Jump to content

Moto Zajednica

TRAG KOČENJA

Recommended Posts

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Evo da vidimo koliko nam treba vremena da odreagujemo i zakočimo pri raznim brzinama.

E sad tu ima i razlike i kako koji motor/skuter ima dobre kočnice ali nije loše videti koliko nam treba da se zaustavimo i koliko se menja i uvećava zaustavni trag kočenja što vozimo brže i brže.

Možda ovo nekom i pomogne nekad recimo da bar malo smanji brzinu dok vozi kroz naseljeno mesto. Ovo mislim na one, uključujući i mene, koji voze iznad ograničenja od 50km/h.

Normalno ove razdaljine nisu univerzalne i razlikuju se od motora do motora kao i od stanja kočionog sistema.

 

 

:moto3:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sam trag kočenja varira od kvaliteta i ispravnosti kočnica, od umešnosti vozača da koristi oba točka i stisne do same granice proklizavanja. ABS ujednačuje metražu kočenja u odnosu na vrhunski istrenirane vozače.

 

Psihička sekunda traje i preko jedne sekunde ko što i pojedini imaju znatno kraće vreme reagovanja zbog bržeg donošenja odluke izvežbani treningom, iskustvom...Realni saobraćaj nije jasno postavljen čunj tako da u praksi zaustavni put često biva duži od poligonskog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sad ce napad na mene ali mislim da ABS zna i da produzi metrazu kocenja... :staa2:

 

Što se mene tiče neće. Na auto ABS lično ne volem i smatram da sam delotvorniji al to je neka druga dimenzija. Za prosečnog motorciklistu je vrlo, vrlo korisno kad se radi o paničnom kočenju. Ti si vanserijski vozač i ...da ne dužimo dalje, jedna činjenica je da recimo u GP-u samo špic vozači imaju bolje vreme koristeći svoje umeće, ostali su brži sa uključenim ABS-om.

 

Cela ova priča je za prosečne i ispod gde ubrajam i sebe.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ovaj "Pravo" serijal mi i nije neki visoki kvalitet.

U svakom videu lupe po nesto momacki. Kao npr. da je kvalitet kocnica irelevantan za zaustavni put.

Isto ce da zakoci pingpong sa plasticnim paknama i Dukac sa brembom. ::)

 

Ili upravljane pogledom je bitno zbog sigurnije voznje, poboljsanja kvaliteta upravljanja dvotockasem i bezbednosti drugih ucesnika.

Pa se svede na to da je svrha gledanja da se na vrijeme pripremis za ono sto dolazi... haha

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovaj "Pravo" serijal mi i nije neki visoki kvalitet.

U svakom videu lupe po nesto momacki. Kao npr. da je kvalitet kocnica irelevantan za zaustavni put.

Isto ce da zakoci pingpong sa plasticnim paknama i Dukac sa brembom. ::)

 

Ili upravljane pogledom je bitno zbog sigurnije voznje, poboljsanja kvaliteta upravljanja dvotockasem i bezbednosti drugih ucesnika.

 

Tačno tako, kad sam posle TA zabo kočaljku na BMW-u umalo ne sleteh preko kormana. Isto i za gume. Nego dobro, postavili tezu na naj prostiji način.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Slazem se... :takoje: ABS sam jednom probao nazalost samo u OFF-u, naravno BMW!!!

Ima sigurno vise PREDNOSTI nego mana... :moto3:

Ustvari je NAJpoucnija stvar iz videa koliko razlika samo do 10KMH vise dramaticno utice na

zaustavni put...

 

I NARAVNO da su razlike DRAMATICNE izmedju tipova i proizvodjaca motora, guma, kocnica... itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Slazem se... :takoje: ABS sam jednom probao nazalost samo u OFF-u, naravno BMW!!!

Ima sigurno vise PREDNOSTI nego mana... :moto3:

Ustvari je NAJpoucnija stvar iz videa koliko razlika samo do 10KMH vise dramaticno utice na

zaustavni put...

 

Jeste, svi mi imamo iluziju da stajemo na par metara a ono šipak. Sama progresija od dramatičnih 10 km je i dalje teoretska, dva uzastopna kočenja pri velikoj brzini ne garantuju da će drugo kočenje biti isto, obično duže zbog grejanja kad su loše-jeftine pločice na diskovima.

 

ABS ima odličnu funkciju na promenljivoj podlozi i iznenađenju koje čine različite vrste asfalta i na po par metara, a svi znamo da su nam putevi svi u zakrpama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Slazem se... :takoje: ABS sam jednom probao nazalost samo u OFF-u, naravno BMW!!!

Ima sigurno vise PREDNOSTI nego mana... :moto3:

Ustvari je NAJpoucnija stvar iz videa koliko razlika samo do 10KMH vise dramaticno utice na

zaustavni put...

 

Jeste, svi mi imamo iluziju da stajemo na par metara a ono šipak. Sama progresija od dramatičnih 10 km je i dalje teoretska, dva uzastopna kočenja pri velikoj brzini ne garantuju da će drugo kočenje biti isto, obično duže zbog grejanja kad su loše-jeftine pločice na diskovima.

 

ABS ima odličnu funkciju na promenljivoj podlozi i iznenađenju koje čine različite vrste asfalta i na po par metara, a svi znamo da su nam putevi svi u zakrpama.

 

Apsolutno se SLAZEM!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

I još nešto, prolazeći kroz svoju edukaciju, treba veliko ubeđivanje da se kočnice isprobaju do limita, sa ABS-om bi mnogi mnogo lakše odlučili da osete tu granicu i postavili neku sigurnu rezervu za običnu vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam zato i napisao da razdaljine nisu univerzalne jer to zavisi od mnogo faktora - podloge, koji se motor vozi, kvaliteta guma, diskova, pločica i na kraju i od samog vozača i njegove reakcije.

U kvalitet i verodostojnost klipa neću ulaziti jer mi to nije namera već mi je bila namera da skrenem pažnju koliko se sa povećanjem brzine povećava naš zaustavni put a smanjuju naše šanse da prođemo što bolje kad dođe do neke iznenadne situacije kad moramo da reagujemo kočenjem.

I ja mislim da je ABS dobra stvar na motoru pogotovo kad dođe do naglog pritiskanja kočnice.Poenta ove teme je bila samo da skrene pažnju da nam prevelika brzina,tamo gde joj nije mesto, kad nam se neko ili nešto pojavi na putu može odmoći i to debelo.U prevodu kad dođe do udesa nije nam svejedno kojom smo se brzinom kretali što manja brzina to su veće šanse da možda i izbegnemo uljeza ali nekad nam ne pomaže ni mala brzina - pitanje je ko je koliko vešt, priseban ili srećan i koliko nas bog čuva u takvim situacijama.:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

U prevodu kad dođe do udesa nije nam svejedno kojom smo se brzinom kretali što manja brzina to su veće šanse da možda i izbegnemo uljeza ali nekad nam ne pomaže ni mala brzina - pitanje je ko je koliko vešt, priseban ili srećan i koliko nas bog čuva u takvim situacijama.:moto3:

 

 

Ovde se krije poenta. Bog ce da nas cuva onoliko koliko smo vesti da odreagujemo.

Kocenje do limita, realno, koristimo retko, samo kada je to neophodno i obicno uz faktor iznenadjenja. Taj momenat je za nas nesto novo, nesto sto ne upraznjavamo redovono i uz sok

najcesce dolazi do predoziranja kocenja, i proklizavanja.

 

Dobro je da znamo teoretske uopstene podatke o duzini zaustavnog puta pri razlicitim brzinama,

ali je svakako najbolje da mi sami probamo nagla i jaka kocenja u kontrolisanim uslovima, negde

van saobracaja. Ja povremeno vezbam i ne nosim metar... smara to merenje. Bitno mi je

da mi u podsvest udje taj osecaj koliko treba da stisnem kocnice, a da tockovi ne proklizaju.

Kako vise vezbas, tako sebi mozes da dozvolis cak i da ti prednji malo prokliza, pa pustis...

To je znak napretka. Dobro je znati kakav je osecaj i kad ti tocak prokliza, al da ostanes

na motoru. :D

 

Vezba, vezba, i samo vezba! ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Ovo je jedan medju prvim klipovima koje sam gledao posto sam polozio voznju i iskreno nisam nista naucio sto bi mi bilo primenjivo, osim mozda da bi trebao da vozim bajs i to polako 1moto3.gifInace, koristili su motore nase firme, pa je komentar za kocnice bio upucen na tip motora, mada svi osim skutera imaju iste velike diskove i napred i pozadi 0takoje.gif Inace, sto se boga tice, da ga ima, nebi nam bile potrebne kocnice 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Kao što rekoše kolege pre mene ima mnogo faktora koji utiču na dužinu zaustavljanja. Ja bih se samo osvrnuo na brzinu, odnosno koliki put mi prelazimo za jednu sekundu. Naveo sam samo brzine od 10 do 80 kilometara na sat, a to su uglavnom brzine kojima se krećemo kroz gradski saobraćaj.

 

Mit o tome kako se možemo zaustaviti u dva tri metra 1jok.gif

 

10 km/h = 2,8m/s

 

20 km/h = 5,5 m/s

 

30 km/h = 8,3 m/s

 

40 km/h = 11,1 m/s

 

50 km/h = 13,9 m/s

 

60 km/h = 16,6 m/s

 

70 km/h = 19,4 m/s

 

80 km/h = 22,2 m/s

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo kao prilog - ABS vs non ABS.

 

Prvi test u Hondinoj režiji na prašini:

 

 

Drugi test - Suzuki na vlažnom asfaltu:

 

 

Po ovom pitanju ja nemam nikakvu dilemu - ABS na motoru je sjajna stvar :care:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

 

hornetshooting

Zato sam i ja ovo postavio da uvidimo koliko nam 10-20km/h manje može pomoći u nekoj situaciji.

 

Ako je ono tačan podatak da kod prosečnog vozača, a većina nas je takvih, brzina reakcije iznosi 1s onda lepo vidimo na tvojoj skali koliko pri kojoj brzini pređemo pre nego što krenemo sa kočenjem.

 

 

BusMan

Slažem se sa tobom da treba uvek probati i uvežbavati negde gde nema saobraćaja tipa neki poligon,prazan parking pa i dvorište ko ima povelik plac a da ima betona.

 

Pogotovo ko tek seda na motor ili prelazi odmah sa skutera na jaču mašinu vežbanje bi im dobro došlo.Svako će se snaći u normalnim uslovima kad je put čist i dobar ali kad se na putu nađe pesak, šljunak, ulje ili nam neko izleti e tu nas može spasiti iskustvo i hladna glava.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Mislim da cu ovih hladnih dana da isprobam koliki je trag kocenja na mojoj shadowki kad su gume hladne i asfalt hladan :) Cenim da ce da bude poprilicno 1zvizduk.gif

 

Samo pazljivo, ja pre nekoliko dana seo, probao i kao da prvi put pritiskam kocnicu, a motor kao da je nevin iz radnje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Čovek najčešće ustanovi koliki mu je zaustavni put neophodan, upravo u situacijama kada mu jedan deo tog potrebnog puta "zafali"1staa.gif!

Kada mi se prvi put to desilo (krajem sedamdesetih prošlog veka), motor se (zajedno sa suvozačicom) "zaustavio" tako što se "zabio" u levi bok "Sitroena-ajkule" (koji je izašao s parkinga), a ja sam se zaustavio još desetak metara dalje (nakon preletanja preko krova tog istog Sitroena). Mogu samo da kažem da je osećaj prilično "neprijatan" kada shvatite da vas sigurno očekuje udar u prepreku, a da (skoro) ništa više ne zavisi od vas!0tuzan.gif1neznam.gif!

I pored "plaćene škole" i većeg opreza, dešavalo se i posle toga da upadnem u takvu situaciju, ali sam se uglavnom "vadio" popuštanjem kočnica i izbegavanjem prepreke (ili u krajnjem slučaju namernim skretanjem s puta i/ili izaizvanjem pada).3gaa.gif

Sada mi je na zadnjem točku guma Mitas i na mokrom (ili na hladnom asfaltu) nakon pritiska papučice kočinice motor nastavlja da se (skoro) normalno kreće. Tek kada "rep" pokuša da me pretekne shvatim da se zadnji točak "vuče" (blokirao bez najave1neznam.gif). Jednostavno, kočenja zadnjom gotovo da ne postoji!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

na ovoj drugoj slici sta je prva svetlo plava kolona? kako sam ja preveo to je predjena razdaljina u toku reakcije (od mozga do misica i od misica do pojave kocionih sila)

 

ako sam pogresno preveo, aj neka me neko ispravi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma dzaba tih tabela,nevozimo svi motore sa istoim kocnicama istim ogibljenjem koje je jeko bitno za kocenje, nemamo svi isti tajming reakcije..na kraj krajeva nije isto kociti sa rr motorom i nekim kineskim sokocalom..

mislim da svako treba u praksi da upozna mogucnost svojih kocnica...

abs..nije losa stvar na mokroj ili prasnjavoj podlozi,pogotovu na nasoj magicnoj beloj zebri ili crti na sred ulice..ali,,bas bas kad je suvo,i kad je dobar asfalt ..mislim da bolje koci motor bez anbs,a mada kakvi su nasi putevi...

treba dobro razmisliti o abs,u...

samo praksa i nista vise :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja