Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje za "A" kategoriju, po novom zakonu

Recommended Posts

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Stupanjem na snagu novih pravilnika o obuci i polaganju vozačkih ispita cela Srbija je izjednačena, tako da sada i kod nas u Beogradu i širom naše Srbije, možete polagati na motociklima sa AUTOMATSKIM menjačem.
Uputstvo za snalaženje koliko vam ustvari treba časova teoretske i praktične obuke(vožnje) u zavisnosti od toga koju kategoriju već posedujete:

_____________bez kateg.____AM_______A1_______A2_______A_______B,C itd

AM teor._________40_________0_______0________0________0__________7
___vožnj__________7_________0_______0________0________0__________7

A1 teor.__________40_________0_______0________0________0_________ 7
__vožnja_________20_________7_______0________0________0_________20

A2 teor. _________40_________0_______0________0________0__________7
__vožnja_________30________14_______7________0________0_________30

A teor.__________ 40_________0_______0________0________0__________7
__vožnja_________40________20______14_______ 7________0_________40

Iz ove tabele se može videti da se "isplati" polagati polako jednu po jednu "A" kategoriju, jer na primer ako hoćete da polažete za A a već posedujete dozvolu A2 kategorije nećete imati teoretsku nastavu a imaćete samo 7 časova vožnje i polaganje. Ostalo sve možete izvući iz ove tabele.
Olakšice pri polganju postoje i za druge kategorije i ako nekoga interesuju neka posete sajt Auto škole VIR i na stranici Cenovnik mogu dobiti sve informacije o otome koliko časova teorije i koliko vožnje treba da pohađaju ako već poseduju vozačku dozvolu neke kategorije.

Takođe, iz tabele ste već mogli videti da vam posedovanje B, C i drugih kategorija ne utiču na potrebni broj časova vožnje za "A" kategoriju ali da posedovanje "AM" kategorije znatno smanjuje broj potrebnih časova.
"AM" kategoriju automatski dobijaju svi koji su imali stare dozvole bilo koje kategorije pri zameni i dobijanju novog obrasca dozvole.
Oni koji su odmah posle polaganja dobijali nove vozačke dozvole moraće posebno polagati za "AM" kategoriju.
Ako ima bilo šta nejasno ili da vas interesuje u vezi ovog "pitanja", slobodno pitajte ovde u ovoj temi, a ja ću se truditi da, kad god sam uz komp, odgovorim na sva vaša pitanja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Pozdrav, imam jedno pitanje: Moja devojka ima B kategoriju i volela bi da polaze za A kategoriju, prvenstveno za skuter, a zatim i za neku vecu kategoriju. Koliko bi trajala obuka i da li idalje postoji mogucnost voznje na L tablu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Za koju od "A" kategorija bi da polaže ?

Za "A" treba da ima više od 24 godine.

Broj časova i trajanje imate gore u tabeli. Na primer, za "A1" ima 7 časova teorije i 20 časova vožnje, ako je neka druga kategorija pročitajte u tabeli ili pitajte konkretno.

Za sam početak obuke preporučujem da sačekamo malo toplije vreme :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Menja li se nesto po pitanju onih koji su polozili za A1 ili A2 pre 25 oktobra, da li sad i oni moraju na dodatne obuke i polaganja, ili ostalo po starom da sticu A kategoriju kad ispune uslov za godine?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Za svaku kategoriju se mora polagati. Ne postoji jednostavno dobijanje dozvole kad se napuni npr.24 godine.

Ali ako imate, na primer, A1 kategoriju onda, pogledajte gore u tabeli, za polaganje A2 kategorije vam ne treba teoretska obuka nego samo da izvozate 7 časova i izađete na ispit.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li moze da se polaze za A ako se A2 poseduje dve godine i duze a nisu navrsene 24god?

 

Ps. meni kad sam pre 2 god dobio A2 rekose da kad budem imao 2 godine tu kat dobijam A iako nemam 24god i da nema polaganja....sad nista od toga , jbt samo izmisljaju nesto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sachs Madass 125cc (2008), ER-6N (2014)

Moja devojka je "odvozala" L tablicu prošle godine, da li za nju važi stari način polaganja ili mora sve ispočetka?

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sachs xroad
1zdravo.gifImam PSP vec 3 godine, a u Aprilu mi istice probna dozvola za B, pa su mi rekli da kad budem menjala probnu za onu plasticnu, da ponesem PSP da im vratim i da ce mi biti upisane te kategorije u novu vozacku. Zanima me da li mogu sa PSP potvrdom da krenem na obuku za A2 ili moram da menjam PSP za AM pre nego sto mi istekne probna za B? 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nino, 81 postova
  • Lokacija: On Road
  • Motocikl: ZX6R

Ne znaju ni oni sami sta hoce, sta moze, sta ne moze itd...Jedni kazu nisu spremni sa novim pitanjima, drugi kazu jesu i tako u nedogled.. Na RTS-u rekose da se za "A" nista ne menja do 25 oktobra 2013! Ko je tu lud... :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

_____PSP je kategorija koja više ne postoji tako da se ona mora prevesti u AM da bi imala nekog značaja. Uglavnom ko god ima stari PSP i svi koji su položili za B,C itd. kategoriju pre 14.01.2011 dobijaju AM kategoriju da kažemo po automatizmu.

 

_____Probna dozvola je samo "PROBNA" i nikakve "povlastice" ne povlači za sobom. Tek kad prođe godina onda ste punopravni vozači.

Dok, ako imate PSP dozvolu, morate da je prevedete u "AM" dozvolu i to možete uraditi neovisno o posedovanju "B" kategorije.

Odete u MUP, ponesete PSP dozvolu,ličnu kartu i lekarsko uverenje i to tržite da vam izdaju lekarsko uverenje za AM, A i B kategoriju, cena je ista, a vama će trebati i za dobijanje AM kategorije a i za polaganje "A" kategorije.

Kakvo je vreme lično bih preporučio da sačekate april :) .

 

_____Ako imate "A2" kategoriju 2 godine, ne morate da čekate da napunite 24 godine nego možete već nakon 2 godine polagati za "A".

 

_____ I, na žalost, kako sada stoje stvari, za svaku od "A" kategorija morate polagati i TEST i VOŽNJU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ovo sam preskočio....

 

Svi koji imaju završenu obuku za bilo koju od kategorija, pa tako i za "A" kategoriju, bilo da se radi o samoobuci ("L" tablica) ili o obuci u auto školi, ta obuka mu važi doživotno.

Znači ako devojka ima potvrdu o završenoj obuci treba samo da reši da polaže i da dođe da prijavi ( i dobro nauči) polaganje testova pa onda po položenim testovima i polaganje vožnje.

Ovo sve pod pretpostavkom da već ima vozačku dozvolu "B" kategorije. Ako prvi put polaže za neku od kategorija pre polaganja vožnje mora da donese i potvrdu o poloćenom kursu iz PRVE POMOĆI.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Pecinci
  • Motocikl: Aprilia atlantic 125

Ajde jedna pomoc imam polozeno A,B,C,E kategoriju skoro 9god, imam 27god i zavrsio sam po starom programu obuku za D kategoriju tipa pre godinu dana i nisam stigao nikako da izadjem da polazem zbog obaveza nazalost :( sta ja sad treba da odradim kako bih polagao za D da upisem i tu mozda ce zatrebati :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ako ste završili obuku za "D" kategoriju morate imati potvrdu o završenoj obuci. Ona je ili kod vas ili je u auto školi u kojoj ste se obučavali.

Ta obuka koju ste završili vam je važeća i nema ograničenje koliko traje.

Sledeći korak bi vam bio da odete u školu u kojoj ste se obučavali ili u bilo koju drugu školu koja ima polaganje za "D" kategoriju i da se tu prijavite.

Radi "usklađivanja sa novim zakonom morate pre polaganja testa da odslušate 3 dodatna časa teorije i da odvozite 3 dodatna časa. Sa potvrdom o tim izvozanim i odslušanim časovima prijavljujete ispite, prvo test pa zatim nakon položenog testa i polaganje vožnje.

Sretno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

koja pljacka. pa ja moram jedne iste testove da polazem po 16 puta. vazi sto cu da polazem, bice pun gas kao i do sada.

edit : ako panduri i dalje primaju 100 evrica onda cu ipak da polazem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

o isuse hriste sad sam video testove..posledice nepostovanja pravila. sta to mene interesuje kolko je sta bodova i kolko to kosta u saobracaju, kao da cu da kalkulisem koliko sranja cu da napravim dok vozim. jebem ja njima mater svima jebo ih zakon. da ja moram teoriju da polazem 15 puta, kako se pomerim uz lestvicu tako traze 5 hiljada za jednu istu stvar

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Jos samo da uvedu kao u Kinu ili ne znam vec koju drzavu da treba za polaganje da se uci cene automobila kako bi smo znali koliko ce nas kostati ako nekog udarimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ghost Rider, 65 postova
  • Lokacija: Toplicki okrug
  • Motocikl: Kymco KR-Sport

Interesuje me polaganje za motor od 250ccm,to je valjda A2 kategorija. Inace imam 25god i vozacku sa B kategorijom od 2007 godine.

Da li sad treba prvo da zamenim staru vozacku da bi mi upisali AM kategoriju pa onda na polaganje tih 14 casova ili ako polazem sa ovom starom dozvolom moram svih 7 casova teorije i 30 voznje?

 

Ako sam dobro razumeo po vasem cenovniku bi to bilo 14casova=12600din + 3500 teorijski ispit + 3500 praktican ispit = 19600din ukupno.

I polozen kurs prve pomoci mi nije potreban ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd

Samo mi nije jasno u cemu se razlikuje polaganje za A2 koje sam polagao pre 2 godine i ovo sad sto cu morati za A 0stabre.gif .Otici cu u istu auto skolu , na isti motor , na isti poligon , odvozacu istu trasu i sta , kao sposobniji sam za vecu kubikazu1lud.gif j...e lud zbunjenog

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja