Jump to content

Moto Zajednica

White Balance (WB) u Photoshop-u (PSh)

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Evo jednog pochetnichkog primera, kako ja uchim od nashih Profesora [ Cope, crnamrlja, Mikka, Kalina itd. ].Ako sam nekoga imenom izostavio, izvinjavam se.

Obzirom da  u temi "pa da pocnemo" ima vec mnogo razlichitih pitanja i ogovora, pozzeleo sam da otvorim ovu temu, kako bi bilo lakshe

postavljati pitanja i naci odgovore vezane samo za ovaj segment. "WB" je jedna od prostijih obrada fotke tako da sam je ja lako skapirao

uz pomoc saveta "crnemrlje".

 

Za pochetak citiracu Gorana [crnamrlja], a potom ochekujem da dodate ako ima shta da se doda u vezi ove teme:

 

"sto se tice podesavanja white balance-a, najlakse je otvoriti je u PS,  image>adjustement>levels

 

kad se otvori taj prozor, imas tri pipete, za belu crnu i neutralnu tj sivu.

 

kliknes na crnu a zatim na deo fotke koji je najblizi crnoj [u realnosti, ne na fotki], i isto to ponovis sa ostalim, belu na najbelje, sivu na najneutralnije mesto

 

za sto vecu preciznost pri ovojme najbolje da uvecas fotku 200-300% jer ces onda teze omasiti pravi crni, beli ili sivi piksel"

 

 

Ochekujem da svako od nas uchenika okachi neki svoj rad kako bi pokazali da smo savladali temu. :D

Takodje ochekujem neke fotke i od nashih profesora, jer se na primerima najbolje uchi.

 

Zamolio bi sve koji budu kachili fotke da navedu sa kojim fotoaparatom je ista napravljene, kako bi smo usput nauchili

poneshto i o samim modelima.

 

Neka feshta poche i srecno svima! ;)

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Fotoaparat: Olympus mju820 [mali kompaktni aparat, model za 2007/08, cena oko 230e]

 

Podeshen na automatski mod "nocni pejzazz" ( ISO u momentu okidanja izvukao oko 1200 od maksimalnih 3200 )

Slikano sa postolja, bez blica.

 

Dakle, ovako je Olympus video moju ulicu nocu, prekrivenu snegom:

 

 

                                      CopyofUlicasneg-za-BJB.jpg

 

 

A ovako izgleda vernije posle "WB" obrade, jednim klikom sa belom pipetom posred snega izmedju kolotraga:

 

 

                                          Copy-of-Sneg-za-obradu-u-PS.jpg

 

 

Nestala je dominacija zelene nijanse po celoj fotki i sada su sve boje vernije. Jedino shto su ulichne svetiljke dobile mnogo jachi sjaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Hvala za savet. Zajebano kada je covek samouk na PS a ne deli iskustva sa drugima. Mogao sam bockati  jos godinama i ne bi mi palo na pamet da to probam, a tako je ocigledno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

nakon intervencije u PS fotka je pregorela posto taj sneg na koji si kliknuo ipak u noci nije sasvim beo

 

najblize beloj na ovoj fotki je svetlost sijalice, nazalost tu je vrednost otisla u totalno belu pa bocni onu belu tackicu ispod bandere, zapravo odsjaj unutar objektiva [flare]

 

 

posto je nocu sneg sivkast [ni oci ga ne vide kao belog, vec ti mozak govori da je inace beo] onda odaberes pipetu za sivu i bocnes par puta po ovim malcice tamnijim prelivima snega uz ivicu ulice dok ne ubodes pravu nijansu [kontejner je slicne boje takodje]

 

 

ova fotka lepo pokazuje los dinamicki opseg [broj nijansi izmedju totalno bele i crne] koji je kod malih senzora jako izrazen i onda vrlo brzo dolazi do gorenja svetlih delova fotke [ili totalno crnih u senkama]

 

 

dakle korekcija boja je jedan problem a dinamicki raspon je drugi problem ove fotke

 

evo kako izgleda kad se za belu pipetom bocne flare ispod svetiljke a siva uz ivicu puta, i dalje nije idealno ali je svakako bolje.

dalje mozes da otvoris adjustment>hue/saturation i odaberes zutu pa smanjis njenu zasicenost...

 

 

stvarno katastrofalno da je Oly na nocnom WB dao ovakve boje [verovatno nocni pejzaz ne racuna postojanje ulicne svetiljke  ::)]

 

 

expo.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Evo gospodin Crnamrlja je sve lepo objasnio  ;) Hocu samo da dodam sto se tice "dalje mozes da otvoris adjustment>hue/saturation i odaberes zutu pa smanjis njenu zasicenost...", mozda to nekome nije bas jasno... Dakle, ako je slika previse zuta (ili crvena na primer), onda postoji sledeca opcija. odete na image---->adjustment---> hue/saturation, gore izaberete yellows (ili reds ako je slika previse crvena)  i pojacate lightness.  Postoji i druga opcija: odete na image ---->adjustments-----> channel mixer. pa tamo mozete da se malo igrate s bojama. ako treba smanjiti zutu, onda povecate plavu i obrnuto. ako treba smanjiti crvenu, onda je smanjite tamo ili dodajte zelenu.  Mada, iskreno kazem, BusMane, ova slika ti je malo zajebana za sredjivanje, bas sam se igrala sa bojama, ali nisam uspela da napravim nesto pristojno  :D Nacicu ja kasnije neke slike da stavim kao primer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Sve je bolje nego kliknuti samo na "white" u LEVELS-ima...

 

Medjutim, ako se slika u RAW formatu , onda je mogucnost korekcije WB-a skoro negranichena,automastski,on shot,  po svim "fiksnim" balance opcijama, i na kraju CUSTOM, gde se na slider-u moze precizno odrediti i Kelvinaza. Plus gomila drugik kontrola koje "ne vaze" kad je slika u JPEG-u.

 

Pa ko voli i ima mogucnosti, samo napred u RAW format,  koji daje neslucene mogucnosti korekcije i eksperimentisanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

@ farbash:

Prijatelju, ti i ja smo egal. Ja sam brate shoferica i igranje iz razonode na kompu zahteva mnogo vishe vremena da se neshto

nauchi. Kad sredim jednu fotku odredjenim alatima, drugu nema shanse da sredim isto tako. Bude ono: gde beshe onaj alat, ili filter? :D

Nashe profe su ishli u shkolu i uchili korak po korak i posle shkole nastavili da se bave tim poslom.

 

@ crnamrlja:

Jel vidish u kom smeru ide pricha.Znachi "pipeta" je uvek spremna da prska, samo trba znati gde "bocnuti". ;D

U pravu si, sneg nocu nije beo, nego sivkast. Ni ja nisam zadovoljan sa Olyjem, ali nije moj pa mi dodje lakshe. ;)

Tvoja intervencija je dala mnogo bolji efekat i sada cela situacija izgleda mnogo realnije.

 

@ Kalina:

Pa tako je inzzenjerchino. I Mrlja kazze da je teshka zbog "dinamichkog opsega". Fotke sam postavio takve kakve jesu bash iz

razloga shto na njima ima shta da se kazze. Ja od vas i ochekujem neke fotke za uporedjivajne, kako bi bilo jasnije o chemu se radi.

 

@ Gremlin:

O, hvala profesore, hvala. Cope nam je rekao da on slika u RAW-u ozbiljne poslove. Sad mi je jasno zbog chega. :)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

samo da ne bude zabune, nije neophodno slikati RAW da bi se dobile ok fotke

 

a ionako ce RAW u amaterskim aparatima biti rasprostranjen nikad...

 

 

hocu da kazem da covek koji kupuje digitalni idiot i koji slika na AUTO ne zeli da utice na krajnji rezultat osim da stisne dugme

 

izmedju tog nivoa i upotrebe RAW formata ima vise koraka...koriscenje ekspozicije, blende itd...dok raw dodje na red bice jesen a mozad i zima :)

 

 

 

 

ovo ne znaci da ga ne koristim i da raw ne valja nego da je za naprednog amatera sasvim dovoljno da ovlada ostalim podesavanjima obzirom da u tom slucaju razlika izmedju jpeg i raw biva svedena na minimum.

 

raw dozvoljava da fotograf napravi i poneku gresku i da ima prostora da je naknadno ispravi bez posledica

 

 

ko me razumeo svaka cast :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Kada ucitas sliku u Photoshop imas pod Filterima u padajucem meniju grupu"Sharpen", a pod njom izbor od cetiri filtera. Eksperimentisi pa vidi sta ti najvise odgovara. Ja uglavnom koristim Unsharp Mask zbog mogucnosti podesavanja i ponekad kad treba da izostrim ivice filter Sharpen Edges (samo ime mu govori). :D  Sharpen i Sharpen More, skoro da nikada i ne koristim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Uh Boki, bas si se potrudio !  Prodje od zimus dosta vremena. Ulicna rasveta u mojoj ulici daje izrazito zeleno osvetljenje, plus refleksija od snega,

tako da je bas tesko dovesti ovu fotku u realnost. Ali, secam se da je nebo te noci bilo bas tako crvenkasto, a jasnija je i boja cetinara prekrivena snegom u desnom gornjem uglu. Ja sam posle dosta vremana dobio slican rezultat. Malo sam se i smorio zbog neiskustva sa fotoshopom, a verovatno mi nedostaje i bolji osecaj za nijanse.

 

U svakom slucaju, ovo sto si Ti napravio je najbribliznije.  :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Hmm...  mislim da si mnogo zatamnio kolotrage.

 

Slikacu veceras sa iste pozicije da vidite kako izgleda bez snega, a nadam se da ce Fujy biti uspesniji od Olyja.  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug Član, 38 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawa ER-6n

a el može ovako nešto?

 

ycfIN_parelelpimped.jpg

 

mislim da se postižu bolji rezultati sa 'Image->Adjustments->Shadow/Highlight...' opcijom u PS-u. I naravno, čekiranim 'Show more options', zbog bolje kontrole

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja