Jump to content

Moto Zajednica

I Tomos je otišao u istoriju

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Tuzna vest za mnoge ljude koji su pocinjali na ovoj ljutoj masini

http://www.mondo.rs/...u_istoriju.html 1care.gif

 

Ma nije Tomos bankrotirao kao što stoji u članku gore, nego dobrovoljno otišao u likvidaciju zbog selitve proizvodnje u zemlje 3 sveta. Proizvodnja u Kopru se nastavlja još do polovine decembra, a posle se tvornica seli.1hmm.gif

Ja, - da imam mogučnost, prvi bi svakog menađera i direktora živog obesio, koji bi postavio jednu firmu izvan EU ili u Chini. Dal se sječate kad je Mercedes prvi u Europi tada postavio fabriku Automobila u Chini i počeo sa proizvodnjom A klase, da bi nakon 15 godina saznao, da je sam sebi zabio nož ne u leđa jel nego u srce.

Da, skoro sve su firme otišle van EU u neke vukojebine, da bi tamo još više zaradile pa se tako odlučio i Tomos. Danas vlasnika (Švajcarska Hidria) ne zanima puno radnik več samo novac.

Sad razvoj če još ostati u Kopru al proizvodnja se kompletno seli van EU.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Пише се о поређењима цена "Томоса", па да и ја извучем из свог сећања: у лето 1989. године, АТХ је коштао колико "Пеглица" без пореза, а СТХ као "Пезејац" без пореза (оба били из допунског програма "Заставе"). Сећам се да је наредне године ИЖ Планета 5 коштала на нивоу АПН-6.

pa tomos ustvari uopste i nije bio jeftin,ja bih za te pare radije vozio jawu ili iz,ako nista drugo bar su pravi motocikli od 350ccm a ne mopedi od 50ccm,a koliko se secam tomos je u svojoj istoriji u saradnji sa Engleskim Nortonom pravio i mnogo ozbiljnije motocikle(od 500ccm ako me secanje dobro sluzi)...ili sam mozda ja sve to sanjao!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • onaj koji oblikuje, 335 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Samo menjam ko ciga konja

Bilo kako bilo mene vezu lepe uspomene jer mi je prvi motor bio (daleke 1970god )Tomos dvobrzinac tzv pedalas a koliko je svetskih marki propalo ili promenilo vlasnike dobro je Tomosaki izdrzao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

...(lično mislim da je bilo i političkih razloga-motocikli loše utiču na omladinu,tako se onda smatralo i govorilo)

 

Pa nego. Vidis sta od tebe uradise. Totalno si antiprotivan. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Sanjao si druže,nije sarađivao sa Nortonom i nije pravio ništa veliko...

Сад, није нека сарадња, али ипак може да се каже да је ње било - http://www.moto-magazin.si/media/upload/Test/tomos/norton-750.pdf

 

Bio je u planu motocikl od 175 ccm u dve varijante(sport i touring,dvocilindrična mašina,liveni točkovi,disk kočnice itd.) ali dalje od prototipa nije stigao...o tome se pričalo i nešto malo pisalo 1979-e godine...nije loše izgledao i ako uspem da nađem sliku okačiću je ovde...

Има и слика и видеа.

 

 

289761279055005597981000.jpg

 

29419p8080q59h.jpg

 

TOMOS175SPORT-C5.JPG

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

...a koliko se secam tomos je u svojoj istoriji u saradnji sa Engleskim Nortonom pravio i mnogo ozbiljnije motocikle(od 500ccm ako me secanje dobro sluzi)...ili sam mozda ja sve to sanjao!?

 

Nisi sanjao, bilo je nečega ... samo što Tomos ništa nije pravio u saradnji sa Nortonom, već se ''saradnja'' sastojala u tome što je kupljena neka manja količina Nortona 750 Fastback, a zatim prodavani pod imenom Tomos-Norton ... to je bilo početkom 70-ih ... po neproverenim podacima, prodato je oko 45-50 kom ...

post-20-0-18589700-1352107764_thumb.jpg

post-20-0-54468700-1352107791_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Kad sam bio klinac Tomos ctx je za mene bio nedostizni san,masina snova,vremeplov...nocu sam ga sanjao,tako da nisam bio siguran dali sam podatak za tomos+norton sanjao ili stvarno negde nekad video,bilo kako bilo i tomos i norton odose u legendu...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Na T-12 sam naučio da vozim,vozio sam D6 koji je išao za to vreme neverovatnih 160km/h.

Kakva je to legenda,dovoljno govori to da je Zdravko Matulja 1982 god. bio evropski šampion u klasi 50 na Tomosu GP 50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

Neka prica ko sta hoce, ali mene Tomos podseca na neka lepsa i srecnija vremena i budi lepe uspomene.

Mozete da go volite, mrzite ili budete ravnodusni, ali ne mozete zanemariti to da je Tomos svojevremeno pravio kvalitetne mopede na kojima su mnogi usli u svet motociklizma.

Tacno je da ga je vreme pregazilo i da ne moze ziveti od stare slave, pa makar i na lokalnom nivou, ali Tomos je deo nase (bar nas starijih) istorije i ne treba ga zaboraviti.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

šteta,

 

Zaboravljate čuvenu četvorku, desetku i osamnaesticu koje još uvjek besprekorno oru mora, rjeke jezera ... Ne znam da li će i jedan novi izdržati i biti tako pouzdani kao tomosovi.

 

Mislim da je još uvek bar 20% svih vanbrodskih motora proizvedenih u Tomosu u radnom stanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Лепо се поклопило...

 

Нашао сам на другом форуму још неке сличице те несуђене 175-це.

 

298455_61465508_99700_dsc04318_122_551lo.jpg

 

298455_193177291_99690_1362931807615_1661195374_873690_7601531_n_122_181lo.jpg

 

298455_75124507_99698_1362932007620_1661195374_873695_1817650_n_122_98lo.jpg

 

298455_61465505_99697_1362931967619_1661195374_873694_697107_n_122_39lo.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Bar neka lingvisticka korist od ove vesti , nisam znao !

 

skraćenica za Tovarna Motornih koles Sežana = TOMOS :) ,

 

koliko samo decenija , u nazad , mislio sam da znaci nesto drugo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Eh taj Tomos. Dosta dugo sam vozio "četvorku" i slatko sam se navozao sa njom. Sećam se kad je ćale kupio četvorku kad sam krenuo u osnovnu školu i uvek me je vozio pozadi kad smo išli na pecanje.Imala je pozadi metalnu korpu (kao u prodavnicama,one stare žičane), što je bila korisna stvar kada se ide ćaletu po pivo u dućan.

 

Gledajući kako on vozi, naučio sam i ja da vozim. Malo posle, krišom sam uzimao motor iz garaže i išao da se vozim okolo, Ovo je trajalo dosta dugo, sve dok me policija nije zaustavila ispred same kuće (jbg, nisam imao PSP) i napisala kaznu, koja mi nikad nije stigla...0zbunjen.gif Nedugo posle, sam položio za PSP i otisnuo se malo dalje od lokala i vozikao se po drugim opštinama. Kao napaljeni klinac imao sam u planu da idem na more sa njom, i žao mi je što taj plan nisam ostvario, jer bi se sećao dosta dugo tog poduhvata.1neznam.gif

 

 

Jeste, imao sam problema, često se kvarila, ali sam na njoj učio da popravljam motore. Kad se pokvari, umeo sam da je rastavljam i sastavljam po četiri, pet puta na dan, bez da se nerviram, nekad i do 3 sata ujutru. Moji su ludeli samnom, kad čuju čukanje i lupanje u tri izjutra, ali, šta ćeš kad sam voleo da čačkam oko motora. :)

Iako problematična i nepouzdana, uvek ću se sećati sa osmehom na licu da sam nekada vozio popularnu "četvorku"...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Ja sam mislio da znaci TOvarna MOtora Slovenia haha

Kadgod , su pricali da je TOMOS Spanska firma , a da su Slovenci to uzeli : ko nase bundeve da budu - sokovi (original kruska i sl.) ili prisvojili ajvar i ko zna sta jos . :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CB900F Bol D'or iz 1982g.

Mislim da je malo preterano zlobe za Tomos-e. Tada su svi domaci proizvodi bili zasticeni od strane konkurencije, svejedno da li su to Fica, Z-101, KolorTV, itd... Ei, Cajavec, RIZ, Gorenje, Iskra, Zastava, TAM, Fap sta god bilo. Puno od njih je i dalje u upotrebi, ljudi ih vecinom vole, cak i sad kad su izlozeni otvorenoj konkurenciji.

 

Meni, ali i mnogim, cak bih rekao, svim mojim poznanicima, Tomos mopedi su decenijama pruzali mnogo zadovoljstva.

Na njima smo odrasli, naucili voziti, s njima idemo na izlete, skolu, posao, kupovinu. Njihova trajnost je vec odavno dokazana, nista nisu bili losiji od Puha, ili raznih Italijanskih ili drugih slicnih mopeda.

Svako ima svoja iskustva, utiske, uspomene, ali mislim da ce svet biti tuzniji bez Tomosa, a oni koji su hteli nesto jace, vece od osnivanja Tomos-a do danas uvek su to mogli imati. Neku Jawu, MZ, BMW ili sta im je vec odgovaralo, ali to je nesto drugo i ne treba danasnje R-ove uporedjivati sa mopedom, to nema smisla.

Zamislite bakicu na Hajabusi kako ide kupovati na pijacu. Al na Automatiku je to svakodnevnica i dan danas.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Da li neko ima sliku Tomosa apn-7,u fabričkom stanju?

Ako ima voleo bih da je postavi ovde.

Nisam ni znao da postoji taj model do sada,pa bih voleo da ga vidim.

Unapred hvala. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja