Jump to content

Moto Zajednica

metal detektor

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

ja sam ranije jos dobio jedan malo..malo..pa malo jaci aparat pa mi je ovaj da kazem visak,ali..posle 5 izlaska na plazu..on je sebe otplatio...:takoje:

Meni se moj isplatio posle jednog izlaska na njivu.

U tom cenovnom rangu nema boljeg aparata i originalan amerikanac vise ne moze da se nadje. Sve sami kinezi. Ovaj aparat je ekstra jer mu ne smetaju dalekovodi pa moze da radi tamo gde ovi profi usisivaci nisu bili. Tako sam ja sam mojm gareticem nasao denar vredan kao 15 istih gareta ispod samog dalekovoda. Kasnije sam prosao tu sa jakim aparatom i poludeo je. Morao sam da bezim da ne sprzim procesor.

Za te pare je stvarno dzabe. Uzeo bih ga ja ali sam trenutno u kupovini kola pa mi treba svaki evritj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: cacak prislonica g.milanovac
  • Motocikl: Super Tenera 750 91.

steta sto nisam u situaciji.....masina je vrh ljudi,,ko misli da uziva po prirodi ovo mu je ekstra masina :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Kizo, kaži mi molim te koji je to denar vredan 15 ovih "garetića" ne razumem se u ovo pa me baš zanima ...1neznam.gif

Svašta može da se kaže u vezi poslednjih nekoliko postova ali ... neka, kod mene kažu dok je ovaca biće i podvarka 1Mina.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Kizo brate, stvarno ne bih da ulazim u raspravu jer, pre svega ovaj forum nije mesto za raspravu o rimskim novčićima, ali...

Prvo, nešto što te koštalo 100 e, a toliko i vredi, ovde si prodavao za 220 e . OK, recimo da me to ne zanima ali eto o takvim ovcama sam pričao.

Drugo, malo više se razumem u ovo nego, ja mislim veliki broj članova ovog foruma, pa moram da prokomentarišem.

Pre svega bih te zamolio da mi pokažeš ovaj tvoj denar u bilo kom on-line katalogu rimskog novca, a ima ih dosta, sa slonovim tačkastim nogama. Znam da je bilo više kovnica i da razlike definitivno postoje, ali svako ko je video tri rimska novčića zna u čemu su razlike. I sledeće, ako dobro računam ti si ga sa oštećenim aversom prodao za 1500 e ....1care.gif čestitam, ali mislim da ne biva ni preko okeana.

Ponavljam, ne bih da ulazim u raspravu, izneo sam svoje skromno mišljenje, izvinjavam se ako sam bilo koga uvredio, posebno nekoga ko je za dva meseca stekao oromno iskustvo ( http://forum.arheo-amateri.rs/druzenje-hobi-razmena-iskustava-147/anketa-o-vama/msg3747/#msg3747 ).

Odjavljujem se, pozdrav

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Kako na ovo sve gleda narodna milicija? Čini mi se da sam čuo par priča gde su ljudima oduzimali ove naprave. Ja sam iz kraja gde je nekada išao Via millitaris i gde je postojala hajdučija u tursko vremme pa kruže price o dosta zlata nadjenog po Suvoj planini i Babičkoj gori ali i priče o jurnjavi sa plavcima i oduzimanju nadjenih stvari-opet kažem kruže priče :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Kizo brate, stvarno ne bih da ulazim u raspravu jer, pre svega ovaj forum nije mesto za raspravu o rimskim novčićima, ali...

Prvo, nešto što te koštalo 100 e, a toliko i vredi, ovde si prodavao za 220 e . OK, recimo da me to ne zanima ali eto o takvim ovcama sam pričao.

Drugo, malo više se razumem u ovo nego, ja mislim veliki broj članova ovog foruma, pa moram da prokomentarišem.

Pre svega bih te zamolio da mi pokažeš ovaj tvoj denar u bilo kom on-line katalogu rimskog novca, a ima ih dosta, sa slonovim tačkastim nogama. Znam da je bilo više kovnica i da razlike definitivno postoje, ali svako ko je video tri rimska novčića zna u čemu su razlike. I sledeće, ako dobro računam ti si ga sa oštećenim aversom prodao za 1500 e ....1care.gif čestitam, ali mislim da ne biva ni preko okeana.

Ponavljam, ne bih da ulazim u raspravu, izneo sam svoje skromno mišljenje, izvinjavam se ako sam bilo koga uvredio, posebno nekoga ko je za dva meseca stekao oromno iskustvo ( http://forum.arheo-amateri.rs/druzenje-hobi-razmena-iskustava-147/anketa-o-vama/msg3747/#msg3747 ).

Odjavljujem se, pozdrav

Napisao sam koliko je mene kostao, a ne koliko vredi, i prodat je za 200e sa dodatnim baterijama i punjacem. Onih 20e je bilo za cenkanje. Zivo me interesuje koliko bi ti trazi za svoj TA iz '94, a koliko stvarno vredi :zvizduk: Inace, ako si vec i ovome dobro znas sta jedan dobar gravar majstor sve moze da uradi sa ostecenim aversom :zvizduk: I naravno da ga nisam prodao za te pare jer taj iznos ni u ludilu se ne dobija u srbendiji (za TA '94. je obrnuto), iako je jedini do sada nadjen na ovim prostorima-provereno. Otisao je u zamenu... A cene im se krecu od 250-2500$. I prvo upoznaj ljude pa o njima kopaj po netu. Suvise verujes sta pisu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Kako na ovo sve gleda narodna milicija? Čini mi se da sam čuo par priča gde su ljudima oduzimali ove naprave. Ja sam iz kraja gde je nekada išao Via millitaris i gde je postojala hajdučija u tursko vremme pa kruže price o dosta zlata nadjenog po Suvoj planini i Babičkoj gori ali i priče o jurnjavi sa plavcima i oduzimanju nadjenih stvari-opet kažem kruže priče :neznam:

Samo posedovanje nije zabranjeno ali ako pretrazujes zasticen lokalitet ili neciji posed bez dozvole onda ti ga zaplene, valjda kao sredstvo kojim si izvrsio prekrsaj. Mada, bilo je slucajeva kada ti ga zaplene jer smatraju da tako treba, cisto da te smore ili iz nepoznavanja zakona. Zato je najbolje kloniti se ljudi dok radis jer su svi odmah, iz nepoznatih razloga, spremni na linc. Valjda misle da ces se obogatiti, a oni nece imati nista od toga :neznam:

Sam nalaz, ako je od istorijskog znacaja, uvek pripada drzavi i tvoja je duznost da ga predas. Ili ti ga zaplene uz prijavu.

E, sada, se postavlja pitanje zasto bi ja dao drzavi nesto na gotovo ako se sama nije potrudila da ga nadje.

I neki kodeks uvek treba da postoji. Recimo, ja nikada ne idem na zasticen lokalitet i mirna mi je savest, a ovi debeljani iz muzeja neka malo istrazuju i obelezavaju lokalitete i samim tim ih zasticuju.

I jos nesto. Odstampas lepo zakonik i nosis ga sa sobom, pa kad zinu na tebe, a ti im ga pokazes i stavis u ruke (mislim, zakonik) pa neka ga listaju da nadju koji si ti to zakon prekrsio :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Onaj ko je pametan neće na sva zvona govoriti za koliko je prodao novčić.

 

Inače to jeste državna imovina, čak i ako je na tvojoj zemlji, a trgovina može da bude krivično delo.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: cacak prislonica g.milanovac
  • Motocikl: Super Tenera 750 91.

Onaj ko je pametan neće na sva zvona govoriti za koliko je prodao novčić.

 

Inače to jeste državna imovina, čak i ako je na tvojoj zemlji, a trgovina može da bude krivično delo.

u pravu si...poenta je da covek u svojoj imovini zadrzi pronalazak.... :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: cacak prislonica g.milanovac
  • Motocikl: Super Tenera 750 91.

Kako na ovo sve gleda narodna milicija? Čini mi se da sam čuo par priča gde su ljudima oduzimali ove naprave. Ja sam iz kraja gde je nekada išao Via millitaris i gde je postojala hajdučija u tursko vremme pa kruže price o dosta zlata nadjenog po Suvoj planini i Babičkoj gori ali i priče o jurnjavi sa plavcima i oduzimanju nadjenih stvari-opet kažem kruže priče :neznam:

Samo posedovanje nije zabranjeno ali ako pretrazujes zasticen lokalitet ili neciji posed bez dozvole onda ti ga zaplene, valjda kao sredstvo kojim si izvrsio prekrsaj. Mada, bilo je slucajeva kada ti ga zaplene jer smatraju da tako treba, cisto da te smore ili iz nepoznavanja zakona. Zato je najbolje kloniti se ljudi dok radis jer su svi odmah, iz nepoznatih razloga, spremni na linc. Valjda misle da ces se obogatiti, a oni nece imati nista od toga :neznam:

Sam nalaz, ako je od istorijskog znacaja, uvek pripada drzavi i tvoja je duznost da ga predas. Ili ti ga zaplene uz prijavu.

E, sada, se postavlja pitanje zasto bi ja dao drzavi nesto na gotovo ako se sama nije potrudila da ga nadje.

I neki kodeks uvek treba da postoji. Recimo, ja nikada ne idem na zasticen lokalitet i mirna mi je savest, a ovi debeljani iz muzeja neka malo istrazuju i obelezavaju lokalitete i samim tim ih zasticuju.

I jos nesto. Odstampas lepo zakonik i nosis ga sa sobom, pa kad zinu na tebe, a ti im ga pokazes i stavis u ruke (mislim, zakonik) pa neka ga listaju da nadju koji si ti to zakon prekrsio :P

lepo receno buraz,lepo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Ma ljudi trebaju da shvate da je ovo hobi kao i svaki drugi. Mene pita zena sta ja imam od toga. Kazem joj da je isto otisao ja u lov, na pecanje ili u traganje. Nece me iz krize izvaditi ni srndac, ni dve ribe, a ni jedan novcic ili sta vec...Ko nema strast za traganjem neka se mane ovoga. Meni apsolutno nije bitno sta cu da nedjem i koliko vredi. Opet, ako se nadje nesto vredno to znaci da sam medju malim brojem srecnika kojima se hobi isplati. Ali nista ne moze da zameni uzivanje u prirodi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Kako na ovo sve gleda narodna milicija? Čini mi se da sam čuo par priča gde su ljudima oduzimali ove naprave. Ja sam iz kraja gde je nekada išao Via millitaris i gde je postojala hajdučija u tursko vremme pa kruže price o dosta zlata nadjenog po Suvoj planini i Babičkoj gori ali i priče o jurnjavi sa plavcima i oduzimanju nadjenih stvari-opet kažem kruže priče :neznam:

Samo posedovanje nije zabranjeno ali ako pretrazujes zasticen lokalitet ili neciji posed bez dozvole onda ti ga zaplene, valjda kao sredstvo kojim si izvrsio prekrsaj. Mada, bilo je slucajeva kada ti ga zaplene jer smatraju da tako treba, cisto da te smore ili iz nepoznavanja zakona. Zato je najbolje kloniti se ljudi dok radis jer su svi odmah, iz nepoznatih razloga, spremni na linc. Valjda misle da ces se obogatiti, a oni nece imati nista od toga :neznam:

Sam nalaz, ako je od istorijskog znacaja, uvek pripada drzavi i tvoja je duznost da ga predas. Ili ti ga zaplene uz prijavu.

E, sada, se postavlja pitanje zasto bi ja dao drzavi nesto na gotovo ako se sama nije potrudila da ga nadje.

I neki kodeks uvek treba da postoji. Recimo, ja nikada ne idem na zasticen lokalitet i mirna mi je savest, a ovi debeljani iz muzeja neka malo istrazuju i obelezavaju lokalitete i samim tim ih zasticuju.

I jos nesto. Odstampas lepo zakonik i nosis ga sa sobom, pa kad zinu na tebe, a ti im ga pokazes i stavis u ruke (mislim, zakonik) pa neka ga listaju da nadju koji si ti to zakon prekrsio :P

 

 

Закон о културним добрима (Сл Гл. РС 71/94)

 

Члан 28.

Ко ван организованог истраживања ископа из земље, односно извади из воде добро

које ужива претходну заштиту, дужан је да о томе одмах, а најкасније у року од 24 часа, обавести надлежну установу заштите културних добара и министарство

надлежно за унутрашње послове.

Налазачу предмета из става 1. овог члана припада новчана награда ако у

откривању ствари нису коришћена средства буџета.

Висину награде из става 2. овог члана утврђује установа заштите којој се предмет

даје на чување.

 

Члан 112.

Ископавање и истраживање археолошких налазишта обавља научна установа или

установа заштите, у складу с овим законом.

Министарство надлежно за послове културе одобрава археолошко ископавање и

истраживање археолошког налазишта.

Одобрење се може издати научној установи или установи заштите ако има

сачињен пројекат о истраживањима археолошког налазишта, одговарајуће стручне

кадрове, опрему и обезбеђена средства за истраживање и спровођење мера заштите

налазишта и налаза.

 

Кривични законик

 

Neovlašćeno izvođenje arheoloških radova

Član 353a

(1) Ko neovlašćeno vrši arheološka iskopavanja i istraživanja,

kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno na arheološkom nalazištu ili drugom

nepokretnom kulturnom dobru, odnosno dobru koje uživa prethodnu zaštitu ili ako je tom

prilikom devastirano arheološko nalazište ili nepokretno kulturno dobro, odnosno dobro koje

uživa prethodnu zaštitu ili ako je prilikom izvođenja ovih radova korišćena oprema ili uređaj za

otkrivanje i pronalaženje arheoloških predmeta,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(3) Predmeti nađeni prilikom izvršenja dela iz st. 1. i 2. ovog člana, oduzeće se.

 

Дозволе се од Министарства траже и за рекогносцирања (преглед терена и прикупљање површинског материјала) и недеструктивне методе истраживања (геоелектрика, геомагнет, георадар исл).

Кривични законик се и на то односи, али је тај члан писан пре свега због људи који прекопавају и регистроване и нерегистроване локалитете. Од ливадара са детектором и кесером не прети превелика опсаност, али није мало оних који носе и ашовче, будак, јак трактор или багерче.

А ако мислиш да у музејима седе дебељани, вараш се, само што нас је далеко мање па се не виђамо на њивама. Јеси ли се ти икада јавио било коме у било ком музеју? Питам те зато што од хобиста с детекторима такође добијамо јако пуно корисних информација о новим локалитетима. А ако мислиш да би пет археолога који покривају територију града Београда могли да стигну у сваком тренутку на више од 1000 регистрованих локалитета, поред осталих послова које раде, то је већ проблем са познавањем закона физике, не са нама :neznam: А можда си и тај новчић нашао на налазишту уписаном у регистар, ко ће га знати?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Sve procitah i opet kazem drago mi je da se ljudi i kod nas time bave. Slovo zakona ne poznajem i nije mi logicno da se pronalazak predaje drzavi ali u ovoj zemlji svasta nije logicno. No, kakva je-takva je i nasa je. E sad, da ja opet pitam: ocel' neko da se avanturisticki proseta s tom spravicom po mom placu da se zajedno obradujemo pronalasku? A posle idemo na vitamine ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Sve procitah i opet kazem drago mi je da se ljudi i kod nas time bave. Slovo zakona ne poznajem i nije mi logicno da se pronalazak predaje drzavi ali u ovoj zemlji svasta nije logicno. No, kakva je-takva je i nasa je. E sad, da ja opet pitam: ocel' neko da se avanturisticki proseta s tom spravicom po mom placu da se zajedno obradujemo pronalasku? A posle idemo na vitamine ;)

Код нас је, признајем, мало застарело законодавство, али у свим земљама постоји обавеза да се пронађено на откуп прво понуди надлежним музејима. У различитим земљама различито су дефинисане саме процедуре али се своди на исто. А ако музеј не откупи, или каже да није заинтересован, иду даље. У Британији се тако региструје сваки, па и најбезначајнији цвоњак који се пронађе. Оно што се на тај начин добија јесу комплетне информације о артефактима, што посредно веома доприноси проучавању прошлости. Зато наши људи кад седну пред тв одвале вилицу гледајући британске емисије о прошлости. Код нас се не долази до такве резолуције података, пре свега због неповерења и лоших закона. Али и земља нам је какви су људи у њој, како у осталим областима тако и у овој.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

U isto vreme smo pisali brm-brm i ja pa samo na kratko da se osvrnem na njegov (tvoj) post.

Licno smatram veoma losom "reklamom" to sto se kod nas arh. nalazistima bavi mali broj naucnika. S druge strane, ni promocija kulturnog dobra nije na nekom nivou ako znamo da je narodni muzej vec godinama zatvoren. Ovom narodu kulture nedostaje u sleperima ali to je vec posebna prica koja ulazi u politiku. Ipak , zakone treba postovati.

Zamolio bih te da malo preciznije objasnis pojam "nalaziste" i ako je moguce definises, kroz primer zakona, kako se tretira "podzemna" svojina nad vlasnistvom katastarske parcele?

Ovako, ako sam dobro razumeo, svako ko preore plac moze da se tretira kao potencijalni lopov kulturnog dobra?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

lepo bi bilo da je tako i kod nas..pa kad nadjes neki lokalitet ti lepo prijavis pa svi imaju koristi,ovako..muzej i nezna za xxxxxxx lokaliteta niti ce verovatno saznati...

ovo malo sto cuvaju opet se ceslja...i tako ..

najgore je kad vidis da decica mladjani aerheolozi nose tako ta artefakte starijem kolegi vodji ekipe,i onda u muzeju oni najeftiniji izlozeni,a oni skuplji..nema nestali..

plus sto muzej to manje placa nego sto ima neku vrednost,mad to kod nas u odnosu na zapad ima manju vrednost...

ali do se stanje nesredi,sta ces...sta je tu je pa kako se ko snadje :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: cacak prislonica g.milanovac
  • Motocikl: Super Tenera 750 91.

Ma ljudi trebaju da shvate da je ovo hobi kao i svaki drugi. Mene pita zena sta ja imam od toga. Kazem joj da je isto otisao ja u lov, na pecanje ili u traganje. Nece me iz krize izvaditi ni srndac, ni dve ribe, a ni jedan novcic ili sta vec...Ko nema strast za traganjem neka se mane ovoga. Meni apsolutno nije bitno sta cu da nedjem i koliko vredi. Opet, ako se nadje nesto vredno to znaci da sam medju malim brojem srecnika kojima se hobi isplati. Ali nista ne moze da zameni uzivanje u prirodi.

za to sto zena kaze,,,i ja se slazem,,ha,ha,ha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Sve procitah i opet kazem drago mi je da se ljudi i kod nas time bave. Slovo zakona ne poznajem i nije mi logicno da se pronalazak predaje drzavi ali u ovoj zemlji svasta nije logicno. No, kakva je-takva je i nasa je. E sad, da ja opet pitam: ocel' neko da se avanturisticki proseta s tom spravicom po mom placu da se zajedno obradujemo pronalasku? A posle idemo na vitamine ;)

Код нас је, признајем, мало застарело законодавство, али у свим земљама постоји обавеза да се пронађено на откуп прво понуди надлежним музејима. У различитим земљама различито су дефинисане саме процедуре али се своди на исто. А ако музеј не откупи, или каже да није заинтересован, иду даље. У Британији се тако региструје сваки, па и најбезначајнији цвоњак који се пронађе. Оно што се на тај начин добија јесу комплетне информације о артефактима, што посредно веома доприноси проучавању прошлости. Зато наши људи кад седну пред тв одвале вилицу гледајући британске емисије о прошлости. Код нас се не долази до такве резолуције података, пре свега због неповерења и лоших закона. Али и земља нам је какви су људи у њој, како у осталим областима тако и у овој.

E, da sam ja postao arheolog... cale me bez mog znanja upisao na masinstvo. Tebi svaka cast ali cisto sumnjam u postenje vecine arhrologa kod nas. Na lokalitetu "kaludjerske livade" na kome je srednjevekovno groblje, od svega vrednog pronadjen je jedan srebrni prsten. Ostalo su navodno samo neke metalne kopce. Arheolog je sedeo ispod suncobrana sa asistentkinjom i gajbom piva dok su volonteri samo prinosili. Sve se bojim da se nije ovajdio...Sto se tice novcica, sigurno nije nadjen na registrovanom lokalitetu, mada, kod mene u kraju gde god kopnes iskace keramika. malo je povelika povrsina da bi se registrovala kao lokalitet. Inace, taj novcic je jedina stvar koju sam otudjio od svega nadjenog i to sam ga menjao za jaci detektor. Lepo si napisao da je sve neuredjeno. Zato ja cekam da se uredi, pa cu onda sve da dam u otkup drzavi. Ovima sto iznose preko granice nedam nista.

A zasto se kod vas arheologa ne javi ideja o angazovanju volontera-tragaca koji bi radili kao poverenici muzeja. Imali bi dozvolu za rad, a obavezali bi se ugovorom da uz odredjenu nadoknadu sve sto nadju daju muzeju? Eto punih muzeja i registrovanih lokaliteta. Javljam se prvi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Sve procitah i opet kazem drago mi je da se ljudi i kod nas time bave. Slovo zakona ne poznajem i nije mi logicno da se pronalazak predaje drzavi ali u ovoj zemlji svasta nije logicno. No, kakva je-takva je i nasa je. E sad, da ja opet pitam: ocel' neko da se avanturisticki proseta s tom spravicom po mom placu da se zajedno obradujemo pronalasku? A posle idemo na vitamine ;)

Код нас је, признајем, мало застарело законодавство, али у свим земљама постоји обавеза да се пронађено на откуп прво понуди надлежним музејима. У различитим земљама различито су дефинисане саме процедуре али се своди на исто. А ако музеј не откупи, или каже да није заинтересован, иду даље. У Британији се тако региструје сваки, па и најбезначајнији цвоњак који се пронађе. Оно што се на тај начин добија јесу комплетне информације о артефактима, што посредно веома доприноси проучавању прошлости. Зато наши људи кад седну пред тв одвале вилицу гледајући британске емисије о прошлости. Код нас се не долази до такве резолуције података, пре свега због неповерења и лоших закона. Али и земља нам је какви су људи у њој, како у осталим областима тако и у овој.

E, da sam ja postao arheolog... cale me bez mog znanja upisao na masinstvo. Tebi svaka cast ali cisto sumnjam u postenje vecine arhrologa kod nas. Na lokalitetu "kaludjerske livade" na kome je srednjevekovno groblje, od svega vrednog pronadjen je jedan srebrni prsten. Ostalo su navodno samo neke metalne kopce. Arheolog je sedeo ispod suncobrana sa asistentkinjom i gajbom piva dok su volonteri samo prinosili. Sve se bojim da se nije ovajdio...Sto se tice novcica, sigurno nije nadjen na registrovanom lokalitetu, mada, kod mene u kraju gde god kopnes iskace keramika. malo je povelika povrsina da bi se registrovala kao lokalitet. Inace, taj novcic je jedina stvar koju sam otudjio od svega nadjenog i to sam ga menjao za jaci detektor. Lepo si napisao da je sve neuredjeno. Zato ja cekam da se uredi, pa cu onda sve da dam u otkup drzavi. Ovima sto iznose preko granice nedam nista.

A zasto se kod vas arheologa ne javi ideja o angazovanju volontera-tragaca koji bi radili kao poverenici muzeja. Imali bi dozvolu za rad, a obavezali bi se ugovorom da uz odredjenu nadoknadu sve sto nadju daju muzeju? Eto punih muzeja i registrovanih lokaliteta. Javljam se prvi.

 

Kizo, o drugom delu tvog posta bi mogli naduga;ko konstruktivno da debatujemo. Ali [to se ti;e Kalu]erskih livada, nije baš da je samo par stvari dospelo u muzej - http://www.mgb.org.rs/sr/prodavnica?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=13&category_id=3 Ima još objavljenog materijala i tone dokumentacije (crteži, foto, planovi itd) jer i to je sastavni deo, i najvažniji, arheoloških istraživanja. Nije lepo nekoga optuživati a ne upoznati se sa materijom... a i bilo je pre dvadeset i kusur godina malo više arheologa tu. Zamolio bih te samo jedno - beleži mesta nalaza ako već čuvaš predmete za neko bolje i svetlije sutra, zaboravi se to u međuvremenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja