Jump to content

Moto Zajednica

menjanje brzina bez kvacila

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 229 postova

kako se to pravilno radi i na kojim je to obrtajima optimalno raditi,i da li to ostecuje menjac,kvacilo i ostalo?da li je to bolje menjati brzine sa kvacilom ili bez,i zasto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

kako se to pravilno radi i na kojim je to obrtajima optimalno raditi,i da li to ostecuje menjac,kvacilo i ostalo?da li je to bolje menjati brzine sa kvacilom ili bez,i zasto?

naravno da se moze ali ne vidim razlog zasto bi mijenjao brzine bez kvacila,naravno da ostecuje mjenjac,i bolje je mijenjati sa kvacilom a zasto-zato sto se ostecuje

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

kako se to pravilno radi i na kojim je to obrtajima optimalno raditi,i da li to ostecuje menjac,kvacilo i ostalo?da li je to bolje menjati brzine sa kvacilom ili bez,i zasto?

kako se to pravilno radi i na kojim je to obrtajima optimalno raditi,i da li to ostecuje menjac,kvacilo i ostalo?da li je to bolje menjati brzine sa kvacilom ili bez,i zasto?

naravno da se moze ali ne vidim razlog zasto bi mijenjao brzine bez kvacila,naravno da ostecuje mjenjac,i bolje je mijenjati sa kvacilom a zasto-zato sto se ostecuje

 

 

slazem se sa sasom....  ;) nema logike zasto ne bi menjao brzine bez kvacila?! osim ako bas hoces da sjebes menjac....samo menjaj bez kvacila...salim se,de bre,prvo kvacilo...pa onda saltaj....  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Covek misli da bi dobio u ubrzanju ... brzim saltanjem  :-\.. verovatno to misli  ;)....

shvatio sam i ja to ali decko ne vozi na pisti pa mu par stotinki nista ne znaci a pare za popravak su ostale u dzepu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kragujevac

da ... tako da ne isplati ti se da se igraas sa menjacem ...

osim ako ne menjas kada ga vozis na tocku ... sto isto nije preporucljivo...

Vozi na dva tocka i koristi kvacilo .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Inace znam da aprilije imaju "poluautomatske" menjace

123 sa kvacilom

456 bez

 

?! hoces li mi pojasniti ovo molim te?

 

Inace saltanje bez kvacila ne preporucujem u svakodnevnoj voznji. Ali pri nekoj ostrijoj voznji i saltanju iz 3 na vise, na visim obrtajima, da, praktikujem... Samo sto dok ne naucite DOBRO da saltate SA kvacilom, ni nepokusavajte da probate bez. Meni licno nije cilj da dobijem neku sekundu, vec da motor nastavi da ubrzava glatko, bez trzaja. Treba malo prakse, ali kad se uvezbas, funkcionise.

Inace "zanat" sam ispekao na Kawasakiju, pa jos iz 99te, koji za razliku od Suze i Honde (koje, opet, mozes da saltas i u nizu kako ti je volja, ali to NIKAKO ne preporucujem) nije hteo svaki put ni sa kvacilom kako valja, a ne bez... ali vredelo je - posle kad provozas nesto bolje, suvozac misli da se voza na automatiku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kragujevac

 

?! hoces li mi pojasniti ovo molim te?

Inace saltanje bez kvacila ne preporucujem u svakodnevnoj voznji. Ali pri nekoj ostrijoj voznji i saltanju iz

3 na vise, na visim obrtajima, da, praktikujem...

 

To znam za rs 50 .... posle 3 ne treba ti kvacilo ...

Licno kad sam ga vozio normalno na visokim obrtajima

bez kvacila lagano ......

Samo normalno da nije zdravo da tako tretiras motor..

i nije cilj da dobijes neke sekunde ...

I normalno da treba da se navezba .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

RS ima menjac kao i (skoro) svaki drugi motocikl, nikakve tu "poluautomatike" nema! ( RS 125 sam dva puta rasturao-  veruj mi, samo zupcanici i neki shTrafovi, nema malih 'talijana da vuku kvacilo mesto tebe!  :D)

Jednostavno, shaltao si je bez kvacila, samo sto cvaja nema toliku inerciju masine, a i mala je zapremina da bi osetio cimanje zbog neujednacenosti brzine motora i transmisije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Najbolje ti je onda kupiti quick shifter!

 

Koliko znam on radi na principu trenutnog prekida struje, sto mu dodje na isto kao kada kratko oduzmes gas. Samo mnogo preciznije i brze.

 

Ja kad god malo ostrije vozim saltam bez kvacila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kragujevac

RS ima menjac kao i (skoro) svaki drugi motocikl, nikakve tu "poluautomatike" nema! ( RS 125 sam dva puta rasturao-  veruj mi, samo zupcanici i neki shTrafovi, nema malih 'talijana da vuku kvacilo mesto tebe!  :D)

Jednostavno, shaltao si je bez kvacila, samo sto cvaja nema toliku inerciju masine, a i mala je zapremina da bi osetio cimanje zbog neujednacenosti brzine motora i transmisije...

 

i to  sto kazes... nisam probao neki jaci bez kvacila ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha XTZ 660 Tenere

Ali Jawa 350 zaista ima poluautomatsko kvacilo, pa cak moze i da se krene bez leve ruke. Malo poguras nogama i nagazis menjac i drzis, a onda lagano pustas kao na kolima, samo mnogo osecajnije.

Cak u fabrickoj knjizici stoji da ne treba da se koristi ruka za menjanje brzina, osim za prvu, ali to je za pocetnike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

da ... tako da ne isplati ti se da se igraas sa menjacem ...

osim ako ne menjas kada ga vozis na tocku ... sto isto nije preporucljivo...

Vozi na dva tocka i koristi kvacilo .....

 

Pa ja i na tocku kad saltam koristim kvacilo...nema potrebe da se ne koristi ni tada...koristis kvacilo najnormalnije...

 

Moze bez kvacila da se salta (dobra praksa kad ti pukne sajla, a nemas rezervnu ili kit za popravku, pa moras tako da dodjes do kuce :D )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Na tocku saltam bez kvacila, u normalnoj voznji sa kvacilom. Na stazi na vise bez kvacika, nize kako kad. Ako saltam 2-3 nize onda obevezno sa kvacilom. Stvar je osecaja da tacno popustis gas da rasteretis menjac i onda ide stvarno meko. Zadnja tri motora saltam tako i nikada nisam imao ni jedan problem sa menjacem. (Supermoto, enduro i kros).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 170 postova
  • Lokacija: Zg i tu i tamo Bg (po nekoliko dana)

Svi oni idu bez kvačila i u višu i u nižu!

 

Zadnja tri motora saltam tako i nikada nisam imao ni jedan problem sa menjacem. (Supermoto, enduro i kros).

cross i taj supermoto su predviđeni za takvo šaltanje! Ni na jednoj trci nisam vidio da neko šalta te motore sa kvačilom!

A i to su mi oni sami(vozači) potvrdili jer par prijatelja se bavi/bavilo profesionalno tim trkama!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Cisto sam probao da vidim to "bolje ubrzanje"

Nista posebno samo moraju veliki obrtaji ali sve u svemu neisplati se

 

Za sta trebaju obrtaji? Ma ide to brez kvacila na svim obrtajima, samo ako si vec navikao sa kvacilom, onda teraj i dalje tako, manji je rizik da nesto sjebes. Ja sam navikao bez, dok razmislim da li da stisnem kvacilo, ja vec presalto. Sad nema nazad, ako ti nije nuzda, nemoj se navikavati. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja