Jump to content

Moto Zajednica

pa da počnemo

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Unsharp mask, kao i svaki drugi tool u PS-u, je kao cekic, njime mozes da popravis, ali takodje i da unistis sliku.

 

;D ;D ;D

 

Pa to se podrazumeva  ;) Zato i sluzi preview

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Nikada nisam koristio PS a znam da ima najveće mogućnosti, pa bi zamolio nekog Maestra da mi korak po korak pojasni osnovne stvari.

Nisam "baš" laik koristio sam već neke programe za obradu fotografije pa mislim da ću se snaći iz malu pomoć  ;)

 

Squirrel, kakve osnovne stvari te zanimaju? ako hoces da idemo korak po korak, onda pitaj konkretnije. Na primer, kako povecati\smanjiti rezoljuciju ili nesto u vezi boja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

:( :( :( Kad sam malo razmisljao, sada shvatam da sam apsolutno glup sto se slikanja tice...I PS-a isto... Naravno, moj posao nije vezan za fotografije, ali mi hobi ( putovanje ) svakako jeste.

 

Imao bih milion pitanja, ali ne znam koliko su pametna, i ne znam ni odakle da pocnem...

 

Aparat:

Skoro sam prodao stari, ali opet cu imati para samo za neku igracku , mada koliko je evropskih novaca polovan DSLR?

Moj izbor sto bih mogao da priustim sebi je :

 

Digital Camera Powershot A720IS, 8.0 M. pixel, 6xzoom, 2,5" LCD, ImageStabilizer, DiGiC III

Digital Camera Powershot SX100IS, 8.0 M. pixel, 10xzoom, 2,5" LCD, Image Stabilizer

 

Koji?

 

Fotografije:

 

Ja mislim da bi bilo lepo da napisete neki tutorijal kako slikati u prirodi, jer nam je to verovatno najvazniji aspekt fotografisanja. Na sta obratiti paznju, kako podesiti ove obicne aparate ( retko ko od nas ima profesionalnu opremu, ali uglavnom svi imaju mogucnost osim "auto mode"-a... Kao sto je vec receno, white balance, ekspozicija, itd  , sta je potrebno za lepu fotografiju. Recimo ja imam puno sa Transfagarasana, ali mislim da nijedna ne moze ni blizu docarati tu atmosferu, taj pogled, i to me poprilicno nervira.

 

Photoshop:

 

Koji?

 

Ne bi bilo lose imati neki tutorijal i za obradu fotografije. Nesto sa slikama pre i kasnije u toku obrade. Dakle samo neke osnovne korake, i ne ulaziti u detalje ( znam da je tesko objasniti ljudima nesto iz svoje profesije kada nemaju pojma ni o osnovama... )

 

Da ucinimo prve korake, pa cemo malo dublje u tematiku kada dodje lepse vreme i mozemo sve isprobati u praksi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: SRB Uzice Rade-Squi...

Nikada nisam koristio PS a znam da ima najveće mogućnosti, pa bi zamolio nekog Maestra da mi korak po korak pojasni osnovne stvari.

Nisam "baš" laik koristio sam već neke programe za obradu fotografije pa mislim da ću se snaći iz malu pomoć  ;)

 

Squirrel, kakve osnovne stvari te zanimaju? ako hoces da idemo korak po korak, onda pitaj konkretnije. Na primer, kako povecati\smanjiti rezoljuciju ili nesto u vezi boja...

 

 

          Za početak ću da instaliram photo shop i da se poigram malo pa kad zapnem negde dosađivaću vam!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Obradovao sam se ovom podforumu pa bih sa vama razmenio reč dve oko pripreme za štampu i fotografije.

 

Softver je veoma složena stvar. Novinski oglasi su se ranije lepili pa je strana pred filmovanje bila jako teška za nošenje  ;D a rizik pomeranja zalepljenih stvari je uvek postojao.

 

Ljudi to uvideli pa koristili Venturu. Lep program i super kompatibilan sa vektorskim Corel-om no zahtevan za učenje a i pojavila se savršenija stvar, Kvark.

 

Ta neka prva verzija koja je kružila redakcijama stajala je na 6 disketa u RAR-u, program jednostavan pa je Ventura što zbog složenosti što zbog korporacijskih akvizicija otišla u zaborav.

 

I dok je godinama Kvark vladao prelomom, za prestiž su se borili Adobe i Corel, svako sa svojim paketom i pobornicima koji su srčano branili svoje pozicije oštro napadajući drugu stranu.

 

Ni sam neznam iz kojih razloga Adobe je odneo ubedljivu pobedu, bitmapne fajlove niko živi ne radi u Corel-u pa je Photoshop postao standard. Adobe se ne zaustavlja i pušta novi softver kojim udara i na Kvark pa od mnogih tehničkih urednika čujem da polako prelaze na ceo Adobe programski paket uz eventualnu instalaciju Corel Draw-a i ničega više. I to nije slučaj samo u dnevnim ili oglasnim novinama, reč je o procesu koji je neko završio a neko tek ulazi pa periodika izdanja sa tim nema nikakve veze.

 

Tu ja svojevremeno napravim stratešku grešku, upadnem u grupu koja je izgubila tržišni rat i ostanem veran Corel-u dok mi je od Adobe paketa samo Photoshop instaliran pa ga koristim onoliko koliko i ostali Corel Draw, retko. Taj moj propust daleko je ozbiljniji od navedenih reči kojima je opisan, mogu da radim sve ali je uvek fotografija ta za koju mi fali '' nešto malo'' a to malo nikako da se smanji  ;). I umesto da se posvetim neznanju, ja se poveden linijom manjeg otpora posvetim onome što ionako znam, vektorima, a pravo je pitanje koliko je sve to uopšte potrebno.

 

Sada je moje pitanje šta je sa CPT-om, da li je neprimenljiv, ograničeno primenljiv ili može da se koristi još uvek? Ovo pitam vas koji radite jer ni u jednoj redakciji nisam video da se Photo Paint koristi, možda je greškom instaliran  ;D ali ako se radi, radi se u Adobe paketu.

 

Imajući u vidu da je ovde bajkerski narod usudio sam se da ovako nešto pitam jer da je pitanje postavljeno na nekom drugom mestu mislim da bi me neko pojeo, 100% bih se nekome zamerio pa bi garantovano usledile uvrede i ostali konfliktni oblici.

 

U čemu Photo Paint ima ograničenja u odnosu na Photoshop?

 

Usput, ja se bavim marketingom a ne dizajnom i uopšte nemam ambicija da to radim kada postoje ljudi koji to rade daleko bolje od mene, potrebno mi je samo da znam sve mogućnosti obe varijante.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Da se i ja mucenik malo oglasim :)

 

E pa ovako, ja sam kada je fotografija u pitanju u samom startu napravio gresku cisto iz neznanja. Radi se o slucaju da sam prije konkretnog interesovoanj za fotografiju, kupio fotoaparat. Tada sam isao logikom da uzmem ono sto ima najvise megapixela u tom trenutku i sto bolji displej i jos ako snima video u VGA rezoluciji... banja. E pa uzeo sam upravo idiota i to konkretno Canon Ixus SD900 Titan od 10 Mpx. I tako sam poceo da skljocam i skljocam i tu pocinje zaraza. Bio sam kuci na moru pa je bilo svasta tamo nesto sto me je inspirisalo i tako ja poceh kao nesto da stvaram. Tada sam mogao samo da jurim kadar jer sam slikao na auto modu jer, ponavljam, nisam nista znao o tome. Upalo je tu dosta nekih i uspjesnih kadrova, tada je to izgledalo ovako:

 

Ybe9t_img0118fi5.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

xhh14_img0423jv4.jpg

 

 

E sada, tu se javljaju neki novi momenti. Moj Sensei Mikka se vraca iz Grcke i ja ga naravno smaram da mi objasni neke stvari. Mikka mi to odlicno objasnjava i brzo ga kapiram jer mi sve to nekako smrtnicki docarava i ja sam uz to otprilike i znao sta zelim da radim konkretno... i covjek mi  sve to detaljno objasni (Miko, fala ti dje cuo i dje ne cuo! ;)). E sada, poslije tog razgovora pocinje i detaljno konkretno pretresanje mog idiota i shvatanje da od manuelnih opcija imam samo sledece:

 

ISO: 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (za 3200 max rezolucija fotke je 1600x1200)

Korekcija expozicije (ne znam da li sam se dobro izrazio odje): -2 do +2

Manuelno podesavanje duzine trajanja otvora blende izrazeno u s: 1, 1.3, 1.6, 2, 2.5, 3.2, 4, 5, 6, 8, 10, 13, 15

White Balans - ovo ne koristim, po savjetu mog gurua, za moje potrebe bi Auto setup trebao biti sasvim dobar izbor

Metering Methods:  Ealuative, Center Weighted Average, Spot  - ovo cu polako poceti da koristim

Ima tu jos nekih zajebancija oko boja i panorama ali ne smatram to presudnim za dobru fotografiju.

E da, manuelno podesavanje otvora blende naravno nema - GRRRRRR!!!! >:(

 

E sa time pocinje igra. Ne mogu da se nazalim sto nemam nikakvo manuelno podesavanje otvora blende, ali sto da se radi, sa sledecim uredjajem necu napraviti tu gresku... Uglavnom, od tada sam poceo da budem jako zadovoljan svojim slicicamo, to je sada vec pocelo da izgleda ovako:

 

ISO: 400

H9DPD_img1295dn3.jpg

 

ISO: 80

XoLSz_img1345qf5.jpg

 

ISO: 800

404.jpg

 

ISO: 400

xwPGk_img1430zu9.jpg

 

ISO: 400

cq5WC_img1501td7.jpg

 

ISO: 400

kZfdZ_img1505ir0.jpg

 

ISO: 400

404.jpg

 

ISO: 80

98pAF_img1619vk5.jpg

 

ISO: 80

404.jpg

 

Imam i sve f vrijednosti za ove fotke, ali je sve automatski izabrao aparat, tako da nisam pisao jer nije do mene.

 

Jako sam srecan jer sam shvatio da i moj aparat moze da uhvati i nesto u pokretu - veliko vam hvala za temu o Panovanju!!! Mislio sam da to sa njim nece moci bas zbog nemanja podesavanje blende, ali nesto tu ipak moze da se uradi, sacemo da vjezbamo pa da vidimo.

 

Molio bih ekipu da mi da sugestije na uradjeno, da li nesto treba mijenjati i naravno kako i da li treba na nesto ubuduce da obratim paznju ili da promjenim. I napominjem da su moje ambicije i dalje strogo amaterske :)

 

Napominjem da slike nisam obradjivao u PS-u vec samo resize-ovao sa originalne rezolucije.

 

P.S. Procitao sam ono sto je u linku postavio Crnamrlja, fenomenalan tutorial, toplo preporucujem svima, a za one koji koriste idiote kao ja bice dovoljno poglavlje: "Foto aparat i blic". Crnamrlja, puno hvala na ovome, sjajna stvar! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

O Boze i slikama je u Novom Sadu! :D

 

Vidiji sokole,mogu ti reci za jednog` masinca dobro si se izbirikao.

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Da se i ja mucenik malo oglasim :)

....

Napominjem da slike nisam obradjivao u PS-u vec samo resize-ovao sa originalne rezolucije.

 

One novosadske su mi preterane Zo!

 

Šta ja ovde ne radim kako treba:

 

BGusce-staihje.jpg

 

Ili, šta fali ovoj fotografiji da "živne"? Da li sam trebao da odem desno na travnjak da motori budu "osunčani"? Šta bi neko od vas uradio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Malo mi zbrkan kadar,kao da si hteo sve da snimis(i motore i travnjak i drvece i nebo) Mozda bi sa desne strane bilo malo bolje,a i sigurno da bi imalo vise svetlosti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Čačak

Super su saveti profesionalaca, ali ipak mnogo jaki i teski i prekticno nepotrebni. Nije ovo fotografski ili dizajn forum vec bajkerski. Dajte na najlaksi nacin ljudima objasnite kako se slika i kako se u najkracem ta ista fotografija obradjuje. Ulazeci u dubinu i sve alate photoshopa retkima ce ovo biti zanimljivo i razumljivo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Super su saveti profesionalaca, ali ipak mnogo jaki i teski i prekticno nepotrebni. Nije ovo fotografski ili dizajn forum vec bajkerski. Dajte na najlaksi nacin ljudima objasnite kako se slika i kako se u najkracem ta ista fotografija obradjuje. Ulazeci u dubinu i sve alate photoshopa retkima ce ovo biti zanimljivo i razumljivo.

 

 

Bez muke nema nauke.

Meni su sve informacije koje mogu da dobijem dragocene. Neke su mi komplikovane pa ću se vratiti na njih kasnije kada savladam osnove...

I još jedna izreka: Od viška glava ne boli ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Crna soba, crvena lampa, susaci, fixiri, kadice i ostalo su isli iza slikanja analognim aparatom iliti filmom, a nazalost, nakon digitalne fotografije, ide fotoshop i slicni programi za obradu raw fotografije i slicno.... To je realnost. To je postprocesna tehnika i nema druge. Tu se doradjuje, sredjuje , popravljaju greske i prave efekti....

 

Ali mozda ne bi bilo lose da se teme razvrstaju u advanced photo i obicno slikanje. Misli i da profani ovde polako gube zelju da idu u sitna crevca:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

lepe fotke Nucleus

 

 

@makimoto:

 

onome ko zeli da nauci je koristan svaki savet, a onaj ko ne zeli slobodno moze da ne cita

 

ne postoji instant resenje za dobre ili odlicne fotke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5343 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Evo da se i Ja upisem:

 

fNlSz_prugage8.jpg

 

kUQHC_stopalomi4.jpg

 

rAMUt_bubacnr3.jpg

 

Zahvaljujem se koleZi mrlji na savjetima.

 

Makimoto koliko sam do sada dokucio nema bas odredjenih formula, na prvom mjestu veDZba, pa onda cika PhotoShop.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5343 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Trebao si ovu bubu da opalis malo sa strane, mislim da bi bila odlicna

 

Dok sam slikavao radioaktivno jezero na Palicu,sletila je na aparat. E onda sam je opalio, da bi mogao da je slikam. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ova prva ima potencijal, uz zavrnutiju blendu i stativ...

 

igraj se jos malo, moze mnogo lepa fotka da ispadne

 

 

 

ps. sorry ako ovo zvuci kao soljenje pameti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja