Jump to content

Moto Zajednica

I Tomos je otišao u istoriju

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Dal se sječa neko od vas ovog Tomosa ?

 

15 SLH proizveden davne 1974 - Tada najbrži 50 ccm TOMOS pravljen za saobračaj. V max mu je bila čak 84 km/h...

tomos15slhhipi.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Obavezno čtivo za sve ljubitelje legende T O M O S .

 

Motorji iz Kopra

 

Ovu Kjnigu od autora Borisa Browinsky je jedan ljubitelj Tomosa priredio-prekopirao u pdf izdanje i moguče ju je i arhivirati. Tražio sam prevod knjige i na srbskohrvatski, al ga na žalost (još) nisam pronašao. Nadam se, da če knjiga unatoč tome, što je na slovenskom jeziku biti dovoljno razumljena.

 

Uživajte

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Obavezno čtivo za sve ljubitelje legende T O M O S .

 

Motorji iz Kopra

 

Ovu Kjnigu od autora Borisa Browinsky je jedan ljubitelj Tomosa priredio-prekopirao u pdf izdanje i moguče ju je i arhivirati. Tražio sam prevod knjige i na srbskohrvatski, al ga na žalost (još) nisam pronašao. Nadam se, da če knjiga unatoč tome, što je na slovenskom jeziku biti dovoljno razumljena.

 

Uživajte

 

Svaka čast na knjizi. Postoji li negde u Slovenij mogućnost da se knjiga kupi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Moj prvi motor koji sam poceo da vozim pre 11,12 ili 13 godina ni sam se vise ne secam je bio tomos automatik sa 1 sedistem napravljen 1975. godine. Naravno uradjena je generalna i prepravio sam sediste za dvoje manjih. Nedugo posle generalne je poceo da se kvari k'o lud, uglavnom ga je struja zezala, kocnice blagi uzas, prednju nisam ni imao, a zadnja ili ne koci uopste ili blokira tocak. U svakom slucaju slatko sam ga vozio po selu i ne verujem da sam presao vise od 5,6 000 km sa njim, ali sam ga voleo vise od svega u zivotu i sanjao da kupim nov apn6. Normalno, posle njega su dosli jaci motori, totalno druge konstrukcije i nikada vise ne bih vozio tomos, ali mi je ostao u lepom secanju i smatram da je mnogo bolji za prvi motor od bilo kog skutera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Dal se sječa neko od vas ovog Tomosa ?

 

15 SLH proizveden davne 1974 - Tada najbrži 50 ccm TOMOS pravljen za saobračaj. V max mu je bila čak 84 km/h...

tomos15slhhipi.jpg

 

Sjecam se ja. :zdravo: Kad sam ga vidio u Robnoj kuci u Tuzli zavalio sam se od smijeha "Tomos-ovoj choperici". :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Sedamdesetih sam na kratko imao ovakav Tomos Puch 250,policajski beše,bio je to brz motor,vozio ga par meseci dok nisam mu sagoreo klipove.:lol:

post-16993-0-65393700-1353241480_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Tomos, naravno da prva ljubav zaborava nema, ali jedinu zamerku cu dati na cenu. Nisam tada bio svestan toga, osamdesetih sam bio srednjoskolac, i poslednji dinar sam ostavljao u tadasnjem Jugobicikl-u u General Ždanovoj.

Tomosovi motorcici su ipak bili slabasni za moju klinacku neizivljenost i tu je sve redom riknjavalo. L klip je bio okruglo 50DM, radilica je kostala boga oca, a 4 klipa za keca 101 su kostala npr 100DM. Kupio sam jednom prilikom nov ram od 15-ce jer sam hteo da kompletiram ceo motor, secam se da sam ga platio tadasnjih 600 hiljada pa sam to menjao za nesto jer se totalno nije isplatilo. Ali tako je kako je, trziste je bilo specificno u tom vremenu i posle se videlo da nam to nije nista dobro donelo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Sedamdesetih sam na kratko imao ovakav Tomos Puch 250,policajski beše,bio je to brz motor,vozio ga par meseci dok nisam mu sagoreo klipove.:lol:

Šteta što ga nisi sačuvao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

To je još jedan dokaz koliko ne razmišljamo kada smo mladi.

Posle se kajemo, :grr: ali kasno.

I uvek je tako. I sada zalim za mojom petnajsticom,ali sam sada utehu nasao u :

post-7764-0-47038400-1353276603_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

I ja sam imao petnaesticu,novu kupio ćale,vozio je i ja kao klinac.

I onda se jednog dana ćale vratio peške sa posla. >:(

Nekom se svidela i više je nikada nismo našli. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Amsterdam prošle godine...

 

Svega ima! :D

 

Nažalost samo sam dva uslikao. I žao mi je što je slika loša pa se ne vidi sa kakvim je lancOm vezan ovaj prvi. :staa2:

post-1452-0-61371200-1353884490_thumb.jpg

post-1452-0-89010100-1353884504_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: KAWASAKI ZEPHYR550

Tomos je prava masina ko zna da ga servisira sam za sebe a i da ga cuva i postuje...Jeste da delove sada radi mala privreda ali moze se napraviti dobra masina da traje...Evo ja upravo poceo da radim jednu masinu tj da je sklapam..Dobio sam dzak delova :) i sad gledam sta mi jos fali..Najvise mi treba vremena ostalo cu da nabavim...pozzz

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cagiva Raptor 650ie.,MZ ETZ 250

Sve prvo ostaje dugo u secanju i pamti se kao nesto neponovljivo. Prva iskustva sa motorima imao sam sa stricevim T12 ,za decka od 12-13 god vise od rakete.Nov automatik a posle E90 ostace mi u pamcenju kao i detinjstvo uvek lepse nego sto je mozda i bilo .Elektronik je bio jako lep a zvuk kad je nov je bio rezak i veoma je lepo vukao.E 90 sam isao na Usce i gledao po neki pravi motor koji je bio izuzetno redak. Ako me pamcenje dobro sluzi Rade Kocka je tada imao Hondu cb750 i vrlo retko ko jos neki jaci motor (sem MZ i Jawe).Tomos je bio simbol jednog vremena neka tako i ostane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Tomos je bio simbol jednog vremena neka tako i ostane.

Slažem se sa tobom da je Tomos bio simbol jednog vremena,ali mislim da bi trebalo i današnjim klincima pružiti priliku da osete motor sa menjačem za male pare.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Tomos je bio simbol jednog vremena neka tako i ostane.

Slažem se sa tobom da je Tomos bio simbol jednog vremena,ali mislim da bi trebalo i današnjim klincima pružiti priliku da osete motor sa menjačem za male pare.

 

Teško da bi Tomos mogao da ispuni uslov: "motor sa menjačem za male pare" - i tada je bio skup i do skoro (dok ga je bilo i kod nas u prodaji) je bio skup.1hmm.gif

 

Ali, zato ima kineza da to nadomeste.

 

:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ne znam za cene kineza ali APN-ac je bio oko 900 eura nov,a lično mislim da vredi toliko.

 

To nisam znao. Nisam znao ni do kad se proizvodio APN a još manje da ga je bilo u prodaji kod nas.

 

Vidjao sam samo one SM 125, bili poprilično skupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Apn-ca još uvek ima u prodaji kod nas i cena je sigurno oko 900-950 eura.

Ima i automatika oni su oko 100 eura jeftiniji a 125-ica(SM i Enduro)(Yamaha agregat) mislim da nema već godinu dana jer je prodaja bila slaba zbog visoke cene. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Silne APNce je kupila Posta.Evo i nas cika postar voza zutog APNca sa sve nekim kofercicima

 

Inace '85. sam imao novu 14ticu sa petobrzinskim menjacem i kostala je 2200DEM.Tad se mogao kupiti Fica 4god. star za te novce.

Dok je trajalo,trajalo.Vecina ce nas se secati Tomosa sa nostalgijom a mladji...imaju oni gomilu drugih opcija :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja