Jump to content

Moto Zajednica

Zamena ulja

Recommended Posts

  • Drug član, 4345 postova
?
Sta ? ,imam bte 53 u dupetu imao sam preko 100 motora od Soleksa pa do Dijavela i popravljam SVE ali bas sve tipove motorcikla i dvotaktnih i cetvorotaktnih tako da o trli baba lan mozes nekome drugome. Pitaj pa ces dobiti odgovot kulturno i uctivo ali insinuacija.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
Sta ? ,imam bte 53 u dupetu imao sam preko 100 motora od Soleksa pa do Dijavela i popravljam SVE ali bas sve tipove motorcikla i dvotaktnih i cetvorotaktnih tako da o trli baba lan mozes nekome drugome. Pitaj pa ces dobiti odgovot kulturno i uctivo ali insinuacija.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Čudno mi je da si takav genije a pišeš gluposti.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 1 minut, Krokodilo je napisao:

Sta ? ,imam bte 53 u dupetu imao sam preko 100 motora od Soleksa pa do Dijavela i popravljam SVE ali bas sve tipove motorcikla i dvotaktnih i cetvorotaktnih tako da o trli baba lan mozes nekome drugome. Pitaj pa ces dobiti odgovot kulturno i uctivo ali insinuacija.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Ovo  ti nisam ja rekao,a za potrosnju ulja kao sto kaze Bocca nisi u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 23 sati, Biker Q je napisao:

Zato i kazu da nije dobro preterano cekanje posle istakanja ulja vec dobro zagrejes motor, ispustis ulje, sacekas malo da se iscedi i sipas novo. Nalazio sam da neko cak ostavi preko noci da se cedi i meni je to delovalo primamljivo jer volim da mi ulje bude sto cistije kada sipam novo ali kazu da je pogresno, iscedi se svuda, ostane prilicno suvo kod bregastih, izadje iz pumpe i onda treba vise vremena da se napuni pumpa, filter, da izgura gore itd.

Pri istakanju, poslednje što izlazi je talog, pri brzanju može da zaostane i po par decilitara starog ulja, primeti se po sipanju do neke oznake na meraču a u kantici ostne viška ulja što se pripisuje kao plus izabranom proivođaču, sipo više ulja, umesto đubretu u motoru.

 

Svakog jutra je paljenje agregata takozvani "hladan start", jer se ulje iscedi u karter, tad lampica može malo da kasni, čuje se zveckanje što španera, što pumpe, što štepslova,...međutim, sklopvi nikad nisu suvi već uvek imaju uljni film, kad se pogleda potrebna količina ulja za nulto ulivanje i pri zameni, odstupanje ide i do pola litre. Samo ulje ima u sebi sastojke koji obezbeđuju rad na suvo posle noćnog ili dužeg stajanja, a na nekih 100.000km ima na  hiljada hladnog startovanja, tako da 10-20 paljenja dobro isceđenog agregata ništa ne smeta. Tehnički gledano, naj bolje bi bilo da se ulje upumpa u celu magistralu i postigne donji radni pritisak, postoje električne ali da je to baš neka dobit, sigurno bi neki proizvođač davno uvrstio u serijsku proizvodnju makar i kao marketinški potez.  

 

 

On 2/23/2018 at 16:16, Krokodilo je napisao:

Koja je razlika dali verglas ili radi??? Trenje je trenje, vazno je da u prvih nekoliko trenutaka ne dodajes turazu i da pratis gasenje lampice. Ako se lampica ne gasi za sekunu dve gasis masinu.

 

Kad motor radi niže od propisanih donjih obrtaja, počinje neravnomerno da radi, ako se pretera počne i da lupa, a ti udarci nisu poželjni. Motor mora da ima minimalni radni pritisak da bi se formirao uljni ležaj, za to je potrebno vreme, odnosno broj okretaja za koji pumpa potisne potrebnu količinu goriva, praktično je isto bilo sporo bilo brzo matematički, u praksi je bolje brzo jer se ne puni hermetička zaptivenost već protočna.

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/88425-zamena-ulja-u-agregatu/

 

@Krokodilo-nov si pa ne primaj k srcu.

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

moje iskustvo je da posle otprilike par  sati stajanja vise nista ne curi,ali u decembru sam menjao ulje ali polovično.Ulje sam ispustio, par sati ostavio da se cedi,stavio filter morao da odem zbog obaveza i ulje nisam sipao samo sam zavrno šraf za istakanje.Pošto je zahladilo i nisam vozio nisam odmah sipao ulje.Motor je stojao 3 nedelje i kad je pred novu godinu otoplilo ja pre sipanja odvrnem šraf za istakanje kad ono iscuri oko jedan deci.Znači spustilo se još nešto ulja i to ne baš malo .

Ja sam ovde negde pisao pr 8-9 godina da mi je na versisu potrosio motula jedno 4 deci,silkolena 2 deci a castrola neprimetno ništa .Menjanje na 10000 km .Motor potpuno nov,ulje top ful sintetika donešeno iz nemačke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kod mene to izgleda ovako, zagrejem motor (ili voznjom ili u mestu), ispustim ulje u rasecenu flasu od 5l :D, naj duze sto sam ikada cekao (istakanje) je mozda 15/20min...

Obrisem sraf i podlosku, zavijem, naspem novo ulje! Ako i filter menjam (svaka druga zamena) u isti dospem ulja dok cekam istakanje starog...

Tim sam motorom (cbr1000f) presao 92000km, prodao ga sa 130000km, vozi se i dalje, za sav period eksploatacije zamenih dva spanera i jedan fazni lanac!

Pozdrav Nenad.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
12 hours ago, đunta said:

 

Svakog jutra je paljenje agregata takozvani "hladan start", jer se ulje iscedi u karter, tad lampica može malo da kasni, čuje se zveckanje što španera, što pumpe, što štepslova,...međutim, sklopvi nikad nisu suvi već uvek imaju uljni film...

 

To kod suzukija nema, izvini molim te.. Nikakva zveckanje, pucketanja, nicega. Radi kao singerica od prvog dana pa i sad isto.

 

To je mozda slucaj kod ovih bavaraca, oni su poznati po malo grubljem sklopu i njima treba malo vremena da dodju sebi svako jutro. A negde procitah i da nije pozeljno da se pale dok su nageti na naslon?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 4 minuta, Savan je napisao:
Pre 12 sati, đunta je napisao:

 

Svakog jutra je paljenje agregata takozvani "hladan start", jer se ulje iscedi u karter, tad lampica može malo da kasni, čuje se zveckanje što španera, što pumpe, što štepslova,...međutim, sklopvi nikad nisu suvi već uvek imaju uljni film...

 

To kod suzukija nema, izvini molim te.. Nikakva zveckanje, pucketanja, nicega. Radi kao singerica od prvog dana pa i sad isto.

 

To je mozda slucaj kod ovih bavaraca, oni su poznati po malo grubljem sklopu i njima treba malo vremena da dodju sebi svako jutro. A negde procitah i da nije pozeljno da se pale dok su nageti na naslon?

Vidi, pričam o opštpj mehanici i za motore i za automobile, štepsle na mom Golfu se čuju svaki put pri hladnom paljenju recimo, ništa lično. Da, tačno je za BMW ćopu al to nije u direktnoj vezi sa zamenom ulja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
1 minute ago, đunta said:

Vidi, pričam o opštpj mehanici i za motore i za automobile, štepsle na mom Golfu se čuju svaki put pri hladnom paljenju recimo, ništa lično. Da, tačno je za BMW ćopu al to nije u direktnoj vezi sa zamenom ulja.

Na mom mercedesu od 22 godine se nista ne cuje :D

 

Radi a ne cuje se :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Upravo sada, Savan je napisao:
pre 9 minuta, đunta je napisao:

Vidi, pričam o opštpj mehanici i za motore i za automobile, štepsle na mom Golfu se čuju svaki put pri hladnom paljenju recimo, ništa lično. Da, tačno je za BMW ćopu al to nije u direktnoj vezi sa zamenom ulja.

Na mom mercedesu od 22 godine se nista ne cuje :D

 

Radi a ne cuje se :D

Pa nije se čulo ni na dve Peglice koje sam imao u svom životu, a Aran brodski motor se čuje kod je prolupao a traje neograničeno inače.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Pa nije se čulo ni na dve Peglice koje sam imao u svom životu, a Aran brodski motor se čuje kod je prolupao a traje neograničeno inače.
Hteo sam da kazem da standardni motorcikl u normalnom rezimu upotrebe ne trosi ulje ako je koncipiran da to ne radi. Ali mnogi od nas gube kriterium sta je normalna upotreba a sta ne, promena izduvnog sistema, sportskog filtra za vazduh, dizne, remap i slicno je vec napustanje standardnog. Jurnjava po 300km/ h po autoputu, startovanje, ulicne trke, drzenje na punih obrtaja do isklucenja od cega mi se najvise gadi i slicno je totalno nestandardna upotreba motorcikla. Hondu CBR1000RR koju ja odrzavam trosi i do 800grama ulja na jednu trku ali u njoj nista nije standardno i to je normalna stvar u njenom slucaju. Inace mi smo slepo crevo sveta osobito Balkan tako da mnoge stvari nisu original, pa i neka motorna ulja. Retko ko obraca paznju na datuma proizvodnje koji je utisnut na dnu kantice, obliku ambalaze koja se menja skoro svake godine i mnogo toga. Nisam genije i ne pravim se to ali bogami iskustva imam mnogo.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Super tenera 1200 ne troši ulje. Oštrije vožnja proguta litru yamalube ulja, Bardahla ne popije ni kapi u istom režimu...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Moje skromno amatersko rekreativno misljenje je da dok je ulje u odgovarajucoj gradaciji, mineralno ili sinteticko u zavisnosti od tipa, proizvedeno po odradjenim standardima uz kontrolu kvaliteta, od renomiranih fabrika (znaci original), razliciti brendovi ce se ponasati slicno. Npr. agregat ce trositi ulje u visokim obrtajima. Inace ja sam u moj motor upravo (ponovo) sipao Bardahl, a jedan od razloga je taj sto je to jedina firma koja daje Hondi garanciju na servisni interval od 12000 km. I sipao sam ga u razlicite motore, neki su trosili ulje, neki ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Moje skromno amatersko rekreativno misljenje je da dok je ulje u odgovarajucoj gradaciji, mineralno ili sinteticko u zavisnosti od tipa, proizvedeno po odradjenim standardima uz kontrolu kvaliteta, od renomiranih fabrika (znaci original), razliciti brendovi ce se ponasati slicno. Npr. agregat ce trositi ulje u visokim obrtajima. Inace ja sam u moj motor upravo (ponovo) sipao Bardahl, a jedan od razloga je taj sto je to jedina firma koja daje Hondi garanciju na servisni interval od 12000 km. I sipao sam ga u razlicite motore, neki su trosili ulje, neki ne.
Kod nas u Makedoniji dostupni sa samo aditivi od Bardahla, ulje jos nisu poceli uvoziti, inace pazite ulja za motorcikle se jos bore za interval promene od oko 10000-12000 kilometara a kod automobila prelazi i raspon od 40000 a kod kamiona i 100000 kilometara. Zato 20€ za litra "motocucle oli" je vise od previse. Meni je omiljen TEXACO MOTEX 4TX 10-40, u gorepomenutom CBRu sipali smo ove sezone PAKELO koje iako kazu podmazuje Ferarijeve masine mene ne odusevljava uopste. Inace ne znam kako kod vas kotira Modrica, MOTOTAKTOL 4T 15-50 je odlicno ulje i prihvatljive je cene. Probajte i necete pogresiti.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Evo moj TDM 850 4tx, kad ga vozis na 5k obrtaja on pije ulje. Svaki tako. Nebitno da li je fabricki sve ili menjano. Prosto TDM pije ulje
Tacno je, imao sam XTZ750, i on je znao da popije nesto ali opet kazem pri agresivnijoj voznji i to ne vise od 400-500grama. Kupio sam ga sa 70000 km sto nije malo.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Иди бегај,ди сме да се чује,''мерцедес'' је то...:care:...па код мене се ни на ''тристаћу'' ниш'није чуло,(додуше било је неко уље САЕ 90,свима сам га препоручивао за утишавање рада мотора3:)...
 
To je hipoidno ulje za menjac, trenutno utisa ali posle postane ko voda, njegova glavna karakteristika je to sto pri udarcima i trenju ne "bezi" ispod dodirnih povrsina ali nema svojstava potrebnih za u motor.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
Pre 4 sati, Krokodilo je napisao:

Kod nas u Makedoniji dostupni sa samo aditivi od Bardahla, ulje jos nisu poceli uvoziti, inace pazite ulja za motorcikle se jos bore za interval promene od oko 10000-12000 kilometara a kod automobila prelazi i raspon od 40000 a kod kamiona i 100000 kilometara. Zato 20€ za litra "motocucle oli" je vise od previse. Meni je omiljen TEXACO MOTEX 4TX 10-40, u gorepomenutom CBRu sipali smo ove sezone PAKELO koje iako kazu podmazuje Ferarijeve masine mene ne odusevljava uopste. Inace ne znam kako kod vas kotira Modrica, MOTOTAKTOL 4T 15-50 je odlicno ulje i prihvatljive je cene. Probajte i necete pogresiti.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Novosadska rafinerija je za vreme socijalizma pravila texaco za evropu i  jugoslaviju.Ulje je odlično bilo ali su se ljudi u srbiji odvikli od te firme,a sad za kola imaju dosta jake cene.Moj komšija automehanič je distributer za Novi sad inače stari bajker.Petrol slovenački su prepakovana texaco ulja ili namenski pravljeena za Petrol.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Сад можда али пре четрдесетак година није баш био неки избор,углавном се мешало моторно уље са хипоидним или се у моторно уље додавала ситна пиљевина...или то или да отвараш картер и правиш спец.''лежајеве'' за радилицу,обично од сирове коже:jee:...
 
To sa piljevinom znam radili su.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
7 hours ago, Krokodilo said:

Inace ne znam kako kod vas kotira Modrica, MOTOTAKTOL 4T 15-50 je odlicno ulje i prihvatljive je cene. Probajte i necete pogresiti.

Da, Mototaktol iz Modriče je odlično ulje i nije skupo.

Ja sam iz Banjaluke tako da mi je dostupno, ali ne znam ima li ga u Srbiji.

Ako zadovoljava API standard za vaš motor i ako je dostupno, onda vam ga i ja preporučujem.

Ja sipam Modrička ulja u sve, od kosilice pa nadalje.

 

MOTOTAKTOL_RACING_4T_SAE_15W-50.png

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja