... Osim toga, na tipicnom skuteru zadnji tocak je samo mali deo mase koja nije nicim ogibljena ("unsprung weight") a sastoji se od kompletnog motora sa primarnim i sekundarnim menjacem. Imajuci sve to u vidu, balansiranje zadnjeg tocka na skuteru skoro da uopste nema smisla.

 

 

- I na skuteru i na standardnom motorciklu balansiram samo jednom felnu bez gume i posle toga menjam gume bez balansiranja.

 

- "Osim toga".... pa na dalje, slazem se u potpunosti

 

- "I na skuteru".... e ovde te kolega moram ispraviti, to sto radis je pogresno

 

Polozaj gume na felni i te kako ima uticaj na balansiranje, xxxx puta sam video da vulkanizer ( moje kolege ) rotiraju gumu kako bi dobili trazeno.

 

Jednom prilikom, vulkanizer mi je balansirao 17-cu od automobila i stavio 40-50g, kad sam dosao i video odmah sam ga pitao zasto je stavio toliku gramazu kad do sada nije bila???

Odgovor je bio "mora da si pogodio neku rupu", ja se mislim i odustanem od dalje polemike, platim sta sam imao i odem. Posle par dana, skinem tocak i dam kolegi, kazem sta je radjeno, covek stavi na balanserku, zavrteo par puta uz ahha, ahhha, skinuo sa balanserke pa je stavio na demonterku, izrotirao gumu pa ponvo na balanserku.... sve je kao sto je nekad bilo 10g.... daklem, to sto radis je pogresno ( po mom misljenju ).

 

Primetio sam da se od 120 km/h pa navise primecuje taj nedostatak balansa, ispod toga nema razlike. Tako da sam ja svoje ipak balansirao, sto kaze VladCan nisu neke pare u pitanju da bi se mnogo razmisljalo.

 

 

Kod MP3-a mozes balansirati bezbroj puta, ako je imao udarac sa prednje strane nista ne pomaze sem zamene delova pa centr. prednje osovine.

Trenutno radim jednog Metropolisa, klinac je imao sudar.... sve je napred izaslo iz ose, svaki tocak vodi svoju politiku

DSC_0018.jpg
 
no, nebitno sve se da srediti i ovde takodje balansiranje nema smisla.
 
Kod "velikih" motora balansiranje ima smisla, pogotovo ko ima zbice umesto klasicne alu felne.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Polozaj gume na felni i te kako ima uticaj na balansiranje, xxxx puta sam video da vulkanizer ( moje kolege ) rotiraju gumu kako bi dobili trazeno.

 

Nisam rekao da polozaj gume nema uticaja na balans. Gume nisu skoro nikad same savrseno izbalansirane pa zato one krstenih proizvodjaca i dolaze sa okruglom nalepnicom koja oznacava tezu stranu gume. Montazer od zanata zna kako da postavi gumu tako da minimizuje potrebu za tegovima ponistavanjem debalansa felne debalansom gume.

 

Bez obzira na sve, ja i dalje stojim na stavu da je balansiranje zadnjeg tocka gubljenje vremena. Osim u trenutku montiranja nove gume, ako ne kosta puno vremena/novca. Tvrdim da niko osim GP klase vozaca ne moze ni da primeti debalans zadnjeg tocka ispod 50g pri brzinama ispod 200Km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Pantheon 150

Od tri vulkanizera sam dobio tri razlicite ponude, posto sam kupio nove Dunlop ScootSmart sad znam i gde da ih presvucem, hvala na odgovorima valjda ce ovo jos nekom biti od koristi, a utiske o ScootSmart-u javljam cim ih malo provozam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Kolege,imam jedno pitanje,nadam se da sam na pravom mestu. Drugar je od skoro vlasnik Malaguti Spydermaxa pa ga interesuje gde da kupi zadnju gumu za njegov skuter,dimenzije 150/70-16? Hvala unapred,placamo pice ako prolazite kroz Rasku :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 145 postova
  • Lokacija: pancevo
  • Motocikl: piaggio beverly 250

ima tema o spydermaxu i,cini mi se,da su komentarisali i gume i uputili kolegu gde i koje gume da kupi.ili tamo,ili u ovoj temi,samo prelistaj malo unazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Da li je neko skoro uzimao gume, gde je najpovoljnije pazariti opanke marke Dunlop Scoot Smart?

Moje presle dosta....ne smem vise na koleno  :moto2:

 

prednja 120/70 - 14

zadnja   140/60 - 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Dare,  

 

Probaj kod Pilot Sport-a. Ja sam upravo naručio komplet za Xciting. Prema podacima sa sajta bi trebalo da imaju obe za nešto preko 11.200.-din. + 1000.- po točku za montažu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Hmmm Salence mislim da si pogresio, kontaktirao sam Bella moto, Biker House, Moto land, Guevara, Vulco..... za sada, Mata iz Mladenovca ima ubedljivo najbolju cenu, obe gume izasle bi 8.800din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Hmmm Salence mislim da si pogresio, kontaktirao sam Bella moto, Biker House, Moto land, Guevara, Vulco..... za sada, Mata iz Mladenovca ima ubedljivo najbolju cenu, obe gume izasle bi 8.800din.

 

Izgleda da si u pravu, ali nije kasno da se napravi druga kombinacija. Mata će mi sutra potvrditi da li ima potrebne dimenzije, pa možemo zajedno na zamenu. A za razliku u ceni idemo u Daščaru...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2035 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Па то је одлична цена,прошле године смо Ђура и ја узели 2 комплета и са попустом су биле 10.500 дин

Само провери које су годиште

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

 

Kontaktirao sam ih, oni su najskuplji od svih na pr. strani navedeni.

 

Izgleda da si u pravu, ali nije kasno da se napravi druga kombinacija. Mata će mi sutra potvrditi da li ima potrebne dimenzije, pa možemo zajedno na zamenu. A za razliku u ceni idemo u Daščaru...  ;)

 

 

Sl. nedelje uzece mi komsija, radi u Mladenovcu pa da ne idem samo za gume tamo. Sto se tice Dascare...uhhh to moze kad god.

 

Па то је одлична цена,прошле године смо Ђура и ја узели 2 комплета и са попустом су биле 10.500 дин

Само провери које су годиште

 

Provericu za DOT, mora biti 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

 

Feel free je jedno, a wintec isto to plus dodatne šare za zimu, lisće i kišu....

Znaci tvrdoca gume je ista samo wintec ima plus šare???

 

Jel bolja od pirelija ili dunlopa... ? Tvoje misljenje, jer vidim da poznaješ metzeler ,a imas pirelli?

 

Nije bas tako, izvinite sto cu se umesati, nije vazno sto je proslo puno vremena. Metzeler Feelfree je izvrsna skuterska guma, projektovana je da drzi i na mokrom i na suvom, ali ta svojstva polako nestaju sa znacajnim snizenjem temperature. Za vecinu korisnika Metzeler Feelfree ce biti izvrsna guma,ako nisu ludaci (kao ja) i voze po temperaturama ispod nule. Metzeler Feelfree Wintec M+S je prva celogodisnja guma,letnje-zimska. U smesi ima visok sadrzaj silikona. Drzanje na temperaturama nizim od +5 stepeni je vrlo tesko postici, a da istovremeno drzi na +40 i ne trosi se kao trkacka guma. Sirok opseg temperatura na kojima M.F. Wintek drzi je postignut prisustvom tri razlicita polimera u smesi, koji zastakljuju (otvrdnjavaju) na tri razlicite temperature. Ona ima najbolje resen kompromis istovremeno prihvatljivog drzanja po suvom, mokrom, hladnom i VRLO HLADNOM. Imam na zadnjem tocku ovu gumu oko 16 meseci, leti i zimi, presla je oko 7000+km za sada, na temperaturama ispod nule do preko cetrdeset stepeni. Podloge su bile asfalt, beton (Banstol), makadam (tucanik svaki dan), blatnjavi atarski put, trava, suvo i mokro. Nisam do sada imao ovako univerzalnu gumu. Do sada nisam primetio neko znacajno trosenje gaznog sloja, mozda tek pocetno. Razmisljam o kombinaciji M.Feelfree za topliji deo godine, a M.F.Wintek samo za hladniji period, mada to i nije neophodno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

А шта генерално мислите о "распаривању" гума? Да прецизирам....предња ми је мишелин сити грип и можда је 10-ак хиљада на мотору а задња мора да се мења.

Размишљам да ли да узмем скутсмарт или пирели диабло за назад да пробам неку другу пошто сам стару мишелинку излизао до конца за неких 13-14 к км.

Да ли узети опет мишелин или могу без проблема да променим марку?

Нисам баш задовољан са мишелином али ако је најбоље да она буде позади због предње онда ћу њу узимати!

Nije toliko vazno da budu bas iste vrste napred i nazad. Brljam sa proizvodjacima i namenama guma oduvek, nekad zbog besparice a nekad zbog ciljane izmene osobina. Samo teraj, ali u pocetku oprezno zbog upoznavanja osobina i narocito granica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

@aleksa Feel free je jedna guma, a Feel free wintec je druga... Tj . Ima dodatnih šara (sastav gume je isti) na vec postojeće zbog zimskih uslova pa su dodali" wintec"

Nije isti sastav, bitno je drugaciji,pise gore. M.F.Wintek ima vise silikona u smesi. Smesa je smucena od tri polimera sa razlicitom temperaturom otvrdnjavanja (ostaje gipka na sirem opsegu temperatura). Spolja je vidljiva samo jaca narezanost gazne povrsine sa mnogo pomocnih tankih zljebova. Silikon dodatno drzi na mokrom, hladnom i vrlo hladnom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 311 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gilera Nexus 500

U prilici sam da dosta povoljno nabavim gume za Nexusa, michelin pilot sport, DOT 14. Gume su nove, samo me brine to sto su proizvedene 2014. godine. Hoce li to uticati na performanse i kvalitet guma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1575 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Srdjane guma ako se pravilno lageruje moze da stoji i do 3 godine ... Tako da, samo nabaci i od dana kupovine vaziti garancija na iste. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2035 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Pa šta te zanima,ti si svoje pazario,gotovo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja