Jump to content

Moto Zajednica

pa da počnemo

Recommended Posts

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Dobro snimljena - kadrirana, uoštrena i eksponirana fotografija ne zahteva preteranu doradu u PS, pogotovu ako je snimljena po dnevnom svetlu, ali uvek se negde pogreši, promaši WB*, nedovoljno eksponira, i sl. i tu počinje igranka na kompjuteru.

 

Za početak moj savet svima je da što manje koristite blic i da manuelno podešavate blendu i ekspoziciju, izbegavate kontra svetlo, obrate pažnju na kompoziciju (zlatni presek).

Kad se savlada azbuka, posle pravila mogu i da se krše zarad umetnosti :)

 

*White balance - beli balans - primer:  ako imamo čisto beli motor a snimljen je recimo u gustoj zelenoj šumi, imaće na slici zelenu boju i ceo spektar će takodje imati procenat zelene. U tom slučaju boja koža lica će takodje imati neprirodan ton, te se u tom slučaju mora izbalansirati boja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

A realno, koliko koristite Photoshop i slicne programe za doradu fotografije? U kom formatu cuvate slike tokom obrade?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

svaku fotku pre objavljivanja ili stampe moras obraditi specijalno za tu namenu tj dimenziju

 

 

eventualna korekcija boja moze i ne mora da se radi [ako je sve ok] ali ostrenje se radi uvek na kraju obrade kada je fotka vec prosla `resize`

 

 

u toku smanjivanja [ili redje povecavanja] rezolucije uvek dolazi do gubitka ostrine pa se izostravanje radi na kraju

 

 

fotku snimas u jpg format na kvalitetu od preko 80 u Photoshopu [save for web and devices]

 

ja recimo nikada ne menjam originalni fajl vec sredjujem po potrebi i snimam pod drugim imenom

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Fala bogu interesantnih tema...ajmo dalje... :) Kako podesawash WB na PS i na PS CS2? Ja sam pokusao na nekim fotkama sa moba doduse ali slab efekat....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Idealno bi bilo da se snimljeni materijal čuva potpuno sirov i neobradjen na DVD ili CD-u.

 

Ranije se slikalo na filmu (i danas se na tome rade ozbiljne i dobro plaćene stvari), i njegov vek je oko 100 godina.

Ja imam obimnu arhivu od koje u svakom momentu mogu da uradim bezbroj kopija - slika i skeniram na sve savremenijim skenerima i obradjujem u sve savremenijim programima. Dok digitalni zapis kada obrišete njega više nema - ćao dovidjenja...

 

Jedan lep primer - Čovek koji je radio u beloj kući u USA kao fotograf i slikao protokol, nije znao šta će sa parama u momentu kada je bila aktuelna sex afera sa Klintonom i Monikom Levinski. Malo je prokopao po svojim starim negativima i našao snimak na kome se dal ljube, dal pozdravljaju, nebitno... Taj snimak bi svaki možda čak i ozbiljan profesionalac u jednom momentu definitivno obrisao ili sa kartice ili sa kompjutera, jer je u pitanju jedna od bezbroj glupih slika protokola, pozdravljanja a čak je i naizgled jedna potpuno beznačajna osoba snimljena u bliskosti sa predsednikom USA. Vreme je pokazalo drugačije :)

Mislim da je čovek sada milioner na ime autorskih prava na fotografiju (to je Amerika:) ), i više ne živi od honorara kao fotograf :)

 

Toliko za sada o analognim foto zapisu...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

svaku fotku pre objavljivanja ili stampe moras obraditi specijalno za tu namenu tj dimenziju

 

 

fotku snimas u jpg format na kvalitetu od preko 80 u Photoshopu [save for web and devices]

 

 

 

Fotku od značaja nikada ne snimam u JPG, već TIFF ili PSD formatu.

 

U glavnom slikam u RAW -u, pa ih tako sirove i narezujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ako divx snimis na dvd to mu nista nece pomoci, i dalje je divx

 

ne vidim svrhu...osim ako korekcija nije donela i nove layer-e recimo

 

 

 

Endurac, sto se tice podesavanja white balance-a, najlakse je otvoriti je u PS,  image>adjustement>levels

 

kad se otvori taj prozor, imas tri pipete, za belu crnu i neutralnu tj sivu.

 

kliknes na crnu a zatim na deo fotke koji je najblizi crnoj [u realnosti, ne na fotki], i isto to ponovis sa ostalim, belu na najbelje, sivu na najneutralnije mesto

 

za sto vecu preciznost pri ovojme najbolje da uvecas fotku 200-300% jer ces onda teze omasiti pravi crni, beli ili sivi piksel

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Prof. Cope nije objasnio sta je RAW ! posto smo svi profffffffi pa znamo !  ;D

RAW - Sirov ili kako neki zovu digitalni negativ, RAW je skup sirovih podataka sa cipa, e sad ako slikate jpg, kamera sama procesuje sliku i onda morate da je brljate u PS (Photoshop) a kada fotkate u RAW, mozete posle u nekim od programa za konverziju dosta da iscupate ili uticete kao da ste jos u toku snimanja !!! Da, ali samo na WB(white balance, Cope je vec objasnio), kontrast, delimicno na ostrinu i na ekspoziciju +/- 2 blende ili EV,

dakle "razvijanjem" sirovog fajla mozete donekle ali mnogo bolje da popravite greske nego da ste slikali JPG pa ga peglate u PS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Za početak moj savet svima je da što manje koristite blic i da manuelno podešavate blendu i ekspoziciju, izbegavate kontra svetlo, obrate pažnju na kompoziciju (zlatni presek).

Kad se savlada azbuka, posle pravila mogu i da se krše zarad umetnosti :)

Ajde jedno malo objasnjenje "for dummies" :) Sta je na digitalnom fotoaparatu blenda, sta je ekspozicija, tj kako se zove u meniju ? Recimo ja imam opciju EV i saturation koje ne znam sta znace i kad se primenjuju. Jos jedno pitanje, kako znati koliku ISO osetljivost upotrebiti za odredjenu fotografiju ? Znam da ima veze sa kolicinom svetla gde fotografisemo, ali postoji li neki sablon ili je stvar isprobavanja ?

 

Znam da su glupa pitanja, ali eto, zanima me jer znam da ako se sve rucno podesi kako treba mnogo bolje fotografije ispadaju nego kad se stavi sve na "auto" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ekspozicija - shutter speed

 

blenda - aperture

 

pojednostavljeno:

 

blenda je velicina otvora kroz koji prolazi svetlost do senzora [dakle direktno utice na kolicinu svetla koja dodje do senzora]

 

ekspozicija je vreme koliko je otvor otvoren :)  [dakle, takodje direktno utice na kolicinu svetla koja dodje do senzora]

 

 

ekspozicija, blenda i osetljivost su tri najvaznija parametra za krajnji reZultat.

 

ako se nesto brzo krece potrebno je da ekspozicija bude jako kratka, cak i kraca od 1/1000s za recimo pticu u letu [da bi ona bila `zaustavljena`  u vremenu tj. ostra na fotki]

 

 

sad, zamisli da se tom brzinom otvori i zatvori taj prorez kroz koji svetlo ide do senzora.

 

u takvom slucaju [1/1000s] je potrebno da intenzitet svetlosti bude veoma veliki da bi senzor/film uspeo nesto da zabelezi

 

 

kad podignes ISO vrednost, senzoru se poveca osetljivost i on na ISO200 moze za dvostruko krace vreme da upije dovoljno svetla nego na ISO100

 

 

nastavak za par sati, idem da veceram :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

E sad sam gotov.Zakovaste me za komp nachisto. ;D

 

Dete me vuche za rukav: "tata  `ocu ja malo da se igraaaaaaaaaaam... aaaam....mm...m"! :'(

 

Zzena pita: "jel ti dobro" ??? >:(

 

Vi pishete, a ja chitam ::):D

 

Vec sam pocheo da se igram sa "white balance" na jednoj nocnoj slichici ( kachim uskoro, da ne bude, ja okachio pre vas ). ;):D

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

dobro jutro :)

 

@aca-pn

 

dosta je vazno koji aparat imas posto ako imas samo EV i saturation to ukazuje da je verovatno u pitanju neki dzepni `idiot`

 

EV je kompenzacija ekspozicije

skala koju vidis od nule do minus 2 i do plus dva u koracima od po 1/3 omogucava da za odredjenu scenu `rucno` nateras aparat da je snimi svetlije ili tamnije.

 

ako pomeras EV recimo u minus, aparat ce i na samom ekranu odmah pokazivati kakav ce krajnji rezultat biti - tamnija slika [zapravo ce se skracivati ekspozicija]

 

ako pomeras u plus, slika ce biti svetlija [produzavanjem ekspozicije]

 

nazalost, kod `idiota` neces moci da precizno odredis trajanje ekspozicije

 

 

zasta onda sluzi EV?

 

aparat odredjenu scenu u koju ga uperis meri na svoj nacin, trudeci se da napravi sliku na kojoj ce sve biti sto ujednacenije eksponirano tj. vidljivo.

 

nazalost, dinamicki opseg senzora nije u stanju da istovremeno na istoj sceni ocuva i plavetnilo neba [jako osvetljen deo scene] i recimo ljude koji sede u hladovini drveta.

 

dakle, ukoliko postoji jako izrazen kontrast, jedno od ta dva ce biti zrtvovano, pa ce recimo ili nebo da `izgori` i da ode u skroz belo, ili ce ono sto je u senci biti pretamno.

 

 

EV ti omogucava da pre nego sto okines sliku odlucis sta ti je vaznije, plavo nebo ili ono sto je u tamnoj senci.

kad pre okidanja mrdnes EV u plus, nebo ce izgoreti ali ce sadrzaj senke biti lepo osvetljen, i obrnuto, ako mrdnes EV u minus, ocuvaces plave nijanse neba po cenu crne senke.

 

 

 

saturation je zasicenje boja i ne spada u podesavanje koje je iole presudno za uspesnost fotografije.

podesi ga prema svom ukusu, u zavisnosti da li volis prirodne nijanse ili drecave boje na fotkama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Prof. Cope nije objasnio sta je RAW ! posto smo svi profffffffi pa znamo !  ;D

RAW - Sirov ili kako neki zovu digitalni negativ, RAW je skup sirovih podataka sa cipa, e sad ako slikate jpg, kamera sama procesuje sliku i onda morate da je brljate u PS (Photoshop) a kada fotkate u RAW, mozete posle u nekim od programa za konverziju dosta da iscupate ili uticete kao da ste jos u toku snimanja !!! Da, ali samo na WB(white balance, Cope je vec objasnio), kontrast, delimicno na ostrinu i na ekspoziciju +/- 2 blende ili EV,

dakle "razvijanjem" sirovog fajla mozete donekle ali mnogo bolje da popravite greske nego da ste slikali JPG pa ga peglate u PS

 

Sve si lepo objasnio, ali amaterima RAW i nije toliko neophodan. Sa jedne strane njegovo procesiranje i upis na karticu duze traju, nego zapis u TIF ili JPG formatu, a sa druge strane zauzima mnogo vise mesta na memorisjskoj kartici. Suma, sumarum, profesionalcima mnogo znaci, a amaterima je dovoljan JPG ili TIF.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Prof. Cope nije objasnio sta je RAW ! posto smo svi profffffffi pa znamo !  ;D

RAW - Sirov ili kako neki zovu digitalni negativ, RAW je skup sirovih podataka sa cipa, e sad ako slikate jpg, kamera sama procesuje sliku i onda morate da je brljate u PS (Photoshop) a kada fotkate u RAW, mozete posle u nekim od programa za konverziju dosta da iscupate ili uticete kao da ste jos u toku snimanja !!! Da, ali samo na WB(white balance, Cope je vec objasnio), kontrast, delimicno na ostrinu i na ekspoziciju +/- 2 blende ili EV,

dakle "razvijanjem" sirovog fajla mozete donekle ali mnogo bolje da popravite greske nego da ste slikali JPG pa ga peglate u PS

 

Sve si lepo objasnio, ali amaterima RAW i nije toliko neophodan. Sa jedne strane njegovo procesiranje i upis na karticu duze traju, nego zapis u TIF ili JPG formatu, a sa druge strane zauzima mnogo vise mesta na memorisjskoj kartici. Suma, sumarum, profesionalcima mnogo znaci, a amaterima je dovoljan JPG ili TIF.

 

Upravo tako...

U RAW formatu radim iskljucivo snimanja za magazine i Hi quality print, neke ozbiljnije tezge, itd... opet za običnu novinsku štampu cepam u JPG-u. Mada svaki put kada sam napravio dobar kadar, kasnije sam zazalio sto sam stedeo memoriju i nisam ostavio na RAW-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Da mi ne bi ovde lupetali  ;D najbolje da sami postavite neko pitanje, dali je obrada fotografije ili aparat u pitanju ! ako znamo, rado cemo odgovoriti !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

dobro jutro :)

 

@aca-pn

 

dosta je vazno koji aparat imas posto ako imas samo EV i saturation to ukazuje da je verovatno u pitanju neki dzepni `idiot`

 

EV je kompenzacija ekspozicije

skala koju vidis od nule do minus 2 i do plus dva u koracima od po 1/3 omogucava da za odredjenu scenu `rucno` nateras aparat da je snimi svetlije ili tamnije.

 

ako pomeras EV recimo u minus, aparat ce i na samom ekranu odmah pokazivati kakav ce krajnji rezultat biti - tamnija slika [zapravo ce se skracivati ekspozicija]

 

ako pomeras u plus, slika ce biti svetlija [produzavanjem ekspozicije]

 

nazalost, kod `idiota` neces moci da precizno odredis trajanje ekspozicije

 

 

zasta onda sluzi EV?

 

aparat odredjenu scenu u koju ga uperis meri na svoj nacin, trudeci se da napravi sliku na kojoj ce sve biti sto ujednacenije eksponirano tj. vidljivo.

 

nazalost, dinamicki opseg senzora nije u stanju da istovremeno na istoj sceni ocuva i plavetnilo neba [jako osvetljen deo scene] i recimo ljude koji sede u hladovini drveta.

 

dakle, ukoliko postoji jako izrazen kontrast, jedno od ta dva ce biti zrtvovano, pa ce recimo ili nebo da `izgori` i da ode u skroz belo, ili ce ono sto je u senci biti pretamno.

 

 

EV ti omogucava da pre nego sto okines sliku odlucis sta ti je vaznije, plavo nebo ili ono sto je u tamnoj senci.

kad pre okidanja mrdnes EV u plus, nebo ce izgoreti ali ce sadrzaj senke biti lepo osvetljen, i obrnuto, ako mrdnes EV u minus, ocuvaces plave nijanse neba po cenu crne senke.

 

 

 

saturation je zasicenje boja i ne spada u podesavanje koje je iole presudno za uspesnost fotografije.

podesi ga prema svom ukusu, u zavisnosti da li volis prirodne nijanse ili drecave boje na fotkama.

Hvala na slikovitom objasnjenju, stvarno je korisno. Aparat je sony DSC -S600, ima jos opcija ali mi je uglavnom  jasno cemu sluze.

 

Jos jedno pitanje. Imam opciju auto fokusa CenterAF i MultiAF. Kad je bolje koristiti multi, a kad centar autofokus ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Da mi ne bi ovde lupetali  ;D najbolje da sami postavite neko pitanje, dali je obrada fotografije ili aparat u pitanju ! ako znamo, rado cemo odgovoriti !

Kad vi vec tako lepo sredite slike, zasto ljudi u tehnickim redakcijama moraju da ih posle vas sredjuju i gube vreme na vase "savrsene fotke"?? ;D ;D ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Shejtan  ;D  ;D  ;D  :D Evo ja radim u pripremi za stampu, obradjujem fotke za novine u PS. pa ako neko ima neko pitanje...  ;) Hocu da spomenem da u PS postoji jedan divan filter koji sluzi za ostrinu fotografija. on se nalazi na Filter----> Sharpen-----> Unsharp mask, pomeranjem radius-a mozete da postignete ostrinu fotke do svake dlacice  :) ako je fotka u vecoj rezoluciji, onda i radius treba da bude veci, od 4 recimo

 

P.s. izvinjavam se za svoj srpski  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: SRB Uzice Rade-Squi...

Nikada nisam koristio PS a znam da ima najveće mogućnosti, pa bi zamolio nekog Maestra da mi korak po korak pojasni osnovne stvari.

Nisam "baš" laik koristio sam već neke programe za obradu fotografije pa mislim da ću se snaći iz malu pomoć  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja