Jump to content

Moto Zajednica

Zamena ulja

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sta sad znaci ulje koje sam promenuo pred kraj sezone ,tj u krajem setembra i presao oko 600km moram da zamenim u martu jer je proslo 6 meseci  ???Koja konfuzija ,a pre neki dan lik mi kaze koji je radio u Yamahi da se servis na xt660r radi na svakih 10000km a ne na 5000km kako sam ja radio do sada  ???

Me ne bre nemoras, ulje moze da stoji u masini maximalno 2 godine. Za 6 meseci koliko stoji treba redovno paliti motor 2-3 puta mesecno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Me ne bre nemoras, ulje moze da stoji u masini maximalno 2 godine. Za 6 meseci koliko stoji treba redovno paliti motor 2-3 puta mesecno.

 

Ako pališ vozi se barem 20-30 kilometara , a ako se ne misliš voziti ne paljkaj motor bezveze .

M900

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nemoras ga voziti ali ga moras paliti preko zime ne samog zbog ulja!!!

 

A sto? Pa to sto ti je u garazi je gomila plastike i gvozdja! 'Oce da umre nesto unutra? E, jedino ako bas nemas sta da radis, a uzelis se zvuka, onda ga palis. Nanosis mu stetu, ali si ga zato i kupio za tvoje pare i zadovoljan si.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Treba mi hitno jedan savet nekog iskusnog! Posto me je majstor danas ispalio a treba da menjam ulje (prvi put) na BMW-u (BMW F650, 93 god.) sam sam se upustio u posao.

Ispustio sam ulje, odvrnuo oba srafa (na karteru i na ramu), skinuo filter, ulje je iscurelo ocedilo se, stavio novi filter, srafove sve lepo i nalio ulje u ram. E sad, stalo je 1,6-1,7 L ulja od ukupno 2,1L koliko pise u manualu, znaci fali oko 0,5 L.

 

I sta sad!?!? Da li smem da ga palim da povuce ulje, da ga verglam i kako ili nesto trece!?!?!?!?!??!?

(jedan lik me je istripovao da nesmem ni slucajno da ga upalim, pa sad ne znam sta cu)

Kako da povuce ulje da bi nalio ostatak?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zavisi u kom je polozaju filter ulja, ako stoji horizontalno ne moze da se sipa ulje jer ce da iscuri prilikom zavijanja.

 

Prebaci kill switch u polozaj off i verglaj nekoliko sekundi. Posle toga proveri nivo ulja, dolij koliko treba, kad dolijes upali ga da radi malo, ostavi ga 15tak min da se slije ulje, dolij ponovo ako je potrebno i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Citao sam negde na forumu da treba sipati ulje i u filter ulja prilikom zamene istog. Mozda  onih 0.5 l treba da je u filteru?  ???

Ne moze kod njega sipati u filter posto je samo ulozak i stoji vodoravno.

 

Zavisi u kom je polozaju filter ulja, ako stoji horizontalno ne moze da se sipa ulje jer ce da iscuri prilikom zavijanja.

 

Prebaci kill switch u polozaj off i verglaj nekoliko sekundi. Posle toga proveri nivo ulja, dolij koliko treba, kad dolijes upali ga da radi malo, ostavi ga 15tak min da se slije ulje, dolij ponovo ako je potrebno i to je to.

To je to! Samo sto ne moze da vergla kad je na off pa sam mu malo skinuo kablove sa svecica! ;) Zavreglao, povukao malo ulje, dolio i upalio lepo! Radi ko singerica, prede!  :) Posle toga jos malo dolivanja i to je to. Tako sam i hteo, tako i na autu (upalis, povuce i dolijes ostatak) al me uplasise ljudovi! 

Hvala Aco !!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kako bi trebao motor da se vozi,posle zamene ulja msm odmah,standardno kako se vozio i pre zamene ili mora polako prvih nekoliko km ? :)

 

Standardno polako i pazljivo, kao i prije zamjene. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go fuck yourself!, 823 postova
  • Lokacija: Bor/Zlot
  • Motocikl: 4X4 egzotika iz Azije...

Ljudi imam jedno pitanje...

Uradio sam servis na mom apollo-u i shvatim da mi fali jos mozda 0.1l (najvise) ulja.

E sad posto nisam video da za 4T motore neko pakuje motorna ulja u ambalazi manjoj od litra, primoran sam da kupim jos dodatni litar ulja.

Brine me, posto ce ostatak ulja ostati u boci, koliko to moze da stoji???

Jel moze do sledece godine, tj. do nove zamene ili...? :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

ulje moze da stoji ali ne bas godinama,ali ako ti je sa 1 litrom nivo normalan ,jer je verovatno sa 1,1 na gornjoj crti ili iznad nje nemoras ni da dosipas taj 1 deci.Jedino ako ti trosi ulje onda mozes ali i moras da kupis jos tu jednu litru,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go fuck yourself!, 823 postova
  • Lokacija: Bor/Zlot
  • Motocikl: 4X4 egzotika iz Azije...

ulje moze da stoji ali ne bas godinama,ali ako ti je sa 1 litrom nivo normalan ,jer je verovatno sa 1,1 na gornjoj crti ili iznad nje nemoras ni da dosipas taj 1 deci.Jedino ako ti trosi ulje onda mozes ali i moras da kupis jos tu jednu litru,

 

Stajace samo do sledece zamene, tj.do sledece godine u ovo doba :hej:

Sa tom 1 litrom mi je nivo na minimumu, bas na toj crti, posto sam promenio i filter, upio je i on malo.

Ne trosi ulje uopste, ali zlu ne trebalo, reko' bolje da dospem jos malo pa da ode na maksimum i onda ne mislim. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Ne znam da li ste primjetili, ali ovaj lik sto pokazuje na klipu nije odvrnuo "saraf"  onaj gdje se sipa novo ulje a poceo je sa ispustanjem starog... jel to ok ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go fuck yourself!, 823 postova
  • Lokacija: Bor/Zlot
  • Motocikl: 4X4 egzotika iz Azije...

Ne znam da li ste primjetili, ali ovaj lik sto pokazuje na klipu nije odvrnuo "saraf"  onaj gdje se sipa novo ulje a poceo je sa ispustanjem starog... jel to ok ??

 

 

Pa ono, i da i ne. :)

Kontam da može da se desi da ne iscuri baš svo ulje iz agregata... :neznam::aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

 

Ne znam da li ste primjetili, ali ovaj lik sto pokazuje na klipu nije odvrnuo "saraf"  onaj gdje se sipa novo ulje a poceo je sa ispustanjem starog... jel to ok ??

 

 

Pa ono, i da i ne. :)

Kontam da može da se desi da ne iscuri baš svo ulje iz agregata... :neznam::aha:

 

 

I ja odvrnem cep tek kasnije, ne vidim tu neki prolem...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

I ja odvrnem cep tek kasnije, ne vidim tu neki prolem...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Bas ovo sto je Meteorolog napisao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Неко заборавља да мотори имају и одушак/иберлауф, па колико ја могу да претпоставим, нема пуно везе да ли се уље испушта са или без чепа за сипање уља.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5

poštovanje drugari

ne znam jel se odgovara na stare poruke ovde ali da probam...

zanima me koliko je važno zavrnuti šraf za isuštanje ulja i filter na neki pritisak ili kako da to nazovem... 17 nm ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5
On 12/5/2007 at 19:51, Raša je napisao:

ovo sam ja napisao u jednoj ranijoj temu, izvinjavam se ako je to objašnjeno na snimcima ne migu da ih gledam jer mi treba puno vremena. RoadGunner ako misliš da treba nešti ispraviti samo napred.  :)

 

evo ovako... 

 

moraæeš da skineš donje oklope, tad æeš imati slobodan pristup filteru, ne znam kako kod tebe stoji filter ali pretpostavljam da je horizontalan i da je izmeðu izduvnih grana.

 

mašinu dobro zagreješ, ovo dobro ne znaèi da je cepaš kao lud don ne nabije temp u crveno veæ ga normalno izvoziš dok se normalno ne ugreje, znaèi ne ona varijanta upališ ga-radi malo na leru i onda ispuštanje ulja. ne bi mu ni ovo smetalo ali ako je ulje toplije blje æe se iscediti i manje æe starog ulja ostati u mašini.

 

ugrejan motor postaviš na centralni štender, ako ga nema od se snaði ali motor treba da ti stoji pravo, odviješ šraf za ispuštanje ulja i ispustiš ulje u neku posudu. kad odvijaš šraf pazi ruke jer je on vruæ, a ulje kad krene da curi može da te ispeèe, još jedna varijanta je da ti šraf ispadne pa posle moraš da ga vadiš iz ulja.

 

odvi èep na na bloku gde sipaš ulje da ne bi bilo vakuuma i da bi ulje brže isteklo.

 

sad možeš da odviješ i filter za ulje, neki filteri imaju na kraju nešto što lièi na šraf pa se mogu odviti i kljuèem, ako toga nema onda krpa, stegneš jako i odvijaš, ako to ne pomogne pnda moraš poseban alat za odvijanje filtera.

 

možeš malo i da naginješ motor na stranu kako bi više ulja iscurelo.

 

ostavi motor neko vreme da se ulje dobro ocedi, a zatim zavi šraf za ispuštanje ulja.

 

VEOMA VAŽNO: svaki filter ima gumicu za zaptivanje, tu gumicu moraš podmazati tako što na prst uzmeš malo novog ulja i prevuèeš preko nje, ako to ne uradiš prilikom stezanja filtera može doæi do izvrtanja gumice pa ti ona u vožnji može iskoèiti i onda ostaješ bez ulja, ako ne primetiš ode mašina.

 

ako filter stoji vertikalno (mislim da kod tebe to nije sluèaj) onda naspi ulje i u njega i zavi ga.

 

filter se zateže normalnom jaèinom, samo rukama, to je dovoljno, i kad ga budeš skidao sledeæi put radi zamene ima da te zajebava koliko je stegnut. 

 

zavio si šraf, zavio si filter, sad lepo naspeš ulje u mašinu, onoliko koliko ti piše po manualu ili na deklu, saèekaš malo, a zatim proveriš nivo ulja na meraèu-staklu. motor mora biti na ravnom i na štenderu.

 

posle ovoga upališ i proveriš da li ti je ugasio kontrolnu lampicu za pritisak ulja, ako jest napraviš krug, vratiš se da pogledaš da li negde eventualno curi i to je to..

 

 

 

ako sam nešto izostavio ili eventualno pogrešio neka me iskusniji isprave.

 

 

...tražim da li je neko napisao i koliko je važno zaviti filter i šraf za isuštanje ulja na neku jačinu ... i zanima me zamena bakarne podloške na šrafu za ispuštanje ulja. da li ju treab zameniti svaki put ili samo u slučaju oštećenja?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Glupo je reci da "nije bitno", ali nesto se ne secam ni u servisu da koriste bas svaki put kilo-kljuc ???

Imam kilo-kljuc u garazi, ali ga ne koristim za te stvari. 

Zavrcem po nekom svom osecaju i do sada nisam imao problema ni na motoru, a ni na autu.

Bakarnu podlosku (ako je ima) skinem i zagrejem je gasnim brenerom dok ne pocrveni, i posle toga je kao nova. ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja