Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za "A" kategoriju, po novom zakonu

Recommended Posts

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ispostavilo se da je , bar za sada, prolaznost i na testovima i na vožnji još veća nego što je bila u vreme polaganja po starom zakonu.

Ispitivači su isti, nema nekih drugih, nisu se menjali ljudi nego samo zakon, to jest pravila i sistem bodovanja po kome se sada mora ocenjivati.

Inače "te stvari" se i dalje ne praštaju. Znači ako menjaš pravac kretanja moraš se dobro uveriti da li je to bezbedno. A to radiš tako što pogledaš ogledalo i okreneš se preko onog ramena na koju stranu želiš da pomeriš vozili( da skreneš, prestrojiš se, obiđeš neku prepreku itd...).

To je ispit. Pred nas se postave neke radnje i pitanja koja treba da uradimo. Recimo da su sada samo neke radnje i pitanja promenjena i naše je da se prilagodimo i naučimo i ta pitanja.

Sve u svemu, ovaj zakon ubija Auto škole, kandidate će to koštati neki dinar više ali neće biti ništa teže.

Sretno svim sadašnjim i budućim kandidatima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tražim

@jasminko kolika je prolaznost na polaganju voznje po novom zakonu?

 

Jel jos "organi" zezaju tip-a "nisi se dobro okrenuo preko ramena, pao si", "nestabilan si na motoru", ... ili su poslati normalniji?:)

 

Hvala na odgovoru

Ja sam polagao pre par meseci (mislim da smo bili prva grupa "po novom") i od petnaestak ljudi pao je samo jedan, a i taj je pao jer je krenuo da oduzme prvenstvo autu, odnosno krenuo čovek kod levog skretanja da se zabije u auto. Nema više padanja na poligonu, samo se pišu negativni poeni. Na ulici padaš (tako su nam rekli, niko nije proverio ;) ako napraviš baš kardinalnu grešku - pešački, znak stop, puna linija i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

Hvala na odgovorima

@jasminko jel to "ne oprasta" znaci jedan negativan poen ili "ozbiljno ugrozavanje bezbednosti" i padanje?

 

A i nisam mislio da se ne okrenem preko ramena....nego da se "slabo" okrecem:) tj ne radim to teatralno kako ocigledno treba dok ne polozim..:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Treba da imaš taj okret preko ramena da proveriš i onaj deo prostora koji ti retrovizor ne pokriva. E sad pošto ćeš teže ubediti komisiju da imaš telepatsko-kinetičke i još razne druge nadljudske moći na osnovu kojih vidiš iza sebe a da se ne okreneš, lakše ti je da trzneš malo glavom na levo ili na desno i da svi vidimo da si pogledao :).

Ako već gledaš preko ramena, ne vidim razlog zašto bi to radio tako da to niko ne primeti i da kasnije ulazimo u sukob oko toga da li je kandidat gledao ili ne.

Shvati, na ispitu mi idemo iza kandidata i ne vidimo da li je pogledao u ogledalo, jedini dokaz na osnovu kog možemo da utvrdimo i pozitivno ocenimo da se bezbedno prestrojavate ili skrećete je taj mali trzaj glavom na osnovu kog možemo da lupimo plus i kažemo, dobro je, proverava saobraćaj pre nego što da pokazivač i prestroji se.

Razumite malo i nas.

Uostalom, postoje neka pravila i radnje koje se vama kandidatima jasno pokažu i objasne i vi znate šta se od vas traži da uradite da bi položili ispit. Najmanje je važno da li se to vama sviđa ili ne. Ako hoćete da položite potrudite de da što više zadataka ispoštujete.

Ni meni se možda ne sviša što u šahu skakač ide na G-e i možda bih skupio još istomišljenika, ali zar treba sad zbog nas da se menjaju pravila cele šahovske igre ? :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

Ma daleko od toga da mislim da ne treba gledati preko ramena, ne samo na ispitu. I daleko od toga da i na ispitu nisam gledao preko ramena ali je komentar bio da se to "slabo" vidi iz auta. Ali nebitno :)

 

A jel se sada za jedno "ne gledanje" pada ili ne?:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: N/A

Ja se izvinjavam ali sve ovo nije "koji dinar" vise vec "dobar deo mesecne plate" vise.

 

Za nas koji imamo A2 polozen, i cekamo da napunimo 24god, polaganje za "A" kategoriju ce izaci:

 

- Teorijski ispit (koji je isti kao pre) = 3.500 dinara

- Prakticni ispit (koji je isti kao pre) = 3.500 dinara

- 7 casova "prakticne obuke" na motorima koji su ISTI kao pre = 6.300 dinara

 

Znaci, potrebno je da platimo 13.300 dinara + lekarsko uverenje (koje je preko 2.000 dinara trenutno, ako se ne varam).. da bismo dobili "sledecu" kategoriju.

 

I sta? Mi sada treba, kao ovce, da kazemo "no frx, evo pare" i pravimo se kao da je ovo ok? :stabre::staa:

 

Ako je Auto Skolama dat novi rok do oktobra 2013. da uvedu sve potrebne izmene - zasto nama nije za isplatu istih? Zasto ja sada opet placam istu stvar kao i pre?

 

Obuči me da vozim motor od 600cc, obuči me za tu moju novu "A" kategoriju (koju placam) i nauči me kako da se ponašam u saobraćaju sa većim motorom na tim praktičnim časovima - e ONDA ce biti u redu da OPET placam!! >:(>:(>:(

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Svi smo mi dosta kivni na ovaj novi zakon, to bez daljnjega, ali kad kažem za koji dinar više, hoću da kažem da to vas pogađa po novčaniku ali jednokratno.

Sa druge strane, predviđanja su da će preko 75 % auto škola da se ugasi i da će minimum 1500 instruktora ostati bez posla, pa mi se čini da mi imamo mnogo više razloga da budemo kivni na ovo što nam donese zakon.

Ne kažem da je tih 10 ili 20 hiljada dinara malo. Taman posla, ali svi mi bi voleli da nam je to problem a ne da nam je ugrožena egzistencija cele porodice.

Toliko o tome.

 

Ova tema je otvorena za one koji su zainteresovani za polaganje A; B ili već neke druge kategorije ili su već u fazi obuke ili polaganja pa da im damo što više korisnih informacija o tome kako bi im pomogli da sve to lakše prebrode.

Izražavanja nezadovoljstva novim zakonom upražnjavajte u nekim već otvorenim temama u kojima se već vodi diskusija o tome ili otvorite novu tema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Jedno pitanje, pre 7 godina sam položio PSP a pre 5 B kategoriju, trenutno imam staru vozačku- zamenom za novu upisaće mi se AM između ostalih. Da bi polagao za A2 (imam 23 god) treba da odvezem 7 časova. Zanima me iz čega se samo polaganje sastoji- da li ide kao ranije teorija pa vožnja, ili samo vožnja? Kao i koje poznavanje prve pomoći mi je potrebno? Da li se ono uči samo teoretski ili i praktično?

Možda negde ovde piše odgovor, ali sam ga prevideo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ispit se i dalje sastoji iz dva dela, 1. TEST i

2. VOŽNJA

 

Svako ko je već polagao za neku od kategorija, imao je u testovima par pitanja iz PRVE POMOĆI i smatra se da ju je već položio.

Samo oni koji polažu za PRVU kategoriju u vozačkoj dozvoli moraju da polažu i PRVU POMOĆ jer takvih pitanja više nema u novim testovima. ( bolje da su ostavili i par tih pitanja :) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Jasminko, ajde molim te pojasni jos jednom situaciju za ljude koji su polozili ranije (po starom zakonu) za A kategoriju ali im je upisana A1 ili A2 jer nisu imali pune 24 god.

 

Npr. moj slucaj: 14.04.2011. sam polozio za motor i tada mi je falilo 3 meseca do pune 24 godine, te mi iz tog razloga u MUP-u nisu upisali A nego A1 i A2.

 

Po ovom ispada da ja moram ponovo da polazem za A, kao sto je "boki991" gore napisao, da bi mi upisali A u dozvolu? Gresim li ili ne?

 

Na žalost moraćeš ponovo polagati za "A" kategoriju.

Doduše pošto već imaš "A2" imaš "samo" 7 časova vožnje i polaganje, ali sad je tako.

Mi imamo u školi par takvih slučajeva od ranije i neki su čekali, a neki još čekaju da napune 24 godine pa tek tad da podižu dozvolu, a neki tek tad da polažu za puno "A"

 

Posto sam resio problem A kategorije, red je da napisem. Prvo da se jos jednom zahvalim Jasminku na trudu i infromacijama, iako su se ispostavile netacne.

 

Jednostavno sam otisao u MUP i objasnio da trenutno imam novu vazecu vozacku dozvolu i u njoj upisanu A1 i A2 kategoriju jer u momentu polaganja nisam imao pune 24 godine. Pitao sam sta je potrebno da uradim da bi dobio punu A. (Da uplatim takse za izdavanje nove ili sta...)

Covek mi je samo rekao da moram da uplatim takse za izdavanje nove vozacke i da je period dobijanja nove vozacke dozvole 10 dana. Ali je pre toga morao da nadje moj stari zahtev za izdavanje A kategorije, da bi bio siguran da je zahtev stvarno glasio za A.

I to je to, uplatio sam tih 1500 dinara i dobio novu vozacku za 10 dana sa upisanoom A kategorijom. Stvarno bi bilo nerealno da polazem ponovo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 185 postova
  • Lokacija: Novi beograd
  • Motocikl: XL 1000 V

Verovatno je u pitanju neki "prelazni period" sto bi bilo i logicno, samo da da bog da je tako svuda da ne bude od MUP-a do MUP-a, od grada do grada, razlicita tumacenja :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1100..Suzuki gsx250

Ko je krenuo da polaze po starom , a nije zavrsio : Polaze sa novim testovima i tri dodatna casa ovih dana trebam da uzmem testove za vezbu,.pre dva dana bio u auto skoli,tako su mi rekli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Verovatno je u pitanju neki "prelazni period" sto bi bilo i logicno, samo da da bog da je tako svuda da ne bude od MUP-a do MUP-a, od grada do grada, razlicita tumacenja :) .

 

Iako to ne bi smelo da se desava, ne bi me cudilo da se razlikuje od MUP-a do MUP-a jer sam se raznih gluposti do sada nacitao i naslusao. U jednom gradu nesto moze u drugom ne moze, u jednom kosta ovoliko a u drugom onoliko itd. 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: N/A

Covek mi je samo rekao da moram da uplatim takse za izdavanje nove vozacke i da je period dobijanja nove vozacke dozvole 10 dana. Ali je pre toga morao da nadje moj stari zahtev za izdavanje A kategorije, da bi bio siguran da je zahtev stvarno glasio za A.

 

Jel pod "stari zahtev" mislis na uverenje koje si dobio od Auto Skole kad si polozio za "A" (koje si onda odneo u MUP itd.)?

 

Ja vec danima hocu da odem i da pitam sta treba (punim 24god za mesec dana). I , kao i tebi, mi je bilo potpuno nelogicno da opet moram da polazem jedno te isto. Inace nam je situacija slicna, ja sam mesec dana nakon tebe polozio za "A" i dobio A2 zbog godina.

 

Cim odem do MUP-a i saznam javljam. Zivo me zanima da li ce prica biti drugacija u Novom Sadu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Pozdrav! Interesuje me da li sada po novom zakonu ja sa tablicom L mogu sam da izvozom casove voznje za motor, ili mora da me u toku tih casova voznje prati instruktor sa svojim auotom? u jednoj auto skoli su mi rekli da kada hocu da vozim cas voznje za motor mora instruktor da bude u kolima u pratnji a ne kao sto je do sada bilo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Po novom zakonu predviđen je izvestan broj časova koje kandidat može da vozi samostalno bez pratnje instruktora, ali to kad instruktor proceni da je kandidat došao do nivoa da može neke zadate radnje samostalno da uvežbava.

Do sada je kandidat morao obavezno da ima pratnju instruktora na svakom času.

Jedino ako ste mislili na podizanje "L" tablice iz MUP-a i samostalnu obuku na vašem motoru. To je po novom zakonu ukinuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Covek mi je samo rekao da moram da uplatim takse za izdavanje nove vozacke i da je period dobijanja nove vozacke dozvole 10 dana. Ali je pre toga morao da nadje moj stari zahtev za izdavanje A kategorije, da bi bio siguran da je zahtev stvarno glasio za A.

 

Jel pod "stari zahtev" mislis na uverenje koje si dobio od Auto Skole kad si polozio za "A" (koje si onda odneo u MUP itd.)?

 

Ja vec danima hocu da odem i da pitam sta treba (punim 24god za mesec dana). I , kao i tebi, mi je bilo potpuno nelogicno da opet moram da polazem jedno te isto. Inace nam je situacija slicna, ja sam mesec dana nakon tebe polozio za "A" i dobio A2 zbog godina.

 

Cim odem do MUP-a i saznam javljam. Zivo me zanima da li ce prica biti drugacija u Novom Sadu..

 

Tako je, oni su meni rekli da je to zahtev za izdavanje dozvole za A kategoriju, donet iz auto skole. Iako znam da je u pitanju uverenje, oni su rekli zahtev. :)

 

Nadam se da ces proci kao i ja. Javi bas sta si uradio. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Po novom zakonu predviđen je izvestan broj časova koje kandidat može da vozi samostalno bez pratnje instruktora, ali to kad instruktor proceni da je kandidat došao do nivoa da može neke zadate radnje samostalno da uvežbava.

Do sada je kandidat morao obavezno da ima pratnju instruktora na svakom času.

Jedino ako ste mislili na podizanje "L" tablice iz MUP-a i samostalnu obuku na vašem motoru. To je po novom zakonu ukinuto.

 

 

Da, mislio sam na L tablicu. Znam da se vise ne uzima u mup-u. Interesovalo me je da kad ja odem u auto skolu oni tamo imaju svoj motor sa L tablicom, a da li ja mogu da obucavam voznju na svom motoru sa L tablicom koju dobem od njih i bez njihove pratnje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ne postoji više to izdavanje "L" tablice od strane MUP-a i takozvana "samoobuka" na svom motoru.

To je novim zakonom ukinuto.

Sad je obuka moguća samo u auto školi.

Pozitivna novina je i to što je dozvoljena obuka na AUTOMATIKU, to jest na svim skuterima i motorima sa automatskim menjačem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sachs xroad

Pozitivna novina je i to što je dozvoljena obuka na AUTOMATIKU, to jest na svim skuterima i motorima sa automatskim menjačem.

 

Da li to znaci da za A2 kategoriju moze da se uci i polaze i na skuteru do 50 kubika, bez obzira na to sto je A2 kategorija za mnogo jace motore?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Naravno da ne.

Motocikl mora zadovoljavati osnovne uslove vezane za kategoriju što se tiče kubikaže i snage.

Ove godine do 24.10. možew se obučavati na motoru preko 125 ccm za sve kategorije, a koju će kategoriju dobiti određuju godine kandidata.

Nakon 25.10.2013 moraće škole da imaju po zadovoljavajući motor za svaku kategoriju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Zna li se sta tacno moze da vozi B kategorija od motora sa 50 kubika, mislim do koliko kilovata i jel zagledaju to uopste saobracajci ?

Uz'o bi jacu 50-seticu, a da ne polazem za A :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ko ima staru "B" kategoriju, pri zameni vozačke dozvole, po automatizmu dobija "AM" kategoriju i može da vozi mopede do 50 ccm i koji ne ostvaruju brzinu veću od 45 km/h.

Ko je položio posle 01.01.2011 i podigao novu dozvolu (prvo probnu pa novu) nema upisanu "AM" kategoriju i mora posebno da polaže za nju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Posle 25.oktobra 2013, treba naći motocikl koji ima više od 600 ccm i koji je snažniji od 40 kW, a kojim se istovremeno može lako raditi "osmica". "Osmica" će biti veća nego do sada, radiće se na prostoru dužine 16m i širine 8 metara, što je skoro duplo veče nego do sada.

Za sada to ispunjavaju SV650 i kawa ER6n pa polako tražimo i to. Ali ima još doooosta vremena do dana "D". :)

 

Od kada se povecavaju dimenzije osmice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja