Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za "A" kategoriju, po novom zakonu

Recommended Posts

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
12 minutes ago, .milke. said:

Čekaj, jesam li ja pomešao ili si ti ove godine već položio nešto?  Čini mi se nešto oko aprila, kad i ja.

Da, položio sam za A2. Nego sam motor kupio nešto pre toga, i živ sam se živ smorio dok je došlo polaganje, pa sam sad hteo da predupredim to, da položim lepo za A, pa da mogu slobodno da menjam motor kad to poželim. :) Lekarsko od onda mi važi još uvek, taman da mogu da odvozim časove... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

@king_julien Nije isto. Kada se ima AM, za B je potrebno manje teorijskih i praktičnih časova. Možda je ne bude zanimala vožnja motocikla, a ukoliko je bude zanimala opet će biti lakše.

 

Sent from my mobile device using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

@nedokazani, kolega ipak si bio u pravu. Koliko su puta menjali da vise i ne pratim. Ipak ima privilegije...

PRIMER CENOVNIKA AUTO SKOLE:

Spoiler
B Kategorija
Kandidat ne poseduje vozačku dozvolu 
Cena 
Teorijska obuka - 40 časova (30+10)  11.080,00 
Praktična obuka - 40 časova  39.400,00 

 

B Kategorija
Kandidat ima AM i (ili) A1 kategoriju 

Cena  
Teorijska obuka - 7 časova (5+2) 2.345,00 
Praktična obuka - 35 časova   34.475,00 

 

B Kategorija
Kandidat ima A2 i (ili) A kategoriju 

Cena  
Teorijska obuka - 7 časova (5+2)  2.345,00 
Praktična obuka - 30 časova  29.550,00 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Ipak nisam obrukao @Jasminko VIR i pređoh uspešno sa A2 na A.

Doduše, prošli put nisam imao nijedan negativni poen, ovog puta par (jbg, frka na poslu 40 stepeni na ulici), ali sam zato slalom na poligonu prošao u drugoj brzini (rekoše da može).

 

Sent from my mobile device using Tapatalk

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Hornet 900

Poštovani bio bih zahvalan za neke odgovore ako znate!

1. Da li se nešto menjalo u zakonu ili je isti način polaganja i dan danas(ili se očekuje neka promena zakona pa da požurim(to mislim zbog cene)) za A kategoriju?
2. Pošto imam B kategoriju već 7god. želeo bih da odradim 20 časova koliko je već i potrebno, i za to mi koliko vremena treba(koliko su česti časovi, da li mogu svaki dan, drugi, peti)? I da li je moguć dvočas? 
3. I ako odradim tih 20 časova, koliko meni ti časovi važe? Pošto ide zima, i ne znam, zbog obaveza ne stignem da polažem(ili ne daj Bože padnem, koliko traju ti časovi i samo medicinsko uverenje?

Dosta stvari sam našao na forumu, ali za ova pitanja sam izgleda preskočio ili nisu napisana.

Hvala najlepeše unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

2. Može dvočas. U auto školi gde sam ja polagao, samo se tako i vozi. A zavisi od mnogo toga koliko će vremena da ti treba da odvoziš sve. Ja sam se upisao avgusta prošle godine, pa dok je došlo polaganje testova već je bila jesen. Nakon testova sam odvozio samo četiri časa, i onda je usledila zimska pauza. Posle pauze sam preostalih 10 časova odvozio za 5 dana. Dakle, može i svaki dan.

3. Mislim da važe za vjek i vjekova. :D Možda i ne toliko, ali zima svakako ne treba da te brine. A lekarsko uverenje važi godinu dana za vožnju i polaganje, ali kada vadiš dozvolu, ne sme da bude starije od 6 meseci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Inače, ja se trenutno koljem oko lekaraskog. Izvadio sam novo krajem marta da bih mogao da izvadim dozvolu (A2), i tada su mi u SUP-u uzeli to lekarsko uverenje, a ovi iz doma zdravlja gde sam izvadio isto neće da mi izdaju kopiju da bih ga koristio sada da vozim za A. Dva puta sam vadio kod njih, i još jednom ću svakako morati (24 godine punim krajem oktobra, i tada će ovo iz marta da bude starije od 6 meseci), ali ne, oni kažu da moram novo da izvadim, jer mi navodno u onom iz marta stoji da je za A2. A lekarski pregled za A i A2 totalno isti. Čak i da piše, izuzetno je debilno da očekuju da im ostavim novac za još dva lekarska uverenja, pa ću verovatno da ih zaobiđem. A ako pak i ne mogu da vozim sa tim uverenjem jer na njemu piše da je za A2, to je pa tek debilno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Eh, da čovek zna da će mu trebati pa kad vadi lekarsko da odmah uzme dva ili tri primerka. To se dodatno naplaćuje 100 dinara.

Ali kad ovako dolaziš oni uglavnom rade sve ispočetka.

Način polaganja se menjao, ali zavisno od momenta kada vi pamtite kakav je bio :) .

Uglavnom, sada prijavite i položite testove.

Polažu se na kompjuterima nije vše test u pisanom obliku na papiru.

Zatim vadite lekarsko uverenje, važi onako kako je Vasa objasnio.

Vozite 20 časova i to traje 0d 15 do 30 dana zavisno od više faktora, da ih sada ne nabrajam.

Izlazite na ispit- vožnja i polažete.

Ako se rešite i krenete u sledećih mesec dana sve lepo završite dosta pre lošeg vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Hornet 900

Hvala najlepše na odgovoru.  Zahvaljujem!

Jasminko, da li znate koliko važe časovi iz auto škole po završetku tih 20 časova? Dešava se da često nisam kod kuće, pa možda mi se poprilično odloži izlazak na vožnju tj. samo polaganje. I koja je cena 20 časova u vašoj auto školi?

Veliki pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Jednom završena obuka važi za ceo život :) tako da vremena za polaganje će sigurno biti.

Cene kod nas su :

Prvo test...4000,00 dinara

Zatim lekarsko ...2000,00 din.

Pa 20 časova po 1000 dinara = 20.000,00 din.

I na kraju polaganje vožnje takođe 4000,00 din.

Ukupno 30.000,00 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Ja sam prošle godine u Čačku, upisao vožnju za punu A kategoriju (pre toga samo imao B). Na kraju izašlo sve oko 35-36k.

 

Kao što su ti već odgovorili, dvočasi se voze, tipovanje ima rok od 6 meseci ili godinu dana a lekarsko 6 meseci.

 

Časove počinješ da voziš nakon položenog tipovanja naravno i pribavljanja lekarskog uverenja.

 

Moj slučaj:

15.09. upisao vožnju, 20.10. položio tipovanje (prvi slobodan termin), 30.11. položio praktični ispit. To je otprilike bilo sve u najkraćem roku, makar u Čačku, jer ima određeni broj polaganja na mesečnom nivou, bez obzira da li je A, B, C ili bilo koja kategorija. 

 

Inače, dvočase vozio na 1.5-10 stepeni, a polaganje na 2-2.5 stepena. Ta "motorna" euforija me grejala, sada već nisam siguran kako bih vozio. 

 

Još nešto ukratko...nažalost kod nas, makar u Čačku, to polaganje je čista formalnost, niko ti ništa neće pokazati, naučiti, skrenuti pažnju i slično. Član foruma, koji je polagao u Norveškoj je lepo objasnio kako se kod njih polaže, za cenu njihove prosečne plate, i šta sve ulazi u obuku. To je prava obuka...

Kod nas za naš prosek, nažalost samo dobijaš dozvolu, za sve dodatno, samo sopstveno iskustvo kroz vožnju, ili odlazak na organizovani "Kurs bezbedne vožnje" od strane bjb, za koji se ja nadam da ću se konačno uklopiti u neki sledeći termin. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozz svima videh ovaj forum pa me nesto interesuje ako bi neko mogao da mi da odgovor.

 

Naime zeleo bih da upisem polaganje za A kategoriju, posebujem B i AM kategoriju a sada sam upisao za C i polozio testove za C i idem na voznju. Pa me zanima da li bi mi mozda priznali test za C posto on vazi godinu dana, ili cu morati kada upisem za A da opet polazem testove.

Jel moguce uopste to ili cu morati da polazem opet testove posto je druga kategorija u pitanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Da ne otvaram novu temu pitacu ovde. Pitanje nema veze sa A kategorijom ali ima B ili C to cu valjda utvrditi nekako.
Elem,planiram da kombijem vucem prikolicu na kojoj se vuce drugi auto. Kombi je putnicki vozi se sa B kategorijom. U dozvoli nemam upisanu BE kategoriju pa planiram da to polozim kako bi vukao tu prikolicu. Mene sad buni,kako je regulisano to sto je skup tih vozila tezi od 3 500 kg ?

BE kategorija – Skup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji B, a priključno vozilo ima najveću dozvoljenu masu veću od 750 kg, a nije veća od 3.500 kg.

Nigde se ne spominje ogranicenje u masi skupa vozila? Sta sa tim? Sledeca kategorija je C1E i tu pise sledece :

C1E kategorija – Skup motornog vozila kategorije “C1” i priključnog vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 750 kg, a zbir skupa ne prelazi 12.000 kg skup motornog vozila kategorije “V” i priključnog vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kg, a zbir skupa ne prelazi 12.000 kg.

Obzirom da meni prikolica nece prelaziti 3 500kg nikad a kombi mi je B kategorije meni onda C1E ne treba.

Da li moram da imam C ili C1 kategoriju kako bi mogao voziti BE kategoriju jer masa prelazi 3.5t ? Ili je ovo regulisano da moze da BE da se vozi ovo sto ja hocu ali da pojedinacno svako od vozila ne prelazi masu od 3.5t ? To nigde nisam nasao da procitam. Sve sto sam nalazio na internetu su polovicne ili skoro pa netacne informacine u principu rekla kazala.
Nadam se da ima ovde neko ko vozi kola na prikolici pa da mi iz prve ruke kaze sta kako.


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Necu pametovati za kategorije ali cu ti skrenuti paznju da pogledas na identifikacionoj plocici vozila,ispod broja sasije,druga masa ti je najveca dozvoljena masa skupa vozila,obrati paznju kada budes tovario da je ne prekoracis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Pozdrav Slobo !

Za ovo što hoćeš dovoljna ti je BE kategorija.

Tu je važno da ti vučno vozilo pripada B kategoriji, to jest da nije teže od 3500 a takođe i vučeno vozilo ne sme imati najveću dozvoljenu masu ( masa prikolice + njena nosivost koju je proizvođač naveo) veću od 3500 kg.

Ograničenje ukupne mase takvog skupa vozila se nigde ne navodi.

Ispuni ova dva uslova i teraj !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Hvala Jasminko. Tako sam i ja protumacio ali me malo zbunilo sto se nigde ne spominje masa skupa vozila . Bila mi je potrebna potvrda strucnog lica nekog ko stvarno zna. Jel vrsite Vi obuku za BE kategoriju?
Mogu li mi u Republici Srpskoj ili nekoj od drzava EU praviti problem jer na primer u Srpskoj kako sam procitao teret + prikolica ne smeju biti tezi od vucnog vozila a kod mene ce to mozda nekad preci 2t koliko mi je tezak kombi? U principu znam da se moras pridrzavati zakona zemlje u kojoj vozis.

Hvala kolega za sugestiju za plocicu,u pravu ste. Taj podatak sam nasao negde moracu da vidim kod mene na plocici. Obzirom da vidjam obicna kola kako vuku drugi auto na prikolici skoro sam siguran da Vito moze to bez problema.

Hvala i ostalima na odgovorima. I da dodam da se sa B vozi prikolica mala do 750kg a ove koje predju 750kg pa do 3.5t one su BE.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

E u to kako je u drugim državama uređeno se stvarno ne razumem, ali priključno vozilo tog tipa mora da ima i sopstvenu radnu kočnicu tako da ne ometa upravljanje vučnog vozila i ne bi trebalo da pretstavlja problem..

 

Svi koji su položili ispit za B kategoriju pre 01.01.2011. uz B automatski dobijaju i BE kategoriju.

Ko je položio po novom ( mnogo boljem) zakonu, dobija samo B kategoriju.

Ispada da država misli da su oni koji su se obučavali na stari način bolje obučeni jer uz B dobijaju još nekoliko kategorija, a svima obučavanim po novom sistemu obuke i polaganja izgleda jedva daju i onu B.

Prvo ih isprobavaju godinu dana, (a sada od nove godine i dve godine će biti probna dozvola).

Eto šta i sama država misli o novom zakonu i novom sistemu obuke :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Dobijalo se. Ja nisam dobio. Oni koji su posle mene polozili cak ni AM nemaju. Ne znam zasto. Omasio sam za 2 meseca. Za B sam polozio 10.2.2011.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Nije trebalo, to jest nije bilo po zakonu, ali kad je stupio novi zakon , nisu usaglasili tumačenja pa je svako tumačio kako je shvatio te je zavisilo u kom MUP-u podižeš novu vozačku, pa čak u koju smenu si i kod kog šalterskog službenika naleteo. Neko dobijao samo B, neko B i AM.....

Kako je ko imao sreće :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /
On 12/3/2017 at 9:21, jasminko VIR je napisao:

Pozdrav Slobo !

Za ovo što hoćeš dovoljna ti je BE kategorija.

Tu je važno da ti vučno vozilo pripada B kategoriji, to jest da nije teže od 3500 a takođe i vučeno vozilo ne sme imati najveću dozvoljenu masu ( masa prikolice + njena nosivost koju je proizvođač naveo) veću od 3500 kg.

Ograničenje ukupne mase takvog skupa vozila se nigde ne navodi.

Ispuni ova dva uslova i teraj !

A jel bilo tako ranije (pre 2011)? Ili je tad trebala E kategorija za vucu takvih prikolica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja