Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za "A" kategoriju, po novom zakonu

Recommended Posts

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
16 hours ago, Vaske4s said:

Ta informacija nije tacna!

Kada polozis za A,imas sve podkategorije...

Ili nemaš, kao što možemo da vidimo. Osim ako nije došlo do neke promene u zakonu vezano za kategorije u šta sumnjam. Zakon je striktno gledano pomalo nejasan kada su u pitanju motocikli A kategorije, jer kaže sledeće:

 

Član 195.

Vozačka dozvola izdaje se za upravlјanje motornim vozilima, odnosno skupovima vozila sledećih kategorija:

1) AM - Mopedi i laki tricikli ili laki četvorocikli,

2) A1 - Motocikli čija radna zapremina motora nije veća od 125 cm3 i snage motora do 11kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15kW,

3) A2 - Motocikli čija snaga motora nije veća od 35kW i čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2kW/kg,

4) A - Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 15kW,

...

 

Umesto da kategorije budu jasno i do kraja definisane kao podskupovi gde je A1 podskup skupa A2 i A2 podskup skupa A, što je verujem i bio cilj takve podele tamo odakle je zakon prepisan, po ovome iz člana 195. važi samo prva relacija, pošto je druga nedefinisana jer ne sadrži navedene apsolutno nikakve uslove. Za kategoriju A piše prosto - motocikli, bez navođenja ikakvog kriterijuma.

 

Praksa je pak nešto drugačija, barem u mom slučaju. Hajde da kažemo da su radili sa razumevanjem, pa su mi uredno upisali i A1 onda kada sam položio za A2. Kasnije sam samo dopisao A.

 

Kako god, nema mesta panici, čak i da ne upišu sve niže kategorije. Ne bi smelo da se desi da iko pravi bilo kakav problem onome ko poseduje dozvolu kategorije A, a vozi motocikl koji osim toga što je motocikl zadovoljava i kriterijume neke niže kategorije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i
pre 22 minuta, jasminko VIR je napisao:

Po pravilniku o vozačkim dozvolama koji je stupio na snagu 01.01.2011 godine, svi koji su podigli vozačku dozvolu pre ovog datuma automatski dobijamo i još neke kategorije među kojima je i ta AM kategorija.

Posle tog datuma su krenule probne vozačke dozvole.

Tako da svi koji imaju voz.doz. više od 8-9  godina imaju AM a trenutno dobijaju PROBNE dozvole.

A što se tiče upisivanja kategorije, neka mu i piše samo A kategorija, podrazumeva se da sa njom može upravljati i vozilima nižih kategorija kao što su A1 i A2.

Nejasno je zbog čega neko ko ima AM kategoriju dobija probnu dozvolu ako upisuje A kategoriju. Da ne postoji AM Kategorija od ranije u dozvoli pa bi to možda imalo nekog smisla. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Razumem sta zelis da kazes,ali ne mogu da se slozim sa tobom,a kao sto vidis i Jasminko je u postu iznad potvrdio da polozenom A kategorijom dobijas i sve podkategorije.

Ja sam polagao direktno za A i upisali su mi i AM i A1 i A2,da ne slikam sada vozacku,sverujem da je kod svih isti slucaj,osim ako negde nije greskom policijskog sluzbenika izostavljeno.

 

EDIT: odgovor se odnosi na post @vasa.93

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

I sa te strane ima logike. 

Dakle ne dobija prvi put za neku od A kategorija, ima već AM, dati mu na to sve opet probnu dozvolu je stvarno.... ne smem da kažem :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

@Vaske4s

Druže, pa naveo je kolega primer gde njegovom drugu nije upisano sve. :) Nema šta da se ti i ja tu slažemo ili ne. Ja sam baš na taj primer mislio kada sam napisao "ili nemaš". :)

 

Ono što sam ja hteo da kažem je da nema potrebe paničiti i kukati jer nisu upisali ostale kategorije, jer ne bi smelo da se desi da to bude problem. E sad, ako i tu ima kontra primera... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
2 minutes ago, Vaske4s said:

Razumem sta zelis da kazes,ali ne mogu da se slozim sa tobom,a kao sto vidis i Jasminko je u postu iznad potvrdio da polozenom A kategorijom dobijas i sve podkategorije.

Ja sam polagao direktno za A i upisali su mi i AM i A1 i A2,da ne slikam sada vozacku,sverujem da je kod svih isti slucaj,osim ako negde nije greskom policijskog sluzbenika izostavljeno.

Tako svako normalan razmislja i sasvim je logicno da se tako upisuje. Treba imati u vidu da ljudi iz skupstine nisu sa ove planete. Oni piju kafu za 15 dinara. Ne kapiraju oni nase zivote, ali prilicno uticu na njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 3 minuta, vasa.93 je napisao:

@Vaske4s

Druže, pa naveo je kolega primer gde njegovom drugu nije upisano sve. :) Nema šta da se ti i ja tu slažemo ili ne. Ja sam baš na taj primer mislio kada sam napisao "ili nemaš". :)

 

Ono što sam ja hteo da kažem je da nema potrebe paničiti i kukati jer nisu upisali ostale kategorije, jer ne bi smelo da se desi da to bude problem. E sad, ako i tu ima kontra primera... 

Sve jasno,znam da si na to ciljao,zato sam i rekao da je pre ljudska greska u pitanju nego nesto sto je praksa. :)

U svakom slucaju,da,nema panike :D 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Ja sam odvozio sve i 08.10 bi trebalo biti polaganje za "A". Znaci, bez obzira sto "B" imam 18 godina, i imam upisano AM, ja cu morati da vozim "probno". Pa ni manje, ni vise, nego 2 god?! Znaci svi planovi za voznje preko padaju u vodu?! Stim, sto ja ne planiram klasican motor, vec maxi skuter... Jos ako zaista uvedu gore spomenutu gresku, eto meni ponovo polaganja :D No way

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Upravo sam zvao SAT i obradiće nastali problem. Biće detaljno već u sledećem broju. Izgleda da se neka malo " zeznuo" dok je zakon pisao pa ostavio nedorečenim ove slučajeve.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Drugar je pisao emisiji Sat, sajtu Polovni Automobili i ima u planu jos da se zali SUP-u kad podigne probnu. 
Trebalo bi da svako ko je u ovoj situaciji uradi ovako nesto. Ukoliko se digne veca buka oko ovoga, ne mogu ignorisati. 
@jasminko VIR Hvala na trudu :) Iskoristio sam sve like-ove, pa cu ovako :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

I nisam 100% siguran, ali novi je obrazac probne dozvole i nigde ne nađoh da piše da se ne može voziti u inostranstvu. Pretpostavljam da može i da važi u državama u kojim važi i ova prava dozvola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Aman ljudi pustite neobrazovane šalteraše koji su došli tamo samo zahvaljujući vezi. To što kolegi nisu upisali A1, A2 da vidim tog sudiju koji bi mu kaznu izrekao da nema odgovarajuću kategoriju jer vozi skuter od 250cc. Pustite vi to, a taj kolega neka nakrivi šešir i neka uživa.
Primer: kolega je položio za E kategoriju i upisali su mu sve kategorije E osim za BE, i šta sad vozi šlepera a ne može da vozi prikolicu koju vuče putnički auto.... Budalaština čista, sudija mu je samo rekao da se opusti i da gleda na to kao da mu je upisano, tako i ovaj naš kolega...
Veći problem je ova probna dozvola za A

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Citajte sta pise u zakonima i pravilnicima. Pustite sta prica neko na salteru ili tehnickom pregledu. Ti sto pricaju price na tehnickom pregledu tek ne znaju sta pricaju. 

 

A za te na salteru, odes kod njihovog sefa pa kazes u cemu je problem, samo gledaj prvo da si u pravu ;) i ispravice se greska. Jedino sto sam skoro siguran da ces morati ponovo da platis vozacku sa upisanim svim kategorijama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Bmw r1100r

ja potvrdjujem @MaxiS sov post gore. Nakon polozenog testa voznje za A kategoriju, dobio sam obrazac za probnu vozacku dozvolu u trajanju od 2godine, jer je do sada nisam imao. Probnu tek trebam da podignem.

Pronasao sam ogranicenja za B kategoriju, medjutim za A je nigde nema, bar je ja ne mogu naci..

Malo me je zabrinuo podatak koji sam procitao u postu iznad o zabrani voznje van granica nase divne zemlje, gde i ima malo logike s obzirom da strance bas briga da nam uvaze probne vozacke dozvole.

Pa se pitam ima li neko neki podatak, neki sajt gde bih mogao da se edukujem(u SUP u naravno nemaju pojma, guraju mi u ruke tu probnu vozacku)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Kymco Agility City

Nisam uspeo da nađem - koliko dugo važe položeni testovi PSP (teorija)?

Da li mogu recimo da sad na jesen/zimu polažem testove, a na proleće da izvadim lekarsko i vozim časove, pa polažem vožnju? Imam B od 2003. i odmah bih polagao A. Koliko sam skapirao lekarsko važi godinu dana i nije nužno pre časova vožnje i polaganja vožnje?

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
On 10.12.2012. at 9:41, jasminko VIR je napisao:

Stupanjem na snagu novih pravilnika o obuci i polaganju vozačkih ispita cela Srbija je izjednačena, tako da sada i kod nas u Beogradu i širom naše Srbije, možete polagati na motociklima sa AUTOMATSKIM menjačem.
Uputstvo za snalaženje koliko vam ustvari treba časova teoretske i praktične obuke(vožnje) u zavisnosti od toga koju kategoriju već posedujete:

_____________bez kateg.____AM_______A1_______A2_______A_______B,C itd

AM teor._________40_________0_______0________0________0__________7
___vožnj__________7_________0_______0________0________0__________7

A1 teor.__________40_________0_______0________0________0_________ 7
__vožnja_________20_________7_______0________0________0_________20

A2 teor. _________40_________0_______0________0________0__________7
__vožnja_________30________14_______7________0________0_________30

A teor.__________ 40_________0_______0________0________0__________7
__vožnja_________40________20______14_______ 7________0_________40

Iz ove tabele se može videti da se "isplati" polagati polako jednu po jednu "A" kategoriju, jer na primer ako hoćete da polažete za A a već posedujete dozvolu A2 kategorije nećete imati teoretsku nastavu a imaćete samo 7 časova vožnje i polaganje. Ostalo sve možete izvući iz ove tabele.
Olakšice pri polganju postoje i za druge kategorije i ako nekoga interesuju neka posete sajt Auto škole VIR i na stranici Cenovnik mogu dobiti sve informacije o otome koliko časova teorije i koliko vožnje treba da pohađaju ako već poseduju vozačku dozvolu neke kategorije.

Takođe, iz tabele ste već mogli videti da vam posedovanje B, C i drugih kategorija ne utiču na potrebni broj časova vožnje za "A" kategoriju ali da posedovanje "AM" kategorije znatno smanjuje broj potrebnih časova.
"AM" kategoriju automatski dobijaju svi koji su imali stare dozvole bilo koje kategorije pri zameni i dobijanju novog obrasca dozvole.
Oni koji su odmah posle polaganja dobijali nove vozačke dozvole moraće posebno polagati za "AM" kategoriju.
Ako ima bilo šta nejasno ili da vas interesuje u vezi ovog "pitanja", slobodno pitajte ovde u ovoj temi, a ja ću se truditi da, kad god sam uz komp, odgovorim na sva vaša pitanja.

 

Pitanje:

1. Sta podrazumjeva, koje oblasti teoretska nastava - obuka, a sta prakticna obuka - voznja?

Hvala na odgovoru, ako nije problem da ne citam cijelu Temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Teorijska obuka, ako kandidat polaže za svoju prvu kategoriju , se sastoji iz 40 časova nastave u kojoj se obrađuju pravila saobraćaja, saobraćajna signalizacija, motorna vozila, vozač, osnove bezbednosti saobraćaja i posebne mere i ovlašćenja.

Praktična obuka se sastoji iz potrebnog broja časova vožnje na motociklu( ili nekom drugom vozilu zavisno od kategorije koju je kandidat upisao). Uglavnom se sastoji iz dve celine. Prva, u kojoj učimo kandidata da ovlada upravljanjem vozila, a druga u kojoj ga učimo ponašanju u saobraćaju.

Ja sam "šofer" i teško i retko pišem opširne postove. Nadam se da je ovo bilo dovoljno :) .

Mada nisam siguran da sam baš dobro shvatio pitanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
On 26.9.2019. at 15:07, jasminko VIR je napisao:

Teorijska obuka, ako kandidat polaže za svoju prvu kategoriju , se sastoji iz 40 časova nastave u kojoj se obrađuju pravila saobraćaja, saobraćajna signalizacija, motorna vozila, vozač, osnove bezbednosti saobraćaja i posebne mere i ovlašćenja.

Praktična obuka se sastoji iz potrebnog broja časova vožnje na motociklu( ili nekom drugom vozilu zavisno od kategorije koju je kandidat upisao). Uglavnom se sastoji iz dve celine. Prva, u kojoj učimo kandidata da ovlada upravljanjem vozila, a druga u kojoj ga učimo ponašanju u saobraćaju.

Ja sam "šofer" i teško i retko pišem opširne postove. Nadam se da je ovo bilo dovoljno :) .

Mada nisam siguran da sam baš dobro shvatio pitanje.

 

Pa da pojasnima:

- Koliko se obuka za A kategoriju promjenila ( usavrsila ) u odnosu na prije 40 godina kada su motocikli ( drumski ) "jurili" maximalno cca.140km/h, a sada isti idu i preko 300km/h. Moje subjektivno misljenje je da se nista revolucionarno nije promjenilo, pa zato danas imamo ovoliko stradalih i poginulih motociklista. Nemojmo stalno da se vadimo na oduzetu prednost, vec i na edukovanje i ponasanje motociklista na drumu.

Konkretan slucaj je skora pogibija sina moga drugara, kojem je izasao stariji covjek Golfom iz sporednog puta na glavni i doslo je do nesrece u kojoj su poginuli vozac motocikla i vozac Golfa, ali je cinjenica da je od siline udara motocikla u Golf isti sa puta bacen u kanal. Sve se to dogodilo na mjestu gdje je ogranicena brzina na 80km/h. Kojom brzinom je onda isao motocikl da bi 250kg mase sa vozacem bacilo drugo vozilo mase cca1000kg 4-5m dalje? :dil:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Ralja
  • Motocikl: Sym Jet X 125

Ja uvek kazem da vozac motora mora u saobracaju da zaboravi na prednost. Bajker nema nikad prednost i treba uvek tako da razmislja. Koliko bajkera je samo povredjeno zbog drugog vozaca koji nije znao da bajker ima prednost. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

@Imeiprezime

 

Tako je!

Imam sina koji je isto motociklista i kada god podje na voznju prvo mu kazem da nikada ne zaboravi da ga "niko ne vidi na putu" i ako ga vidi ne mogu realno procjeniti njegovu brzinu kretanja. Ako se bude pridrzavao toga pravila ima sansu da se dugo vozi i uziva u voznji motocikla. :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

A - Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 15kW

 

Zamis' položiš odmah za A i ne smeš da voziš motocikle slabije od 15 kilovata (skuterčić neki po gradu i tome slično) jer NE PRELAZI tih 15kw :lol3:Ako bi se ovo stvarno desilo to bi bio šou.

Ili recimo za A2 da moraš da jašeš nešto između 15 i 35kw, sve izvan ovoga i ide kazna. 

 

Razlog; ne mož da vozi mašinu izvan svoje kategorije jer n'ume, on navik'o da tera jače mašine, mora polaže ponovo da bi savladao upravljanje motociklima snage do 15kw :lol3:

 

Oppppa prijatelje, šta'e ovo, A kategorija a vozikaš se na skuteru od 14 kilovata, saće ti pišemo kaznu.

 

Jes da ovo deluje apsurdno, ali me uopšte ne bi čudilo da ovakva vanvremenska nebuloza stupi na snagu, će bude vrag odneo šalu :lol3:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Kao što je uobičajeno kod nas, mnogi čitaju samo pojedine članove zakona. Koliko se ja sećam, a čitao sam zakon o saobraćaju pre nekoliko meseci, ima tamo i neki član koji kaže, za svaku kategoriju, kojim podkategorijama može da upravlja. Ko ima A, može da vozi A2, A1 I AM. Neka neko pročita pa me ispravi. Takođe mislim da nije bitno što te podkategorijama nisu upisane u vozačku dozvolu. Takođe u tom zakonu pročitah, ako se dobro sećam, da se probne vozačke dozvole za A kategorije izdaju do navršene 21 ili 24 (ovo nisam siguran) godine života. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja