Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina BMW 1200GS

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Aha znači to je alarm, super hvala na odgovoru, Prijatelju, vjerovao sam ja tebi od samog početka sve što si pričao jer da nisam ne bih se ni usudio na ovu avanturu. Inače već sam se razmišljao da li da zamjenimo oba ta semerinaga. Gledali smo ih i oba su suva i u dobrom stanju ali kontam da ih zamjenim kad je sve sad rasklopljeno. Znači ti mi preporučuje da ih oba zamjenim? najvjerovatnije će tako i biti i onda kad to sve sklopim da ne mislim o tome. Što se tiče cilindra gledali smo ga i čini mi se da je ok, da nije propustio i da ne rosi.

Kad se vrati za Sloveniju zovem te pa da se nađemo na piću

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Cini mi se da imas malo rdje ili mast takve boje na spojnickoj osovini :

 

post-8874-0-84587100-1356312740_thumb.jpg

 

 

Ta osovina treba biti namazana specijalnom (posebnom) mascu koja se nekad dobijala uz samu lamelu . nije je tesko naci cak bi trebalo da je svaki servis ima pa ti mogu pozajmiti malo .. Pazi da ne naneses previse jer ce se prilikom okretanja ta mast razleteti na sve strane i "podmazati" lamelu ...

evo kako to izgledalo kod mene :

 

post-8874-0-27625600-1356313146_thumb.jpg

 

post-8874-0-24924000-1356313152_thumb.jpg

 

 

post-8874-0-98748900-1356313174_thumb.jpg

 

post-8874-0-69816400-1356313198_thumb.jpg

 

 

 

Svaka cast na poduhvatu ..

Sad ne bi bilo lose da napises generalan utisak za sve one koji su te odvracali od motora , koji su pricali da za to treba biti doktor nauka i kvantne fizike .. Nisi ti jedini koji je slusao price kako je to skupo i kako je to veliki problem kupiti i zameniti , da treba servis pa zato ne zele da kupe motor ....

 

 

Gledam nesto tvoju lamelu ... kako bi ja tu slatko zanitovao ferode od spaceka i vozio se jos 100000km pa opet :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Kad budes vracao menjac, odvrni onaj nazad vijak za stelovanje lamele , a pritisne ploce probaj da osmirglas. I jos nesto, pivo obavezno mora da stoji pored motora {radi uroka}.:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ajd i ja da čestitam kupovinu :BMW2: i poželim srećnu i dugu vožnju i pridružim deki u redu za prasence.

 

Par mojih komentara. Sve spojničke na kardanu istom grafitnom mašću a kod lamele samo tek da se omasti. Ulje za menjač i kardan, mora fabrička preporuka oko izbora dal GL 4 ili GL 5 mada ima i jedno kroz drugo. GL 5 ima više dodatih nekih aditiva koji su agresivni na pojedine materijale. Lamela po Pecinom savetu, dobre gurtne i teraj ako nema zazora u nutovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Napisaću sve sta sam i kako sam radio, kasnije ću napisati i staviti slike za sastavljanje. Što se tiče nitovanja lamele, i to je bila jedna varijanta ali mislim da ću od toga odustati. Površina na koju naliježe lamela na korpi je neravna, potrošena je na konus a isto tako je i sa pločom koja drži lamelu. To bi sad trebalo da se obrađuje a veliko je pitanje ko bi to znao. Onda bih morao da stavljam deblje ferode da nadoknadim sve to što je skinuto. Poprilično je zahtjevno i sve bi me izašlo cirka 70e. A i rizik je da li će sve da se uklopi kako treba, da neće da se trese motor pri kretanju i svašta nešto. Novi komplet kvačila sam našao za 150e. Tak da mislim da mi se ne isplati za 70e razlike zajebavati oko svega toga. Hoću to kad sastavim da ne mislim više na to.

Što se tiče piva0takoje.gif, bilo je uvijek tu negdje al eto ne uslikah ga 1hmm.gif

 

PECA upravu si, na upčaniku poprilično ima hrđe. Jel treba to da čeličnom četkom očistim ili šta? Moraću potražiti tu mast pa da namažem pri sastavljnju.

 

DANE jedno pitanje, zbog čega je potrebno da otpustim te šarafe?

 

Još jedno pitanje, zanima me vaše mišljenje u vezi semerinaga na osovini mjenjača i mašine? Oni izgledaju suvi i sasvim ok, ali stari su i sa popriličnom kilometražom. Da li da ih mjenjam preventivno ili ne?

 

E ona slika sa specijalnim alatom je specijalno uslikana baš za te likove koji su mi tvrdili da za ovaj poduhvat treba imati doktorat kvantne fizike :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Taj vijak sluzi za stelovanje potisne ploce {da odvoji lamelu} nemoj brkati pritisne ploce kojih ima dve {te sto su ti izgrebane} i potisnu koja se nalazi iza njih do zamajca. Kad sve namestis ako nebudes znao da nastelujes lamelu javi da ti Djunta ili ja objasnimo.Lezajevi i semerinzi se menjaju iz predostroznosti, da posle 20-30 hiljada km nemoras ponovo rastavljati motor ako procure i zamastis lamelu, a nazad izgubis ulje u kardanu. Nije skupo a nije ni komplikovano. Ajd sad idi da radis.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ko što kaže dane, semerinzi obavezno za zamenu, mali trošak a velik i skup ako bi samo oni morali da se menjaju naknadno. Ja nisam pogledo slike, lamela je sigurno pregrevana i izvitoperilo se srce, mora nova. Zamajac na obradu, hmm, ako je baš malo može al nije uputno jer se umanjuje masa koja uravnotežava rad agregata a bokser inače ljuljka, znači nov. Potisni šraf, valja da se nađe fabrička mera inače oće da drma kvačilo ako je preveliki , a po iskidanim ivicama lamele to se i može zaključiti. Pričam napamet pošto nisam video konkretno hidraulično kvačilo. Htedo da kažem da zameni sajlu :zbunjen: umesto ulja.Nego, iza spojničke menjača ima lager koji oće da zvizne pa prekontroliši. I sad kad ti rep dostupan ako treba osveži mu boju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

E razmišljao sam da mu osvježim boju repa. To kontam sutra da poskidam sa njega sve dijelove pa da ga onda osvježim. Sad su malo radovi zaustaljeni dok se ne vratim za sloveniju i ne nabavim dijelove, jer to ovdje nemam gdje. Tako da ću da ga sastavljam iza nove godine, najvjerovatnije tamo oko božića. Poslije ovih savhjeta za lamelu definitivno ću da stavim sve novo. Oba semeringa ću isto promjenuti, i na radilici i na mjenjaču. Zanima me taj ležaj? Gdje se on nalazi? Koliko sam skontao on se nalazi na osovini iz spojničke na mjenjaču? To je obični ležaj? Ma da i njega promijenim da izmijenjam to sve i da o tome ne razmišljam, jer motor ne spremam za prodaju već sebi za dušu i hoću ja da ga sredim. Inače lik mi je tražio 100e za ruke da mi to sve uradi za jedan dan, ali ipak zelim da ga sami sredimo.

E da glede centriranja lamele, to nismo radili nikad. Pa eto prijatelju DANE ili Đunta kad uhvatite vremena dajte koji savjet u vezi toga. O čemu da vodim računa i koje cake su tu bitne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Ljudi, jel vi vozite te bemweje ili samo popravljate???

Ovo je tvoja slika.

post-10756-0-25875000-1356402158_thumb.jpg

 

Da li ti vidiš na njoj motore nekog drugog proizvođača?

Mislim da je i snimljena negde u Aziji. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Pa zato vas i pitam. Videh da ljudi voze te bemweje a ovde kod nas samo popravljaju. Vidim da ne spavas u 3.30h, mora da te muci neki kvar :hej:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Nije kvar druže , već kada sam kupio BMW uzmem i dijagnostiku za njega e tu sam pogrešio.

Skoro 19.000 km ja na njemu a ona stoji i kupi prašinu,pa me muči da li je uopšte i ispravna(ipak nije je BMW pravio). :D

Pozdrav :zdravo: .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

. Zanima me taj ležaj? Gdje se on nalazi? Koliko sam skontao on se nalazi na osovini iz spojničke na mjenjaču? To je obični ležaj?

E da glede centriranja lamele, to nismo radili nikad. Pa eto prijatelju DANE ili Đunta kad uhvatite vremena dajte koji savjet u vezi toga. O čemu da vodim računa i koje cake su tu bitne?

 

Ležaj je taj, običan, on stalno radi i prvi crkne mada i kad prozuju može da se tera pitaj Boga kolko. (slika 2842-i smanjuj slike)

 

 

 

 

Ljudi, jel vi vozite te bemweje ili samo popravljate???

 

BMW jeste kvalitetetan ali ga ljudi precenjuju misleći da je nepoderiv i uopšte ne obraćaju pažnju na signale nit razmišljaju o redovnom servisu jer on ide i polupokvaren ko ovaj primerak, lamela skroz poderana i on vuče, al mora da u nekom trenutku se povremeno čulo pištanje srca, struganje pleha lamele i nitni o zamajac. Recimo, podmazivanje svih spojnički kardana je obavezno nakon neke kilometraže al ko skida ceo kardan da bi to uradio i tad se pregleda manžetna i zameni, a kad se pocepa odozdo ode diferncijal, a nikom ne pada naum da prekontroliše kad već neće redovno da servisira. BMW nije za svakoga ponajmanje za one koji primenjuju onu srpsku, "ne diraj ništa dok ne stane", a kad stane onda boli. Na ovom primeru, da je predhodnik na kvačila uočio promenu, dovoljno bi bilo metuti nove obloge lamele za 20€ a ovako mora ceo set kuplunga uključujući i zamajac.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Apsolutno se slažem sa đuntom, nije mi jasno kako je lik mogao da ga vozi u onakvom stanju. Ona lamela nije došla u onakvo stanje preko noć, jer lamela je potrošena više od 5mm ispod fabričkog minimuma i motor je išao. Što se tiče zamajca i ploča, one bi čak mogle opet da se montiraju nazad samo kad bi ih neki dobar majstor obradio da budu ravne. Sad sam u procedu potrage za setom, ako neko zna gdje mogu da nađem neka me obavijesti. Takođe, zanima me gdje mogu da nađem i semeringe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ne znam sto ti je problem da obradis to na strugu .. meni majstor sve obradio profi za 5e ... ima samo jedan mali trik u obradi za ono sto si i sam provalio da bi trebala deblja lamela posle obrade .

 

a delove (semernige) kod lokalnog BMW dilera ? valjda imate tamo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Ne znam sto ti je problem da obradis to na strugu .. meni majstor sve obradio profi za 5e ... ima samo jedan mali trik u obradi za ono sto si i sam provalio da bi trebala deblja lamela posle obrade .

 

Ako neko ima iskustva sa obradom bio bih mu zahvalan ako bi ih podijelio sa mnom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Semeringe naj sigurnije naručiš kod BMW-a ili kod nekog proverenog prodavca silikonske sa duplom usnom. Obrada, ako se skida par desetih ne mora deblja lamela a ako su oderotine duboke nije moguće skidati neograničeno, postoji fabrički podatak donje mere-debljine iako se obradom i spoljneg dela zamajca može povratiti isti zazor potreban za lamelu. Prekomerno skidanje mase utiče na rad agregata. Svi obrtni sklopovi bi trebali da se izbalansiraju pa nakon struga valja i to. Kad to pomenuh, obrati pažnju jel ima markera za montažu, kod vrhunskih motora normalno balansiranje se vrši u kompletu, radilica, zamajac i korpa, lamela je već blesimetrija.

 

Lamela se centrira tačno u središte da bi naišla spojnička, postoji namenski trn, ako ga nemaš snaliziš se. jedan od načina je da se korpa stegne tako da lamela može da radi, nvuče se menjač i lamela legne, potom se pažljivo odvoji getriba i stegne korpa i ako nije bilo pomeranja sastaviće se bez problema. ( Pričam principijelno nemajući tačnu predstavu o konkretnom sklopu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Ljudi, evo ga opet ja da se oglasim i napišem kako idu radovi, šta i kako se radi. Dok riješavam problem lamele burazer i ja odlučili smo malo da osviježimo boju.

Lamelu sam kupio novu preko ebay-a u Njemačkoj. Nova LUCAS-ova lamela košta 68eura. E sad je stigla kod jednog prijatelja u Minhen pa treba da organizujem dostavu do Ljubljane, ako ko može da bude od koristi da je ponese bio bih mu jako zahvalan. Što se tiče korpe i potisne to ću da odnesem kod majstora na strug. Raspitao sam se na par mjesta i svi su mi rekli da to može da se odradi bez problema, pa reko da ne pametujem previše.

Što se tiče repa, rep je rastavljen u tiftike i sve pripremljeno za farbanje. Sve je rastavljeno i šmirglom nabrušeno. Prvo je sve pređeno sa 320-kom pa poslije 900 vodobrusnim. Na dijelovima gdje je stara boja skinuta u potpunosti je nanešena temeljna pa onda sve prefarbano i prelakirano. Evo postaviću par sličica da se vidi kako je to izgledalo.

Pošto je burazer ovo sam rastavljao rep bez mene, postaviću slike bez komentara jer ne znam kako je šta tačno rađeno. Ja sam mu se priključio pri šmirglanju.

 

post-18738-0-10958900-1357764999_thumb.jpg

 

post-18738-0-09075600-1357765099_thumb.jpg

 

post-18738-0-76843100-1357765134_thumb.jpg

 

Procedura mukotrpnog šmirglanja i matiranja stare farbe. Trebalo mi je nekih 4 sata da sve detaljni išmirglam i pripremim da ne bude poslije da je trd bio uzaludan.

post-18738-0-32614900-1357765154_thumb.jpg

 

Na sledećoj slici se vide ostatci od repa :)

post-18738-0-27999200-1357765180_thumb.jpg

 

Evo ga na kraju uspiješno obavljenog rada jedna slika burazera i mene ispred nečega što je nekad bio motor :) bio je to nekad lijep motro :( ali kad ga sastavimo biće još ljepši i još bolji

post-18738-0-83799300-1357765205_thumb.jpg

 

 

PS. Poslušah savijet stariji kolega da mora pivo obavezno da se vidi ;)

 

Takođe sve plastike su skinute sa motora i na njima ću da obnovi farbu, da uradim sve do najsitniji detalja.

Sad je sve spremno za farbanje, danas je ofarban ram i cijevi a sutra bi trebalo da se ofarbaju sve plastike i onda polako najlakši dio ovog poduhvata SASTAVLJANJE :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ниси пескарио рам, само си га ошмирглао? Којом шмирглом?

Којом фарбом ћеш га фарбати?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Ma jok, nije bilo potrebe za pjeskarenje. Prvo je sve pređeno 320-kom pa poslije 900 vodobrusnim. Na kraju nije prešpricano običnim lakom da ne bi bilo previše sjajno. Iz tog razloga lak je malo matiran. Tako da je na kraju sve ispalo extra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

У случају да си морао да га пескариш, како би га после тога фарбао и чиме? И ја се нешто мучим са неким мотором али ми је фарбање најслабија карика па ако би могао да ми даш неки конкретан савет био бих ти захвалан.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

У случају да си морао да га пескариш, како би га после тога фарбао и чиме? И ја се нешто мучим са неким мотором али ми је фарбање најслабија карика па ако би могао да ми даш неки конкретан савет био бих ти захвалан.

 

E prijatelju šta da ti kažem, nemam ti ni ja tu nekog iskustva. Mogu ti reći šta su meni govorili majstori. Kad se ispjeskari onda si skinu sve do željeza. Ne znam da li uopšte za tim ima potrebe. Pjeskarenje je poprilično grubo, ako nemaš nekih veliki oštećenja, uzmi krupni šmirgl 240 i nabrusi sve šta trebaš. Nemaš potrbe da skidaš sve do cijevi, možeš samo navući koroziju jer čelična cijev bez ikakve zaštite brzo veže vlagu iz vazduha i počinje da korodira a da okom ti to ne vidiš i onda ti se podmjehuri farba poslije nekog vremena. Nabrusi šmirglom, pa onda prešpricaj filerom i pusti da se osuši. Kad se filer osuši uzmi vodobrusni i sve ponovo nabrusi i onda nanesi bazu pa prelakiraj ili ako ćeš samo akrilnu boju odma nanesi nju i to je to. Nanesi deblji sloj laka, pomogućnosti dva sloja da lak štiti boju. Uglavnom razmisli da li ima potrebe za pjeskarenjem. Imaš i onu varijantu da farbaš pomoću elektrolize. Obično oni koji rade tu vrstu farbanje rade i pjeskarenje. Čim ga ispjeskari odma ga farba da ne počne proces korodiranja. Tu farbu kad naneseš to je zapečeno i ona je bukvalno sjedinjena sa materijalom. KAd to uradiš onda si miran za sva vremena. E sad ako sam nešto pogrešno napisao i opisap neka me neko ko se bolje razumije popravi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja