Jump to content

Moto Zajednica

Zaštita na radu (Bez izgovora - No excuse)

Recommended Posts

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Ja sam na motor seo bez kacige (tacnije slema) samo da svratim do perake (nekih 500m) i tada sam prvi put pao sa motora i samo udario lakat, (imao sam jaknu) Prvo mi je bilo da sam se uhvatio za glavu (nisam ni skontao da nemam kacigu). od tad vise nikad bez kacige. bilo kakve. a padalo se....  ;D ;D ;D ;D Kad sam prvi put izgrebao dlanove, odmah sam skrpijo pare i za rukavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: cogito ergo Taurunum
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F Slingshot

 

ja jos nisam nasao XXXXXXXXXXXXXXXL jaknu za moju ogromanciju... uzimam uskoro leđobran,

 

al imadem kaciglu, gilje i rukafice.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Ljudi, do sada sam vozio biciklu i presao 25.000km istom... nekada sam nosio kacigu,  nekada ne...

 

Jednom prilikom mi se desilo da nisam nosio kacigu jer je bila paklena vrucina, a bila je neka duza tura u pitanju.. Krusevac-Ribarska Banja-Krusevac.....drugar i ja isli biciklama negde oko 40-45km/h na sat i izletelo mi je dete na bicikli iz dvorista pored puta na dva metra ispred  mene, pokusao sam da ukocim ali nije bilo sanse.... udario sam u njenu biciklu svom silinom i poleteo napred... hvala Bogu da sam prosao padobransku obuku i celog zovota vezbao neka skakanja i prevrtanja.... doskocio sam na zemlju idealno i napravio kolut i vec se nasao na nogama... devojcici takodje Hvala Bogu nije bilo nista... od tada sam reko da kako god vreme bude ne sedam na biciklu bez kacige...

 

...Ubrzo posle toga, bas taj prijatelj koji je bio samnom tog dana mi pokazuje svoju kacigu sa rupom od 3 cm... pao je glavom na kamen i kaciga mu je spasila zivot....

 

...par meseci posle toga, vozio ja biciklu opet  neka srednja tura pa nisam nosio kacigu :) ... samo sto sam prosao raskrsnicu, cujem skripu guma i TRASSSSSS, okrenem glavu malo levo i vidim u visini od 4 metra od zemlje leti covek od 130kg i okrece se celom duzinom u vazduhu... okrenem glavu na drugu stranu ( tako su me naucili u padobrancima, jebiga gledao sam kako decko pada iz aviona i ne otvara mu se padobran i oficiri se samo okrenu i ne gledaju a ja ko idiot zinuo da vidim sta ce da bude, nosio sam dugo tu sliku u glavi posle).... i cujem tup...stanem ja da pomognem... covek kako je pao tako je udario glavom u asfalt i glava mu se otvorila... ja pridjem proverim puls a on ziv... zene vriste okolo ko neke zene.... stigne hitna pa onda vrise medicinske sestre.... da skratim pricu... covek je isao na apencu lik kolima mu je presekao put, ovaj se zakucao u njega i preleteo dobrih 6-8 metara kroz vazduh, operisali su ga i preziveo je operaciju.... posle operacije je ustao da seta a mislim da nije smeo, pozlilo mu je i posle par trenutaka bio je mrtav.... da je nosio kacigu nista od toga se nebi desilo....

...za par dana kupujem africu, a sutra vec kupujem kacigu, tj. dve... jednu zatvorenu i jednu otvorenu :) i ni do prodavnice bez iste....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Bg

Sto se biciklista tice zanimljivo je da u jednom istrazivanju koje sam citala rezultati pokazuju da vozaci automobila odrzavaju manju prostornu udaljenost ukoliko biciklista nosi opremu tj. kacigu. :o

 

Sto se tice moto kacige, savetujm ti da ne uzimas otvorenu, jer, opet, prema istrazivanjima:

 

The helmets of thousands of accident victims (dead and alive) have been analyzed. The following diagram shows how often the helmet was hit and where. All those numbers add up to 100%. Notice the chin area (under the visor) gets creamed more than any other part of the face. The following diagram shows that 45.3% of impacts are in areas not covered by a 3/4 helmet. What does this mean? Wear a full-face helmet! (diagram courtesy "Proficient Motorcycling" by David Hought).

 

 

helmet.jpg

 

Izvor: www.ride2die.com/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možda flip-up ako baš hoćeš, ali full-face je ipak sigurnija, nema šta da dižeš i otvaraš ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

 

JA imam tu" sreću" da ne smijem metar na motoru da odvozim bez kacige jer su mi sinusi kata, katastrofa x 100000. Znači  i  kad guram motor kaciga je na glavi. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

Oduvek je nosim i znam da mi je jednom spasila zivot pa eto...

A kacigu nosim zbog sebe a ne zbog murije ako necu da im stanem onda necu da me uvate ne mogu  ;D  ;D  ;D

 

PS. Vozaci motora se dele na one koji su pali i one koji ce tek da padnu

(ne mislite da vam lose zelim ali je tako)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

PS. Vozaci motora se dele na one koji su pali i one koji ce tek da padnu

(ne mislite da vam lose zelim ali je tako)

 

Sto ja mrzim te aksiome.

 

Mnogo je bolje reci ko se cuva i Bog ga cuva.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

PS. Vozaci motora se dele na one koji su pali i one koji ce tek da padnu

(ne mislite da vam lose zelim ali je tako)

 

Sto ja mrzim te aksiome.

 

Mnogo je bolje reci ko se cuva i Bog ga cuva.

 

Hahaha ma ja to samo da zaplasim ove bez kacige :D :D... salim se naravno

Nego sam tako cuo od iskusnijih vozaca pa eto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

PS. Vozaci motora se dele na one koji su pali i one koji ce tek da padnu

(ne mislite da vam lose zelim ali je tako)

 

Sto ja mrzim te aksiome.

 

Mnogo je bolje reci ko se cuva i Bog ga cuva.

 

Hahaha ma ja to samo da zaplasim ove bez kacige :D :D... salim se naravno

Nego sam tako cuo od iskusnijih vozaca pa eto

 

Nisam nista mislio protiv tebe Purec92, vec ono.

Stvarno me nervira...

 

To je kao da neko prica kako misli da ce ostati bez goriva a prodje pored pumpe bez da trepne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Reče tu neki padobranac da svi nose opremu. I u ronjenju je isto i na motoru je isto. Oprema služi da se nosi jer te čuva. Lično zaista stalno nosim kacigu i pantalone sa štitnicima. Gore imam tanju ili deblju jaknu sa štitnicima i obavezno rukavice. Valjda me je to donekle održalo na motoru sve ove godine bez posledica. E sad, ko neće ne mora. Njegova glava. Inače me baš zabole da mi murja bude razlog za kacigu. Nosim je jer moja glava nema cenu. A ni suvozača ne puštam gologlavog na motor.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Nosim kacig, rukavice se štitnicima, kornjaču, štitnike za laktove, čizme... i još nabavim po nešto kad mi treba... a za svo ovo vreme, vozim motore od 12-13 godine sa par pauza, fala bogu nije mi ništa zatrebalo... neka tako i ostane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Naisus

Koliko sam ja primetio najveci problem ne nosenja kacige je kod skuterista. Svi oni kazu kao sta ce im, voze kratke gradske relacije a najvise padaju i stradaju. Dok sam radio u Vojnoj bolnici, stajao sam na parkingu i od jednom tras. Skuteristu udario kombi i ovaj polomio nogu i fala Bogu par posekotina na glavi. A da je imao kacigu samo bi polomio nogu. Neko kaze, pa dobro noga je daleko od glave.

Shallla na stranu, kaciga ugvek na glavu

 

Ista situacija u Durlanu, auto iseko skuteristu i tras, ovaj se razbio od pete do Glave. Naravno nosio je samo sorc i majicu.

 

Ja bez kacige ne pomisljam da sednem na motor, naocare, kozaaaaa itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Iiiiiiii, počelo je! Tadaaaammm!!! Sezona 2009. je zvanično počela i traje već tri dana a ja vido po gradu dvadesetak njih u duksićima, farmerkicama i naravno, bez kacige. Do duše, par njih je imalo vuneno kapče na glavče. Pa eto, drage kolege, džaba smo krečili. Poslednji post je bio 20. januara a već 4. 5. i 6. februara heroji socijalističkog motociklizma se vozaju bez kaciga. I to na početku, kad ostali vozači još nisu ukapirali da su i motori ravnopravni učesnici u saobraćaju (kao da su to pa nekad znali), kad je asfalt ladan, gume otvrdnule od zime, svuda peru ulice i ljigavo je od prašine i zaostale soli tu i tamo.

Zaštita na radu? A šta je to? Jel se to maže na leba? Kaciga? Svšta, pa ćune valjda u februaru da ćemme koficu na vugla da me devojčice ne vidu da sam prvi baja koji je seo na skuter/motor. Značiiii, strašno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mistik, 297 postova
  • Lokacija: Beograd-Konjarnik
  • Motocikl: Honda CBF1000A 2007

Najgore je kad vidim dva klinca, u poslednje vreme i klinke, na skuteru

u majcicama kako zuje po gradu . Ne razmisljaju da i pri maloj brzini

mogu da nastradaju, da ne pricam o vecim brzinama  :'(

Kad se zaustavim pored njih imam obicaj da se malo kucnem po

kacigi, al me oni gledaju ko telad  :(

Ostaje samo nada da im se nece nista desiti i da ce jednog dana shvatiti vaznost opreme .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2845 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ja lepo predlazem da svaki policajac ima sa sobom ciglu i da zaustavi takve klince, ima OBAVEZU da ih lagano "cukne" po tintari uz recenicu "ovo sam samo malo, a zamisli da je bio asfalt pri 50 na sat. Prakticna obuka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Nikad nikome nisam poželeo ništa loše u smislu da padne i razbije se ali nekad zaista poželim da ti maloumnici ljoljnu pred kućom sa ugašenog motora tek da vide kako je kad ti se trotoar neumitno približava faci i odjednom izgubiš sliku i ton. Uopšte ne očekujem da neko posluša ovo što ovde pišemo i da se opameti. Nemam takve iluzije ali mi se čini da je empirija jedini način da neko ukapira da je oprema smišljena da te sačuva. Dok ne oližeš asfalt nećeš znati šta znači olizati asfalt. I ja pokazujem na kacigu i pitam "a gde je kaciga". Dobro je ako me pri tome ne zapišaju kao najgore g... misleći da sam najveći debil pa ne vidim da su to najbolji frajeri u gradu. Sve je to džabe i treba se izgleda pomiriti sa time da ćemo i dalje gledati pogibije i povrede onih kojima ništa ne može da se desi. Prosto, nekome je tako suđeno. Što je najgore, u najbližem okruženju imam takav problem. Dečko koga poznajem od drugog dana po njegovom začeću sada ima 19 godina, vozi skuter bez papira, nema ni psp i neće da nosi kacigu jer ga onda devojčice ne prepoznaju. Svaki put mi se stisne želudac kada ga vidim na skuteru ali takvima jednostavno ne vredi govoriti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Posle onog malog "struganja" asfalta pre 10- 15 dana, čim skupim malo para, kupujem i letnju varijantu jakne i pantalona. I tek sada mi je krivo što nisam imao više love da uzmem pantalone koje imaju protektore na kukovima. Mada i to može da se ispravi, malo konca i materijala, a protektori mogu da se kupe i posebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Bas ovih dana kad je bilo toplo krenuo sam da se provozam i na kraju dana odem na pumpu da dolijem. Naravno skinem kacigu, ali me mrrziiiii da skidam i potkapu...i tako malko u zurbi ulecem da platim kad tamo devojka izlece iza zvakica i lik koji je sedeo i nesto citao skace na noge i sa poluotvorenim ustima blene :D Reko' polako nisam opasan..samo da platim  ;) devojka se nasmejala, a lik i dalje k'o popishan  ;D

 

Isto mi se desavalo prosle sezone, ali sa kacigom... Delom mi je neprijatno sto mogu da izazovem nezeljene reakcije "na mene", ali ipak mi je zanimljivo malko da ih prodrmam na radnom mestu.

 

Pozzzz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Naravno i full jakna sa protektorima, zastita za kolena (jos nisam uzeo gace sa protektorima) minimum zastita za bubrege od vetra umesto kornjace i rukavice ! ! !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja