Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za "A" kategoriju, po novom zakonu

Recommended Posts

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

I tada su bile E kategorije uz neku drugu. Npr.. E uz B, ili E uz C itd...

Samo se promenilo polaganje i način obuke, ostalo je uglavnom bilo i ranije.

I ranije se moralo polagati za tu E kategoriju da bi mogla da se vozi ona kamp kućica, prikolica za čamac ili za prevoz konja itd...

I uglavnom su tada polagali za "punu" E kategoriju jer je možda samo par auto škola u Srbiji imalo polaganje za E uz B i to se slabo znalo da uopšte i postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Cao, molim za savet. 

Brat mi ima 31 godinu i polagao bi za A kategoriju. 

Koja je procedura, koliko para i da li može odmah za punu A kategoriju? 

Unapred zahvalan, 

Mare

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Moze odmah za punu A. Ako vec ima polozeno za B od ranije, po starom zakonu, onda je procedura mnogo jednostavnija. Sa tim vec ima AM kategoriju, pa od obuke ostaje samo 20 casova voznje, plus testovi koje samostalno sprema i polaze. Cena je oko 30.000 dinara. 
U slucaju da nije ranije polagao za B, onda ide 40 casova voznje, plus 40 casova teoriskog dela i cena je duplo skuplja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS
1 hour ago, Slammer said:

Moze odmah za punu A. Ako vec ima polozeno za B od ranije, po starom zakonu, onda je procedura mnogo jednostavnija. Sa tim vec ima AM kategoriju, pa od obuke ostaje samo 20 casova voznje, plus testovi koje samostalno sprema i polaze. Cena je oko 30.000 dinara. 
U slucaju da nije ranije polagao za B, onda ide 40 casova voznje, plus 40 casova teoriskog dela i cena je duplo skuplja.

Baš sve ovako kako je kolega naveo. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Koliko hoće, ili koliko im treba, a minimum je 8 dana.

Pod uslovom da već imaju AM kategoriju pa im nije potrebna nikakva teorijska nastava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

ovako izgleda ispit za a kategoriju u Japanu       japan bike girl driving license test,in japan all motorcycle driving license candidate need to upright fallen bike,upright the center stand,able to push forward motorbike

motorcycle model : CB 750
weight : dry-213 kg wet- 233 kg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd

Zdravo, planiram da polažem za A kategoriju čim krene lepo vreme pa imam par pitanja za vas.

 

1. Koje autoškole preporučujete? (Zemun/Novi Beograd)

2. Da li autoškola obezbeđuje opremu?

3. Imam B vozačku što znači da uplatim testove, položim ih i onda mi ostaje 20 časova vožnje?

4. Koliko je dobra naša obuka u autoškolama u smilsu da li bih trebala da prođem i krus u NAVAK-u? Jel to ekvivalent MSF kursevima u Americi?

 

Bila sam ubeđena da sam imala više pitanja. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Vrlo malo ima stvari koje se mogu DOBRO naučiti za 20 ili 40 časova.

Za taj broj časova koji su propisani i koje ćeš odraditi u auto školi, možda možeš da naučiš da dobiješ dozvolu i da se sama kasnije učiš i trudiš da jednog dana to dobro naučiš.

Mnooogo prakse treba da se malo bolje ovlada vožnja, bilo motora bilo automobila.

Pokušaj se sjetiti kako je to išlo sa učenjem vožnje automobila.

Odmah si vozila super i išla gde god si htjela ?

 

I da, obavezno kurs na Navaku :) ! ( mada nisam siguran ni da postoji :neznam:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Diavela,

 

mi smo poprilično zaostali po pitanju obuke, tehnologije i metodike po pitanju obuke vozača. Sa koliko ćeš znanja izaći iz auto škola ponajviše zavisi od instruktora. Da budem jasniji, od njega samog kao pojedinca i njegovog angažovanja, zahtevi sistema obuke i zakona su više formalni i nikoga nije briga da li si ti zaista sposobna da upravljaš  vozilom visokih performansi koje je spada u najranjiviju kategoriju u saobraćaju zajedno sa biciklistima i pešacima. To bi instruktor donekle ublažio ali ćeš svakako izaći nespremna na drum.

 

Za početak, dobro je što si ovde i što shvataš u šta se upuštaš. Čitaj puno tekstova o bezbednosti, opremi, tehnici upravljanja, kada god se organizuje nekakav trening vožnje, prijavi se, ulaži u opremu i nemoj nikada dozvoliti da te motocikl nadjača karakterom. Jer, motocikl je atraktivan, karakteristike prevazilaze korisnika, temperament mu je divlji pa stoga traži strogo vladanje jer ako je suprotno, vodi ka porocima i samouništenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
pre 26 minuta, DUKE VUK je napisao:

Vrlo malo ima stvari koje se mogu DOBRO naučiti za 20 ili 40 časova.

Za taj broj časova koji su propisani i koje ćeš odraditi u auto školi, možda možeš da naučiš da dobiješ dozvolu i da se sama kasnije učiš i trudiš da jednog dana to dobro naučiš.

Mnooogo prakse treba da se malo bolje ovlada vožnja, bilo motora bilo automobila.

Pokušaj se sjetiti kako je to išlo sa učenjem vožnje automobila.

Odmah si vozila super i išla gde god si htjela ?

 

I da, obavezno kurs na Navaku :) ! ( mada nisam siguran ni da postoji :neznam:)

Meni se čini da mi je sa kolima bilo lagano, više ljudi može da ti pomogne, da savet, da sedi pored i bude ti podrška. Prvo je išla obuka kod ćaleta, pa škola pa opet kod ćaleta da vidi jel sve kako valjda i tek onda sama. A sa motorom će biti drugačije, nemam nikoga koga znam da mi bude podrška i zato jurim da nađem neku dobru autoškolu odnosno vrhunskog instruktora.

Raspitivala sam se, imaju trenutno dva kursa na Navaku, moto-start i moto-dinamik, a ako sam dobro videla i ovaj forum ima svoje obuke.

 

pre 11 minuta, Alekre je napisao:

Diavela,

 

mi smo poprilično zaostali po pitanju obuke, tehnologije i metodike po pitanju obuke vozača. Sa koliko ćeš znanja izaći iz auto škola ponajviše zavisi od instruktora. Da budem jasniji, od njega samog kao pojedinca i njegovog angažovanja, zahtevi sistema obuke i zakona su više formalni i nikoga nije briga da li si ti zaista sposobna da upravljaš  vozilom visokih performansi koje je spada u najranjiviju kategoriju u saobraćaju zajedno sa biciklistima i pešacima. To bi instruktor donekle ublažio ali ćeš svakako izaći nespremna na drum.

 

Za početak, dobro je što si ovde i što shvataš u šta se upuštaš. Čitaj puno tekstova o bezbednosti, opremi, tehnici upravljanja, kada god se organizuje nekakav trening vožnje, prijavi se, ulaži u opremu i nemoj nikada dozvoliti da te motocikl nadjača karakterom. Jer, motocikl je atraktivan, karakteristike prevazilaze korisnika, temperament mu je divlji pa stoga traži strogo vladanje jer ako je suprotno, vodi ka porocima i samouništenju.

Hvala na odgovoru Alekre,

u potpunosti se slažem sa tobom, zato sam i ovde i tražim vaše preporuke oko škole/instruktora. Dosta čitam ovaj forum i reddit o svemu mogućem o motorima, klipove o tehnikama upravljanja na yt, postadoh zaljubljenik u međuvremenu tako da jedva čekam da krenem. :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
3 hours ago, diavela said:

1. Koje autoškole preporučujete? (Zemun/Novi Beograd)

2. Da li autoškola obezbeđuje opremu?

3. Imam B vozačku što znači da uplatim testove, položim ih i onda mi ostaje 20 časova vožnje?

4. Koliko je dobra naša obuka u autoškolama u smilsu da li bih trebala da prođem i krus u NAVAK-u? Jel to ekvivalent MSF kursevima u Americi?

1. Auto škola VIR (Novi Beograd), instruktor ti se nalazi par postova iznad tvog - @jasminko VIR

2. Higijenski je da je kaciga tvoja, ili fantomka pa kaciga iz auto škole. Druga oprema za obuku se ne traži.

3. To tako znači ako si polagala pre izmene Zakona 2011. godine, a u međuvremenu si izvadila novi obrazac vozačke dozvole (plastična) i u njoj ti je upisana AM kategorija.

4. Nakon polaganja dodatni kursevi su ozbiljan plus. Očekuje se i BJB kurs bezbedne vožnje negde u maju (ako bude kao i prošle godine), pa taman imaš vremena pre toga da završiš obuku i polaganje.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crossrunner 2017

Ja sam 2015. polagao u autoškoli Tref (kad se od Bogoslovije krene prema Bul. Despota Stefana pa sa desne strane u zgradi sa dosta lokala). Poligon se nalazi kod hale Pionir, a vozio sam Burgmana 650. Instruktor se mislim zvao Zoran i radio je svoj posao za svaku pohvalu. Imao sam konstantnu radio vezu za usmeravanje vožnje kao i za ukazivanje grešaka koje praviš u vožnji. Inače, on svo vreme vozi iza kandidata, prati i najmanju grešku i ujedno štiti samog polagača od ostalih učesnika u saobraćaju. Poželjno je da imaš svoju kacigu (komoditet i higijena). Fluoroscentni prsluk sam dobijao od njih. Vožnja u papučama, iako voziš skuter, nije dozvoljena.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(
On 2/25/2018 at 0:43 AM, Singularitet said:

4. Nakon polaganja dodatni kursevi su ozbiljan plus. Očekuje se i BJB kurs bezbedne vožnje negde u maju (ako bude kao i prošle godine), pa taman imaš vremena pre toga da završiš obuku i polaganje.

@Singularitet da li znas gde moze da se ocekuje obavestenje o tome kada/ako bude bio kurs?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Treba mi pomoc vezano za polaganje B i A1 kategorija. Od sestre sin,upisao da polaze za B i za A1. Dakle,kako sam razumeo obucava se za obe kategorije paralelno. Nama a ni ovima u auto skoli nije naj jasnije,(odnosno ni oni ne znaju da nam daju konkretan odgovor),kako ce se odvijati sad redosled polaganja? U auto skoli kazu ako prvo polozis B ne mozes da polazes A1 naredne 2 godine a ako bi polozio obrnuto znaci A1 pa onda B ne znaju sta se tad desava,a ne znamo ni mi. Pitanje je sta sad raditi,kojim redosledom polagati i jeli to uopste zakonski moguce? Ne znamo ni kad polozi za A1 oce li dobiti probnu dozvolu? Ako ne dobije a odma posle toga polozi za B onda dobija jos jednu koja je probna a A1 vozi sa normalnom dozvolom? Ili je to rupa u zakonu da se B samo upise u dozvolu u kojoj vec ima A1?
Ako to zakonski moze da se uradi kako mi zamisljamo,moze li da polozi obe kategorije pa sa dva uverenja ode da uzme dozvolu da ne plati 2x vadjenje dozvole jer ce to poloziti nadamo se u razmaku od 15-20 dana ili mesec,kako vec bude moglo? Znam da je mozda mnogo pitanja ali bas bi nam pomoglo razresenje dileme.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Grocka
  • Motocikl: Yamaha XJ900S Diverzija

Pre 4-5 godina kada je nastupila gungula oko izmena polaganja, imao sam sličnu situaciju što se tiče dozvola. Zapravo, ranije sam po starom zakonu polagao PSP, te kada sam kretao sa polaganjem za B morao sam da uzmem plastičnu dozvolu na kojoj sam imao do tada položene kategorije. Nakon završetka obuke za B sam dobio papirnu probnu dozvolu, a nakon godinu dana sam ponovo morao da plaćam takse za pravljenje nove dozvole.

Po nekoj logici stvari (ma kakva logika), izgleda da će i kod vas biti takav slučaj.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Placanje takse 2x i nije najveci problem. Problem je ova teza o ne mogucnosti polaganja 2 godine ako prvo polozi B. Malo je to konfuzno oko tih zakona. Samo ih nabacali i sad niko nista ne zna.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS
2 hours ago, slobasuper9 said:

Treba mi pomoc vezano za polaganje B i A1 kategorija. Od sestre sin,upisao da polaze za B i za A1. Dakle,kako sam razumeo obucava se za obe kategorije paralelno. Nama a ni ovima u auto skoli nije naj jasnije,(odnosno ni oni ne znaju da nam daju konkretan odgovor),kako ce se odvijati sad redosled polaganja? U auto skoli kazu ako prvo polozis B ne mozes da polazes A1 naredne 2 godine a ako bi polozio obrnuto znaci A1 pa onda B ne znaju sta se tad desava,a ne znamo ni mi. Pitanje je sta sad raditi,kojim redosledom polagati i jeli to uopste zakonski moguce? Ne znamo ni kad polozi za A1 oce li dobiti probnu dozvolu? Ako ne dobije a odma posle toga polozi za B onda dobija jos jednu koja je probna a A1 vozi sa normalnom dozvolom? Ili je to rupa u zakonu da se B samo upise u dozvolu u kojoj vec ima A1?
Ako to zakonski moze da se uradi kako mi zamisljamo,moze li da polozi obe kategorije pa sa dva uverenja ode da uzme dozvolu da ne plati 2x vadjenje dozvole jer ce to poloziti nadamo se u razmaku od 15-20 dana ili mesec,kako vec bude moglo? Znam da je mozda mnogo pitanja ali bas bi nam pomoglo razresenje dileme.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 

Ovo o čemu pišeš su neke od novih usvojenih odredbi koje stupaju na snagu od 03.04.2019.

Po trenutno važećem Pravilniku na A1 ne ide probna, a za "B" kategoriju važi 1 godinu ukoliko je preuzme do 03.04 2019.

"Sestriće" može slušati teorijsku obuku paralelno za obe kategorije (33) casa i po  dodatnih sedam za svaku ili odraditi svih 40 za jednu i ukoliko u narednih godinu ( ali bolje pre navedenog datuma) odslusa dodatnih 7 za drugu. 

Dakle za sada je sve po "starom", .........a od 03.04.2019 godine PROBNA dozvola će ići na svaku PRVU kategoriju za koju polaže i trajaće najmanje 2 godine, a pravu dozvolu ne može dobiti niko pre 21. godine života.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja