Jump to content

Moto Zajednica

Zamena ulja

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Do sad sam na retko kojem motoru imao bakarnu podlosku, uglavnom je to aluminijumska, i uvek sam je stezao po nekom svom osecaju i nikad nisam imao problem s tim, naravno, uvek pregledas podlosku i povrsinu na bloku na koju naleze da li ima nekih ostecenja, ostatka opiljka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Zagrejes bakarnu da pocrveni pa je ubacis u vodu da se okali. Ja to i sa novom radim i gledam da uvek bude nova. Ako mi je sumnjiv navoj da bas nije u punoj snazi napravim olovnu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
pre 50 minuta, Kuki73 je napisao:

...hvala na odgovorima. nego spaominje se i nekakav magnetni vrh šrafa.

jel to bolje, može li da se nabavi...?!

Pa vecina vozila vec ima taj magnet na srafu za ispustanje ulja.

Sluzi da sakupi sitne opiljke metala koji dospeju u karter ulja.

Kada se odvije sraf za ispustanje ulje, na njemu se vide ti sitni opiljci.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Zagrejes bakarnu da pocrveni pa je ubacis u vodu da se okali. Ja to i sa novom radim i gledam da uvek bude nova. Ako mi je sumnjiv navoj da bas nije u punoj snazi napravim olovnu.
Na novoj nije potrebno da to radis, to je postypak koji omogucava bakru da se modelira oko 10 - 15 sekundi posle naglog hladjenja.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Pri zameni ulja u uputstvu piše da filter ima O ring, tj mali semering koji se menja.
 Ja nisam dobio taj semering u filteru, nije ga ni bilo na starom.
Jel treba da ima?
Ima fini žleb za semering. A ja sam ovo samo naslonio na blok.
post-33066-0-52634600-1454314775.gif
O ring nije za filter vec za poklopac.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Ne znam da li ste primjetili, ali ovaj lik sto pokazuje na klipu nije odvrnuo "saraf"  onaj gdje se sipa novo ulje a poceo je sa ispustanjem starog... jel to ok ??
Je OK ako je ulje vruce pa da ne bi siknulo i poparilo ti ruke, a i da ne bi jurio mlaz posudom. Kad protece ondak otvaranjem gornjeg poklopca regulises istek. Inace i nije pozeljno da se masina potpuno iscedi jer nakon toga uljna pumpa teze dize pritisak.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
...hvala na odgovorima. nego spaominje se i nekakav magnetni vrh šrafa.
jel to bolje, može li da se nabavi...?!
Mnogo je depresivnije sta ces naci na tom magnetnom vrhu.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Sta sad znaci ulje koje sam promenuo pred kraj sezone ,tj u krajem setembra i presao oko 600km moram da zamenim u martu jer je proslo 6 meseci  ???Koja konfuzija ,a pre neki dan lik mi kaze koji je radio u Yamahi da se servis na xt660r radi na svakih 10000km a ne na 5000km kako sam ja radio do sada  ???
Ja bi ulje menjao na 2500km na tvom XTu, ne skupo ali cesce.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Samo jedan detalj koji ja rado primenim. Sigurno ne moze da skodi. Kada zamenim ulje i filter, poskidam kablove sa svecica /ili se drzi kill switch na off/ i verglam na anlaser dok mi ne ugasi lampicu, pa i jos malo. Raylog, da se potpuno ocedjeno ulje podigne do glave moto, da napuni filter za ulje i pri tome drzim otvoren cep za nalivanje ulje, za svaki slucaj, ako je iber lauf malo zacepljen, da vazdusni cep lakse izadje.
Mozda to i ne mora da se radi, ali definitivno ne skodi /ako imate pristojan akumulator/.
Koja je razlika dali verglas ili radi??? Trenje je trenje, vazno je da u prvih nekoliko trenutaka ne dodajes turazu i da pratis gasenje lampice. Ako se lampica ne gasi za sekunu dve gasis masinu.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Velika je razlika u broju obrtaja. Anlaser ne može da okrene radilcu brže od nekoliko obrtaja u min, a uljna pumpa potera ulje i izbaci vazduh. A čim on sastavi, ode na 800-1000 obrtaja u min. Razlika je ogromna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
anlaser vrti oko 250 o/min
Ja sa mojim 40 godisnjim iskustvom u motomehanici smatram da je to samo fama. Da, posle remonta ali posle promene ulja.....

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Zato i kazu da nije dobro preterano cekanje posle istakanja ulja vec dobro zagrejes motor, ispustis ulje, sacekas malo da se iscedi i sipas novo. Nalazio sam da neko cak ostavi preko noci da se cedi i meni je to delovalo primamljivo jer volim da mi ulje bude sto cistije kada sipam novo ali kazu da je pogresno, iscedi se svuda, ostane prilicno suvo kod bregastih, izadje iz pumpe i onda treba vise vremena da se napuni pumpa, filter, da izgura gore itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Zato i kazu da nije dobro preterano cekanje posle istakanja ulja vec dobro zagrejes motor, ispustis ulje, sacekas malo da se iscedi i sipas novo. Nalazio sam da neko cak ostavi preko noci da se cedi i meni je to delovalo primamljivo jer volim da mi ulje bude sto cistije kada sipam novo ali kazu da je pogresno, iscedi se svuda, ostane prilicno suvo kod bregastih, izadje iz pumpe i onda treba vise vremena da se napuni pumpa, filter, da izgura gore itd.
Masina se odrzava cistom samo sa redovnom promenom ulja i koriscenjem soodvetnog ulja i uljnog filtra.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

Evo da obrazložim to što sam napisao:
Evinrude Etec(vanbrodski motor,direktno ubrizgavanje 2t)dizne rade na 55v,ako anlaser ne uspe da zavrti preko 207 obrtaja nema trika da upali jer ne napravi dovoljno struje za dizne.Njegov anlaser nije ništa ni brži ni sporiji od ostalih i zbog toga sam napisao to što sam napisao

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Masina se odrzava cistom samo sa redovnom promenom ulja i koriscenjem soodvetnog ulja i uljnog filtra.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Kao novajlija na ovom forumu citam sve i svasta povezano sa motornim uljem. "Motulmanija" me strasno nervira a vlada i kod nas u Makedoniji, neopravdano skupo i po mom misljenju prava pljacka. Ima strasnih brendova kao Silkolin, Maksima, Redlajn, Belrej, PJ1 i mnoga druga koja su jeftinija i starija po iskustvu i znanju ali jbg.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
12 hours ago, Krokodilo said:

Kao novajlija na ovom forumu citam sve i svasta povezano sa motornim uljem. "Motulmanija" me strasno nervira a vlada i kod nas u Makedoniji, neopravdano skupo i po mom misljenju prava pljacka. Ima strasnih brendova kao Silkolin, Maksima, Redlajn, Belrej, PJ1 i mnoga druga koja su jeftinija i starija po iskustvu i znanju ali jbg.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Ajd još samo napiši gde ima KOD NAS da se kupi Redline i to jeftinije od Motula... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Ajd još samo napiši gde ima KOD NAS da se kupi Redline i to jeftinije od Motula... 
 
Ne znam kod vas ali kod nas ima na primer Silkolin jeftiniji od Motula, i koji je to fakt kome verujeta da je Motul NAJBOLJI???

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Koliko može isto ulje a različitih marki da bude različito u cijeni ? Mislim na razliku između gore navedenih, a ne između Motula i nekog š ulja...Motul jeste jedna od najboljih marki a definitivno i najpopularnija, ljudi jednom nasuli ok im se pokazalo i zašto eksperimentisati i probati nešto drugo ako je sekundu jeftinije a taj trošak je jednom godišnje.. Drug je npr. u svoj Varadero na početku počeo sipati Silkolene, i pokazao mu se vrh i nema potrebe da prelazi ni na Motul, a da ne pričamo da traži neke Bardahle i da izmišlja rupu na saksiji...Meni nisu baš jasni i ovde na forumu kad ljudi počnu da raspredaju o tome kako su vidjeli neko drugo ulje koje je 200, 300 dinara jeftinije po litru, pa dal da počne to da troši, jer eto da ga ne prave ovi budalom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Koliko može isto ulje a različitih marki da bude različito u cijeni ? Mislim na razliku između gore navedenih, a ne između Motula i nekog š ulja...Motul jeste jedna od najboljih marki a definitivno i najpopularnija, ljudi jednom nasuli ok im se pokazalo i zašto eksperimentisati i probati nešto drugo ako je sekundu jeftinije a taj trošak je jednom godišnje.. Drug je npr. u svoj Varadero na početku počeo sipati Silkolene, i pokazao mu se vrh i nema potrebe da prelazi ni na Motul, a da ne pričamo da traži neke Bardahle i da izmišlja rupu na saksiji...Meni nisu baš jasni i ovde na forumu kad ljudi počnu da raspredaju o tome kako su vidjeli neko drugo ulje koje je 200, 300 dinara jeftinije po litru, pa dal da počne to da troši, jer eto da ga ne prave ovi budalom...
Ako je masina ispravna, i koncipirana da ne trosi ulje a ulje originalno nema veze koji je brend POTROSNJE NEMA. Razliķa u rezimu rada DA ali potrosnja ulja ne.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
5 minutes ago, Krokodilo said:

Ako je masina ispravna, i koncipirana da ne trosi ulje a ulje originalno nema veze koji je brend POTROSNJE NEMA. Razliķa u rezimu rada DA ali potrosnja ulja ne.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Jesi ti nekad vozio motor ? Ili samo teorija a ?  

To sto pises deluje bas onako-trla baba lan da joj prodje dan.

 

Potrosnje ima u zavisnosti od brenda iako je original. Iako agregat je koncipiran da ne trosi.

I niko te ne bije po usima da kupujes Motul. 

Npr ja kupujem i Bardahl i Motul i Motorex... i koristio AMSOil... itd...

i postoje razlike. I pokazu se u odredjenim uslovima eksploatacije.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova
Jesi ti nekad vozio motor ? Ili samo teorija a ?  
To sto pises deluje bas onako-trla baba lan da joj prodje dan.
 
Potrosnje ima u zavisnosti od brenda iako je original. Iako agregat je koncipiran da ne trosi.
I niko te ne bije po usima da kupujes Motul. 
Npr ja kupujem i Bardahl i Motul i Motorex... i koristio AMSOil... itd...
i postoje razlike. I pokazu se u odredjenim uslovima eksploatacije.
 
 
Danijele Pedrosaaaa izvini molim te

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 24 minuta, Krokodilo je napisao:

Ako je masina ispravna, i koncipirana da ne trosi ulje a ulje originalno nema veze koji je brend POTROSNJE NEMA. Razliķa u rezimu rada DA ali potrosnja ulja ne.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja