Jump to content

Moto Zajednica

I Tomos je otišao u istoriju

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Politika SFRJ da se voze domaća vozila i vozila istočnog bloka nas je naterala da vozimo Tomos,dok su gastabajteri sedamdesetih dovozili forke,z1... a mi tomose , jawe...To je trebalo da se dogodi pre četres godina,sad je kasno jer su mnoge genercije koje vole motore mnogo propustile vozeći te kršine.Nek idu i nek se nikad ne vrate :(

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Politika SFRJ da se voze domaća vozila i vozila istočnog bloka nas je naterala da vozimo Tomos,dok su gastabajteri sedamdesetih dovozili forke,z1... a mi tomose , jawe...To je trebalo da se dogodi pre četres godina,sad je kasno jer su mnoge genercije koje vole motore mnogo propustile vozeći te kršine.Nek idu i nek se nikad ne vrate :(

 

Pa nebih se slozio da je bas sve tako,prvo nemoj mesati mopede i motorcikle.Tomos je moped i u vremenu kada se proizvodio bio je dosta dobar i kvalitetan a i po dizajnu nije se puno razlikovao od mopeda svetski priznatih proizvodjaca.U to vreme se dosta prodavao po svetu,imao je svoju fabriku i u Holandiji a na trzistu USA je decenijama uspesno prodavan i dan danas sirom USA postoji dosta klubova ljubitelja Tomosa.Na stranu sto nas je vecina naucila voziti motor sa manualnim menjacem upravo na Tomosu,da ne pominjem da je u to vreme vecina pravih ljubitelja motora putovala sa Tomosima na raznorazna mesta sirom nam tadasnje zemlje,za razliku od vecine danasnjih motociklista koja sa puno vecim kubikazama nije presla vise od 100km u jednom pravcu iz cuga a motor su kupili da poziraju sa njim.Ono sa cime se slazem jeste da je bio problem prelaska na neku vecu kubikazu,medjutim i to se promenilo vec pocetkom osamdeset i neke.Ja i danas imam par Tomosa u garazi koji vec decenijama verno sluze moju porodicicu i jedan ce tu ostati sigurno bar dok sa ja ziv,mada nislim da ce me sin naslediti jer je i on sa 4.5 godine vec napravio prve krugove na Tomos automaticu i vec sad ga je zavoleo.

 

 

 

  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Dali se slažeš ili ne tako je bilo.Šta si mogao da uvezeš 70"-80" ? Ništa,zbog Tomosa, a i ko je mogao da uveze,povratnici iz inostranstva carina sa porezom je bila u vrednosti kupljenog motora.Zato nek idu i nikd da se vrate. O kvalitetu tih motora neću da pričam , imao sam nove 14 i 15 i A3.:(

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Колико сам ја схватио из неке информације која се недвно појавила, марка "Томос" се не гаси, већ затварају фабрику у Словенији, где су се производили варијације на тему Аутоматика и АПН-а, док ће на неке источне моделе постављати свој знак (скутери "Томоса" су из тајванског SYM-а).

 

Да ми је жао што су се упокојили - жао ми је, али и да су у СФРЈ били монополисти и заштићени као бели медведи - јесу.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: batajnica
  • Motocikl: liberty 125; Kymco Xciting 250

imao je Tomos i dobre kvalitetne modele! Ko se seca i ko zna sta je Tomos Elektronik 90,znace o chemu govorim! Jedino je zalosno sto danasnji klinci uglavnom nemaju prilike da pochnu s tim motorchicima koji su super za neke pochetke,vec pribegavaju parolom R 1 il' nijedan. I da ne bude zabune,ne zalim za 'Tomos'-om,ali sam morao da dam komentar!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2493 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

U mojoj mladosti se slatko navozao i naučio osnovama vožnje na automatiku,možda mi je i glavu spasio jer sam polako išao na jače motore a ne kao danas većina klinaca sa skutera na R od 1K.

Znam samo da sam po urađenoj kompletnoj generalnoj,koštala koliko se sećam oko 150DM,taj motorić slatko vozio narednih 7-8 godina - jedini kvarovi bili zamena platine,pucanje sajle gasa i paknovi kočnica.Redovno čišćenje karba,podešavanje palenja i zamena svećice.

Posle svakog zimskog sna je palio posle 2-3 kurblanja.

Za pare koliko sam ga platio i u njega ulagao u tom periodu,potrošnja goriva - zaboravim kad sam sipao,sa njim se navozao extra.

Normalno to je sad prevaziđen motorić ali za ono vreme pre 30god bio je zmaj po pitanju dobijeno-uloženo.

Bar je to moje mišljenje i moje iskustvo

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Za dve (i po) sezone Elektronikom 90 prešao sam više od 60.000km (uglavnom sa saputnikom-com)! Najmanje svakog vikenda Bor-Niš (i nazad). Nemačka, Italija, Austrija, primorje, ... ! Promenio za to vreme četiri radilice, dva cilindra i klipove, kvačilo, .... . Ali me nigde nije ostavio!

Inače su Tomos motori zaista bili preskupi u to vreme. Novi Elektronik je 1980bio skuplji od MZ ETZ 250, i ČZ 350, ali je mogao da se kupi na kredit pa je zato imala prodaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Пише се о поређењима цена "Томоса", па да и ја извучем из свог сећања: у лето 1989. године, АТХ је коштао колико "Пеглица" без пореза, а СТХ као "Пезејац" без пореза (оба били из допунског програма "Заставе"). Сећам се да је наредне године ИЖ Планета 5 коштала на нивоу АПН-6.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Pre 25 godina sam vozio "petaju SL" na APN stelu. Mnogo toga smo prosli zajedno,super sam se vozio,mada je bilo prilika i da sam ga gurao kuci. Sta sam mu sve radio,dobro je i isao.

U mnogo lepom secanju mi je ostao moj prvi Tomos,fan sam Tomosa i posto nostalgija radiiiii.... :zvizduk:

Evo da samo dodam da sam pre desetak dana kupio Elektronika. Nije u nekom stanju,na ramu je od APN4,ali to je bas ono sto sam ja kao klinac mastao da imam.I mnogi moji drugari.... Marzocchi,CEV,domino,17 inca tockovi... Eno ga u garazi,razbucao sam ga u delove i srafove i nadam se da cu ga do proleca srediti da se pomalo vozikam. :zdravo: :zdravo: :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Još o poredjenju cena: početkom 80-ih u jednoj robnoj kući u Kelnu vanbrodski T4 koštao malo manje od polovine cene odgovarajućeg Evinrude-a ili Yamahe, čak je ta cena bila znatno niža i od one sa kojom se prodavao kod nas .

<_<

 

Jes` da je blagi off i nije primereno temi o motociklima, ali kontam da i za njih bio sličan odnos.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

btw: početkom 70-tih slatko vozao dedin T 12 (1967.g.), trobrzinac sa menjačem na levoj ruci.

:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Politika SFRJ da se voze domaća vozila i vozila istočnog bloka nas je naterala da vozimo Tomos,dok su gastabajteri sedamdesetih dovozili forke,z1... a mi tomose , jawe...To je trebalo da se dogodi pre četres godina,sad je kasno jer su mnoge genercije koje vole motore mnogo propustile vozeći te kršine.Nek idu i nek se nikad ne vrate :(

Zanimljivo razmišljanje.....

 

... ipak možda nisi pomislio na Zastavu, koja je proizvodila vozila veoma lošeg kvaliteta i većina nas je ta vozila posedovala. Čaletov stojadin je u vlažnom vremenu štrajkovao zbog fertajler kape, a u kišovitom voda je curila tačno u njegovu levu cipelu, psovke neću spominjati.

Bili smo u ono vreme ponosni, kada je Zastava dobila tržište u SAD, bez obzira, što je Cadilac (pro)davao Yuga za 1$ kao bycar uz njihov limo.

 

Ali nikad mi nije došlo na pamet, da bi zbog toga jedna industrija, koja je zapošljavala hiljade ljudi, prestala i nikad se vratila.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Politika SFRJ da se voze domaća vozila i vozila istočnog bloka nas je naterala da vozimo Tomos,dok su gastabajteri sedamdesetih dovozili forke,z1... a mi tomose , jawe...To je trebalo da se dogodi pre četres godina,sad je kasno jer su mnoge genercije koje vole motore mnogo propustile vozeći te kršine.Nek idu i nek se nikad ne vrate :(

Zanimljivo razmišljanje.....

 

... ipak možda nisi pomislio na Zastavu, koja je proizvodila vozila veoma lošeg kvaliteta i većina nas je ta vozila posedovala. Čaletov stojadin je u vlažnom vremenu štrajkovao zbog fertajler kape, a u kišovitom voda je curila tačno u njegovu levu cipelu, psovke neću spominjati.

Bili smo u ono vreme ponosni, kada je Zastava dobila tržište u SAD, bez obzira, što je Cadilac (pro)davao Yuga za 1$ kao bycar uz njihov limo.

 

Ali nikad mi nije došlo na pamet, da bi zbog toga jedna industrija, koja je zapošljavala hiljade ljudi, prestala i nikad se vratila.

 

Ni meni.

Evo sad sa nestankom zloglasnog Tomosa, SVAKI gradjanin moze da uveze tadasnju "forku" ili sadasnji HP4. Jupi. ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Vidi vidi, obistinilo se ono sto sam ja rekao prije koliko? Dvije, tri godine? Bez zastite drzave izdrzali su puno krace od ostalih proizvodjaca mopeda, s obzirom da su ostali skoro jedini proizvodjac mopeda u svijetu i cini mi se poslednji u Evropi? Toliko o kvalitetu, tradici i trkackoj istoriji o kojoj su neki ovde pricali. Ne zivi se od prividne stare slave stecene samo u drzavi koja odavno vise ne postoji...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Sad dali su bile desetine hiljada ili stotine ne sećam se ali znam paritet cena.Tomos 14 sa cevnim ramom platio 65000 1975,sledeće godine kupio petnesticu takođe novu,ne znam cenu.Sledeće godine,1977 prodajem istu i z te pare kupujem u Balkaniji čz enduru 250.Cene tomosa su bile bez porez a u čz u Balkaniji je bio sa porezom,znam sigurno je sam u servisu pored Balkanije(Čačak) Izvršio tehnički pregled :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne zivi se od prividne stare slave stecene samo u drzavi koja odavno vise ne postoji...

 

Ova tvrdnja jednostavno nije tacna. Na stranu trke u bivsoj drzavi u klasi do 50 ccm,gde je 90% motora bilo Tomos,a kasnije BT cup,Tomos je i na Evropskoj moto sceni imao zapazene rezultate.

Legendarni Zdravko Matulja je '82. godine sa svojim Tomosom postao prvak Evrope u klasi do 50ccm.

post-7764-0-57694800-1352064580_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja