Jump to content

Moto Zajednica

Obori motor, ne budi sisa...

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

^^^ 2:13 izgleda kao da ce da padne ali nema sanse jer se drzi za motor a centrifugalna sila vuce motor ka gore da ga ispravi u prirodni polozaj i u isto vreme mu osigurava grip sa asfaltom.

Predpostavljam šta si mislio kada si ovo napisao, ali je ipak tvoje obrazloženje netačno.

Centrifugalna sila ne vuče motor na gore da ga ispravi u "prirodni položaj", niti osigurava grip sa asfaltom!

Centrifugalna sila deluje bočno na motor, (u tački gde se nalazi njegov centar težišta). Pri tome ona teži da motor "odvuče" od centra kružnice po kojoj se motor kreće dok je u krivini. Veličina ove sile zavisi od prečnika krivine i od brzine kretanja.

Ono što "pokušava" da u krivini "uspravi" motor zove se moment sile i nastaje kao posledica različitog položaja (vertikalne udaljenosti) između tačke tažišta motora i tačke oslonca motora (podloge). Normalno da ovaj moment postoji samo ukoliko postoji centrifugalna sila (M=LxFc).

Sila koja motor stalno "drži" u kontakt sa podlogom zove gravitaciona sila i uvek deluje iz centra težišta motora prema centru zemljine kugle. A "grip" guma zavisi od te sile, stanja podloge i kvaliteta (i površine) guma. Dakle guma će (ili neće) moći da izdrži neku vrednost centrifugalne sile, što nikako ne znači da centrifugalna sila osigurava grip sa asfaltom.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Spavalo se u shkoli ili se nije ni islo aaaa?

 

Jel poznato odakle centrifugalna sila deluje? A odakle centripetalna i kom smeru? A odakle G force? I koja je putanja inercije? Da ne idem dalje..

Elem, gledas motor od napred kako je nagnut za 45 stepeni u odnosu na vertikalnu osu, npr na desnu stranu. iz centra motora spustis projekciju na put > "tezina", druga linija iz iste tacke centra motora ide totalno levo paralelno sa podlogom. zbir te dve sile je G force koja se u savrsenom slucaju poklapa sa vertikalnom osom tockova, centripetalna sila deluje totalno obrnuto od centrifugalne i ona nas obori kad pravimo gresku u krivinu tj kad brzina nije dovoljna a motor je puno nagnut (slika 2). U slucaju da motor nije puno nagnut a brzina je velika te je centrifugalna sila dosta velika i g force nije u osi kroz motor na podlogu tad se krivina ispravlja motor se ispravlja ili ti motor ne moze da skrene (slika 3)

 

post-22759-0-86148300-1357814556_thumb.jpg

 

post-22759-0-72554300-1357814567_thumb.jpg

 

 

post-22759-0-72823600-1357814562_thumb.jpg

 

Poz i za ove bajkere sto su dali + hornetu i bokilicu. Hah!

Zato sam ja pre par strana napisao da ne treba uci u kolotecinu nego treba uciti i uciti, kao sto rekoh to sto dugo vozis ne znaci da znas da vozis isto vazi i za auto i za motor i za sve ostalo.

@HornetS, po toj profil slici vidim da ti fizika nije jaca strana ali ocigledno znas o cemu se radi samo ne znas da objasnis kao oni momci sa skejtom :D

E da, kad si u dobom polozaju onda povecavas brzinu naginjes se i skreces kontra skretanjem tada motor proguta krivinu i ne znas sta se desilo, sem dok ne postane rutina naravno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ziko, postovanje, gravitaciona sila deluje NA bilo koju tacku motora bez obzira u kom on polozaju bio i upravna je na zemljinu povrsinu, gravitaciona sila dolazi od zemlje a ne od motora, ona drzi motor sa podlogom kao sto i nas drzi dok motor stoji ili lezi na zemlji, a motor nagnut pod uglom 60 stepeni ne stoji na tockovima zbog delovanja gravitacione sile nego zbog postajanja centrifugalne sile koja pokusava da ga izbaci iz "koloseka" i vrsi pritisak na njegov centar teze koji vrsi pritisak na tokove/gume/podlogu. Centrifugalna sila je posledica, i ona je korisna bez nje motor ne bi ostao na tokovima dok je u krivini, tako da je iskljucivo kombinacija centrifugalne sile i dobrog ugla u krivini obezbedjuju grip. Da gravitaciona sila to radi motor bi samo pao na zemlju. Ne ulazimo u kvalitet gume podloge i ostalo...

Centrifugalna sila VUCE motor na suprotnu stranu od krivine, a posto se time motor ispravlja sledi da ona vuce motor ka gore naravno da nisam mislio da centrifugalna sila deluje suprotno od gravitacione, ipak smatram da ovo ovde nije obdaniste te neki koraci ponekad mogu i da se preskoce.

 

 

Peglao bi ako bi imao sponzora, a ostalo je star vezbe ovo je samo teorija. Jer ko' zna koliko motora treba da otkliza dok se ne udje u rutinu da sve bude na svom mestu u krivini. Ko ima pare za to blago njemu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Spavalo se u shkoli ili se nije ni islo aaaa?

 

Jel poznato odakle centrifugalna sila deluje? A odakle centripetalna i kom smeru? A odakle G force? I koja je putanja inercije? Da ne idem dalje..

Elem, gledas motor od napred kako je nagnut za 45 stepeni u odnosu na vertikalnu osu, npr na desnu stranu. iz centra motora spustis projekciju na put > "tezina", druga linija iz iste tacke centra motora ide totalno levo paralelno sa podlogom. zbir te dve sile je G force koja se u savrsenom slucaju poklapa sa vertikalnom osom tockova, centripetalna sila deluje totalno obrnuto od centrifugalne i ona nas obori kad pravimo gresku u krivinu tj kad brzina nije dovoljna a motor je puno nagnut (slika 2). U slucaju da motor nije puno nagnut a brzina je velika te je centrifugalna sila dosta velika i g force nije u osi kroz motor na podlogu tad se krivina ispravlja motor se ispravlja ili ti motor ne moze da skrene (slika 3)

 

post-22759-0-86148300-1357814556_thumb.jpg

 

post-22759-0-72554300-1357814567_thumb.jpg

 

 

post-22759-0-72823600-1357814562_thumb.jpg

 

Poz i za ove bajkere sto su dali + hornetu i bokilicu. Hah!

Zato sam ja pre par strana napisao da ne treba uci u kolotecinu nego treba uciti i uciti, kao sto rekoh to sto dugo vozis ne znaci da znas da vozis isto vazi i za auto i za motor i za sve ostalo.

@HornetS, po toj profil slici vidim da ti fizika nije jaca strana ali ocigledno znas o cemu se radi samo ne znas da objasnis kao oni momci sa skejtom :D

E da, kad si u dobom polozaju onda povecavas brzinu naginjes se i skreces kontra skretanjem tada motor proguta krivinu i ne znas sta se desilo, sem dok ne postane rutina naravno.

Zaista se dešava pri vožnji sve što si naveo. Međutim ne dešava se iz razloga i na način na koji si ti opisao!1neznam.gif

Neke si stvari pomešao a neke nisi do kraja shvatio, pa si onda doneo pogrešne zaključke.1zdravo.gif

Mada smatram da ovo sve i nije naročito bitno za ovu temu (ko što već reče Mikulanac).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Yamaha xtz 750

Spavalo se u shkoli ili se nije ni islo aaaa?

 

Jel poznato odakle centrifugalna sila deluje? A odakle centripetalna i kom smeru? A odakle G force? I koja je putanja inercije? Da ne idem dalje..

Elem, gledas motor od napred kako je nagnut za 45 stepeni u odnosu na vertikalnu osu, npr na desnu stranu. iz centra motora spustis projekciju na put > "tezina", druga linija iz iste tacke centra motora ide totalno levo paralelno sa podlogom. zbir te dve sile je G force koja se u savrsenom slucaju poklapa sa vertikalnom osom tockova, centripetalna sila deluje totalno obrnuto od centrifugalne i ona nas obori kad pravimo gresku u krivinu tj kad brzina nije dovoljna a motor je puno nagnut (slika 2). U slucaju da motor nije puno nagnut a brzina je velika te je centrifugalna sila dosta velika i g force nije u osi kroz motor na podlogu tad se krivina ispravlja motor se ispravlja ili ti motor ne moze da skrene (slika 3)

 

post-22759-0-86148300-1357814556_thumb.jpg

 

post-22759-0-72554300-1357814567_thumb.jpg

 

 

post-22759-0-72823600-1357814562_thumb.jpg

 

 

Gledajući ove slike ja dolazim do zaključka da različitost vožnje i ulaska u krivinu puno zavisi i od same težine vozača...jer npr. vozač od 110kg ne mora da obara toliko kao i vozač sa 80kg (pod pretpostavkom da u istu krivinu ulaze istom brzinom).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Na slici nije prikazana tezina koja takodje utice, u svakom slucaju dijagram pokazuje da sa porastom brzine i ugla raste i centrifugalna sila, sto nema veze sa onim sto smo mi pricali...

Odakle ti ta slika, daj full link moze i na PM

Evo i full link Djorke sto mi poslao koga interesuje moze da cita ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

^^^ 2:13 izgleda kao da ce da padne ali nema sanse jer se drzi za motor a centrifugalna sila vuce motor ka gore da ga ispravi u prirodni polozaj i u isto vreme mu osigurava grip sa asfaltom.

 

 

 

 

0stabre.gif1neznam.gif

 

 

 

U komunikaciji, bilo usmenoj, ili pisanoj, kao što je to ovde slučaj, često ume da se javi "komunikacijski šum". To uslovljava "grešku u komunikaciji".

 

Pokušao sam da se osvrnem na detalj "jer se drži za motor a centrifugalna sila . . .". Po ovome je dovoljno da se držimo za motor, a sve ostalo je fizika 0stabre.gif, što reče Mikulanac u nekom od prethodnih pisanja. Moram priznati da stvarno ume da ubode u samu suštinu, ne samo u ovoj temi.

 

Drago mi je što si na osnovu dva "smajlija" veoma lako doneo zaključak o mom obrazovanju i kako mi fizika nije jača strana, a opet na osnovu neke slike, nije neophodno ni da je moja, donosiš zaključak kako očigledno znam o čemu se radi samo ne znam da objasnim.

Hvala na smernicama.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Spavalo se u shkoli ili se nije ni islo aaaa?

 

E da, kad si u dobom polozaju onda povecavas brzinu naginjes se i skreces kontra skretanjem tada motor proguta krivinu i ne znas sta se desilo, sem dok ne postane rutina naravno.

os da pogines bre..

 

mene bas zanima kako ces. da u sred krivine oboren motor kada su tockovi skoro pa ravno da sa counter.s ispravis motor a da se neskrsis,,a recimo peglas 150...a dobro razmisli sta ces da odgovoris..pazi....uracunaj da ti je grip gume na 1 do 2 cm.......

a kontra upravljanje sluzi da spremis motor za skretanje a ne za oboren motor u krivini..

i tako

SAD PROBAJ POLAKO UZ RAZMISLJANJE DA MI POJASNIS..

oboren motor.peglas.nek bude i 100kmh.. oborio..biraj levu desnu krivinu..i ti uradis kontra upravljanje da bi ispravio motor..

ili si mislio na nesto drugo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Pa sigurno nisam mislio na voznju na ulici, power slide, advance skill, voznja na stazi, napisano je na kraju posta kao dodatak, opet se svi vataju i vade reci iz konteksta a svi zaboravljaju na sustinu a to je obaranje motora i kako i sta...

Grip ne moze da bude u cm on se meri trenjem, ukupno trenje jednako je zbiru trenja u svim tackama, a guma je na rubu meksa i vece je trenje.

I jedan i drugi motor idu u suprotnu stranu od one na koju je volan okrenut. Ovo je samo odgovor na tvoje pitanje, ne kazem da treba raditi ovo kuci sem ako nisi apsolutno siguran sta radis :)

 

post-22759-0-87382000-1357824798_thumb.jpg

post-22759-0-37931900-1357824839_thumb.jpg

 

@HornetS. Shala shalu stize bar bi tako trebalo da bude.

Naravno jos je bolje ako sednes u turski sed na rezervoar onda sile jako povoljno deluje a i potrosnja je manja.

Ostavljao si razne info u raznim postovima po forumu, kao npr da si prvi put bio na stazi ove godine i da si se lepo proveo, bilo je jos ljudi koji su pohvalili tvoju voznju, stoga vadim zakljucak da znas da vozis znas kako i sta ali mozda ne znas sta se tu tacno desava po pitanju fizike, sta nije u redu tu? A slobodno reci ako gresim.

 

 

Ubo je u sustinu isto koliko i svi oni koji su odgovorni za to sto kod nas ne postoji organizovana skola/obuka napredne voznje motora na stazi na njihovim motorima sa instruktorima u bezbednim uslovima. Uce ljudi da voze motor na netu, youtubu, ulici i karting stazama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

p.s. mene su neki stariji ucili da treba motoru prici mekano,kao zeni..sroditi se sa njim, na motoru biti mekan,rastegljiv.

pratiti kako on radi tako i ti,kad krene tamo gde neces primenis silu,ali ne nasilnu silu...trebas da se sjedinis sa njim,da osetis vibraciju,da osetis grip,a ne da se oklembesis ili stegnes ko kruti stap...da mu spoznas granice i mogucnosti i kocenja i obaranja,pa opet to isto kad mu promenis gume,ili setap ogibljenja..

da se srodis s njim,metal i meso u kombinaciji sa kojima i gumama daju neki rezultat...sam polozaj tela i vonjza u krivini kukovima a ne guranjem volana levo desno ko dete kad gura biciklu..ja jos uvek vozim na taj starinski nacin..ajd sad da se izrazim njisem kukovima motor,stopim se sa njim,krivine se gutaju.. a pojedince kad vidim da se zgrce oko rezervoara drze volan ko metanu cevku... a nemaju taj rad ....eh..guraju nogama nogostupe klate se ko ......

nebih se dalje upustao u dubiozu,obicno te ljudi svojim neznanjem povuku negde dole pa se udavis,,sreca sto jos uvek znam da plivam,ali ima neko ko ce procitiati..i potonuti..posle ce biti kasno...citace se u novinama..cituljama...objasnjavace sebi g sile i tako...

sta cu kad sam radnicka ruka,nisam iso u skolu al sam se vozio..valjda za ovih 25 godina nesto i naucih,nemam pojma...mozda i nisam...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

to sto ti vidis na slikama nije c.s. ili ti kontra upravljanje vec posledica oborenog motora i naravno savijanje u vratu volana,a nikako namerni c.s.

jer se bas tu gde je vrat volana lomi a ti to rukama nemozes bas tako lako ispraviti niti spreciti pogoovu kad si oboren u krivini...

kad budes doziveo bice ti jasno..

i probaj tako da oboris i da cimas guras volan..mada mi na prvoj slici vise lici na nenamerni drift pa vadjenje iz istog...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

e..posto vidim da si naucen ovaj fizikom u skoli,,ja nisam ja sam bezao sa casova da se vozim ..

imam jedno pitanje,,

kako se zove ta sila sto vuce motor na dole i naravno bas tu gde je volan ga lomi..pa lici na to c.s.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Gore navedene slike su ilustracija slaganja centrifugalne i gravitacione sile u rezultujucu silu koja deluje na teziste motora u kretanju kroz krivinu.

 

Naravno da na motor deluje veliki broj sila u toku voznje a ne samo ove 2.

 

Promenom polozaja upravljaca, pomeranjem vozaca u sedistu, dodavanjem gasa, kocenjem, naletanjem na rupu ili izbocinu na putu, promenom pravca vetra (da ne nabrajam dalje) menjaju se i sile koje deluju kao i njihovi momenti. :moto2:

 

Voznja motora se ne moze opisati jednom staticnom slikom (moze diferencijalnim jednacinama ali to stvarno nije tema ovde).

 

Nije neophodno znati nista od ovoga da bi se vozio motor, niti ce ovo znanje poboljsati tehniku necije voznje, ali ne smeta :)

 

U pitanju su totalno razlicite vestine pa moze da se desi da izuzetan fizicar ne ume da vozi a da dobar vozac nema pojma o fizici ali i obrnuto! :neznam:

(da se ne shvati pogresno - ne prozivam nikoga!!!)

 

 

Odosmo mi u zesci :offtopic:

 

:cirka1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Mislis na ovo...

 

 

Mozda ne koristi, ali ne moze da skodi. ;)

 

na ovo sam mislio na 2.50..oni to zovu kontra nagib,mada ..nevidim sta je tu kontra ali dobro..i motor i vozac su u istom nagibu..okesan si za motor,mozda se voditelj nije lepo izrazio....bar ja mislim malo da se to tako nezove..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Da bi neko umeo dobro da vozi motor nije neophodno da mora da teoretski nauči zakone fizike. Isto tako ne znači da onaj ko teoretski zna zakone fizike mora obavezno da ume i dobro da vozi motor!

Ali je jedno ipak sigurno: Vožnja motora se zasniva isključivo na zakonima fizike (poznavali ih mi, ili ih ne poznavali)0takoje.gif!

A u prednosti je onaj ko ume i dobro da vozi i dobro da obrazloži kako to funkcionišei 1care.gif

Smatram da zaista nema poterebe za teorijom u ovoj temi .Ima onih koji te zakone ne poznaju dovoljno (što ne znače da ne umeju da voze motor), a ipak ulaze u raspravu o tome. I onda nastaju grube diskusije koje ničemu ne vode.1neznam.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Kad god me je neko pitao kako da prođe krivinu, uvek sam mu govorio: opusti se i zapleši sa motorom. Krivinarenje je kao valcer, kao ples, bez napora, meko, tečno. Ako je vozač u grču, kao Kika, i ne može da se opusti, onda nikada neće da nauči da vozi tečno.

 

Bokilić i ja vozimo na isti način (barem po opisu).

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja danas, +6, vlaznjikavo, ispred mene duugacka (autoputska) krivina od 90 stepeni u lijevo (preko suprtotnog smjera, onako malo u krug).

Lijepa za prozujati, rijetka, ali zima, mrak, vlazno.... razmisljam upravo o silama i vektorima, da li su dovoljni?

"Dzaba mi extra njutni na desni fuzic, ako me izda neka lokva necega". :)

Udjoh malo opreznije ipak...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Kneževac-Beograd
  • Motocikl: zx400r ninja

....

da "nadjes priliku" sto prije i naucis da struzes

 

gde ??? kako ???

 

Na stazu. Veliki parking. Aerodrom....

Neko ko zna da ti objasni i pomogne. To vec moze da bude problem utvrditi.

ne znam takvu osobu, svi pricaju drugacije, vecina kazu polako naucices vec, a to vec nikako da dodje

 

Paa, upoznaj , :ljubav: , moju "malenkost". Imaš čestitku na pp. Biće obuka, polako.

 

Sram te bilo, ozenjen covek :lol:

 

Uhuhu, Đunt-ozna eve dozna, nemo vadimo veš, ženski.:D

 

ma to je mikulanac :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja